Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 07.08.2012, 23:08:45
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Multumim , Ana Maria ! Iata ca a trecut aproape o saptamana , dar nu asta este important cat de repede trce caci cu siguranta ca atunci cand numaram zilele in post , el este o mica mare povara , ori nu asta se vrea prin postire . Doar de cateva ori mi-am dorit sa se apropie cat mai repede o perioada de post sau alta , si cred ca atunci cand voi ajunge sa-mi doresc scurtarea timpului pana la postire , nu a timpului de postire , cu adevarat am realizat ceva cu folos .
Asa sa ne ajute Bunul Dumnezeu !
Stai fara grija, Cristi, uite acusi o sa intram in postul Craciunului!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 15.08.2012, 02:49:11
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Salutare si bine v-am regasit :) Cand se termina postul? Tine inclusiv azi (15.08.2012) sau ieri a fost ultima? :)
Reply With Quote
  #93  
Vechi 15.08.2012, 05:39:54
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Salutare si bine v-am regasit :) Cand se termina postul? Tine inclusiv azi (15.08.2012) sau ieri a fost ultima? :)
Păi postul Adormirii Maicii Domnului se termină pe 14 august, totuși este post și astăzi, pentru că e miercuri. Avem dezlegare la pește în cinstea praznicului împărătesc!
Scrie în calendar...
Cu drag!
Reply With Quote
  #94  
Vechi 15.08.2012, 08:43:15
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Salutare si bine v-am regasit :) Cand se termina postul? Tine inclusiv azi (15.08.2012) sau ieri a fost ultima? :)
Bine ai revenit,pe 15 este dezlegare la peste,in rest post la celelalte.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 15.08.2012, 15:15:00
Kyrie Eleison's Avatar
Kyrie Eleison Kyrie Eleison is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.02.2012
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 66
Implicit

Creștini, lăudată să fie Împărăteasa noastră!

Am simțit nevoia să fac aici o scurtă confesiune, nu știu cui, când sau dacă îi va ajuta cuiva, însă nu mi-am putut stăvili dorința. Am petrecut, împreună cu voi și cu alte multe suflete, 2 săptămâni de rugăciune închinate Preasfintei Născătoare de Dumnezeu. Am auzit cu toții la slujba paraclisului cât de minunat este descrisă Fecioara, ce puternică mijlocitoare este și cum nimeni din cei ce aleargă la ea nu se întoarce deșert. Am trăit cu tot dorul și cu toată iubirea fiecare dintre aceste slujbe, însă nimic nu m-a pregătit pentru ce avea să urmeze azi, după Sfânta Liturghie. Odată ajuns acasă, i-am scris mamei mele, pe care o cheamă Maria, gândurile mele bune pentru că nefiind acasă cu mine, nu i le-am putut oferi personal. Nu știu în ce registru să înscriu experiența ce a urmat... nu vreau să greșesc în niciun mod. Pot să spun că am fost pătruns, imediat, de unul dintre cele mai înălțătoare sentimente posibile, am izbucnit în lacrimi și am căzut la pământ, mărturisindu-I lui Dumnezeu păcatele mele, cerându-i iertare, dându-i slavă Lui și Maicii Sale. E ușor să citesc acum aceste rânduri, e ușor să citească oricine... apoi să inchidă pagina de internet și să se întoarcă la ale sale gândind: "Eh, ce frumos, bravo lui!" și să-și vadă de treburile cotidiene în continuare. Însă dacă Dumnezeu îți atinge inima într-atât încât să-ți plângi păcatele cu amar (la propriu), e aproape imposibil de transpus în cuvinte senzația ce te cuprinde simțindu-L pe El apropiindu-se, mângâindu-te și ridicându-te înapoi demn. Iar când toate acestea se întâmplă prin mijlocirea Preasfintei Fecioare, pe care ai rugat-o să facă asta pentru ticălosul tău suflet, nici nu îți mai găsești îndrăzneala să ridici ochii la cer, căci simți mult prea puternic și mult prea brusc, ca un val ce te împresoară, nemărginita ei putere, acoperindu-te și vindecându-te. Vezi un lucru mult prea real, mult prea fizic și rămâi tăcut contemplând intervenția ei directă in viața ta.

Pentru mine, acest post și această sfântă sărbătoare au însemnat una dintre cele mai puternice treziri sufletești pe care le-am experimentat. Este o mărturie vie pe care am simțit-o în mod direct de la Mama noastră a tuturor, o mărturie pe care am ținut s-o împărtășesc oricui se va nevoi să citească rândurile acestea. Cu adevărat, Dumnezeu e mare! Cu adevărat, puternică nădejde am câștigat prin Mama Lui! Nu vă închipuiți și nu îmi închipui cât de mare!

Preasfântă Mamă, mulțumire și închinăciune!
__________________
"Dar mai presus de toate, țineți din răsputeri la dragostea dintre voi, pentru că dragostea acoperă mulțime de păcate." (1 Petru 4:8)
Reply With Quote
  #96  
Vechi 15.08.2012, 22:11:00
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Kyrie Eleison Vezi mesajul
Creștini, lăudată să fie Împărăteasa noastră!

Am simțit nevoia să fac aici o scurtă confesiune, nu știu cui, când sau dacă îi va ajuta cuiva, însă nu mi-am putut stăvili dorința. Am petrecut, împreună cu voi și cu alte multe suflete, 2 săptămâni de rugăciune închinate Preasfintei Născătoare de Dumnezeu. Am auzit cu toții la slujba paraclisului cât de minunat este descrisă Fecioara, ce puternică mijlocitoare este și cum nimeni din cei ce aleargă la ea nu se întoarce deșert. Am trăit cu tot dorul și cu toată iubirea fiecare dintre aceste slujbe, însă nimic nu m-a pregătit pentru ce avea să urmeze azi, după Sfânta Liturghie. Odată ajuns acasă, i-am scris mamei mele, pe care o cheamă Maria, gândurile mele bune pentru că nefiind acasă cu mine, nu i le-am putut oferi personal. Nu știu în ce registru să înscriu experiența ce a urmat... nu vreau să greșesc în niciun mod. Pot să spun că am fost pătruns, imediat, de unul dintre cele mai înălțătoare sentimente posibile, am izbucnit în lacrimi și am căzut la pământ, mărturisindu-I lui Dumnezeu păcatele mele, cerându-i iertare, dându-i slavă Lui și Maicii Sale. E ușor să citesc acum aceste rânduri, e ușor să citească oricine... apoi să inchidă pagina de internet și să se întoarcă la ale sale gândind: "Eh, ce frumos, bravo lui!" și să-și vadă de treburile cotidiene în continuare. Însă dacă Dumnezeu îți atinge inima într-atât încât să-ți plângi păcatele cu amar (la propriu), e aproape imposibil de transpus în cuvinte senzația ce te cuprinde simțindu-L pe El apropiindu-se, mângâindu-te și ridicându-te înapoi demn. Iar când toate acestea se întâmplă prin mijlocirea Preasfintei Fecioare, pe care ai rugat-o să facă asta pentru ticălosul tău suflet, nici nu îți mai găsești îndrăzneala să ridici ochii la cer, căci simți mult prea puternic și mult prea brusc, ca un val ce te împresoară, nemărginita ei putere, acoperindu-te și vindecându-te. Vezi un lucru mult prea real, mult prea fizic și rămâi tăcut contemplând intervenția ei directă in viața ta.

Pentru mine, acest post și această sfântă sărbătoare au însemnat una dintre cele mai puternice treziri sufletești pe care le-am experimentat. Este o mărturie vie pe care am simțit-o în mod direct de la Mama noastră a tuturor, o mărturie pe care am ținut s-o împărtășesc oricui se va nevoi să citească rândurile acestea. Cu adevărat, Dumnezeu e mare! Cu adevărat, puternică nădejde am câștigat prin Mama Lui! Nu vă închipuiți și nu îmi închipui cât de mare!

Preasfântă Mamă, mulțumire și închinăciune!
Binecuvantata si aleasa este Maica Domnului!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 15.08.2012, 22:45:42
Kyrie Eleison's Avatar
Kyrie Eleison Kyrie Eleison is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.02.2012
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 66
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Binecuvantata si aleasa este Maica Domnului!
Mai presus decât putem să cuprindem cu mintea.
__________________
"Dar mai presus de toate, țineți din răsputeri la dragostea dintre voi, pentru că dragostea acoperă mulțime de păcate." (1 Petru 4:8)
Reply With Quote
  #98  
Vechi 15.08.2012, 23:33:29
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit Off topic, aproape :)

Nu mai intru sa postez pe forum, din motive personale. Dar acum chiar am vrut sa postez acest mesaj. Astazi am participat la slujba la manastirea Diaconesti, jud. Bacau, (fiind din zona), azi fiind hramul manastirii. Nu prea obisnuiesc sa vorbesc despre mine, dar cele mai frumoase slujbe ale Sfintei Liturghii pe care le-am trait in viata mea au fost cele de la hramul manastirii Diaconesti. Va doresc tuturor, ca macar o data in viata sa participati la slujba Sfintei Liturghii la hramul manastirii Diaconesti. Este ceva dumnezeiesc! Numai bine si Doamne ajuta!
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #99  
Vechi 01.08.2014, 21:02:54
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Postul Adormirii Maicii Domnului



Postul Adormirii Maicii Domnului începe la 1 august. Postul acesta (popular - al Sântă-Măriei), care precedă sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului, e rânduit de Biserică spre aducerea aminte de virtuțile alese ale Sfintei Fecioare și de postul cu care ea însăși, după tradiție, s-a pregătit pentru trecerea la cele veșnice.
Ca vechime, este cel mai nou dintre cele patru posturi de durată. Originea lui trebuie căutată, probabil, prin sec. V, când cultul Maicii Domnului a început a cunoaște o dezvoltare mai mare și când sărbătoarea Adormirii ei a început a căpăta o mai mare importanță. La început însă, nici timpul din an, nici durata și nici felul postirii nu erau la fel peste tot; unii, în părțile Antiohiei, posteau o singură zi (6 august), alții mai multe zile (4 la Constantinopol, 8 la Ierusalim); în răsărit posteau în luna august și de aceea postul era numit și Postul lui August, alții în septembrie (apusenii, cum fac până azi), iar alții nu posteau deloc, socotind că sărbătoarea Adormirii este zi de mare bucurie, deoarece Maica Domnului a trecut de la amărăciunea pământească la bucuria cerească, unde stă în nemijlocită apropiere de Fiul ei iubit. Data și durata postului au fost uniformizate în toată Ortodoxia abia în secolul XII, la Sinodul Local din Constantinopol, ținut la 1166, sub patriarhul ecumenic Luca Crysoverghi, care a hotărât ca postul să înceapă la 1 august și să dureze 14 sau 15 zile, până la Sărbătoarea Adormirii (15 august), așa cum, de altfel, se practica mai înainte prin unele părți.

Se lasă sec în seara zilei de 31 iulie, iar când această dată cade miercurea sau vinerea, se lasă sec cu o zi mai înainte; de asemenea, postul se prelungește și în ziua sărbătorii înseși, dacă aceasta cade miercurea sau vinerea, făcându-se dezlegare la untdelemn, pește și vin.

Postul Sântă-Măriei este mai ușor decât al Patruzecimii, dar mai aspru decât al Nașterii Domnului și al Sfinților Apostoli.

Tipicul cel mare (cap. 35, p. 44) și învățătura pentru posturi din Ceaslovul mare (ed. cit., p. 707) prescriu ajunare lunea, miercurea și vinerea, până la Ceasul IX, când se consumă mâncare uscată; marțea și joia se consumă legume fierte, fără untdelemn, iar sâmbăta și duminica se dezleagă la untdelemn și vin. La 6 august (sărbătoarea Schimbării la Față), în orice zi ar cădea, se face dezlegare la untdelemn, pește și vin, dar în Pravila mare (glava 385) se dă dezlegare la vin și untdelemn nu numai pentru sâmbete și duminici, ci și pentru marți și joi. în timpul acestui post se citesc în bisericile mănăstirești, zilnic (alternativ),cele două Paraclise ale Maicii Domnului din Ceaslov. (Informații preluate din Liturgica Generală, pr. Prof. Ene Braniște)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #100  
Vechi 04.08.2014, 22:10:52
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Thumbs up

Cantari la Adormirea Maicii Domnului


http://www.crestinortodox.ro/cantari...icii-domnului/
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul Maicii Domnului, scara spre Poarta Cerului Sf.Asteapta Generalitati 17 31.07.2012 00:18:42
Postul Adormirii Maicii Domnului sfanta Intrebari utilizatori 1 01.08.2011 21:16:16
Pelerinaj in insula kefalonia de ziua adormirii maicii domnului unde apar serpisorii agriniotour Pelerinaje la locuri Sfinte 0 29.01.2011 20:05:30
POSTUL ADORMIRII MAICII DOMNULUI jenica Generalitati 13 27.07.2009 15:01:57
Rugaciunea " Adormirii Maicii Domnului " icamilin Rugaciuni 0 30.07.2008 02:53:04