Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 18.04.2011, 10:26:16
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Smochinul neroditor sunt chiar eu
Acest lucru reiese si din cantari: "Vai, mie! Pentru ce m-am asemanat smochinului celui neroditor si ma tem de blestemul Tau si de taiere? Ci, cerescule Plugar, Hristoase Dumnezeule, sufletul meu cel intelenit fa-l roditor, si ma primeste, ca pe fiul cel risipitor si ma miluieste" (Stihira din slujba Utreniei, luni, in a sasea saptamana dupa Pasti)

Sa ne intareasca Dumnezeu sa rodim in orice imprejurare.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 18.04.2011, 10:54:13
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Invatatura Bisericii despre smochinul neroditor o intalnim in sinaxarul din Triod de la Utrenia zilei de Luni-Denia din Duminica Floriilor.
O interpretare interesanta am intalnit-o intr-un comentariu- smochinul simbolizeaza minciuna pe care Adevarul Hristos o a biruit. Smochinul trebuia sa aiba rod in vremea respectiva.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 18.04.2011, 12:50:26
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Cred ca daca ar fi aflat macar o singura smochina intr'insul, coapta si inmiresmata, Hristos nu ar mai fi blestemat copacul.
Cu putin bine, Domnul acopera mult rau, iar putina smerenie acopera multime de pacate.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #34  
Vechi 18.04.2011, 17:43:43
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul

Acei oameni nu vedeau decat cu mintea, iar inima lor era IMPIETRITA. De aceea nu recunosteau evidenta.
Imietrita zici?
Si asta o stii tu cu precizie cu singuranta de o arunci asa nonshalant fara nici o rusine sau consideratie pentru alti oameni. Poate ca tu si cei care de la care ai luat aceasta veste minunata sunteti in posesia unor forte supranaturale care va permite sa cititi prin oameni, un fel de supermani care au vedere cu raze gama.

Sigur nu este altceva, si defapt denigrati pe acei oameni facindu-i impietriti la inima NUMAI PENTRU CA NU SUNT DE ACORD CU VOI?

Este CLAR o lupta de interese si dominatie religioasa intre ei, evreii...iar ortodocsii doar continua "lupta altora" de care nici macar nu au habar!..cum de fapt si acum continuam "traditia" luptind luptele altor magnati prin nato...si mai zici de aia ca erau impietriti :))) esti hilar:)
Tu nu te observi cum faci afirmatii luate "din mers" dintr-un cor al celor care repeta ca hipnotizati ceva de care ei nu au habar.
Probabil ca stii ce-i asta!
Minciuna!...si mai ales minciuna evreiasca

Last edited by andreicozia; 18.04.2011 at 17:48:25.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 18.04.2011, 20:42:57
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Pilda smochinului ne arată că cu Dumnezeu nu este de joacă.
Dumnezeu nu e servitorul nostru la nesfârșit iar necugetații care-și cheltuiesc viața făcându-și voia proprie vor fi lepădați de El, mai devreme sau mai târziu.

Amânarea pocăinței este o capcană teribilă, probabil un păcat împotriva Duhului Sfânt pentru că dezrădăcinează din suflet dorința întoarcerii.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide

Last edited by Traditie1; 18.04.2011 at 21:01:21.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare