Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.08.2013, 16:30:36
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Crucea in casnicie - cum ne impartim intre soti si parinti?

Preotul meu spunea odata ca si in casnicie oamenii isi poarta crucea lor. ca nu este usoara, intervin atatea probleme.
Eu as dori azi sa aprofundam o problema vitala a casniciei.
As vrea sa stiu ce credeti voi: cat si cum trebuie sa ne impartim intre sot/sotie si parinti (ambele randuri de parinti).

Se spune la slujba cununiei un lucru: ce uneste Domnul, sa nu dezlege nimeni.
Prin cununie sunt uniti cei doi soti si se spune ca nimeni nu trebuie sa intervina intre ei.
Si totusi sunt parintii pentru unul si socrii pentru celalalt.
Care este rolul lor dupa casatoria copiilor? Au voie sa mai intervina?
Cat si ce trebuie sa dea cei casatoriti parintilor si socrilor?
Unde este limita unde se spune: "stop! pana aici"?

Ma gandesc eu ca este normal sa ingrijim la un moment dat sau sa ajutam parintii, sau socrii, este prin legea firii. Dar cat, fara a neglija sotul/sotia?

Exista cazuri cu parinti/socrii foarte posesivi, care nici nu accepta de fapt pe noul membru al familiei (de obicei pe nora), exista si cazuri unde copiii sunt foarte atasati de parinti si care tind sa ramana vesnic copilul si sa neglijeze casnicia.

La unele popoare copiii parasesc familia la varsta tanara pentru a se casatori si ei apartin noii familii infiintate. Parintii, fratii, surorile sunt lasati in urma...

La noi sunt cantece la nunta care spun: "ia-ti mireasa ziua buna de la...mama, tata, frati surori". Adica pleaca fata de acasa si se desparte de familie, isi face familia ei.
Exista ceva similar si pentru baiat? Sau el nu trebuie sa se desparta? Sau cum este? Se presupune ca vor locui cu sotia alaturi de parinti (acasa la ei)?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.08.2013, 17:36:40
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nu există "neglijarea soțului" când îngrijești părinții. Dacă se ajunge la așa discuții, e ceva putred.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.08.2013, 20:39:41
Mariatwix Mariatwix is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2013
Mesaje: 12
Implicit

Eu am cunostinte teologice foarte sumare, recunosc (tocmai de aceea sunt aici, sa invat de la cei mai intelepti decat mine). Dar atata stiu si eu: "De aceea va lăsa omul pe tatăl său și pe mama sa și se va lipi de femeia sa" (Sfanta Evanghelie dupa Marcu, cap 10, versetul 7). De aici deduc ca sotii se desprind de parinti si prioritara devine familia nou creata. Daca gresesc, imi asum criticile.

Cred ca e vorba in primul rand de masura in toate, pentru ca in viata de zi cu zi sunt multe situatii... Nu mi-as neglija parintii dintr-o toana, dar intr-o situatie limita, probabil ca mi-as alege noua familie (fiul si sotul) inaintea mamei. Asta nu inseamna ca nu as ajuta-o la boala, la nevoie, la durere, dar nici nu mi-as abandona sotul cu lunile sa-i tin de urat (locuim in orase diferite). As invita-o la noi, eventual. E doar un exemplu.

In legatura cu intervenitul in noua familie... Cred ca pot da sfaturi. Dar atat. Nu e treaba parintilor si a socrilor sa faca regulile in noua familie, dar uneori intelepciunea lor e binevenita.

E doar parerea mea de femeie casatorita, nu stiu cat e de corecta.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.08.2013, 23:13:20
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

parerea mea este ca fiecare ar trebui sa stea la casa lui, asta neinsemnand ca parintii vor fi neglijati, iar parintii sa nu intervina intre cei doi.

tatal meu a fost imposibil de despartit de mama lui , la modul ca sa isi faca fericita mama si ea sa fie pe primul loc ii desconsidera pe restul. bunica a condus toata viata in casa si va dati seama ca numai certuri si dezbinari a adus.( si sunt finuta in exprimare)

Prioritate maxima familiei noi, oricat de intelegatori ar parea socrii la prima vedere odata ce apar conflictele vor tine partea copilului lor si vor il acuza pe celalat. Parintii sa nu intervina in certuri pt ca nu vor putea fi niciodata impartiali
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”

Last edited by Jamaica; 04.08.2013 at 23:15:54.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.08.2013, 00:11:53
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

O problema dificila, din pacate. Cred ca prin mijlocirea duhovnicului sau a nasilor se mai poate tempera egoismul. De asemenea, exista carti pe aceasta tema si ele pot deveni un subiect de dezbatere.

In mod normal, parintii trebuie sa inteleaga ca tinerii au familia lor, sa stie cand sa le dea sfaturi si cand sa-i lase sa se descurce singuri, cand si cum sa-i ajute. E cam greu atunci cand apare egoismul si alte meschinarii ascunse bine sub o masca oarecare. Daca toti joaca corect, atunci se pot intelege. Daca unii triseaza, atunci altii sufera, din pacate.

Si tinerii si varstnicii au nevoie de iubire, de respect, de ajutor. Exista niste limite care trebuie respectate si de unii si de altii. ,,Dragostea indelung rabda...'', insa. Da, e greu sa te maturizezi imediat ce ti-ai pus verigheta pe deget si sa gestionezi corect astfel de situatii. Adesea, cei in cauza se infurie. Cu rabdare si cu tact s-ar putea rezolva mai usor astfel de situatii.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.08.2013, 00:16:01
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Da, e greu sa te maturizezi imediat ce ti-ai pus verigheta pe deget si sa gestionezi corect astfel de situatii. Adesea, cei in cauza se infurie. Cu rabdare si cu tact s-ar putea rezolva mai usor astfel de situatii.
cred ca trebuie sa existe un grad ridicat de maturitate inainte de a consimti la o casatorie.sa nu pleci de la parinti direct la sot/sotie.
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.08.2013, 08:48:10
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Din cate stiu eu, sfintele scripturi spun in cateva randuri destul de explicit ca "omul lasa pe mama si pe tatal sau" si se uneste cu sotul/sotia. Si fara sa am vreo problema, vreun conflict nerezolvat, vreun resentiment (si la noi in familie a fost vreme indelungata o "drama" pe tema asta, mai ales intre parintii mei si parintii lor), practica mi-a demonostrat ca asa e cel mai bine.

Asta nu inseamna sa nu-ti mai vezi parintii, sa nu-i cinstesti, sa nu-i respecti, dar viata ta merge mai departe alaturi de noua familie pe care ti-ai intemeiat-o. Insa din pacate am observat ca multa lume, mai ales la noi in tara, tinde sa aiba o relatie oarecum "patologica" cu parintii, si daca-mi dati voie am sa expun doua situatii (eu doar le expun, incercand sa ma abtin sa pun vreun diagnostic, pentru ca nu sunt in masura).

Prima situatie care mie mi se pare anormala este aceea a adultului care ar trebui sa fie pe picioarele lui, a terminat o scoala sau o facultate, are un serviciu, o preofesie care ar trebui sa-i asigure independenta, insa el/ea intarzie anormal de mult sa traiasca in casa parinteasca, se teme sa-si inceapa o viata proprie, e dependent afectiv de parinti, datorita lipsei sau inconsistentei afectiunii pe care ar trebui sa o primeasca de la un eventual partener/a de viata, sau datorita temerii, fricii de a incerca sa iubeasca pe altcineva (poate si ca urmare a unei experiente nereusite intr-o relaties sau tentativa de relatie anterioara), sau poate mai grav este atunci cand omul pleaca tarziu intr-o relatie sau casnicie si se intoarce si mai tarziu dupa o experienta ratata. Astfel de persoane, din cate cunosc si eu, investesc toti banii care-i castiga in casa parinteasca, isi intretin parintii si eventual fratii care, aflati si ei la randul lor intr-o situatie "patologica", continua sa "paraziteze" casa parinteasca, profitand de sprijinul si siguranta pe care le-o ofera unul din parinti, ambii sau celalalt frate/sora, urmand ca, cel mai probabil, la moartea parintilor, lumea lor sa para ca se sfarseste, scopul vietii sa devina ingrijirea unui caine sau pisici, in cazul celor singuri la parinti sau cu frati/surori asezati la casa lor, sau mai exista si posibilitatea ca un frate/sora casatorit dar nu cu o situatie financiara prea buna, sa revendice mai multe drepturi la mostenire, pe motiv ca el are copii si tu nu.

A doua situatie frecvent intalnita este aceea cand copiii isi ingrijesc parintii dar purtarea lor de grija e direct proportionala cu potentiala mostenire pe care urmeaza sa o primeasca de la parintii lor. Iar cand sunt mai multi frati situatia se imparte cam in felul urmator: cel care se insoara/marita primul si pleaca la casa lui, nu ar trebui sa aiba aceleasi pretentii cu cel care ramane in casa parinteasca si "ingrijeste" de parinti (sau dupa caz parintii ii poarta lui de grija pana la varste nefiresti). Si dupa cum bine e stiut, parintele intodeauna il vafavoriza pe cel mai slab, mai neputincios (sau mai delasator), iar cel puternic in loc sa fie mandru ca s-a descurcat singur, se va simti discriminat de catre parintii care il favorizeaza pe celalalt si vor zice "las'sa-i ingrijeasca ala, ca lui i-au dat, mie nu mi-au dat nimic".

Ca sa incerc sa fac o legatura intre aceste raporturi parinti - copii si sot- sotie, nu pot spune altceva decat ca uneori sotul/ sotia este cel care "pune paie pe foc" in asemenea situatii, el/ea zicand ca "iti deschide ochii", revelandu-ti aspecte de genul ; "uite, lu'frate-tu /sor-ta i-au dat, i-au facut, i-au dres, tie nu ti-au dat nimic, sau ti-au dat mai putin; sa-i ingrijeasca ala/aia cand or avea nevoie"; mai rau presupun ca ar fii cand afirmatiile s-ar completa cu "uite ai mei ne-au dat mai mult, ai mei fac, ai mei dreg"; de parca relatia dintre sot si sotie n-ar fii si asa destul de complicata, fara sa mai aducem si contributia "parentala". Cu "ajutorul " ei , nu facem decat sa mostenim, sa perpetuam pacatele parintilor nostrii, si sa le ducem mai departe, din generatie in generatie, pana cand la un moment dat se va ivi un dezastru; ale carui semne se prefigureaza dar le ignoram (comportari patologice ale unuia din soti sau copii, consum de alcool, stari depresive, copii recalcitranti, etc).

Last edited by fallen; 05.08.2013 at 08:56:47.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.08.2013, 11:25:52
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
As vrea sa stiu ce credeti voi: cat si cum trebuie sa ne impartim intre sot/sotie si parinti (ambele randuri de parinti).
Daca omul incearca sa traiasca cu adevarat dupa poruncile Domnului, lucrurile se simplifica cat de cat. De exemplu avem porunca de a ne cinsti parintii, ba mai mult am intalnit acest indemn: Copii, ascultati intru Domnul de parintii vostri, caci asa este drept. Iar pentru parinti este urmatorul sfat: Si voi, parintilor, nu-i intaratati pe copiii vostri spre manie; dimpotriva, cresteti-i intru invatatura si certarea Domnului.

De cele mai multe ori dorinta tinerilor de a fi total independenti se loveste puternic de dorinta parintilor de a le arta cum este mai bine si ce trebuie sa faca. Din aceasta confruntare linistea dispare si de asemenea si fericirea.

De mare, mare ajutor este parintele duhovnic, el ne poate sfatui cum sa depasim momentele tensionate care apar inevitabil. De exemplu cunosc doua familii care cerand sfatul duhovnicului, au fost indrumate sa stea separat, in niciun caz cu parintii. Tinand cont de ceea ce le-a spus duhovnicul, cu eforturi in plan material, au parte de liniste si intelegere.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.08.2013, 12:26:48
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Multumesc pentru raspunsuri. Fiecare spune ceva adevarat.
Ma gandesc insa ca exista situatii speciale, care apasa mult asupra famiilor.
De ex, cazurile in care parintii sau socrii locuiesc in alt oras/alta tara chiar, undeva departe si atunci cuplul trebuie sa se desparta o vreme ca sa-i viziteze, sau sa renunte la concedii impreuna.
Ma mai refer si la cazurile unde parintii/socrii se imbolnavesc si au nevoie de ingrijire perioade lungi de timp (luni, ani de zile).
Exista si cazurile in care un parinte isi creste singur unicul copil si exista atunci o relatie speciala. Mai ales in acest caz exista tendinta de a interveni in casnicie.

In mod normal situatiile se pot rezolva, se pot gasi solutii. Partenerii si parintii/socrii isi pot imparti iubirea si viata si se pot respecta reciproc, fara a se neglija. O mama/un tata iubeste intr-un fel, paretenerul/partenera in alt fel, se poate colabora. In mod normal exista si copii/nepoti, de care se pot ocupa in comun.

Dar cum am mai spus exista si situatiile speciale: relatii speciale (mama singura sau tata singur/copil unic, familii care locuiesc la dsitante mari, situatii de boala indelungata etc.) in care este nevoie de multa rabdare si de solutii speciale.

Cineva spunea aici de maturitate la casatorie. De acord, trebuie discutat totul dinainte, trebuie lamurite niste aspecte, dar unele mai apar si pe parcurs.
Si putem sa spunem (lipsa)de maturitate si la parinti/socrii care fac unele greseli grave?

@Ekaterina - Ba nu! Dimpotriva, daca vrem sa traim dupa poruncile (tare nu sufar acest cuvant, ca nu suntem in epoci de mult apuse) Domnului este si ami greu. Tocmai pentru ca dorim sa le respectam si pe ele, dar si pe cei dragi.
Si exista adesea incompatibilitati, neputinte. Tocmai atunci ne rupem mai rau si ne faem praf. Ca vrem sa facem bine pentru toti si nu este posibil.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 08.08.2013 at 12:29:38.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.08.2013, 13:12:52
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit Off topic !

Iertati-ma va rog ca vin cu o intrebare off topic:

Cum se cheama threadul in care se istoriseste povestioara parintelui Iosif Vatopedinul despre familia de greci in care tinara sotie a ales desfrinarea iar sotul staruinta in rugaciune pt. intoarcerea ei ?
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
Răspunde