Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 13.08.2012, 21:35:37
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Da, romanii, inclusiv Pontius Pilatus au avut o pozitie mai deosebita.
Pentru ei, Iisus nu era vinovat, nu era rau-facator si nu vroiau sa-l pedepseasca.
Ei aveau cu totul alta religie (politeista).
Unii (cum era centurionul cu sluga, sau eu am citit ca unuia i-ar fi salvat in acel fel, de la distanta, copilul) chiar erau atrasi de credinta noua adusa de Iisus.
Dar aveau mainile legate. Erau pusi sa faca ordine acolo, pentru imperiul roman.
Pe de alta parte sinedriul ii forta sa ia masuri sa-l pedepeseasca pe Iisus,
multimea la fel.
Erau multi raufactori, iar acel Barabas era capul lor.
Ce putea sa faca in fond Pontius Pilat? Era in fond o problema religioasa a iudeilor.
Citesc o carte despre Pilat, f.profunda si interesanta. Cine poate stii cu adevarat ce a simtit si trait el si familia lui.
Cine se mai gandeste si la altii din vremea aceea? Vinovati, oare?

Dar...asa au spus scripturile, asa s-a infaptuit. Si ce a fost cu ei dupa, ce a fost in Iudeea dupa aceea?
As fi fi vrut sa stiu.
Si as fi vrut sa stiu cum traiau atunci, ce fel de biserici aveau, ce fel de preoti.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 13.08.2012 at 21:37:38.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 13.08.2012, 21:48:19
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-cumva se apropie de tema topicului
Bine spui "se apropie oarecum", dacă ai citi până la capitolul din care ai citat concluzia e cu totul alta. Concluzia sună cam așa "Deci, cine nu vede cat de rea e inchipuirea si cat se cuvine a fugi de ea"? Iar ceea ce ai citat este doar o recomandare, o armă împotriva altor închipuiri sau gânduiri venite de la diavol care ne-ar putea razboi. Eu însă mă opresc aici pentru a nu strica bucuria celor sunt de acord cu subiectul acestui topic și le cer iertare celor pe care i-am necăjit cu postările mele...

ps: după cum spuneam că ideea nu este una tocmai potrivită, iată au apărut deja și elucubrațiile pe care le anticipam.

Last edited by ovidiu b.; 13.08.2012 at 21:56:29.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 13.08.2012, 22:16:21
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Da, romanii, inclusiv Pontius Pilatus au avut o pozitie mai deosebita.
Pentru ei, Iisus nu era vinovat, nu era rau-facator si nu vroiau sa-l pedepseasca.
Ei aveau cu totul alta religie (politeista).
Unii (cum era centurionul cu sluga, sau eu am citit ca unuia i-ar fi salvat in acel fel, de la distanta, copilul) chiar erau atrasi de credinta noua adusa de Iisus.
Dar aveau mainile legate. Erau pusi sa faca ordine acolo, pentru imperiul roman.
Pe de alta parte sinedriul ii forta sa ia masuri sa-l pedepeseasca pe Iisus,
multimea la fel.
Erau multi raufactori, iar acel Barabas era capul lor.
Ce putea sa faca in fond Pontius Pilat? Era in fond o problema religioasa a iudeilor.
Citesc o carte despre Pilat, f.profunda si interesanta. Cine poate stii cu adevarat ce a simtit si trait el si familia lui.
Cine se mai gandeste si la altii din vremea aceea? Vinovati, oare?

Dar...asa au spus scripturile, asa s-a infaptuit. Si ce a fost cu ei dupa, ce a fost in Iudeea dupa aceea?
As fi fi vrut sa stiu.
Si as fi vrut sa stiu cum traiau atunci, ce fel de biserici aveau, ce fel de preoti.
Stiu si eu cat ii interesa pe ei ce se intampla in acea margine prapadita de imperiu? Mie Pilat cel putin mi se pare un om tare dezinteresat. El judeca bine cand judeca, dar nu crede in nimic, nu vrea sa se implice, nu vrea sa se angajeze intr-o lupta care nu e a lui.

Sotia lui Pilat este sfanta in Biserica ortodoxa - http://www.crestinortodox.ro/diverse...at-121774.html
Pillat este sfant numai in Biserica etiopiana si a dezvoltat fascinatie de la inceput, apare in multe apocrife. Mi se pare ca cele mai multe surse spun totusi ca s-a sinucis, semn ca aintalnirea sa cu Adevarul a fost una ratata. De altfel, romanii nu au fost niciodata tari la filosofie...
Iudeii au facut in continuare ce stiau ei sa faca, sa se revolte impotriva stapanirii romane. Si bineinteles ca au fost infranti.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 13.08.2012, 23:35:16
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Oh, mie mi-ar fi foarte frica sa intalnesc in carne si oase un personaj biblic! Si asta pentru ca in capul meu ideea e indisolubil legata de Parusie.Atunci le voi intalni pe toate, dar cred ca numai de curiozitati nu o sa imi arda mie.....
Reply With Quote
  #75  
Vechi 14.08.2012, 00:05:43
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Stiu si eu cat ii interesa pe ei ce se intampla in acea margine prapadita de imperiu? Mie Pilat cel putin mi se pare un om tare dezinteresat. El judeca bine cand judeca, dar nu crede in nimic, nu vrea sa se implice, nu vrea sa se angajeze intr-o lupta care nu e a lui.

Sotia lui Pilat este sfanta in Biserica ortodoxa - http://www.crestinortodox.ro/diverse...at-121774.html
Pillat este sfant numai in Biserica etiopiana si a dezvoltat fascinatie de la inceput, apare in multe apocrife. Mi se pare ca cele mai multe surse spun totusi ca s-a sinucis, semn ca aintalnirea sa cu Adevarul a fost una ratata. De altfel, romanii nu au fost niciodata tari la filosofie...
Iudeii au facut in continuare ce stiau ei sa faca, sa se revolte impotriva stapanirii romane. Si bineinteles ca au fost infranti.

Si pe mine m-a fascinat parca intalnirea dintre Iisus si guvernatorul Iudeii.

Cel care avea puteri nelimitate si isi putea spulbera inamicii printr-un gest al mainii,in acel context este chiar ca"un miel dat la junghiere"si ramane la judecata oamenilor(partinitoare,subiectiva).
Totusi,m-as fi asteptat ca Pilat din Pont sa aibe o atitudine demna de un roman:sfidatoare,cruda,brutala;sa fie asemeni soldatilor,care au inmultit supliciile Domnului si i-au impartit hainele.Insa el cauta sa fie politic corect,adica nu cauta-chiar insista!

Si aici,legat de acest tablou(cu toate ca ma abtin sa nu judec oameni antici)ma intreb cum de intalnirea cu Iisus nu i-a trasfigurat pe unii(pe Pilat,pe soldati)???
Chiar numai asa,uitandu-se la fata Sa sfanta?Observandu-i lipsa de agresivitate,smerenia si bunatatea privirii?
Probabil ca acesti parametri spirituali nu erau la cautare in lumea antica;credinta oamenilor se ridica catre niste zei capriciosi,ranchiunosi-copiati din modelele umane.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 14.08.2012, 00:13:39
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Bine spui "se apropie oarecum", dacă ai citi până la capitolul din care ai citat concluzia e cu totul alta. Concluzia sună cam așa "Deci, cine nu vede cat de rea e inchipuirea si cat se cuvine a fugi de ea"? Iar ceea ce ai citat este doar o recomandare, o armă împotriva altor închipuiri sau gânduiri venite de la diavol care ne-ar putea razboi. Eu însă mă opresc aici pentru a nu strica bucuria celor sunt de acord cu subiectul acestui topic și le cer iertare celor pe care i-am necăjit cu postările mele...

ps: după cum spuneam că ideea nu este una tocmai potrivită, iată au apărut deja și elucubrațiile pe care le anticipam.
da am citit,si ma gandeam ca se refera mai mult la inchipuirea,imaginatia din timpul rugaciunii,sau la inchipuire ,visare sau la imaginatia in legatura si cu imaginatia duhurilor cazute in care omul crede ca vede raiul sau iadul ,sau ingeri,revelatii...
-dar Sfantul zicea ca ne putem gandi,oarecum imagina "tainele Vietii si Patimii Domnului, Nasterea si Pestera, Intampinarea in Biserica, Botezul in Iordan, Postirea de patruzeci de zile in pustie, Propovaduirea Evangheliei Lui, Minunile facute, Schimbarea la fata in Tabor, Spalarea picioarelor Ucenicilor, Darea Tainelor, Vanzarea, Patimile, Crucea, Ingroparea, Invierea, Inaltarea Lui, Chinurile de multe feluri ale Mucenicilor si indelungile vietuiri in pustie ale Cuviosilor. "

-de asta zic ca se apropie pt ca si ei se gandesc cum era in vremea Lui Iisus
Reply With Quote
  #77  
Vechi 14.08.2012, 00:17:13
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Daca ati fi trait in vremea lui Hristos ce personaje biblice v-ar fi placut sa intalniti? :)


Dintre toate, cel mai mult si cel mai mult, mi-ar fi placut sa o vad putin, macar de la departare, pe Maica Domnului si sa il cunosc pe centurionul roman care L-a rugat sa ii vindece sluga.
Pe Domnul. O sansa unica in viata sa-l vada omul pe Dumnezeu in carne si oase...
Reply With Quote
  #78  
Vechi 14.08.2012, 02:19:43
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pe Iuda. O sansa unica sa ma vad pe mine insumi, in carne si oase, cel cu care ma lupt in fiecare zi.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 14.08.2012, 02:31:14
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Pe Iuda. O sansa unica sa ma vad pe mine insumi, in carne si oase, cel cu care ma lupt in fiecare zi.
Uite ca la asta nu m-am gandit!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 14.08.2012, 02:47:07
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
As dori sa va mai pun,daca nu va este cu suparare,o intrebare generala,cumva tot din perspectiva topicului,privind de la imaginea trecutului spre prezent.In Faptele Apostolilor capitolul 2,dupa cuvantarea apostolului Petru,este descrisa comunitatea primilor credinciosi sa spunem.Conform Sfintei Scripturi ea arata cam asa.Dupa predica apostolului starea lor era acesta: ,,Ei auzind acestea, au fost pătrunși la inimă și au zis către Petru și ceilalți apostoli: Bărbați frați, ce să facem?"Apostolul Petru le pune in fata urmatorul indemn: ,,Pocăiți-vă și să se boteze fiecare dintre voi în numele lui Iisus Hristos, spre iertarea păcatelor voastre, și veți primi darul Duhului Sfânt.Căci vouă este dată făgăduința și copiilor voștri și tuturor celor de departe, pe oricâți îi va chema Domnul Dumnezeul nostru."Consecinta a fost urmatoarea: ,,Deci cei ce au primit cuvântul lui s-au botezat și în ziua aceea s-au adăugat ca la trei mii de suflete.Și stăruiau în învățătura apostolilor și în împărtășire, în frângerea pâinii și în rugăciuni.Si tot sufletul era cuprins de teamă, căci multe minuni și semne se făceau în Ierusalim prin apostoli, și mare frică îi stăpânea pe toți."Modul de viata determinat de aceste aspecte a fost urmatorul:,,Iar toți cei ce credeau erau laolaltă și aveau toate de obște.Și își vindeau bunurile și averile și le împărțeau tuturor, după cum avea nevoie fiecare.Și în fiecare zi, stăruiau într-un cuget în templu și, frângând pâinea în casă, luau împreună hrana întru bucurie și întru curăția inimii."Efectul asupra altora era urmatorul:,,Lăudând pe Dumnezeu și având har la tot poporul."Iar actiunea lui Dumnezeu era acesta: Iar Domnul adăuga zilnic Bisericii pe cei ce se mântuiau.".

Pare o imagine parca idealizata in comparatie cu prezentul.Parca nu prea mai vezi azi asa ceva.De ce credeti ca aceasta stare de fapt esta atat de rara in ziua de azi?Ce anume aveau ei si nu avem noi?Ce anume face diferenta,ce anume ne desparte de modul lor de viata?V-a indemnat cineva,in viata dvs de credinta,sa traiti asa?Sa fi fost acele clipe doar exceptie sau am pierdut ceva pe drum?Sau ce ne-a schimbat,de ce ne-am schimbat?Am mai putea acum sa traim asa?

Astept cu mare interes opiniile dvs.Multumesc anticipat,Doamne ajuta!+
Foarte frumoasa analiza!
Bune "adnotarile de pe marginea textului" (starea - indemnul - consecinta - modul de viata - efectul asupra altora - actiunea lui Dumnezeu). Ai oferit aici, ispravnice Pelerin, cateva criterii-cheie pentru o erminie complexa, transversala ca o sectiune radiologica, sintetica,
privind relatia de iubire dintre Dumnezeu si om, dintre om si Dumnezeu... O radiografie a vietii Bisericii intr-un moment nu doar genuin, cat mai ales primordial, exemplar si roditor in intrega viata a Bisericii.
Nu sunt in masura sa abordez asa cum as dori "provocarea"ta, insa voi incerca sa exprim o opinie naiva, intrucat nu ma lasa inima sa tac in fata unei asemenea oferte generoase. Iti multumesc pentru prilejul de a medita si de a resimti textul acesta minunat.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul - un exercitiu terapeutic mirelat Pocainta 13 10.01.2009 10:09:07
LUPTA CU CADEREA IN IMAGINATIE cozia Teologie si Stiinta 9 10.12.2007 12:07:37