Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.01.2011, 20:21:31
skicolour skicolour is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 56
Implicit Ma urmaresc pacatele!

Am gresit tare lui Dumnezeu. Si acum platesc pentru pactatele ce le-am facut. Am trait, pana nu de mult, o viata neplacuta lui Dumnezeu. Am revenit pe Cale (am fost primita in pocainta, am devenit o crestina practicanta, merg la slujbele bisericesti si ma spovedesc periodic), insa...pacatele ce le-am facut nu-mi dau pace si nu ma lasa sa incep nici o relatie si nici sa ma gandesc la casatorie. Au esuat toate incercarile mele de a avea o relatie, toti partenerii ' batand in retragere' dupa ce au ascultat povestea vietii mele. Mai mult,cei din familie nu sunt crestini practicanti, cu pacate si neputinte...si acesta a fost un minus pentru mine in ochii partenerilor. Oare ar trebui sa nu mai dau amanunte despre ce a fost? Cum ar trebui inceputa viata noua in Hristos, a unui om care nu demult nu il cunostea?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.01.2011, 20:41:08
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

partenerii care se sperie nu erau pentru tine...daca Dumnezeu stie ca iti va fi mai bine in casatorie decat altfel iti va trimite omul potrivit...dar acela va fi cineva caruia vei putea sa ii impartasesti totul deoarece casatoria ca si comuniunea crestinilor in general trebuie sa tinda catre unitatea Treimii.....nu sa conteze ce ai facut tu inainte sau cum sunt ai tai....sfatul meu e sa nu te mai gandesti la casatorie..ce va fi va fi....gandeste-te la Hristos ca din comuniunea cu El (care o desavarseste si pe cea cu aproapele chit ca te muti in pustie) vine toata bucuria, veselia, entuziasmul si fericirea chiar daca uneori nu mai credem asta decat sub forma unei idei pe care doar nu o respingem.....Doamne ajuta!

Last edited by VladCat; 15.01.2011 at 20:58:57.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.01.2011, 21:36:01
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow

Citat:
În prealabil postat de skicolour Vezi mesajul
Am gresit tare lui Dumnezeu. Si acum platesc pentru pactatele ce le-am facut. Am trait, pana nu de mult, o viata neplacuta lui Dumnezeu. Am revenit pe Cale (am fost primita in pocainta, am devenit o crestina practicanta, merg la slujbele bisericesti si ma spovedesc periodic), insa...pacatele ce le-am facut nu-mi dau pace si nu ma lasa sa incep nici o relatie si nici sa ma gandesc la casatorie. Au esuat toate incercarile mele de a avea o relatie, toti partenerii ' batand in retragere' dupa ce au ascultat povestea vietii mele. Mai mult,cei din familie nu sunt crestini practicanti, cu pacate si neputinte...si acesta a fost un minus pentru mine in ochii partenerilor. Oare ar trebui sa nu mai dau amanunte despre ce a fost? Cum ar trebui inceputa viata noua in Hristos, a unui om care nu demult nu il cunostea?
+++ +++ +++
Doamne IISUSE HRISTOASE Fiule si cuvIntul lui DUMNEZEU care prin insusi rostul Tau cel Dumnezeeiesc ai spus or ce veti cere de la Tatal Meu In Numele meu veti primi . roagate In Numele Lui cre si tise va da bate si tise va deschide.
AtIt de mult a iubit Dumnezeu lumea ca a Ingaduit ca Unicul Sau Fiu sa vina in lume si sa se rastigneasca pentru noi ca sa arate cIt de mult ne Iubeste
Roagate neIncetat Rugaciunea minti care este usoara de retinut ,,, Doamne Iisuse Hristoase Fiul Lui Dumnezeu miluiestema pe mine pacatoasa ""
si noapte cInd te trezesti zi aceasta rugaciune si vei primi raspuns ca nu a ramas nimeni care sa nu fie rasplatit pentru jertfa lui . amin amin amin
Bunul Dumnezeu sa te ajute sa te sfinteasca si sa te curateasca sa te faca un vas ales si placut lui amin amin amin

Last edited by ioan_strainul; 15.01.2011 at 21:38:18.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.01.2011, 01:05:36
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de skicolour Vezi mesajul
Am gresit tare lui Dumnezeu. Si acum platesc pentru pactatele ce le-am facut. Am trait, pana nu de mult, o viata neplacuta lui Dumnezeu. Am revenit pe Cale (am fost primita in pocainta, am devenit o crestina practicanta, merg la slujbele bisericesti si ma spovedesc periodic), insa...pacatele ce le-am facut nu-mi dau pace si nu ma lasa sa incep nici o relatie si nici sa ma gandesc la casatorie. Au esuat toate incercarile mele de a avea o relatie, toti partenerii ' batand in retragere' dupa ce au ascultat povestea vietii mele. Mai mult,cei din familie nu sunt crestini practicanti, cu pacate si neputinte...si acesta a fost un minus pentru mine in ochii partenerilor. Oare ar trebui sa nu mai dau amanunte despre ce a fost? Cum ar trebui inceputa viata noua in Hristos, a unui om care nu demult nu il cunostea?
De ce trebuie sa spui povestea vietii tale daca vezi ca te ranesc reactiile pe care le starnesti in jur? Fiecare are un trecut.Mai bun,mai rau,asta e! Trecutul nu poti sa ti-l schimbi!Nu are nimeni dreptul sa te judece.Incearca pentru inceput ca TU sa iti asimilezi trecutul.Sa il accepti asa cum a fost, sa te ierti si sa mergi mai departe.
Cand vei intalni barbatul care ti-e ales de Dumnezeu, te va accepta si te va iubi, cu tot cu trecut ! Si nu-l va interesa nici ca in familia ta nu se practica religia.Curaj! Si altii au reusit!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.01.2011, 01:19:00
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Ai inceput o viata noua.Te.ai spovedit si te.ai usurat de vechile patimi.
Nu te mai gandi la pacatele pe care le.ai facut deoarece vei avea ispite.Acum nu mai ai treaba cu ele....GATA.
Si cred ca cel mai bine pt tine ar fi sa nu mai vb despre trecutul tau cu nimeni,mai ales cu baieti.Exista riscul sa se sminteasca si sa te judece.
Un duhovnic spunea ca sunt lucruri intime,pacate ,cugetari pe care nici sotului nu treb sa i le spunem.
Doamne ajuta
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.01.2011, 13:03:13
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de skicolour Vezi mesajul
Am gresit tare lui Dumnezeu. Si acum platesc pentru pactatele ce le-am facut. Am trait, pana nu de mult, o viata neplacuta lui Dumnezeu. Am revenit pe Cale (am fost primita in pocainta, am devenit o crestina practicanta, merg la slujbele bisericesti si ma spovedesc periodic), insa...pacatele ce le-am facut nu-mi dau pace si nu ma lasa sa incep nici o relatie si nici sa ma gandesc la casatorie. Au esuat toate incercarile mele de a avea o relatie, toti partenerii ' batand in retragere' dupa ce au ascultat povestea vietii mele. Mai mult,cei din familie nu sunt crestini practicanti, cu pacate si neputinte...si acesta a fost un minus pentru mine in ochii partenerilor. Oare ar trebui sa nu mai dau amanunte despre ce a fost? Cum ar trebui inceputa viata noua in Hristos, a unui om care nu demult nu il cunostea?
Partenerii ar trebui să te accepte așa cum ești. Să le spui cum a fost viața ta, dar să le și dai de înțeles că te-ai pocăit pentru greșelile tale, că altfel frica lor se justifică. Eu de exemplu cu unul care a avut relații trupești, n-aș putea să fiu, decât dacă știu bine că s-a pocăit și că nu va repeta greșeala. Trebuie, deci, să fii sigură că au înțeles că te-ai pocăit, altfel poate au dreptate să te evite. Dar dacă știu acest lucru și tot te părăsesc, atunci chiar că sunt niște dobitoci și nesinceri în sentimentele lor.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.01.2011, 13:16:26
skicolour skicolour is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 56
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Partenerii ar trebui să te accepte așa cum ești. Să le spui cum a fost viața ta, dar să le și dai de înțeles că te-ai pocăit pentru greșelile tale, că altfel frica lor se justifică. Eu de exemplu cu unul care a avut relații trupești, n-aș putea să fiu, decât dacă știu bine că s-a pocăit și că nu va repeta greșeala. Trebuie, deci, să fii sigură că au înțeles că te-ai pocăit, altfel poate au dreptate să te evite. Dar dacă știu acest lucru și tot te părăsesc, atunci chiar că sunt niște dobitoci și nesinceri în sentimentele lor.
Aici este problema. Cum ai stii tu, de exemplu, ca persoana respectiva chiar s-a indreptat? Probabil ca este si lipsa de incredere. Si ce ar trebui sa fac eu sa conving ca sunt altfel decat am fost? Pot sa spun eu, sau oricine altcineva:' Doamne, eu nu...'? Tot ce pot face este sa ma incred in Harul Lui ca ma va proteja de aici inainte sa nu ma intorc inapoi.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.01.2011, 13:19:25
skicolour skicolour is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 56
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caty_deea Vezi mesajul
Ai inceput o viata noua.Te.ai spovedit si te.ai usurat de vechile patimi.
Nu te mai gandi la pacatele pe care le.ai facut deoarece vei avea ispite.Acum nu mai ai treaba cu ele....GATA.
Si cred ca cel mai bine pt tine ar fi sa nu mai vb despre trecutul tau cu nimeni,mai ales cu baieti.Exista riscul sa se sminteasca si sa te judece.
Un duhovnic spunea ca sunt lucruri intime,pacate ,cugetari pe care nici sotului nu treb sa i le spunem.
Doamne ajuta
Crezi ca daca ascund, trecutul nu va iesi odata si odata la iveala? Si atunci ce voi face? Poate voi avea o familie. Imi voi permite sa isc vrajba in casa pentru asta? Nu stiu daca ar fi cea mai buna optiune..
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.01.2011, 13:21:14
costis costis is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.11.2006
Mesaje: 29
Implicit

Chiar daca ai devenit o crestina practicanta, se poate ca in fiinta ta sa mai fie unele lucruri de schimbat, de vindecat. La unii este asprimea , la altii o patima, poate dorirea de slava, la altii fondul de cuvinte batjocoritoare. Insa unii nu primesc ceea ce isi doresc atat de repede pe cat si-ar dori pentru ca se poate sa le fie rezervat ceva mai bun.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.01.2011, 13:31:21
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de skicolour Vezi mesajul
Oare ar trebui sa nu mai dau amanunte despre ce a fost?
Bunul Dumnezeu nu vă va aminti de păcatele de care v-a iertat prin spovadă. Cu ce drept v-ar aminti oamenii de ele ?

Citat:
Cum ar trebui inceputa viata noua in Hristos, a unui om care nu demult nu il cunostea?
Așa cum începe un copil să cunoască o lume pe care nu demult nu o cunoștea. Mai întâi, realizează slăbiciunea lui, dându-și seama că nimica nu poate face fără ajutorul părinților săi. Iar părinții noștri aceștia sunt: Cristos și Biserica. Senzația descrisă mai sus o numim, simplu: smerenie.
Așa trebuie începută o viață nouă.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pacatele straine Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 20 10.01.2013 12:04:33
PACATELE SUBTILE ALE SEC XXI cozia Generalitati 43 20.10.2009 20:08:14
Pacatele de la volan luchian Generalitati 26 01.10.2009 22:41:19
PACATELE ancah Pocainta 24 24.09.2008 14:04:20
Pacatele nespovedite cod_gabriel Impartasania (Taina Euharistiei) 11 03.10.2007 21:48:33