Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #221  
Vechi 27.02.2014, 15:48:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
A plecat Sophia? S-a suparat?
A plecat sa posteasca.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #222  
Vechi 27.02.2014, 21:41:21
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

În numele Iuliei pr. Constantin Sturzu

http://www.doxologia.ro/puncte-de-ve...ref_map=%5B%5D

Poți fi geniu, dar nu poți fi sfânt?



"E drept că poporului român - cel puțin celui consumator de presă - i s-a livrat, volens nolens, în această perioadă, un subiect ceva mai suculent și mai de-al nostru: fuga la mănăstire a Iuliei Ionescu, eleva de 15 ani din București, cea cu note de 10 pe linie. Prilej numai bun de reactivare a unor atitudini antireligioase, anticreștine sau anticlericale. S-a plecat de la premisa că dorința unui adolescent de a pleca la mănăstire nu poate fi decât una bolnavă. Că nu e normal ca un copil de vârsta Iuliei - și cu multă știință de carte, pe deasupra - să vrea să se "închidă" pe tot restul vieții într-un univers "cazon". Că sigur sunt de vină ora de religie, duhovnicul, literatura religioasă de pe net, mersul săptămânal la biserică și altele din aceeași categorie! Iar ca teoria să fie susținută și "științific", s-a apelat la tot felul de specialiști, mai ales la psihologi.

Departe de mine gândul de a încuraja pe cineva să meargă la mănăstire înainte de a-și încheia studiile și de a atinge vârsta majoratului. Ca duhovnic, recomand, mai degrabă, unui tânăr să nu se pripească și, dacă e posibil, chiar să obțină o diplomă de licență. De altfel, atunci când cineva se prezintă la poarta mănăstirii, cu intenția de a îmbrăca haina monahală, tradiția și canoanele spun că trebuie testat o lungă perioadă de timp, punându-i-se la încercare dorința, spre a vedea dacă e suficient de puternică spre a învinge focul ispitelor. Dar faptul că un tânăr - chiar și un adolescent de vârstă mai fragedă - dorește să intre în mănăstire, nu e deloc ceva nemaivăzut. Avem, spre exemplu, cazul Sfântului Simeon din Muntele Minunat, cel care a intrat într-o obște monahală la doar 7 ani. Da, copiii noștri pot dori să fie mai aproape de Dumnezeu, chiar și mai înainte de vârsta majoratului. Ei pot fi genii precoce în matematică sau în artă, în sport sau în alte domenii, și chiar sunt apreciați astfel de copii, iar părinții lor lăudați că îi încurajează pe această direcție (uneori cu prețul pierderii copilăriei). Dar când un copil sau un adolescent dorește să meargă pe calea sfințeniei, avem, brusc, de a face cu o alegere din sfera patologiei!

E drept că toată vâlva stârnită de plecarea Iuliei la mănăstire a fost și un bun prilej de a reflecta asupra a ceea ce înseamnă viață dedicată lui Dumnezeu, asupra relației ucenic-duhovnic etc. Găsești pe net opinii de prin toate zările. Din Cluj, profesorul Radu Preda avertizează că "mai bine îl cauți pe Dumnezeu decât pe negustorul de droguri!". Din Constanța, Părintele Eugen Tănăsescu atrage atenția asupra rolului distinct pe care-l au duhovnicul, respectiv psihologul sau psihiatrul, punctând foarte plastic: nu poate "psihiatria să pună diagnostic nebuniei frumoase pentru Hristos". Din Alba, Alexandra Svet, în articolul Fiica risipitoare?", devenit - cum se spune - viral pe internet, ne atrage atenția că "Iulia a fost mereu acasă" și că alături de Tatăl ceresc este și locul nostru, al celor cărora ni se spune să stăm "cuminți, docili, total spălați pe creier, cu inimi înnoroite de patimi și cu suflete înrăite". În timp ce la Iași, Florin Antohi îl apără pe starețul care a găzduit-o pe Iulia, întrucât a abordat-o "cu mai multă delicatețe decât un mascat sau individ în uniformă", o voce de dincolo de Prut, a Părintelui Savatie Baștovoi, dezumflă, în articolul "Scufița Roșie cu decor ortodox", toată isteria mediatică, ajungând la o concluzie care pune pe gânduri: "Felul în care a ajuns presa română să provoace isterii din nimic este un caz vrednic de tratatul de dezinformare a lui Vladimir Volkoff".

Din Scoția, Părintele Ioan Florin Florescu, plecând de la "fuga" elevei din București, rememorează o experiență personală: "Am fugit și eu din țara mea până în țara mea, așa cum a făcut, acum, și Iulia. De aceea, vinovat fiind, eu n-am cum s-o judec, nu știu pe ce demoni a vrut ea să se răzbune, dar dacă m-ar întreba pe mine, – un popă păcătos! –, i-aș spune că nu avem voie să fugim decât pentru a ne întoarce mereu. Dumnezeu ne caută acasă. Am fugit și m-am întors, numai că eu n-am avut ghinionul să fiu urmărit de o haită care să umple ziarele cu fotografiile și viața mea." Jurnalistul Marius Vasileanu este cel care cred că i-a enervat cel mai mult pe cei ce au văzut în "cazul" Iuliei Ionescu un nesperat prilej de a mai da o lovitură Bisericii, domnia sa făcând, pe contributors.ro, o neașteptată mărturisire, anume că el însuși - când avea, totuși, câțiva ani mai mult decât are acum "eleva olimpică" -, a rămas la Mănăstirea Sihăstria pentru o vreme, cu gândul de a îmbrățișa viața monahală. Și, din postura celui ce a "consumat" o astfel de experiență, îi pune la punct, în deplină cunoștință de cauză, pe toți "păreriștii" care "habar n-au despre viața spirituală, dar nici dovadă de bun-simț nu prea dau".

Apropo de datul cu părerea: foarte multă lume a comentat gestul Iuliei Ionescu - de bine sau de rău -, mai puțin adolescenta în cauză. Cu alte cuvinte, într-un fel sau altul, toți au (am) vorbit în numele Iuliei. De ce? Pentru că Iulia nu mai are nimic de spus, a spus totul prin gestul ei, mai grăitor decât o mie de cuvinte. Cine are ochi de văzut, să vadă, cine are de înțeles, să înțeleagă!"
Reply With Quote
  #223  
Vechi 27.02.2014, 22:33:13
IULIAN496 IULIAN496 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2013
Locație: Hunedoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 108
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
A plecat sa posteasca.
Bine face!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare