Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 09.05.2012, 12:23:24
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Psalmul 108 se refera la Iuda, care s-a spanzurat si care si-a pierdut astfel dregatoria (apostolia), care i-a fost data lui Matia.

Delia are dreptate, conteaza foarte mult felul in care ne rugam si cum ne raportam la cele scrise. Din putina mea experienta, pot spune ca Psaltirea mi-a adus putine ispite, ce-i drept, din cauza nevredniciei mele, dar mult mai multe binecuvantari.

"De unde pot apărea unele ispite: în momentul în care omul se întărâtă în chip pătimaș, citește Psaltirea cu patimă, ca și cum și-ar blestema vrășmașii, pe cei care i-au făcut rău, în clipa în care omul face lucrul acesta, e de așteptat să se aleagă cu multe ispite. Dar nu din cauza Psaltirii, ci din cauza felului cum o citește. Deci, Psaltirea nu poate să aducă nici un fel de rău, așa cum nu ne aduce nici un fel de rău rugăciunea. Fiecare însă trebuie să simtă care este puterea lui și s-o citească după puterea lui, să nu exagereze. Să-și aleagă ceva după puterea lui, să nu citească numai așa de gradul de a citi, urmărind numai cantitatea." http://psaltirea.wordpress.com/2008/...rii-psaltirii/

Aveti aici un site intreg despre Psaltire, cuprinzand si unele talcuiri ale Psalmilor: http://psaltirea.wordpress.com/
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 09.05.2012, 12:54:52
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
"Cine ascultă de voi, de Mine ascultă". Dumnezeu nu a încetat să ne învețe o dată cu ridicarea lui Hristos la cer, și nici o dată cu definitivarea canonului biblic.

"Iată, Eu sunt cu voi în toate zilele, până la sfârșitul veacurilor".
Negresit ca asa stau lucrurile.

De la moliftele Sf.Vasile cel Mare pana la rugaciunile fratilor din alte culte (despre care am cunostinta) e diferenta ca de la cer la pamant, si totusi, in ambele aceste cazuri au fost suflete eliberate de demoni. La fel ca tine s-a "grabit" sa judece si Ioan care a vazut pe un altul, ce nu mergea cu ei, cu Domnul si cu ucenicii, dar care "scotea draci" in Numele lui Iisus Hristos, cerand Domnului ca sa il opreasca. Cum l-a corectat Domnul?

Frumos subiect insa off-topic.

Revin, repet si spun. Biblia nu este carte de vraji sa ne sperie si nici lectura mistica de alungat strigoii. In ea avem avem un Legamant Vechi intre Dumnezeu si om, plin de intelepciune si de invatatura, plin de profetica mantuire in Hristos si un Legamant Nou, plin de Har si de Adevar, un Legamant Nou si vesnic intre Dumnezeu si om, facut in Sangele Lui Iisus Hristos.

Urzeala dracilor "Nu cititi ca va smintiti!" nu este pentru un crestin, pentru un om nascut din nou, din Dumnezeu. Nu este pentru un ucenic al lui Hristos. Nu este pentru mine si nici pentru tine.

"Cuvantul lui Hristos sa locuiasca din belsug in voi in toata intelepciunea.
Invatati-va si sfatuiti-va unii pe altii cu psalmi, cu cantari de lauda si cu cantari duhovnicesti, cantand lui Dumnezeu cu multumire in inima voastra." (Col.3:16)

Si Bunul nostru Dumnezeu sa ne binecuvinteze la aceasta. Amin.

Last edited by ucenic; 09.05.2012 at 13:27:41.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 09.05.2012, 13:53:36
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking Ucenicul invatator flasnetar

pribegind pe acest forum dedicat crestin ortodocsilor, a venit pe la noi sa imi cinte vechi cintece care eu le-am auzit in urma cu douasdeani,cind mintea mea cauta ceva ce nu gasisem in biserica mama[din lipsa smereniei]si urmind drumul pribegiei prin diferite secte,si fiind sincer cu Domnul Hristos[la MULTELE evanghelizari la care luam parte ma rugam sincer Mintuitorului:Doame,daca nu este locul meu aicea, sa ma scoti din mijlocul lor,facindu-mi cruce in taina.atuncia Domnul si Mintuitorul nostru IIsus Hristos mi-a aratat diferite lucruri ce se petrec in adunari,ce acum nici nu mai vreau sa le descriu.am vazut cu ochii trupesti si ai mintii si am simtit cu inima eretismul dus la grad de rafinament al sectarilor,si m-am convins pe deplin,i-am parasit imediat multumind si laudind pe Domnul,pentru acest dar de a nu ma pierde pentru totdeauna].in ani care au urmat am trait multe bucurii,mingiieri ale Sf.Duh,cimentindu-se relatia mea cu Domnul IIsus si a lui scumpa Micuta.m-am straduit sa urmez calea sfintilor si a inceput razboiul cel greu[incercarile] cu cel rau,insa bucuria este mare peste masura asteptarilor.au urmat ridicari,caderi si irasi ridicari ca aceasta-i lupta crestinului o viata intreaga dedicata urmarii caii Domnului.dar avem nadejdea ca, la capatul drumului de suferinte si bucurii ne asteapta cununa in vesnicie.ucenicule asa cum am mai rugat si pe alti ucenici ca si tine, as vrea sa faci un lucru bun pentru noi toti si sa mergi pe forumul dedicat sectarilor mai scrii,faci o rugaciune mai dai un sfat celor ai tai,si nu mai tulbura apele pe aciulea,ca orcum avem si noi destui: atei,sodomiti,magisti ezoteristi ce ne hartuiesc intruna.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 09.05.2012, 14:04:26
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

A spus deja glykys, mai subliniez si eu.
Acele versete (de la 6 la 20) din psalmul 108 ascund o profetie despre Iuda, in care se anunta in avans nenorocirile care se vor abate asupra lui Iuda, care s-a facut ucenic al satanei. Remember? „ Și indata după îmbucătură a intrat satana în el” Ioan 13, 27.

Fiind o profetie despre ceea ce urmeaza sa se intample cu cel ce se va face ucenic al satanei, acest psalm e considerat unul de blestem, foarte dur, foarte vehement.

De aceea, e recomandabil ca inainte de citirea psalmilor, duhovnicul sa ne atentioneze asupra acestui fapt, ca nu cumva sa transferam mental acele imprecatii si blesteme asupra vreunor oameni pe care noi ii consideram vrajmasi si despre care nu stim ce plan are Dumnezeu cu ei.

In scopul acesta, se cere binecuvantarea de la duhovnic, pt. ca acesta, cunoscand eventualele noastre litigii cu vreun semen, si eventuala noastra incrancenare patimasa in a considera pe vreun om dusman de moarte, ne va putea sfatui daca putem sau nu sa citim psalmii in mod nepatimas, adica daca suntem sau nu, pregatiti duhovniceste sa nu transferam mental excesul de furie care transpare din psalmul 108 asupra amaratului nostru de semen si astfel tot vulcanul acela de imprecatii si blesteme sa se reverse asupra unui om.


Cred ca nici un duhovnic nu va sfatui vreun enorias inca netamaduit de manie, sa citeasca psalmi de blestem.
Ii va da binecuvantare sa-i citeasca pe cei de lauda, de multumire si sa sara peste acele pasaje tulburatoare.

Nimeni nu ne e vrajmas, decat necuratul &his black company. Iar a dori raul cuiva, in acea maniera din psalmul 108 e total incompatibil cu atitudinea pe care o vrea Hristos de la noi vizavi de oameni: „iubiti pe cei ce va fac rau” (se refera la oameni, desigur, nu la demoni).

Last edited by delia31; 09.05.2012 at 15:25:10.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 09.05.2012, 14:08:02
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
...dar avem nadejdea ca, la capatul drumului de suferinte si bucurii ne asteapta cununa in vesnicie...
Asa sa iti ajute Dumnezeu. Si tie si mie. Amin.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 09.05.2012, 14:28:20
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
vers.9 si 10
"copiii să-i ajungă orfani
și femeia lui, văduvă;"
"copiii lui să rătăcească fără nici un adăpost și să cerșească,
alungați din vatra caselor lor."
(orice comentariu aici este de prisos)


Iata cum talcuieste un sfant (Ioan Gura de Aur) termenul „copii” din aceste versete:
Daca in psalm se cere ca fiii ucenicului satanei (repet, psalmul 108 e o profetie despre Iuda) sa fie pedepsiti, ei bine, prin termenul „copii” , se intelege cei care i-au fost complici la crima si pacate. Pentru ca Sfanta Scriptura recunoste o filiatie a viciului drept una de sange, si chiar in absenta oricarei legaturi de sange, aceasta foloseste expresia “fii”. De exemplu: ” Voi sunteti din tatal vostru diavolul.”( Ioan 8,44). Cum ar putea niste copii, adica fiinte din carne, sa fie fiii unei entitati fara trup ?
E vorba aici de un transfer de sens, de o filiatie a pacatului. Rudenia pacatului a inlocuit rudenia de sange. Cei ce intentionat si premeditat savarsesc raul, se fac fii ai diavolului. (Spre deosebire de cei ce savarsesc raul din slabiciune ori negrija, iar apoi se caiesc).

Last edited by delia31; 09.05.2012 at 15:27:02.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 09.05.2012, 21:10:12
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Cati slami ne este recomandat sa citim (maxim!) pe zi? Eu stiam ca doi.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 10.05.2012, 00:26:32
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
...psalmul 108 e o profetie despre Iuda...
Daca Psalmul 108 este o profetie pentru Iuda Iscarioteanul, si in intelesul pe care l-ai postat acolo este vorba despre cel rau, diavolul si "copii" acestuia - cei rai si pacatosi, am o intrebare: cine este acela care rosteste cuvintele de blama, blestemele si toate ocarile acelea?
Reply With Quote
  #29  
Vechi 10.05.2012, 12:58:02
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Daca Psalmul 108 este o profetie pentru Iuda Iscarioteanul, si in intelesul pe care l-ai postat acolo este vorba despre cel rau, diavolul si "copii" acestuia - cei rai si pacatosi, am o intrebare: cine este acela care rosteste cuvintele de blama, blestemele si toate ocarile acelea?



Mai exact, intrebarea ta ar trebui sa fie: cine le-a rostit? La timpul trecut, nu cine le rosteste.

Fiind o proorocie scrisa de un profet inspirat de Dumnezeu, e limpede cine a rostit toate acele imprecatii.

Psalmul 108 (de la versetul 5 la 20) a prezis, a anticipat, a profetit ce avea sa se intample cu Iuda. E ceea ce se cheama profetie-blestem.

Fiind o profetie care s-a implinit deja, blestemele respective nu se cer actualizate, nu se cer implinite iara si iara, asa incat intrebarea ta ar trebui pusa la timpul trecut, nu cine le rosteste si prin asta, cere implinirea lor.

Ca psalmul 108 e o profetie despre Iuda, o zice chiar Apostolul Pavel, atunci cand a fost ales Matia in locul lui Iuda: „ Căci este scris în Cartea Psalmilor: Facă-se casa lui pustie și să nu aibă cine să locuiască în ea! Și dregatoria lui s-o ia altul".

Sf. Ioan Gura de Aur zice ca e o profetie sub forma de blestem, menita sa-i descurajeze pe cei care, la fel ca Iuda, intentioneaza sa faca raul premeditat.
Nu ar fi fost tot una daca psalmistul David ar fi profetit doar asa sec, informativ ca tradatorul va fi pedepsit in vreun oarecare fel.

Dat fiind ca starea de inspiratie divina a profetilor e una speciala, de cunoastere anticipata prin pregustare, banuiesc ca psalmistul a pregustat indignarea si revolta provocata de viitoarea tradare a lui Iuda, pe care i-o descoperise Dumnezeu mult inainte ca aceasta sa se fi petrecut. De aceea, a proferat acele urgii pe un asemenea ton de ocara si indignare.

Practic, in acele imprecatii rostite pe ton imperativ ( „diavolul sa stea de-a dreapta lui”, „sa fie zilele lui putine”,dregatoria lui sa o ia altul”, „sa ajunga copiii lui orfani”, etc.) psalmistul nu face decat sa prezica, sa anunte ce i se va intampla lui Iuda, si in acelasi timp, ele au si un rol pedagogic, de descurajare a celor ce premediteaza pacatul, avertizandu-i de blestemele pe care singuri si le-ar atrage.

Fiind scrise la modul imperativ, blestemele din psalm lasa impresia ca pot fi actualizate, ca oricine poate cere implinirea lor oricand si impotriva oricui. Privita insa retroproiectiv, profetia-blestem s-a implinit, faptele s-au consumat, Iuda si-a primit ceea ce si-a ales cu premeditare.
Blestemele din psalm au ramas insa scrise tot la modul imperativ si de aceea, ni se recomanda sa fim cu luare aminte cand le cititm, pentru ca nu cumva sa transferam mental tot acel exces de indignare si manie adresat lui Iuda, asupra vreunui semen pe care-l consideram vrajmas. Ele au in continuare un rol pedagogic de descurajare.

Cu alte cuvinte, ni se recomanda sa lecturam nepatimas, ca o profetie-blestem care s-a implinit deja, nicidecum sa cerem implinirea in prezent, invocand imperativ urgia divina asupra vreunui semen pe care nu-l avem la inima. Pentru eventualii vrajmasi, rugaciune. Nici intr-un caz ocari si blesteme.

Last edited by delia31; 10.05.2012 at 18:15:16.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 10.05.2012, 13:24:13
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Ca psalmul 108 e o profetie despre Iuda, o zice chiar Apostolul Pavel, atunci cand a fost ales Matia in locul lui Iuda: „ Căci este scris în Cartea Psalmilor: Facă-se casa lui pustie și să nu aibă cine să locuiască în ea! Și dregatoria lui s-o ia altul".
Petru si nu Pavel este cel inspirat de Duhul sa inlocuiasca, prin tragere la sorti, pe Iuda Iscarioteanul.

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Sf. Ioan Gura de Aur zice ca e o profetie sub forma de blestem, menita sa-i descurajeze pe cei care, la fel ca Iuda, intentioneaza sa faca raul premeditat.
Acum am citit omilia Sf.Ioan Gura de Aur privitoare la Psalmul 108.

Am inteles. Interpretarea lui Ioan Hristostom este analitica, concisa si pertinenta. Omul lui Dumnezeu desluseste lamurit acest Psalm.

Am inteles deosebirea intre blestem si imprecatie. De altfel in Sf.Scriptura sunt numeroase situatii in care se "profeteste" prin imprecatie.

Multumesc Delia pentru lamuriri. Efortul tau si staruinta ta cu pace m-au facut sa gasesc izvoarele autentice: marturia lui Petru din Faptele Apostolilor si omilia Sf.Ioan Hristostom.

Domnul sa te binecuvinteze!

Last edited by ucenic; 10.05.2012 at 13:36:30.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Psalmi cristeaalin Muzica Bisericeasca 2 29.02.2012 23:46:12
Psalmi Oanna Din Vechiul Testament 12 31.08.2010 19:04:05
cei 10 psalmi cu puteri vindecatoare dorinel78 Rugaciuni 12 01.06.2009 19:10:33
Psalmi cantati YH Generalitati 0 27.11.2007 00:58:16
psalmi padrevicentiu Generalitati 4 21.10.2007 21:32:43