Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Diverse Sarbatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 14.10.2012, 21:49:20
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

La noi in familie Sfanta Parascheva a fost mereu cinstita. A fost una dintre sfintele cu care am facut cunostinta de micuta.
Bunica mea avea foarte mare evlavie la ea, tinand post negru in fiecare vineri in cinstea ei, cam de la varsta de 30 de ani pana in ultima zi a vietii sale, ii facea coliva pe 14 octombrie si facea milostenie in numele ei. A ajutat-o foarte mult Sfanta Parascheva in timpul vietii, iar eu am visat-o de Pasti pe bunica, spunandu-mi ca a ajuns in rai datorita "comorilor Sfintei Parascheva".

"Izbaveste-ne pe noi, maica, de toata boala, de ciuma, de holera si de vraimasi; izbaveste-ne pe noi, maica, de lacuste, de gindaci si de toata rautatea; izbaveste-ne pe noi, maica, de foc, de grindina si de fulger; izbaveste-ne pe noi, maica, de chinul cel de veci si de ceasul osindirii si ne invredniceste a dobindi prin rugaciunile tale starea cea de-a dreapta in ziua judecatii, prin mintuirea sufletelor noastre, ocrotindu-ne si hranindu-ne in pace pana la rasuflarea cea mai de pe urma, ca sa-ti cintam:..."

Si mie personal Sfanta Parascheva mi-a ajutat de multe ori. Cred ca cel mai de pret ajutor pe care l-am primit este faptul ca, rugandu-ma putin in fata icoanei sale inainte de spovedanie, am putut sa marturisesc un pacat pe care imi era tare rusine sa il spun. Tot ea m-a ajutat sa ajung si eu la Iasi, la cateva luni dupa moartea bunicii, sa ii multumesc pentru toate mijlocirile sale si sa las si eu o hartie in cutia special amenajata pentru marturiile credinciosilor in viata carora a lucrat Sfanta.

"Suntem plini de pacate, indurate Doamne, si greu se lupta sufletele noastre gandind la judecata, caci ce vom face noi pacatosii, napadindu-ne deodata neprevazutul sfarsit ? Mila cerem, Doamne, mila Hristoase al nostru, caci nu avem chip de indreptare; nu trece cu vederea rugaciunile noastre si pocainta, care in tot ceasul dupa pacate ne-a cuprins si primeste ca inchezasuitoare a bunei noastre vointe si a temerii de Tine, rugaciunea aceasta, pe langa care Ti-aducem mijlocitoare si pe maica noastra Parascheva, cantand cu dansa dimpreuna : Aliluia !"
Bucura-te, Parascheva, mult folositoare!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 15.10.2012, 01:49:03
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit Anno Domini 2012

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Bucură-te, Parascheva, mult folositoare!

Last edited by mirela.t; 15.10.2012 at 02:13:45.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 12.10.2013, 23:38:35
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Tot ea m-a ajutat sa ajung si eu la Iasi, la cateva luni dupa moartea bunicii, sa ii multumesc pentru toate mijlocirile sale si sa las si eu o hartie in cutia special amenajata pentru marturiile credinciosilor in viata carora a lucrat Sfanta.
Pentru ca se apropie sarbatoarea Sfintei Parascheva, as vrea sa va marturisesc o experienta minunata pe care am trait-o anul acesta la Iasi.

Am ajuns de trei ori pana acum la Sfanta Parascheva, in 2011, in 2012 si 2013, ce-i drept, nu de ziua ei. Prima data am ajuns la putine luni de la moartea bunicii si mare bucurie am avut ca am putut lasa o mica marturie despre binefacerile aduse de sfanta familiei noastre si, in special bunicii. Asa, scrisa chinuita si sub emotia momentului, pe un colt de masa. Mare bucurie, mai ales ca bunica mea isi dorea foarte mult sa lase o marturie scrisa despre minunile de care a avut parte si am simtit ca ii implinesc cumva aceasta dorinta, devenind mesagera ei acolo, la racla. Am participat si la slujba acatistului, la Liturghie si la parastas. In 2012 am ajuns acolo chiar de Inaltare. Anul acesta s-a intamplat ceva si mai special: am ajuns iarasi la Iasi, mi-am facut treaba pentru care venisem, m-am inchinat cu bucurie la moaste, iar persoanele cu care eram au hotarat sa plece la Bucuresti mai devreme, cu trenul de noapte. Eu le-am zis ca mai raman o zi, asa cum era stabilit, pentru ca doream sa mai trec o data pe la Sfanta Parascheva sa imi iau ramas bun si sa mai vizitez cate ceva prin Iasi, mai ales ca nu credeam ca voi mai ajunge pe acolo prea curand. Dupa ce am iesit din biserica, m-am gandit sa nu plec de acolo cu mana goala si sa ii cumpar ceva ca amintire unei bune prietene. Vizitasem magazinul cu carti, dar nu mi se parea ca gasesc nimic potrivit, erau aceleasi carti ca la Bucuresti, asa ca m-am intors si am vazut la pangar, pentru prima data, o carte despre minunile Sfintei Parascheva, aparuta chiar in 2011. Mi-am zis: asta e posibil sa nu se gaseasca in Bucuresti! Am luat-o si de abia cand am ajuns in capitala si am inceput sa o rasfoiesc, am gasit si marturia mea intre paginile ei! Nici prin cap nu mi-ar fi dat asa ceva, mai ales ca era din acelasi an in care lasasem hartiuta. Mai tarziu am descoperit ca acea carte era de vanzare si in Bucuresti de doi ani de zile, numai ca eu nu o vazusem niciodata, desi probabil ca trecusem pe langa ea. Aproape ca am inceput sa plang, gandind la bucuria care trebuie sa fi cuprins sufletul bunicii mele si la faptul ca mi-am facut datoria, ca am izbutit sa ii indeplinesc, in aceasta forma, dorinta.

Daca as fi plecat in noaptea aceea, impreuna cu colegii mei, poate nu as fi stiut niciodata de aparitia cartii. Sau daca nu m-as fi gandit sa ii cumpar ceva acelei prietene... Nimic nu e intamplator si sfanta a dorit sa aflu de cartea aceasta fix atunci, in ziua in care mi-am luat ramas bun de la ea si in care gandeam ca nu am sa mai ajung prea curand la Iasi.

Mare bucurie trebuie sa aiba pelerinii in ziua aceasta. Insa Iasii nu au doar aceasta comoara, moastele Sfintei Parascheva, ci sunt plini de biserici si mannastiri si de locuri frumoase. E pacat sa ajungi acolo si sa nu vizitezi si Trei Ierarhi, manastirile Golia cu turnul ei si cu casa memoriala a lui Creanga, Galata, Cetatuia, Casa mitropolitului Dosoftei, parcul Copou si muzeul Eminescu de acolo, casa lui Kogalniceanu sau bojdeuca lui Creanga.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 13.10.2013, 09:52:40
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Din pacate,in oraselul meu,la biserica ortodoxa greaca Luni nu va fi nici un serviciu religios.
Sunt cam confuza...Oare ei de ce nu tin aceasta zi?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 13.10.2013, 15:22:06
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Din pacate,in oraselul meu,la biserica ortodoxa greaca Luni nu va fi nici un serviciu religios.
Sunt cam confuza...Oare ei de ce nu tin aceasta zi?
Nu cred. Sf.Parascheva pare mai mult o Sfanta locala, adica este serbata doar de romani sau in marea-majoritate doar de noi. Mai sunt cativa care au auzit de ea, dar nu asa multi. Sfintii nostrii nu sunt asa populari ca cei rusi si greci.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 13.10.2013, 19:16:38
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Din pacate,in oraselul meu,la biserica ortodoxa greaca Luni nu va fi nici un serviciu religios.
Sunt cam confuza...Oare ei de ce nu tin aceasta zi?
E o problema de evlavie locala. Grecii au numerosi sfinti carora le cer ajutorul. Exista multi sfinti mari care in calendarele romanesti nu au cruce cu negru sau cu rosu. Insa numele lor apar in sinaxare, crestinii evlaviosi si calugarii la manastiri le cer ajutorul in fiecare zi. E bine sa vedem ce sfinti se praznuiesc in fiecare zi si sa le cerem ajutorul.

Preotii, in cadrul Sfintei Liturghii, de asemenea cer ajutorul tuturor sfiintilor care se praznuiesc in ziua respectiva, chiar daca acesti sfinti nu se bucura de evlavia locala in zona respectiva.

Asadar, cred ca si in Grecia, la manastiri, Sfanta Parascheva va fi pomenita printre sfintii zilei maine, 14 octombrie 2013.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 13.10.2013, 19:32:29
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Antonia are dreptate: Sfanta Cuvioasa Parascheva exista si in calendarul grecilor, dar nu este trecuta cu cruce rosie. Sigur e pomenita in manastiri:
http://www.goarch.org/chapel/datecel...10&d=14&y=2013
Orisicum, pana acum cativa ani, chiar si la noi era trecuta cu cruce neagra, adica avand cinstire locala, de putini ani, sarbatoarea ei s-a generalizat in toata tara, avand cruce rosie.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 13.10.2013, 19:48:22
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

La greci e mai cunoscuta Sfanta Mucenita Paraschevi, din timpul prigoanei romane. E reprezentata cu un taler cu ochi (e vindecatoare de ochi). Si mie mi-a adus cineva din Grecia sau Cipru o icoana cu Sfanta Mucenita Paraschevi, crezand ca e Cuvioasa Parascheva de la noi.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 13.10.2013, 20:56:13
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Am inteles,multumesc mult pt precizari.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 14.10.2013, 15:30:07
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Nici la noi nu se face slujba niciodata de Sf. Parascheva. Ei mai pica si alte slujbe, ca nu face fata parintele.

Eu am o intrebare:
N-am inteles ce se face in aceasta sarbatoare.
Se scot moastele si se face procesiune prin oras (Iasi)? Sau sunt duse in alta parte temporar? Se citesc rugaciuni pe traseu?

Paraschevi inseamna in limba greaca "vineri", de aceea si numele de Sfanta Vineri. Acum inteleg ca ei au o sfanta a lor, iar noi o avem pe a noastra.

Sfanta Parascheva sa ne ocroteasca si sa ne ajute pe toti.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
Răspunde

Tags
iasi, moaste, parascheva



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mergem din nou la Sfanta Parascheva! glykys Generalitati 27 01.05.2013 10:26:46
Sfanta Parascheva anipopa65 Intrebari utilizatori 1 14.10.2011 22:30:50
Sfanta Cuvioasa Parascheva si Sfanta Mucenita Paraschevi VLAHOPOL Intrebari utilizatori 5 17.02.2011 19:02:09
Sfanta Cuvioasa Parascheva mihele_m Intrebari utilizatori 0 07.06.2010 16:06:21
Sfanta parascheva catalinabalhui Generalitati 11 28.10.2009 12:27:43