Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 01.08.2009, 18:54:26
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
De Schimbarea la Fata a Mantuitorului este dezlegare la peste ( 6 august ). Cei care se impartasesc la sfarsitul saptamanii in care se afla sarbatoarea Schimbarii la Fata, nu trebuie sa manance peste .
de ce nu trebuie sa manance peste, adica ei nu trebuie sa se bucure de praznicul Schimbarii la Fata?

la biserica la care merg acum se obisnuieste impartasania deasa, adica in fiecare duminica la Sf. Liturghie, daca ai dezlegare. si trebuie sa te spovedesti cel putin 1 data pe luna. bineinteles, daca simti nevoia te vei spovedi mai des.

nu mi s-a spus ca trebuie sa tin x zile de post inainte sa ma impartasesc, ci pur si simplu sa tin zilele de post randuite in calendar. aceasta este o biserica din diaspora, sub juristictie americana/ rusa, dar cu preot de origine romana.

stiu ca bisericile din Romania au mai mare strictete la impartasirea credinciosilor, dar oare e bine? grecii si rusii cum se vede au gasit alta cale imparateasca, putem noi spune ca gresesc?
Reply With Quote
  #32  
Vechi 01.08.2009, 18:56:42
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Iar daca se specifica faptul ca nu trebuie sa mancam ceva gatit, nu e facuta precizarea pentru slabirea noastra, ci pentru imbogatirea noastra.
acum exista frigidere si putem gati o ciorba pe care s-o mancam toata saptamana, fara sa ne stea gandul la bucatareala in fiecare zi. sa nu buchisim ca fariseii !
Reply With Quote
  #33  
Vechi 01.08.2009, 20:11:30
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

In mod normal, prin randuiala Bisericii si prin canoane, Impartasirea trebuie sa se realizeze cel mult o data la 40 de zile, iar aceasta se face dupa un post de cel putin 8 zile , post fara ulei...de aceia stiu ca nu se mananca peste, decat daca sarbatoarea se afla inainte de 8 zile , inaintea Impartasaniei.
Bine-nteles, lucrurile se prezinta intr-un mod mai maleabil acum, dar eu am fost educata si crescuta intr-o exigenta destul de mare, drept pentru care am fost nevoita sa tin cont de ea cativa ani ani din viata...
Acum, mi-am schimbat cumva optiunile, dar imi este greu sa nu tin cont de acea parte din mine care s-a supus atata timp la reguli absolul ne negociabile....in general emise de Duhovnicii de manastire.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #34  
Vechi 01.08.2009, 21:50:12
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
In mod normal, prin randuiala Bisericii si prin canoane, Impartasirea trebuie sa se realizeze cel mult o data la 40 de zile, iar aceasta se face dupa un post de cel putin 8 zile , post fara ulei...de aceia stiu ca nu se mananca peste, decat daca sarbatoarea se afla inainte de 8 zile , inaintea Impartasaniei.
Bine-nteles, lucrurile se prezinta intr-un mod mai maleabil acum, dar eu am fost educata si crescuta intr-o exigenta destul de mare, drept pentru care am fost nevoita sa tin cont de ea cativa ani ani din viata...
Acum, mi-am schimbat cumva optiunile, dar imi este greu sa nu tin cont de acea parte din mine care s-a supus atata timp la reguli absolul ne negociabile....in general emise de Duhovnicii de manastire.
Trebuie să ne iasă din minte cantitatea ( numărul ) , ci calitatea noastră, pentru a ne apropia de Sfântul Potir, cu inima curată și viața neintinată. Așa ne îndeamnă Sf. Ioan Gură de Aur, Sfântul Vasile și în general Sfinții Părinți. Biserica la ora actuală , a trecut de la rigiditate la o flexibilitate de neânțeles până la urmă. Nici o extremă nu este bună, oriunde și oricând, și mai ales când este vorba de Precuratele Taine.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #35  
Vechi 01.08.2009, 23:08:02
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
In mod normal, prin randuiala Bisericii si prin canoane, Impartasirea trebuie sa se realizeze cel mult o data la 40 de zile, iar aceasta se face dupa un post de cel putin 8 zile , post fara ulei...de aceia stiu ca nu se mananca peste, decat daca sarbatoarea se afla inainte de 8 zile , inaintea Impartasaniei.
Bine-nteles, lucrurile se prezinta intr-un mod mai maleabil acum, dar eu am fost educata si crescuta intr-o exigenta destul de mare, drept pentru care am fost nevoita sa tin cont de ea cativa ani ani din viata...
Acum, mi-am schimbat cumva optiunile, dar imi este greu sa nu tin cont de acea parte din mine care s-a supus atata timp la reguli absolul ne negociabile....in general emise de Duhovnicii de manastire.
Într una din conferințele sale, adunate în cartea intitulată Cultura Duhului, ieromonahul Rafail Noica spune : "Am redus pocăința la niște manierisme etico-morale sau, în cel mai bun caz, la o atitudine morală. Dar, vreau să zic că, daä ne reducem numai la moralitate, nici nu a început acea călătorie către veșnicia lui Dumnezeu, care , în limbajul Bisericii și în înțelesul adânc al cuvântului, se numește pocăință. Cu aceasta însă am spus ce nu este pocăința. Este , însă , mult mai greu să spui ce este ea. Doar cei care au trăit-o pot vorbi despre ea și aceștia o prezintă ca o stare paradoxală , o stare în care , aflându-se , omul are parte de durere, de suferință multă și , în același timp de bucurie ".
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #36  
Vechi 01.08.2009, 23:15:33
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
In mod normal, prin randuiala Bisericii si prin canoane, Impartasirea trebuie sa se realizeze cel mult o data la 40 de zile, iar aceasta se face dupa un post de cel putin 8 zile , post fara ulei...de aceia stiu ca nu se mananca peste, decat daca sarbatoarea se afla inainte de 8 zile , inaintea Impartasaniei.
.
Eu stiam ca daca este vreo dezlegare in ziua in care te impartasesti nu e nici o problema sa o tii. De exemplu, stiu sigur ca daca de impatasesti pe 15 august/25 decembrie/prima zi de Pasti NU trebuie sa tii post in acea zi.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 01.08.2009, 23:31:26
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Eu stiam ca daca este vreo dezlegare in ziua in care te impartasesti nu e nici o problema sa o tii. De exemplu, stiu sigur ca daca de impatasesti pe 15 august/25 decembrie/prima zi de Pasti NU trebuie sa tii post in acea zi.
Postul îl ți , dar cu dezlegare la pește ! Tot post e și se ține .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #38  
Vechi 01.08.2009, 23:34:16
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Nu, nu, sigur ca tii post in ziua de 6 august +peste.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 01.08.2009, 23:36:10
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Sf.Tihon din Zadonsk ne spune:

După cum știm, există post trupesc și există post duhovnicesc. Postul trupesc este atunci când pântecele se înfrânează de la mâncare și băutură. Postul duhovnicesc este atunci când sufletul se abține de la gânduri, fapte și cuvinte rele.
Postitor adevărat este cel care se reține de la desfrânare, preadesfrânare și de la orice necurație.
Postitor adevărat este cel care se stăpânește să nu se mânie, să nu se înfurie, sa nu facă răutate și să nu se răzbune.
Postitor adevărat este cel care își pune pază gurii sale și se abține de la flecăreli, de la vorbe murdare, de la nebunii, clevetiri, osândiri, lingușeli, minciuni și de la orice defăimare.
Postitor adevărat este cel care își înfrânează mâinile de la hoție, răpire, prădare, iar inima de la dorirea lucrurilor străine. Într-un cuvânt, adevărat postitor este cel care se îndepărtează de la orice rău.
Iată, creștine, postul duhovnicesc ! Ne este folositor și postul trupesc, pentru că slujește omorârii patimilor noastre. Dar postul duhovnicesc ne este absolut de trebuință, pentru că, fără el, nici postul trupesc nu este nimic.
Mulți postesc cu trupul, dar nu postesc cu sufletul.
Mulți postesc de mâncare și băutură, dar nu postesc de gânduri, fapte și cuvinte rele. Și care le poate fi folosul din aceasta ?
Mulți postesc o zi, două sau mai mult, dar de mânie, de ținerea de minte a răului și de răzbunare nu vor să postească.
Mulți se înfrânează de la vin, carne, pește, dar cu limba îi mușcă pe semenii lor - deci ce folos au din aceasta? Unii nu se ating cu mâinile de mâncare, dar le întind la mită, răpire și prădarea bunului străin - ce folos au deci din aceasta ?
Postul adevărat și curat este abținerea de la orice rău. Dacă vrei, creștine, să-ți fie postul folositor, atunci, postind trupește, să postești și duhovnicește și să postești întotdeauna. Cum pui frâu pântecelui tău, tot așa pune-l și gândurilor și patimilor tale celor rele.
Să postească mintea ta de gândurile cele deșarte.
Să postească mintea ta de ținerea de minte a răului.
Să postească voia ta de dorirea cea rea.
Să postească ochii tăi de vederea cea rea: întoarce-ți ochii tăi ca să nu vada deșertăciunea (Psalm 118, 37).
Să postească urechea ta de cântece spurcate și de șoapte clevetitoare.
Să postească limba ta de clevetire, de osândire, de vorbe spurcate și de orice cuvânt deșert și vătămător.
Să postească mâinile tale de la bătaie și de la răpirea bunurilor celor straine.
Să posteasca picioarele tale de la a umbla întru răutate. «Ferește-te de rău și fă bine» (Psalm 33, 1 ; Petru 3, 11)
Iată postul creștinesc pe care Dumnezeu îl cere de la noi! Pocăiește-te și te înfrâneaza de la orice cuvânt, faptă și gând rău, deprinde-te cu virtuțile și întotdeauna vei posti înaintea lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 02.08.2009, 00:23:00
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Eu stiam ca daca este vreo dezlegare in ziua in care te impartasesti nu e nici o problema sa o tii. De exemplu, stiu sigur ca daca de impatasesti pe 15 august/25 decembrie/prima zi de Pasti NU trebuie sa tii post in acea zi.
bineinteles ca nu trebuie sa tii post in acea zi, dar trebuie sa ajunezi in ziua respectiva - de la miezul noptii pana cand te impartasesti.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul Maicii Domnului, scara spre Poarta Cerului Sf.Asteapta Generalitati 17 31.07.2012 01:18:42
Postul Adormirii Maicii Domnului sfanta Intrebari utilizatori 1 01.08.2011 22:16:16
Pelerinaj in insula kefalonia de ziua adormirii maicii domnului unde apar serpisorii agriniotour Pelerinaje la locuri Sfinte 0 29.01.2011 21:05:30
POSTUL ADORMIRII MAICII DOMNULUI jenica Generalitati 13 27.07.2009 16:01:57
Rugaciunea " Adormirii Maicii Domnului " icamilin Rugaciuni 0 30.07.2008 03:53:04