Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1691  
Vechi 06.12.2012, 18:20:01
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Pe alocuri, diferente apar si intre Evangheliile sinoptice. Dumnezeu respecta personalitatea omului, nu o sileste.
Sfintii pot avea accente diferite, insa viata si scrierile lor sunt patrunse si inspirate de acelasi Duh, lucru care se vede si se simte fara dubii. Marturisesc acelasi Duh, insa cu mijloace si modalitati subiective, specifice personalitatii, contextului, epocii etc.
Traditia noastra evolueaza, se "despleteste" mereu, raminind, insa, in Duhul Sfant.
Frumos ai spus.
Reply With Quote
  #1692  
Vechi 06.12.2012, 18:25:43
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Pe alocuri, diferente apar si intre Evangheliile sinoptice. Dumnezeu respecta personalitatea omului, nu o sileste.
Sfintii pot avea accente diferite, insa viata si scrierile lor sunt patrunse si inspirate de acelasi Duh, lucru care se vede si se simte fara dubii. Marturisesc acelasi Duh, insa cu mijloace si modalitati subiective, specifice personalitatii, contextului, epocii etc.
Traditia noastra evolueaza, se "despleteste" mereu, raminind, insa, in Duhul Sfant.
acest lucru este valabil în cazul în care diferă firul povestirii și stilul narativ, nu când există contraziceri.
Reply With Quote
  #1693  
Vechi 06.12.2012, 19:45:08
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicosmovici Vezi mesajul
Alt raspuns?

Eu cred ca Biserica are datoria (rolul, misiunea) explicita, printre altele, de a explica credinta, printr-o forma autorizata, care sa nu excluda aportul Sfintilor Parinti. Altfel, cred ca ne gasim in fata unui subiectivism care nu poate constitui un reper. Cum pot sti ca un duhovnic este pe calea cea buna, adica ma indruma in spiritul autentic al credintei, sau ca alt duhovnic nu si-a asumat corect credinta? Cum este suportata ideea, in BOR, ca pot exista doua pareri pe acelasi subiect? Din moment ce nu exista un reper absolut in materie de credinta, statuat ca atare de Biserica, atunci putem vorbi de interpretare, de subiectivism.
Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Interpretarea si subiectivismul sunt insusiri intrinseci ale fiintelor umane.
Orice cuvant, orice text, dincolo de orice unanimitate declarata, raman purtate/resimtite/traite in mod unic de fiecare om in parte. Crucea e intotdeauna personala si nu poate fi purtata de altcineva, pentru ca nu i se potriveste.

Cata vreme Duhul Sfant Este Unul, noi suntem liberi sa fim diferiti.
Dragule Ioan, raspunsul tau este limpede si izvoraste dintr-o traire pe care putini o au, si tocmai pentru ca nu o au multi, se naste un ecou diferit in fiinta fiecaruia, in functie chiar de ceea ce singur ai mentionat :devenirea/experienta duhovniceasca a fiecaruia.

De pe taburetul meu, imi pare ca raspunsul tau, inca nu-i deplin pentru a rezolva problema pe care s-a cladit afirmatia dragului nostru andrei. El vrea niste standarde, precum sistemele intrenationale din fizica cuantica, dar nu i-a explicat nimeni (si asta nu este vina lui) ca mantuirea este un drum unic pentru fiecare om. Suntem luptati de forme diferite de rautate, iar mintea nostra este pervertita si definim binele si raul in maniere diferite.

Tocmai de aceea... este necesar sa continui raspunsul pe care l-ai inceput, pana cand v-a fi spulberata orice urma de confuzie si de indoiala, radacini ale inselarii. Si repet nu e vina lui andrei ca nu se mai face cateheza. (Din pacate multi parohi se multumesc sa-si vada enoriasii la anafora si la "spovedanie", considerandu-i desavarsiti in cunoasterea misticii ortodoxe, dar fara sa-i mai cerceteze, despre ce si cum a inteles fiecare din Lupta cea buna.)
Reply With Quote
  #1694  
Vechi 06.12.2012, 20:05:20
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicosmovici Vezi mesajul
Care este documentul unic, al BOR, in privinta moralei sexuale? Repet, un document similar Catehismului BC, la care sa faca mai întâi referinta orice mirean, orice preot, orice calugar?Multumesc.
In privinta vietii sexuale, exista un document: Decalogul. Sa nu fii defranat!

Daca este sa ne rupem de formalismul robotic si sa privim spre intreaga creatie a lui Dumnezeu, constatam cu stupoare ca animalul nu are nevoie de o astfel de porunca. (Poate doar in ceea ce priveste lucerna mancare). Animalele se imperecheaza doar pentru reproducerea speciei, cand femela intra in calduri. Din punct de vedere al hormonilor sexuali, masculul este mai activ decat femela, pentru ca nu cumva, cand femela e in calduri masculul alfa (cel care asigura materialul genetic cel mai sanatos) sa fie impotent.

Fiinta umana este mai presus de animal din foarte multe puncte de vedere, cel duhovnicesc fiind cel care il apropie pe om de Divinitate. Adica omul este inzestrat de Dumnezeu cu abilitatea de a-si neutraliza hormonii prin concetrarea fiintei sale launtrice.
Conectorii dintre neuroni sunt de doua feluri electrici si chimici(hormoni si substante speciale precum alcoolul, drogurile si altele). Din cauza ca intre neuroni pot exista si descarcari /impulsuri electrice, inseamna ca nu suntem intru totul sclavii hormonilor.

Pentru a putea evada din aceasta sclavie, in care ne nastem, trebuie sa dobandim harul Duhului Sfant, care nu se obtine nici prin botez, nici prin mirungere, nici prin sf. maslul, nici prin incoanele facatoare de minuni, ci numai prin lupta cu fiara din noi, implorand ajutorul lui Dumnezeu la fiecare infragere a noastra: "nu ne duce pe noi in ispite, ci ne izbaveste de cel viclean..."

Last edited by leonte; 06.12.2012 at 20:07:54.
Reply With Quote
  #1695  
Vechi 06.12.2012, 20:24:02
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
In privinta vietii sexuale, exista un document: Decalogul. Sa nu fii defranat!

Daca este sa ne rupem de formalismul robotic si sa privim spre intreaga creatie a lui Dumnezeu, constatam cu stupoare ca animalul nu are nevoie de o astfel de porunca. (Poate doar in ceea ce priveste lucerna mancare). Animalele se imperecheaza doar pentru reproducerea speciei, cand femela intra in calduri. Din punct de vedere al hormonilor sexuali, masculul este mai activ decat femela, pentru ca nu cumva, cand femela e in calduri masculul alfa (cel care asigura materialul genetic cel mai sanatos) sa fie impotent.

Fiinta umana este mai presus de animal din foarte multe puncte de vedere, cel duhovnicesc fiind cel care il apropie pe om de Divinitate. Adica omul este inzestrat de Dumnezeu cu abilitatea de a-si neutraliza hormonii prin concetrarea fiintei sale launtrice.
Conectorii dintre neuroni sunt de doua feluri electrici si chimici(hormoni si substante speciale precum alcoolul, drogurile si altele). Din cauza ca intre neuroni pot exista si descarcari /impulsuri electrice, inseamna ca nu suntem intru totul sclavii hormonilor.

Pentru a putea evada din aceasta sclavie, in care ne nastem, trebuie sa dobandim harul Duhului Sfant, care nu se obtine nici prin botez, nici prin mirungere, nici prin sf. maslul, nici prin incoanele facatoare de minuni, ci numai prin lupta cu fiara din noi, implorand ajutorul lui Dumnezeu la fiecare infragere a noastra: "nu ne duce pe noi in ispite, ci ne izbaveste de cel viclean..."
frumoase cuvinte, dar e cam poezie fara raspuns clar la intrebareaa noastra.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #1696  
Vechi 06.12.2012, 21:37:25
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
frumoase cuvinte, dar e cam poezie fara raspuns clar la intrebareaa noastra.
Asta pentru ca l-ai rupt de raspunsul de deasupra, crezand ca nu au nici o legatura intre ele, doar pentru ca erau citati oameni diferiti.

Fiecare om intelege sexualitatea diferit; pe homosexuali nu-i poti "vindeca" cu acelasi indreptar duhovnicesc ca pentru nevasta care a a calcat stramb, o data. De asemenea mai sunt cei care isi lipesc degetele de claxon pana da frigul si dispar fustele scurte din trafic.


Fiecare om are boala lui. Iar invatatura sfintilor parinti nu e un sistem international, universal valabil, indiferent de epoca si apucaturi. Povatuitorul ortodox nu a cautat sa inventeze o stiinta, o ecuatie a luptei duhovnicesti, ci dupa ce s-a confruntat cu un flagel, alteori din prisma propriei lupte duhovnicesti, a scris si el cateva constatari si sfaturi duhovnicesti.

Cu alte cuvinte, eu am avut boala cutare, s-a manifestat in felul cutare si m-am canonisit asa, iar dupa 7 ani m-am tamaduit; cine se regaseste in aceeasi situatie si nu are un leac mai bun, sa faca la fel.

In felul acesta am inteles eu ortodoxia si in felul acesta caut sa o traiesc.
Reply With Quote
  #1697  
Vechi 06.12.2012, 22:04:05
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
Asta pentru ca l-ai rupt de raspunsul de deasupra, crezand ca nu au nici o legatura intre ele, doar pentru ca erau citati oameni diferiti.

Fiecare om intelege sexualitatea diferit; pe homosexuali nu-i poti "vindeca" cu acelasi indreptar duhovnicesc ca pentru nevasta care a a calcat stramb, o data. De asemenea mai sunt cei care isi lipesc degetele de claxon pana da frigul si dispar fustele scurte din trafic.


Fiecare om are boala lui. Iar invatatura sfintilor parinti nu e un sistem international, universal valabil, indiferent de epoca si apucaturi. Povatuitorul ortodox nu a cautat sa inventeze o stiinta, o ecuatie a luptei duhovnicesti, ci dupa ce s-a confruntat cu un flagel, alteori din prisma propriei lupte duhovnicesti, a scris si el cateva constatari si sfaturi duhovnicesti.

Cu alte cuvinte, eu am avut boala cutare, s-a manifestat in felul cutare si m-am canonisit asa, iar dupa 7 ani m-am tamaduit; cine se regaseste in aceeasi situatie si nu are un leac mai bun, sa faca la fel.

In felul acesta am inteles eu ortodoxia si in felul acesta caut sa o traiesc.
asta e mai clar.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #1698  
Vechi 07.12.2012, 07:23:31
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicosmovici Vezi mesajul
...Care este documentul unic, al BOR, in privinta moralei sexuale? Repet, un document similar Catehismului BC, la care sa faca mai întâi referinta orice mirean, orice preot, orice calugar?

Multumesc.
https://www.google.ca/#hl=en&sugexp=...w=1280&bih=601

Last edited by Demetrius; 07.12.2012 at 07:26:09.
Reply With Quote
  #1699  
Vechi 11.12.2012, 14:19:25
andreicosmovici andreicosmovici is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Catolic
Mesaje: 91
Implicit

Sorry, nu am gasit acolo nimic scris despre morala sexuala. Poate nu am cautat bine? Te rog sa-mi reproduci paragraful cu pricina, daca exista. Oricum, ca intindere, linkul tau este despre tot catehismul ortodox?
Reply With Quote
  #1700  
Vechi 12.12.2012, 04:17:37
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicosmovici Vezi mesajul
Sorry, nu am gasit acolo nimic scris despre morala sexuala. Poate nu am cautat bine? Te rog sa-mi reproduci paragraful cu pricina, daca exista. Oricum, ca intindere, linkul tau este despre tot catehismul ortodox?
22. Dar Iisus, raspunzand, a zis: "Nu stiti ce cereti.(Mt20,22a)

Nu ai cerut un document similar Catehismului BC?
Este o atitudine cat se poate de... proasta sa crezi ca daca nu scrie, atunci nu-i adevarat; Biblia nu e Codul Civil care interzica ceea ce scrie ca e interzis si permite ceea ce nu scrie ca e interzis.

Referitor la sexualitate, este imorala(fata de Duhul Sfant) daca nu urmareste numai facerea de Fii ai lui Dumnezeu(copii) in cadrul casatoriei.
Moral pentru un crestin e numai ce a facut si ne-a invatat Iisus Hristos.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poate deveni abstinenta o problema? teodoraianys Generalitati 110 21.09.2013 20:09:21
Cine da lui isi da, cine face lui isi face spre_rasarit Generalitati 0 11.10.2011 13:18:21
Cine poate face o religie unica pe tot pamintul?? Mihai36 Generalitati 14 28.07.2011 19:42:24
Educație sexuală în școli iar Iustin32 Generalitati 21 28.09.2009 21:30:02