Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.03.2014, 23:35:20
catalois catalois is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.03.2014
Mesaje: 95
Post Diavolul

As dori sa vorbim despre ceva ce ma nedumereste profund. Cum a fost posibila aparitia Diavolului. Inteleg ca Lucifer era un inger frumos, poate chiar cel mai frumos si mai luminos si mai puternic s.a.m.d.,care era fix in primul cerc de ingeri, cei care il vad pe Dumnezeu. Aici e buba: daca tot IL vedea pe Domnul,cum a putut sa creada ca I se poate impotrivi? Nu stia ca Dumnezeu l-a creat inclusiv pe el, Lucifer? Nu stia ca Dumnezeu este mai puternic decat el? Si cea mai intrebare dintre toate, daca a crezut ca ii pote fi egal lui Dumnezeu in puteri, sau mai puternic, ce a sperat sa obtina? Apoi, ca sa zic asa, argumentele lui au fost puternice, deoarece a reusit sa convinga 1/3 din ingeri, adica nu era doar un nebun eretic, ci cu argumente. Cam care ar fi fost acelea?
As dori raspunsuri dogmatice la aceste intrebari, precum si o istorie (trecuta si viitoare...) a lui Lucifer.
Am convingerea ca aceste raspunsuri si discutii vor duce la sensul vietii. Deasemenea cred ca va aduce cateva lamuriri despre Domnul nostru IIsus Hristos, ingropate adanc in filocalii, care nu au ajuns la urechile mele si ale multora.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.03.2014, 01:23:06
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

In cartea Dogmatica, Sfantului Ioan Damaschin, trateaza pe scurt despre diavol si demoni.
http://www.crestinortodox.ro/carti-o...oni-80043.html
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.03.2014, 09:17:17
catalois catalois is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.03.2014
Mesaje: 95
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
In cartea Dogmatica, Sfantului Ioan Damaschin, trateaza pe scurt despre diavol si demoni.
http://www.crestinortodox.ro/carti-o...oni-80043.html
Multumesc Ekaterina, dar acolo mi se raspunde la intrebarea "ce caracteristici are", pe scurt. Mai multe gasesti in Invatatura de credinta crestin ortodoxa.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.03.2014, 08:08:40
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalois Vezi mesajul
As dori sa vorbim despre ceva ce ma nedumereste profund. Cum a fost posibila aparitia Diavolului. Inteleg ca Lucifer era un inger frumos, poate chiar cel mai frumos si mai luminos si mai puternic s.a.m.d.,care era fix in primul cerc de ingeri, cei care il vad pe Dumnezeu. Aici e buba: daca tot IL vedea pe Domnul,cum a putut sa creada ca I se poate impotrivi? Nu stia ca Dumnezeu l-a creat inclusiv pe el, Lucifer? Nu stia ca Dumnezeu este mai puternic decat el? Si cea mai intrebare dintre toate, daca a crezut ca ii pote fi egal lui Dumnezeu in puteri, sau mai puternic, ce a sperat sa obtina? Apoi, ca sa zic asa, argumentele lui au fost puternice, deoarece a reusit sa convinga 1/3 din ingeri, adica nu era doar un nebun eretic, ci cu argumente. Cam care ar fi fost acelea?
As dori raspunsuri dogmatice la aceste intrebari, precum si o istorie (trecuta si viitoare...) a lui Lucifer.
Am convingerea ca aceste raspunsuri si discutii vor duce la sensul vietii. Deasemenea cred ca va aduce cateva lamuriri despre Domnul nostru IIsus Hristos, ingropate adanc in filocalii, care nu au ajuns la urechile mele si ale multora.
Pana la "raspunsurile dogmatice" pe care le astepti eu iti raspund cu o intrebare: Cum aleg sa se indeparteze de Dumnezeu pacatuind cei care cred in El?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.03.2014, 08:16:36
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

pai...nu poti sa nu pacatuiesti.... orice ai face, tot pactuiesti intr-un fe au altul, mai mult sau mai putin. Asa ca...practic, toti ne inepartam de Dumnezeu pactuind; chiar si daca ne spovedim, tot repetam pacate...

Se zice, ca, atunci cand mergi la spovedit trebuie sa te caiesti e pacate si oarecum sapromiti ca nu le mai faci; asta inseamna oarecum ca, daca repetam pacatul, ceea ce se intampla tuturor (ma refer aici la pacate mai mici, nu crime si altele asemenea) inseamna ca minti oarecum la spovdanie, eea ce duce tot la indepartarea de Dumnzeu.
Daca nu am mai repeta pactele, am deveni, in timp destul de scurt, ca Iisus, fara pacate, ceea ce e imposibil.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.04.2014, 02:27:15
Sola Scriptura's Avatar
Sola Scriptura Sola Scriptura is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.05.2013
Locație: Bucharest, Romania
Religia: Protestant
Mesaje: 6
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Sola Scriptura
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
pai...nu poti sa nu pacatuiesti.... orice ai face, tot pactuiesti intr-un fe au altul, mai mult sau mai putin. Asa ca...practic, toti ne inepartam de Dumnezeu pactuind; chiar si daca ne spovedim, tot repetam pacate...

Se zice, ca, atunci cand mergi la spovedit trebuie sa te caiesti e pacate si oarecum sapromiti ca nu le mai faci; asta inseamna oarecum ca, daca repetam pacatul, ceea ce se intampla tuturor (ma refer aici la pacate mai mici, nu crime si altele asemenea) inseamna ca minti oarecum la spovdanie, eea ce duce tot la indepartarea de Dumnzeu.
Daca nu am mai repeta pactele, am deveni, in timp destul de scurt, ca Iisus, fara pacate, ceea ce e imposibil.
Increde-te pe deplin, nadajduieste si incredinteaza-te ca Dumnezeu este Viu si poate da izbanda dorintei tale de a te tine departe de pacat. Marturisirea pacatului, lacrimile si dorinta sincera de a nu intrista in continuare Tatal Ceresc.

Leviticul Capitolul 20 versetul 7

Întâia Epistolă Sobornicească a Sfântului Apostol Petru Capitolui 1 versetul 16
__________________
Fiindcă plata păcatului este moartea: dar darul fără plată al lui Dumnezeu este viața veșnica în Iisus Hristos, Domnul nostru.
Romani 6:23

Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El, să nu piară, ci să aibă viață veșnică.
Ioan 3:16

Tehnica vietii de zi cu zi
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.06.2014, 10:30:05
Lucian494 Lucian494 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.05.2014
Religia: Protestant
Mesaje: 101
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
pai...nu poti sa nu pacatuiesti.... orice ai face, tot pactuiesti intr-un fe au altul, mai mult sau mai putin. Asa ca...practic, toti ne inepartam de Dumnezeu pactuind; chiar si daca ne spovedim, tot repetam pacate...

Se zice, ca, atunci cand mergi la spovedit trebuie sa te caiesti e pacate si oarecum sapromiti ca nu le mai faci; asta inseamna oarecum ca, daca repetam pacatul, ceea ce se intampla tuturor (ma refer aici la pacate mai mici, nu crime si altele asemenea) inseamna ca minti oarecum la spovdanie, eea ce duce tot la indepartarea de Dumnzeu.
Daca nu am mai repeta pactele, am deveni, in timp destul de scurt, ca Iisus, fara pacate, ceea ce e imposibil.
Ceea ce vreau să spun că Înaintea lui Dumnezeu nu sunt păcate mai mici sau mai mari, orice fărădelege este păcat înaintea lui Dumnezeu asta bineînțeles dacă mai țineți cele 10 porunci pentru că de curînd am citit într-un thread un comment de genul ”Daca nu ai aflat, Vechiul Testament era pentru evrei,”.
Nu cred că minți la spovedanie, uite ce cred eu și aș vrea să-ți spun lucrul ăsta citînd din 2 Petru 2 20 și 22 ”În adevăr, dacă, dupăce au scăpat de întinăciunile lumii, prin cunoașterea Domnului și Mîntuitorului nostru Isus Hristos, se încurcă iarăș și sunt biruiți de ele, starea lor de pe urmă se face mai rea decît cea dintîi.” și acum versetul 22 ”Cu ei s-a întîmplat ce spune zicala adevărată: Cînele s-ă întors la ce vărsase și scroafa spălată s-a întors să se tăvălească iarăș în mocirlă.”
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.06.2014, 10:36:52
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian494 Vezi mesajul
Ceea ce vreau să spun că Înaintea lui Dumnezeu nu sunt păcate mai mici sau mai mari, orice fărădelege este păcat înaintea lui Dumnezeu
Deci pentru tine, ori ca furi un creion ori ca omori un om, e tot una.
Incerci sa faci pe virtuosul, dar ce faci de fapt, este sa reduci omorul la furtul unui creion.
Si pocainta voastra "intra la apa" la fel.

Sunteti practic asasini ai constiintei, un exemplu tipic de ce setarismul nu mantuieste, ci pierde suflete.

Citat:
asta bineînțeles dacă mai țineți cele 10 porunci pentru că de curînd am citit într-un thread un comment de genul ”Daca nu ai aflat, Vechiul Testament era pentru evrei,”.
Depinde ce iei din VT. Daca incepi cu sabatul si carnea de porc, atunci da, alea erau (si sunt) pentru evrei.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.06.2014, 10:45:29
Lucian494 Lucian494 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.05.2014
Religia: Protestant
Mesaje: 101
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Deci pentru tine, ori ca furi un creion ori ca omori un om, e tot una.
Incerci sa faci pe virtuosul, dar ce faci de fapt, este sa reduci omorul la furtul unui creion.
Si pocainta voastra "intra la apa" la fel.

Sunteti practic asasini ai constiintei, un exemplu tipic de ce setarismul nu mantuieste, ci pierde suflete.



Depinde ce iei din VT. Daca incepi cu sabatul si carnea de porc, atunci da, alea erau (si sunt) pentru evrei.
Da e tot păcat, furatul unui creion este hoție deci păcat, la fel și crima tot păcat. Acu să vedem hoție PĂCAT crimă PĂCAT. Măi sincer să fiu nu văd diferența și unul și altul e tot PĂCAT. Acu să te întreb eu frumușel, nu ucizi oameni, dar ești hoț ia spune-mi tu mie acu la judecată ce vei zice?...Doamne am furat și eu cîteva lucruri mărunte, n-am omorît nici un om...Și răspunsul lui Dumnezeu va fi Pleacă din Fața Mea tu care lucrezi fărădelegea.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.03.2014, 09:26:18
catalois catalois is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.03.2014
Mesaje: 95
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Pana la "raspunsurile dogmatice" pe care le astepti eu iti raspund cu o intrebare: Cum aleg sa se indeparteze de Dumnezeu pacatuind cei care cred in El?
Lucian, cei care cred si pacatuiesc, nu cred total, sau se incred in iertare, in sinea lor. In afara de asta, oamenii sunt slabi din fire.Pe cand Lucifer NU avea nevoie sa creada, caci era in contact direct cu Dumnezeu, si el nu era fire cazuta si slaba, ca noi, oamenii de acum. Asadar, nu se poate face o corespondenta.
Noi, oamenii, ne nastem nestiutori, descoperim sau nu pe Dumnezeu, ajungem sau nu sa credem in El, mai tare sau mai slab, noi nu avem NICI O CERTITUDINE. Lucifer avea si stiinta si certitudinea. Asadar, cum a putut sa se razvrateasca? Ce credea ca va obtine?
Reply With Quote
Răspunde