Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 02.04.2014, 22:12:31
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lavinia40 Vezi mesajul
Va recomand sa mai cititi si din poeziile poetului L.Blaga:Eu nu strivesc corola de minuni a lumii......
si nu ucid cu mintea tainele, ce le-ntalnesc in calea mea...
Reply With Quote
  #102  
Vechi 02.04.2014, 23:14:59
catalois catalois is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.03.2014
Mesaje: 95
Implicit raspuns Lavinia

[quote=lavinia40;555017]Mie, mi se pare, ca sunteti un troll..

Ce este un troll??!!

Cine e framantat de probleme existentiale, nu cauta Raspunsuri Finale pe un forum..(chiar si ortodox).

De unde stiti asta cu atata siguranta? De asemenea,cine are raspunsuri finale la intrebari existentiale, nu se manifesta pe forumuri.

Suntem oameni, si oameni,mireni!..nu tastam din Marea Lavra!!!
Vreau sa va zic un simplu lucru, spus de Mantuitorul Nostru Iisus Hristos:’Nu judecati, ca sa nu fiti judecati!”Deci, mare atentie …de a ne da cu parerea..asupra Ingerilor cazuti,de ce, si cum...!(Cititi viata Sfantului Serafim de Sarov, veti avea destule raspunsuri).

Lavinia, Mantuitorul a spus sa nu judecam pe aproapele nostru, nu sa nu judecam: "Fiti intelepti ca serpii si inocenti ca porumbeii"...

Suntem Praf si Pulbere!…(dvs. nu realizati ca noi ,Oamenii ,suntem plini de pacate???..de ce ne mai intereseaza caderi, pacate straine..la un nivel ce ne depasesc? Si ne depasesc pt ca suntem mai pacatosi ca ei,caci , prin pacatele noastre ne rastignim Mantuitorul, zi de zi).

Raspuns de lemn.


Si parca mai suntem si ca niste oameni iscoditori care ne intereseaza la ce ora a venit vecinul/ vecina..’cestii de mahala’..acu’...intergalactica’.

Probabil din experienta personala ati vorbit.


Va recomand sa mai cititi si din poeziile poetului L.Blaga:Eu nu strivesc corola de minuni a lumii......si tot ce’i neinteles..se’ntoarce’neintesuri si mai mari caci eu iubesc si ochi, si flori, si buze, si morminte’

Lucian Blaga este la fel de crestin ca si Eminescu, adica mai deloc, sunteti in ratacire.

Lasati’L pe Dumnezeu Sa JUDECE Creatia Sa, in Plinatatea Sa, de la ameoba pana la Sfintii Ingeri..

NU IL impiedic sa judece, nici nu as avea cum. Plinatatea SA lipseste din ce stiu: trebuie sa cred in aceasta plinatate, contestabila, din pacate, de catre prea multi.

Si cred ca userul Alin B..v’a dat destul de multe raspunsuri pertinente..

Userul Alin B. este singurul care nu mi-a dat nici un raspuns pertinent. Alin B s-a aflat in treaba. Atat.

Cu drag,

Cu catdrag? Ma indoiesc ca iti este drag de mine. Cred ca doar te conformezi. Daca ti-as fi drag, ai incerca sa pricepi prin ce trec, sa accepti magaria din adancul meu si sa o redirijezi... Presupun ca este peste nivelul tau de crestinatoare.

Nu ai raspuns la intrebarea: de unde ai tras concluzia ca am luat note mici la mate si fizica?
Reply With Quote
  #103  
Vechi 02.04.2014, 23:22:34
catalois catalois is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.03.2014
Mesaje: 95
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
chiar crezi ca exista (sau va exista vreodata) vreo fiinta in universul cuantic (universul fizic) si subcuantic (lumea spirituala) care sa-l inteleaga si sa-l cunoasca suta la suta pe Dumnezeu? In acel moment Dumnezeu nu ar mai fi Dumnezeu, ar avea pe cineva egal cu el, practic ar fi 2 Dumnezei, ceea ce nu este posibil si nu va fi vreodata
Da, mai omule, dar cunoasterea aia cuantica este data, caci este, deci poate fi. De ce? Sidaca poate fi, insemna ca trebuie sa fie dusa pana la capat.
Inteleg ca este NEFOLOSITOR pentru mantuire, dar este o cunoastere care este.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 02.04.2014, 23:32:59
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lavinia40 Vezi mesajul
Mie, mi se pare, ca sunteti un troll..
Cine e framantat de probleme existentiale, nu cauta Raspunsuri Finale pe un forum..(chiar si ortodox).
Suntem oameni, si oameni,mireni!..nu tastam din Marea Lavra!!!
Vreau sa va zic un simplu lucru, spus de Mantuitorul Nostru Iisus Hristos:’Nu judecati, ca sa nu fiti judecati!”Deci, mare atentie …de a ne da cu parerea..asupra Ingerilor cazuti,de ce, si cum...!(Cititi viata Sfantului Serafim de Sarov, veti avea destule raspunsuri).
Suntem Praf si Pulbere!…(dvs. nu realizati ca noi ,Oamenii ,suntem plini de pacate???..de ce ne mai intereseaza caderi, pacate straine..la un nivel ce ne depasesc? Si ne depasesc pt ca suntem mai pacatosi ca ei,caci , prin pacatele noastre ne rastignim Mantuitorul, zi de zi).
Si parca mai suntem si ca niste oameni iscoditori care ne intereseaza la ce ora a venit vecinul/ vecina..’cestii de mahala’..acu’...intergalactica’.
Va recomand sa mai cititi si din poeziile poetului L.Blaga:Eu nu strivesc corola de minuni a lumii......si tot ce’i neinteles..se’ntoarce’neintesuri si mai mari caci eu iubesc si ochi, si flori, si buze, si morminte’
Lasati’L pe Dumnezeu Sa JUDECE Creatia Sa, in Plinatatea Sa, de la ameoba pana la Sfintii Ingeri..
Si cred ca userul Alin B..v’a dat destul de multe raspunsuri pertinente..
Cu drag,
Lavinia
Multumesc, 'Yasmina'!
Reply With Quote
  #105  
Vechi 03.04.2014, 02:27:15
Sola Scriptura's Avatar
Sola Scriptura Sola Scriptura is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.05.2013
Locație: Bucharest, Romania
Religia: Protestant
Mesaje: 6
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Sola Scriptura
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
pai...nu poti sa nu pacatuiesti.... orice ai face, tot pactuiesti intr-un fe au altul, mai mult sau mai putin. Asa ca...practic, toti ne inepartam de Dumnezeu pactuind; chiar si daca ne spovedim, tot repetam pacate...

Se zice, ca, atunci cand mergi la spovedit trebuie sa te caiesti e pacate si oarecum sapromiti ca nu le mai faci; asta inseamna oarecum ca, daca repetam pacatul, ceea ce se intampla tuturor (ma refer aici la pacate mai mici, nu crime si altele asemenea) inseamna ca minti oarecum la spovdanie, eea ce duce tot la indepartarea de Dumnzeu.
Daca nu am mai repeta pactele, am deveni, in timp destul de scurt, ca Iisus, fara pacate, ceea ce e imposibil.
Increde-te pe deplin, nadajduieste si incredinteaza-te ca Dumnezeu este Viu si poate da izbanda dorintei tale de a te tine departe de pacat. Marturisirea pacatului, lacrimile si dorinta sincera de a nu intrista in continuare Tatal Ceresc.

Leviticul Capitolul 20 versetul 7

Întâia Epistolă Sobornicească a Sfântului Apostol Petru Capitolui 1 versetul 16
__________________
Fiindcă plata păcatului este moartea: dar darul fără plată al lui Dumnezeu este viața veșnica în Iisus Hristos, Domnul nostru.
Romani 6:23

Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El, să nu piară, ci să aibă viață veșnică.
Ioan 3:16

Tehnica vietii de zi cu zi
Reply With Quote
  #106  
Vechi 03.04.2014, 02:33:09
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalois Vezi mesajul
Da, mai omule, dar cunoasterea aia cuantica este data, caci este, deci poate fi. De ce? Sidaca poate fi, insemna ca trebuie sa fie dusa pana la capat.
Inteleg ca este NEFOLOSITOR pentru mantuire, dar este o cunoastere care este.
"Toate sa le incercati; tineti ce este bine. Feriti-va de orice infatisare a raului." (1Tesaloniceni 5,21-22)
"Toate imi sunt ingaduite, dar nu toate imi sunt de folos. Toate imi sunt ingaduite, dar nu ma voi lasa biruit de ceva." (1Corinteni 6,12)
Stii ce pregateste fizica cuantica ?

Intrarea in transhumanism.
http://en.wikipedia.org/wiki/Transhumanism

Cum va fi omul in viziunea transhumanismului:
http://theoccultnetwork.com/wp-conte..._LA_WEB_01.jpg

Stii care este "principiul" filosofic al transhumanismului ?
Eugenia: http://en.wikipedia.org/wiki/Eugenics

Stii unde a fost prima oara pusa in aplicare Eugenia ?
http://en.wikipedia.org/wiki/Nazi_eugenics

Last edited by oaie_cugetatoare; 03.04.2014 at 02:48:45.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 03.04.2014, 17:08:15
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalois Vezi mesajul
Da, mai omule, dar cunoasterea aia cuantica este data, caci este, deci poate fi. De ce? Sidaca poate fi, insemna ca trebuie sa fie dusa pana la capat.
Inteleg ca este NEFOLOSITOR pentru mantuire, dar este o cunoastere care este.
este dusa, dar in timp datorita tehnologiei de care dispunem in prezent.Peste o suta de ani vom afla mult mai multe despre universul fizic decat in prezent datorita tehnologiei avansate. Eu nu am spus ca, cunoasterea cuantica, este nefolositoare pentru mantuire. Dumnezeu nu vrea ca omul sa fie prost si nici ignorant. EL vrea ca omul sa cunoasca cat mai multe (cu cat omul afla mai multe despre universul cuantic, cu atat mai mult omul descopera maretia lui Dumnezeu), insa sa nu-L excluda din creatie (asa cum fac la ora actuala unii cercetatori ignoranti) si nici sa nu se autodistruga (vezi bomba atomica sau bombele biologice)
Reply With Quote
  #108  
Vechi 03.04.2014, 18:25:39
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
nici sa nu se autodistruga (vezi bomba atomica sau bombele biologice)
Anu' asta o sa asistam spre surprinderea multora la niste artificii "benefice" ca sa nu zic aducatoare de imparatie ...

Reply With Quote
  #109  
Vechi 03.04.2014, 20:47:06
catalois catalois is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.03.2014
Mesaje: 95
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lavinia40 Vezi mesajul
Multumesc, 'Yasmina'!
Placerea pare a fi de partea ta. Cine e Yasmina? Ce vrei sa spui? De ce vrei sa spui neaparat ceva?
Si la intrebarea mea catre tine nu poti raspunde?
Desigur, este vizibil ca te-a luat gura pe dinainte (probabil ca de obicei), iar acum nu mai stii cum sa iesi din asta si improsti cu ce ai la indemana.
Iti sugerez sa iti pui ordine in inchipuirile despre sine si sa postezi ceva doar atunci cand ai ceva folositor de adus in discutie.
Daca simti ca te-am atacat cu ceva, imi cer iertare. Adevarul despre o persoana nu este niciodata exact: este la fel ca la limite, unde sirul, sau functia, ia expresie concreta doar cand x tinde catre o limita. Schimba acea limita si vei obtine alt adevar, poate chiar o aberatie.
Mult succes!
Reply With Quote
  #110  
Vechi 03.04.2014, 20:50:41
catalois catalois is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.03.2014
Mesaje: 95
Implicit

Scuze, Alin B.
In postul catre Lavinia, am zis ca te-ai aflat in treaba. Am gresit, ma refeream la Ezio Auditore.
Numai bine!
Reply With Quote
Răspunde