Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.01.2012, 18:56:40
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Cele Doua Lumi

Capitolul I

Lucrurile se simplifica in mare masura indata ce ne dam seama ca,in mod fundamental,exista doar doua imparatii.Exista imparatia pe care Biblia o numeste ,,lumea”si exista imparatia lui Dumnezeu,numita si Imparatia Domnului si Mantuitorului nostru Cristos Isus.Acestea sunt lumi diferite.Lumea este o imparatie a intunericului,dar cand se spune acest lucru ideea nu se refera la planeta Pamant pe care Cel de Sus ne-a dat-o ca locuinta temporara.Nici la lumea naturii pe care Dumnezeu ne-a dat-o spre bucuria noastra.Si in mod sigur nu la lume ca populatie de oameni,pe care Dumnezeu se asteapta sa-I iubim la fel cum o face si EL.Lumea,in sensul mentionat,este civilizatia pe care omul si-a construit-o pentru a-si satisface dorintele fara Dumnezeu.Nu este doar o lume independenta ci direct opusa Lui,bazata pe principii gresite si promovare de false idealuri.Este,in mare masura,o lume egocentrica.Acesta lume fara Dumnezeu a fost de la inceput pecetluita cu blestemul Sau si ceea ce oamenii numesc imbunatatire,inventii sau progress fara Dumnezeu inseamna pur si simplu ridicarea la nesfarsit a Turnului Babel,esentialmente idolatrie si centru al glorificarii de sine.In realitate lumea este goala,o fatada,oamenii incercand in mod iluzoriu sa scoata din ea mai mult decat poate ea oferi in realitate.O lume de iluzii,o societate artificiala,stralucire fara substanta.Spiritul acestei lumi,lumescul,este dragostea pentru lucruri trecatoare,ce-l taraste pe crestin departe de Dumnezeu.O persoana lumeasca este aceea ale carei planuri se termina-n mormant.Lumescul este un spirit,un temperament,mai degraba o atitudine decat o actiune.O poza,o postura,viata lipsita de chemare cereasca,viata fara idealuri,viata fara inaltimi.Lumescul nu recunoaste nimic din chemarea inalta a lui Dumnezeu in Hristos.Nu este o tara cu munti.Este o viata orizontala.Lumescul nu are nimic vertical in el,scopul sau fiind succesul nu sfintirea.Spune intotdeauna ,,inainte”si niciodata ,,In sus”.Un barbat sau o femeie din lume nu vor spune niciodata ,,Imi ridic ochii in sus”.Frate,daca te intorci vreodata sa traiesti viata lumesca,trebuie sa te intorci la ea prin mormant,deoarece mormantul zace intre trupul lui Cristos,din care faci si tu parte,si lumea care l-a respins.Lumea l-a respins si tu ai fost ingropat in Cristos de lumea care uraste Biserica Sa.Exista o limita a rabdarii divine fata de cel care incearca sa obtina ce este mai bun in ambele lumi.

In contrast puternic cu toate acestea se afla imparatia Domnului si Mantuitorului nostru Cristos Isus.In acest taram ceea ce este spiritual invinge ceea ce este sufletesc-pamintesc iar eternul inlocuieste temporarul.Imparatia Cerurilor se preocupa de dreptate,pace si bucurie,Cristos fiind centrul ei si nu interesele personale.Totul dobandeste valoare numai potrivit judecatii Sale.Toti oamenii straini de Dumnezeu apartin lumii.Se gasesc la toate nivelurile societatii,de la elite si pana la drojdia sa.Multi sunt morali in aparenta iar altii sunt fatis imorali,depravati si nelegiuiti.Au in comun faptul ca sunt in razboi fatis cu Imparatia Cerurilor.Ei umbla dupa mersul lumii acesteia,dupa domnul puterii vazduhului,a duhului care lucreaza acum in fii neascultarii.Ei sunt acasa in lume,iubesc lumea si lumea ii iubeste pe ei.Sunt dusmani ai lui Dumnezeu,tinuti in stransoarea necuratului iar David i-a descris ca fiind oameni ai acestei lumi,care isi au partea lor in viata acesta.Cetatenii cerului sunt in lume dar nu sunt din ea.Sunt o colonie spirituala a cerului,nu sunt cetateni ai pamintului care se duc spre ceruri ci cetateni ai cerului care isi croiesc drum prin acesta lume,pelerini si necunoscuti,exilati si straini,o natiune sfanta in interiorul unei lumi stricate,ei sunt familia Celui de Sus.Ei nu iubesc lumea sau lucrurile care fac parte din lume ci cauta sa faca voia lui Dumnezeu,stiind ca astfel vor ramine pe veci cu EL.Intr-un sens adevarat pentru lumesc ei sunt cei care refuza sa fie turnati dupa chipul lumii.Societatea cere conformitate,daca ajungi sub standardele ei te va pedepsi.

Daca te inalti deasupra standardelor ei te va persecuta.Ea cere un conformism greoi,cenusiu si obisnuit.Dar crestinul are directia in sus,el iese din ritmul lumii cand aude vocea din alta sfera.El nu mai este un ecou,el este o voce,nu este un lucru,el este o persoana.Dominatia turmei este indepartata.Acesta lume stricata nu este niciodata un prieten milos care sa ne ajute sa mergem catre Dumnezeu.Exista insa un rit al trecerii din lume spre Imparatia lui Cristos,cunoscut ca si nasterea din nou.Prin urmare crestinul nu trebuie sa fie socat cand va face cunostiinta cu ura lumii,Mantuitorul niciodata nu a promis ca viata crestinului va fi lipsita de dispret, ridiculizare si persecutie.Dimpotriva,EL i-a asigurat pe ai Lui ca vor avea necazuri.Este o falsa evanghelie aceea care ofera zambetul aprobator al lumii intrucat lumea il uraste pe Cristos si in mod natural ii va ura si pe cei care il urmeaza.Ucenicul nu va avea pe acest drum un tratament mai bun decat cel dat Invatatorului sau pe pamint intrucat daca lumea a gasit o cruce pentru EL nu te poti astepta sa acorde coroane ucenicilor.Lumea iubeste ce este al ei,pe aceia care se supun regulilor impuse de ea.Oamenii din lume,care nu pot sa se puna de acord cu privire la multe aspecte,se unesc in ostilitatea lor fata de Cristos.Farisei si saduchei,evrei si neamuri,Pilat si Irod,toti isi gasesc punctual comun in ura lor.Cu cat Biserica se aseamana mai mult cu lumea,vorbeste ca si lumea,lucreaza ca si lumea,cu atat mai mult lumea o dispretuieste,caci lumea poate lovi Biserica in toate aspectele cu o singura exceptie:acela de a trai viata lui Cristos.Acesta si numai acesta va fi mereu unicul semn de distinctie si numai in acesta va sta puterea ei.

Liniile de lupta sunt trasate in mod clar si este o zi trista pentru un crestin cand este admirat de lume.Inseamna ca mesajul sau este atat de prefacut incat ofensa de pe Cruce adresata lumescului s-a dus.Sau inseamna ca viata lui nu este diferita de vietile celor din jur,care nu il condamna.A fost luat de curent in loc sa inoate impotriva lui.Ca si un cameleon s-a acomodat mediului sau.Poporul lui Dumnezeu insa nu trebuie sa se intimideze din cauza incruntarii inofensive a lumii,ei il urmeaza pe Cel care a invins lumea.Mai mare este Cel care este in noi decat cel care este in lume iar credinta iti va arata goliciunea lumii,umbra trecatoare fara substanta trainica.Nu poate sa iti dea decat placeri ale pacatului pentru un timp limitat.Supusii Imparatiei lui Dumnezeu sunt o enigma pentru oamenii lumii si de aceea ei se mira ca nu alergati impreuna cu ei la acelasi potop de desfrau si va batjocoresc.Lumea nu are ce sa le ofere,decat pofta ochilor,a firii pamintesti si laudarosenia.Cand Satan l-a ispitit pe Mantuitor el i-a aratat intr-o clipa toate imparatiile lumii si gloria lor.N-a durat mult.Dumnezeu va avea nevoie de o eternitate pentru a dezvalui copiilor Sai nemarginita bogatie a harului Sau,in bunatatea Lui fata de noi in Cristos.Este o falsa asteptare sa crezi ca se vor imbunatatii conditiile din lume,atat Biblia cat si stirile zilnice resping acesta iluzie.

Last edited by Scotland The Brave; 23.01.2012 at 23:26:27.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.01.2012, 19:01:48
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Capitolul II

Exact asa cum exista doar doua lumi asa exista doua religii.Religia lumii pune interesele personale in frunte,are o aparenta forma de sfintenie dar neaga puterea ei prin falsitatea ei,evidenta sau disimulata.Intotdeauna se va lasa prada nisipurilor nestatorince ale opiniei umane si il va inlocui pe Dumnezeu cu omul stapin al destinului,singur,si stapintor,singur,al sufletului.Acesta lume religioasa in felul ei lumesc l-a crucificat pe Hristos si prin acesta i-a arata chiar ea crestinului ca puterea acestuia trebuie sa fie in separarea de ea.Arhimede a spus ca ar putea misca lumea daca ar avea un punct de sprijin in afara ei.La fel ar putea si crestinul,dar trebuie sa fie in afara lumii.

Lumea motiveaza oamenii cu uniforme stralucitoare si onoruri,panglici ale panglicarului si titluri ale nimicului,cupe ale desertaciunii ce trec din mana in mana,din ce in ce mai lacome sa-si manince propriul suflet,un canibalism spiritual al necuratului.Odata Napoleon a inaltat o panglica si a spus :,,Cu asta am putut sa construiesc o imparatie”.Toate onorurile lumii sunt si vor ramine goale pentru ca lumea plateste cu zgarcenie.Ce va face oare lumea pentru cei pe care ii iubeste cel mai mult?Dupa ce a facut tot ce poate fi facut,ultima resursa a lumii este de a-i da omului un titlu.Si apoi ii da un stalp inalt si-l aseaza acolo sus ca sa sufere toate intemperiile,pentru a fi expus fara mila la orice furtuna.Si el sta acolo pentru ca nebunii sa se uite la el cu insistenta,unul dintre oamenii mari ai lumii rasplatit in piatra.Cu acesta rasplateste lumea inima sa,deoarece din asa ceva este confectionata inima lumii.
Cetateanul ideal al lumii este o persoana bogata,puternica si cu o personalitate scanteietoare.Mandru si arogant,nu este niciodata strain de invidie si conflict,pe care le va disimula de multe ori sub faldurile apararii unui ideal inalt.Omul lumii merge dupa vedere,nu prin credinta.Pentru el a crede inseamna a vedea si judeca mereu dupa aparentele exterioare,usor de incadrat in meschinele lui sabloane.Pentru el regula inghetata pentru altii si flexibila lui inseamna moneda de aur a vredniciei omului.

Ferice de cei arivisti caci ei avanseaza in lume.Ferice de cei tari in putere intrucat pe ei viata nu-i raneste.Ferice de cei plictisiti,caci pe ei niciodata nu-i vor bantui pacatele lor.Ferice de cei ce sunt paznici nemilosi ai vietii altora,caci ei obtin rezultate mereu si lumea ii va iubi.Ferice de oamenii abili,caci ei isi cunosc drumul spre inima lumii.Ferice de cei ce creaza necazuri si amar altora,caci lumea ii va baga mereu in seama.

Mantuitorul a descris cetateanul Imparatiei Sale in Fericiri.Sarac in duh,insetat dupa dreptate,mila,curat in inima,facator de pace si indelung rabdator in persecutie.Hristos a vorbit mereu despre urmasii Sai ca despre ultimii,cei mai de jos,cei mai mici,mai saraci si fara mostenire in lume.Lumea cu poftele ei va trece dar atat de periculoasa este aceasta epoca in tentatiile sale si atat de ingrozitoare in judecatile care vin odata cu ea,incat Dumnezeu nu oboseste niciodata de a ne elibera de ea.Si cei care traiesc in ea,dar care nu sunt din ea ci calatori pe varful unui munte,vad lucrurile in esenta lor,comparand desertul lumii cu taramul fagaduintei cerului,veacul rau de acum cu veacul viitor de slava.Privirea lor este catre un cer nou si o lume noua,nu spre cea care va trece precum o haina veche si rupta.

Cetateni ai Cerului,singurul sens nobil in care suntem indreptatiti sa vorbim despre credinta noastra intr-un lucru este atunci cand traiesti in duhul lucrului respectiv.Nu am nici un drept sa spun ca as crede-n Dumnezeu daca nu imi traiesc viata constient de faptul ca ochii Lui patrunzatori sunt necurmat indreptati asupra mea.Nu am nici un drept sa cred ca Cristos este Fiul lui Dumnezeu daca,in viata mea personala,nu ma supun aceluiasi Duh vesnic in care nu este nici o umbra de egoism.Nu am nici un drept sa spun ca as crede in iertare ca o trasatura a lui Dumnezeu daca,in inima mea,cultiv o atitudine neiertatoare.Iertarea lui Dumnezeu este masura prin care voi fi judecat si eu.Credinta este o predare totala,inseamna a face lucrurile sa devina inevitabile,a taia orice posibilitate de retragere.Credinta este la fel de irevocabila ca si moartea.Credinta inseamna renuntarea la orice pretins merit,de aceea este si greu sa crezi.Este mai usor sa fim loiali convingerilor noastre decat lui Cristos,deoarece daca i-am fi loiali Lui va trebui sa ne modificam convingerile.Dumnezeu are o modalitate anume de a veni cu fapte care dau peste cap doctrinele oamenilor,daca acestea Il impiedica sa ajunga la suflete.Din acesta cauza multi oameni il desconsidera pe Cristos in toate privintele,prin vorba si fapta,cu exceptia aceleia legate de propriile lor idei religioase sau nu.Asadar urmareste frate lucrurile despre care ai spune ca nu poti sa le crezi si apoi adu-ti aminte de lucrurile pe care le accepti fara sa te gandesti-de exemplu propria ta existenta.Ai grija frate ca nu cumva in timp ce te inchini lui Cristos ca Fiu al lui Dumnezeu si marturisesti credinta ta in EL ca Mantuitor al acestei lumi,sa ii aduci ocara prin trairea ta zilnica ce arata ca si cum EL ar fi incapabil sa lucreze ceva prin tine sau pentru tine.Mantuitorul nu ne-a dezvaluit un Dumnezeu incurcat,confuz,care se tine departe de probleme,ci Unul care poarta povara impreuna cu noi.Cand cetateanul lumii va arata spre pacat si spre nedreptate,spre boala si moarte,si va intreba ,,Care este solutia lui Dumnezeu la toate acestea?”raspunsul este unul singur:Crucea lui Hristos.

Sunt unele intrebari la care Dumnezeu nu poate sa ne raspunda pana nu vom fi facuti capabili,prin ascultare de EL,sa acceptam raspunsul.Fii pregatit frate sa suspenzi judecata ta pana ce vei fi auzit raspunsul lui Dumnezeu.Crede in ceea ce crezi si tine-te de acel lucru,dar nu pretinde a crede mai mult decat intentionezi sa te tii de ceea ce crezi.Daca spui ca Dumnezeu este dragoste tine-te de asta,chiar daca totul din jurul tau ar striga ca Dumnezeu este crud ingaduind ceea ce ingaduie.Ai grija frate daca vrei sa-I spui de Dumnezeu unui suflet exasperate de loviturile vietii.Sa nu fim precum prietenii lui Iov,spunand ca putem sa explicam totul.Cateodata trebuie sa astepti pana Dumnezeu va face lumina.Fiecare suflet are un drum al lui cu Dumnezeu,nu tu l-ai trimis si nu tu il vei lua din lumea asta.Fii respectuos fata de modul cum se ocupa EL de alte suflete deoarece nu ai habar,cum n-a avut nici Iov,de ce lucrurile sunt asa cum sunt.Multi tin o linie doar ca sa-si justifice propriile concepte despre micul lor idol interior,un dumnezeu zugravit dupa putinul lor sufletesc.Cu acela vor merge in fata Dumnezeului Celui Viu.Dumnezeu este credincios legilor propriei Sale naturi,nu modului meu de a explica cum lucreaza EL.Nu va fi schimbare in EL chiar daca toata civilizatia asta efemera s-ar face bucati.

Cand etapa actualei civilizatii se va fi incheiat Dumnezeu nu va mai avea loc nicaieri,totul va consta in asigurari si Dumnezeu va fi ignorat.Ceea ce este adevarat cu privire la civilizatie va fi adevarat si cu privire la noi in mod individual daca nu il punem pe Dumnezeu pe primul loc in viata noastra.Sa am grija sa nu fac din trairea mea religioasa o mantie cu care sa ascund lipsa realitatii pentru ca daca umblu cu Dumnezeu voi descoperi poate ca EL a indepartat principalul suport al fanatismului meu,acolo unde eram inainte ingust si bigot acum las sa umple EL in locul secatuirii mele.Te poti certa cu un izvor de apa vie,poti sa ii spui ca tu deja ai decis totul?Il intrebi ,,de ce"sau bei din EL?

Last edited by Scotland The Brave; 24.01.2012 at 00:20:00.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.01.2012, 19:04:53
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Capitolul III

Cea mai mare binecuvantare in viata ta frate a fost atunci cand ai ajuns la capatul stradaniilor tale de a fi crestin,la capatul increderii in devotamentul natural si cand ai fost gata,ca un sarac,sa te asezi in genunchi in fata lucrarii Duhului Sfant.Este extraordinar cum cad de pe oameni lucrurile ca frunzele toamna atunci cand ei ajung in locul unde nu exista alte legi decat cea a stapanirii fiintei de catre Duhul Sfant.Inlocuirea tranzactiilor noastre religioase zilnice cu lucrarea mare si plina de putere a Duhului Sfant: ,,Vantul sufla incotro vrea si-i auzi vuietul; dar nu stii de unde vine si nici incotro merge.Tot asa este cu oricine este nascut din Duhul”.Duhul Sfant nu anihileaza personalitatea,o inalta la utilitatea ei cea mai inalta,o reflectare a gandului lui Dumnezeu.

Daca te paste pericolul de a cladi pe virtutile tale naturale, Duhul Sfant va trimite lumina Lui scrutatoare si-ti va arata lucruri care te vor face sa te infiori.Iti va arata caracterul tau despre care nu stiai ca se afla in tine dar fie ca Dumnezeu sa te treaca prin perioade de durere,cand Duhul iti va duce aminte cine erai odata,cu ipocriziile tale religioase,lucruri pe care necuratul iti sopteste sa le uiti.Fie ca Dumnezeu sa te arunce in praf in fata Sa,fara nici un ajutor,ca sa apuci intr-un final mana intinsa a milei Sale.Exista frate ceva ce nu poate fi imitat: plinatatea Duhului Sfant.

In timpurile noastre,frate drag,fariseul modern este cel care se pretinde a fi vames insa criza dezvaluie caracterul si nimic nu trebuie lasat a se lega de suflet pana nu ajungi la Portile Lui.Resursele naturale sunt pasibile a se termina intr-o criza dar viata ta,bazata pe Dumnezeu, iti va arata ca EL transforma in triumf momentul care altfel ar putea deveni tragic.Daca vezi in mine egoism este pentru ca exista parti intregi din natura mea care nu au fost asamblate de catre Duhul lui Dumnezeu intr-un singur scop central.Problema nu tine de inima mea ci de vointa mea si a ta,incapatinate.,,Arata-mi ce vrei sa fac si voi face”.Nu vei face,este usor sa dobori un fel de mandrie si sa inalti altul.De fiecare data cand imi atribui meritul vreunei pozitii personale la care am ajuns,legea lui Dumnezeu imi spune ca acesta imi impietreste inima de mandrie.Noteaza-ti lucrul care te face sa spui ,,Nu cred asta”,el iti va arata unde te afli din punct de vedere spiritual.Ceea ce nu pot suferi va dezvalui pe cel ce ma guverneaza.Este prin urmare un fapt de temut ca trasaturile noastre vorbesc fara gres despre caracterul nostru moral celor care le pot citi si putem fi foarte recunoascatori,in ipocrizia noastra,ca sunt doar foarte putini.Siguranta noastra se afla in ignoranta celor din jurul nostru si in ciuda aparentei fine,egosimul si rautatea vorbesc despre trasaturile noastre la fel de tare ca un bubuit de tunet.Duhul din interior va descrie fara greseala fiecare trasatura in parte,indiferent cat de frumoasa sau urata ar fi ea.Sa ne aducem aminte ca asa ne vede Dumnezeu.

Din cand in cand trebuie sa revizuim modul nostru de a privi la providenta lui Dumnezeu.Modul in care privim in mod obisnuit este urmatorul:Dumnezu ne ofera sa bem un pahar al carui continut poate parea ciudat.Exista insa si un alt aspect,vital,care este la fel de adevarat si anume ca si noi ii oferim lui Dumnezeu sa bea dintr-un pahar plin de amestecul vietii noastre.Dumnezeu nu va varsa niciodata paharul,il va bea pana la capat.Sa avem grija ca ingredientele vointei proprii sa nu fie prezente cand ii dam inapoi lui Dumnezeu paharul vietii noastre.Fara acest balast este mai usor de vazut frate care sunt caile Domnului in viata ta.Vei descoperi ca EL te face sa cresti asa cum procedeaza cu pomii si cu florile,o lucrare tacuta si profunda a Dumnezeului creatiei,departe de zbaterea si nebunia umana a cladirii pe nisipul vrajbei noastre.
Testul sfintirii cuiva nu il reprezinta discutiile noastre despre sfintenie ci felul in care suntem atunci cand nimeni nu ne vede sau cand ne aflam in preajma acelor care ne cunosc cel mai bine.Vorbirea aparent evlavioasa paralizeaza puterea de a trai in chip evlavios,energia vietii se risipeste pe vorbe,a face pe sfantul in loc de a fi sfintit.Daca mintea nu se elibereaza de gelozie,invidie si rautate cuvintele evlavioase vor mari doar ipocrizia.Nu incerca frate drag sa zidesti sfintirea pe un pacat nemarturisit Domnului,pe o datorie ramasa neimplinita.Marturiseste Lui ce este rau,fa ceea ce ar trebui sa faci si atunci Dumnezeu va indeparta gunoiul hiperscrupulozitatii. In sfintirea ta frate trebuie sa aiba loc un ramas bun odata pentru totdeauna de la increderea in orice si oricine in fara de Dumnezeu.Poti totdeauna sa testezi valoarea sfintirii tale.Daca exista cea mai mica urma de superioritate constienta inseamna ca sfintirea ta nu a atins nici macar poala vesmantului lui Cristos.

Pazeste-te frate de incercarea de a diagnostica pacatul cu exceptia cazului in care cunosti durerea interioara terbila de a fi unul dintre cei mai mari pacatosi.Cristos nu i-a tratat niciodata pe oameni asa cum ii tratam noi,poti sa aduci in fata Lui vamesi si pacatosi dar si oameni considerati de lume a fi cu o traire curata.Vei descoperi ca EL este mai sever cu acestia din urma.Atat timp cat lucrurile sunt acoperite ne inchipuim ca judecata lui Dumnezeu este aspra dar cand Duhul Sfant va dezvalui secretul ticalosiei pacatului si va iesi la vedere prin lucirea lui de gheata,ne vom da seama ca judecata Domnului este dreapta.Multi oameni ajung in locul unde se numesc pe ei insisi pacatosi dar nu tot asa de repede ajung in locul unde sa spuna: ,,Impotriva Ta,numai impotriva Ta am pacatuit”.Nu crimele sociale,ci pacatul cel mare,primar,al independentei fata de Dumnezeu,l-a dus pe Hristos la Cruce.Cine nu a fost niciodata atat de aproape de EL incat sa inteleaga faptul ca EL invata lucruri care deranjeaza profund omul natural,ma intreb daca l-a vazut vreodata intradevar pe EL.

Last edited by Scotland The Brave; 23.01.2012 at 23:38:14.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.01.2012, 19:10:11
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ultimul capitol dintr-o convorbire imaginara,cu un prieten real,introspectie si framintare,cu ajutorul celor scrise de Chambers si MacDonald.


Pot sa elaborez un intreg sistem de viata,sa-l argumentez temeinic dar asta nu inseamna ca trairea practica se va schimba.Pot da aparenta gandirii unui sfant dar tot mormoloc in traire sa fiu.Am invatat frate sa fiu bucuros cand viata era un haos si eram nespus de dezamagit de mine.A fost momentul caderii zidurilor ambitiei umane,cand am inteles finalmente ca doar Dumnezeu poate schimba totul.Incapatinarea intelectuala imi poate produce o minte sigilata ,,Daca ati fi orbi nu ati avea pacat dar acuma ziceti ,,Vedem”.Tocmai de aceea pacatul vostru ramine"a spus Mantuitorul.Foarte putini dintre noi sunt reali asa cum Dumnezeu este real.Este nevoie de harul lui Dumnezeu pentru a ne scutura si a deveni fiinte complete.Treziti,capatam dureri de crestere in simturile morale,in muschii spirituali pe care nu i-am folosit niciodata.Este mana lui Dumnezeu care ne ridica de la un fir de praf murdar la calitatea de fiu sau fiica a Sa.Nu as incerca niciodata ca prin inteligenta mea marginita sa pun la stalpul infamiei ratiunea intrupata.Dumnezeu nu ne da niciodata un simplu raspuns ci EL ne pune intr-o directie unde este posibil ca adevarul sa se dezvaluie din ce in ce mai mult pe masura ce inaintam pe acesta cale.Pe masura ce umbli cu Dumnezeu frate,EL iti va da ganduri ce vor fi poate prea inalte pentru noi.Dumnezeu nu ii lasa pe copii Sai cu ganduri ce pot fi lesne si lumesc exprimate ci va exprima prin ei chiar mai mult decat pot ei intelege.

,,Va dau o porunca noua: sa va iubiti unii pe altii; cum v-am iubit Eu, asa sa va iubiti si voi unii pe altii.Prin aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii pentru altii.Sa nu vi se tulbure inima. Aveti credinta in Dumnezeu si aveti credinta in Mine.Daca Ma iubiti, veti pazi poruncile Mele.Cine are poruncile Mele si le pazeste acela Ma iubeste; si cine Ma iubeste va fi iubit de Tatal Meu. Eu il voi iubi si Ma voi arata lui"(Isus Hristos)

Last edited by Scotland The Brave; 23.01.2012 at 23:39:25.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.01.2012, 19:30:07
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Scotianule,in primul rand scrie si tu Iisus cu doi "i". Si doi la mana,fa si tu un rezumat si posteaza subiectul,nu sta nimeni sa citeasca atat,mai ales ca cel mai probabil sunt baliverne protestante.

Cine/ce e acest Chambers si MacDonald? Vreo secta ceva?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.01.2012, 19:41:42
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Multumesc, Scotianule.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.01.2012, 20:07:15
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Capitolul II


Cand etapa actualei civilizatii se va fi incheiat Dumnezeu nu va mai avea loc nicaieri,totul va consta in asigurari si Dumnezeu va fi ignorat.Ceea ce este adevarat cu privire la civilizatie va fi adevarat si cu privire la noi in mod individual daca nu il punem pe Dumnezeu pe primul loc in viata noastra.Sa am grija sa nu fac din trairea mea religioasa o mantie cu care sa ascund lipsa realitatii pentru ca daca umblu cu Dumnezeu voi descoperi poate ca EL a indepartat principalul support al fanatismului meu,acolo unde eram inainte ingust si bigot acum las sa umple EL in locul secatuirii mele.
In biserica unde reusim sa vorbim si sa il ascultam pe Dumnezeu ca Fiinta care ne vorbeste si ne invata, noi ca persoana si Dumnezeu prin Hristos ca Persoana si prin Duhul Sfant ca Persoana, acolo trairea religioasa nu mai e mantie ci mantie va fi insusi Dumnezeu.
Dialogul cu Dumnezeu atunci nu va mai fi un monolog al nostru ci un dumnezeiesc dialog in care buzele noastre vor tacea insa inima va vorbi.

Mi-a placut cele scrise de dvs, ce frumos s-ar transforma aceste cuvinte daca nu ar ramane doar la nivel declarativ ci ar fi ca rezultatul unui dialog fructuos cu Dumnezeu!
__________________
"De carma mintii atarna incotro pornim si unde mergem.
Adevarul este fiinta vie.
Gandurile omului nu sunt ca si gandurile Domnului.
Credinciosul in Dumnezeu depaseste limitele omului.
Nu sunteti voi cautand pe Iisus? Voi stiti despre Iisus o multime de lucruri dar nu il stiti pe El. Si pana nu Il gasesti pe Dumnezeu, nu te afli nici pe tine, nu-ti gasesti nici sensul tau nici sensul lumii." Cuv. Arsenie Boca
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.01.2012, 22:06:32
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Capitolul III

Din cand in cand trebuie sa revizuim modul nostru de a privi la providenta lui Dumnezeu.Modul in care privim in mod obisnuit este urmatorul:Dumnezu ne ofera sa bem in pahar al carui continut poate parea ciudat.Exista insa si un alt aspect,vital,care este la fel de adevarat si anume ca si noi ii oferim lui Dumnezeu sa bea dintr-un pahar plin de amestecul vietii noastre.Dumnezeu nu va varsa niciodata paharul,il va bea pana la capat.Sa avem grija ca ingredientele vointei proprii sa nu fie prezente cand ii dam inapoi lui Dumnezeu paharul vietii noastre.Fara acest balast este mai sour de vazut frate care sunt caile Domnului in viata ta.Vei descoperi ca EL te face sa cresti asa cum procedeaza cu pomii si cu florile,o lucrare tacuta si profunda a Dumnezeului creatiei,departe de zbaterea si nebunia umana a cladirii pe nisipul vrajbei noastre.
Testul sfintirii cuiva nu il reprezinta discutiile noastre despre sfintenie ci felul in care suntem atunci cand nimeni nu ne vede sau cand ne aflam in preajma acelor care ne cunosc cel mai bine.Vorbirea apparent evlavioasa paralizeaza puterea de a trai in chip evalvios,energia vietii se risipeste pe vorbe,a face pe sfantul in loc de afi sfintit.Daca mintea nu se elibereaza de gelozie,invidie si rautate cuvintele evlavioase vor mari doar ipocrizia.Nu incerca frate drag sa zidesti sfintirea pe un pacat nemarturisit Domnului,pe o datorie ramasa neimplinita.Marturiseste ce este rau,fa ceea ce ar trebui sa faci si atunci Dumnezeu va indeparta gunoiul hiperscrupulozitatii.In sfintirea ta frate trebuie sa aiba loc un ramas bun odata pentru totdeauna de la increderea in orice si oricine in fara de Dumnezeu.Poti totdeauna sa testezi valoarea sfintirii tale.Daca exista cea mai mica urma de superioritate constienta inseamna ca sfintirea ta nu a atins nici macar poala vesmantului lui Cristos.

Pazeste-te frate de incercarea de a diagnostica pacatul cu exceptia cazului in care cunosti durerea interioara terbila de a fi unul dintre cei mai mari pacatosi.Cristos nu i-a tratat niciodata pe oameni asa cum ii tratam noi,poti sa aduci in fata Lui vamesi si pacatosi dar si oameni considerati de lume a fi cu o traire curate.Vei descoperi ca EL este mai sever cu acestia din urma.Atat timp cat lucrurile sunt acoperite ne inchipuim ca judecata lui Dumnezeu este aspra dar cand Duhul Sfant va dezvalui secretul ticalosiei pacatului si va iesi la vedere prin lucirea lui de gheata,ne vom da seama ca judecata Domnului este dreapta.Multi oameni ajung in locul unde se numesc pe ei insisi pacatosi dar nu tot asa de repede ajung in locul unde sa spuna: ,,Impotriva Ta,numai impotriva Ta am pacatuit”.Nu crimele sociale,ci pacatul cel mare,primar,al independentei fata de Dumnezeu,l-a dus pe Hristos la Cruce.Cine nu a fost nicioadata atat de aproape de EL incat sa inteleaga faptul ca EL invata lucruri care deranjeaza profund omul natural,ma intreb daca l-a vazut vreodata intradevar pe EL.
Foarte frumos.
__________________
"De carma mintii atarna incotro pornim si unde mergem.
Adevarul este fiinta vie.
Gandurile omului nu sunt ca si gandurile Domnului.
Credinciosul in Dumnezeu depaseste limitele omului.
Nu sunteti voi cautand pe Iisus? Voi stiti despre Iisus o multime de lucruri dar nu il stiti pe El. Si pana nu Il gasesti pe Dumnezeu, nu te afli nici pe tine, nu-ti gasesti nici sensul tau nici sensul lumii." Cuv. Arsenie Boca
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.01.2012, 22:12:50
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Ultimul capitol dintr-o convorbire imaginara,cu un prieten real,introspectie si framintare,cu ajutorul celor scrise de Chambers si MacDonald.


Pot sa elaborez un intreg sistem de viata,sa-l argumentez temeinic dar asta nu inseamna ca trairea practica se va schimba.Pot da aparenta gandirii unui sfant dar tot mormoloc in traire sa fiu.Am invatat frate sa fiu bucuros cand viata era un haos si eram nespus de dezamagit de mine.A fost momentul caderii zidurilor ambitiei umane,cand am inteles finalmente ca doar Dumnezeu poate schimba totul.Incapatinarea intelectuala imi poate produce o minte sigilata ,,Daca ati fi orbi nu ati avea pacat dar acuma ziceti ,,Vedem”.Tocmai de aceea pacatul vostru ramine.Foarte putini dintre noi sunt reali asa cum Dumnezeu este real.Este nevoie de harul lui Dumnezeu pentru a ne scutura si a deveni fiinte complete.Treziti,capatam dureri de crestere in simturile morale,in muschii spirituali pe care nu i-am folosit niciodata.Este mana lui Dumnezeu care ne ridica de la un fir de praf murdar la calitatea de fiu sau fiica a Sa.Nu as incerca niciodata ca prin inteligenta mea marginita sa pun la stalpul infamiei ratiunea intrupata.Dumnezeu nu ne da niciodata un simplu raspuns ci EL ne pune intr-o directie unde este posibil ca adevarul sa se dezvaluie din ce in ce mai mult pe masura ce inaintam pe acesta cale.Pe masura ce umbli cu Dumnezeu frate,EL iti va da ganduri ce vor fi poate prea inalte pentru noi.Dumnezeu nu ii lasa pe copii Sai cu ganduri ce pot fi lesne si lumesc exprimate ci va exprima prin ei chiar mai mult decat pot ei intelege.

,,Va dau o porunca noua: sa va iubiti unii pe altii; cum v-am iubit Eu, asa sa va iubiti si voi unii pe altii.Prin aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii pentru altii.Sa nu vi se tulbure inima. Aveti credinta in Dumnezeu si aveti credinta in Mine.Daca Ma iubiti, veti pazi poruncile Mele.Cine are poruncile Mele si le pazeste acela Ma iubeste; si cine Ma iubeste va fi iubit de Tatal Meu. Eu il voi iubi si Ma voi arata lui"(Isus Hristos)
Adevarat si profund.
__________________
"De carma mintii atarna incotro pornim si unde mergem.
Adevarul este fiinta vie.
Gandurile omului nu sunt ca si gandurile Domnului.
Credinciosul in Dumnezeu depaseste limitele omului.
Nu sunteti voi cautand pe Iisus? Voi stiti despre Iisus o multime de lucruri dar nu il stiti pe El. Si pana nu Il gasesti pe Dumnezeu, nu te afli nici pe tine, nu-ti gasesti nici sensul tau nici sensul lumii." Cuv. Arsenie Boca
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.01.2012, 02:01:44
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iti multumesc, Scotty. Frumoase postari. Intotdeauna ridici stacheta duhovniceasca. Esti un indragostit de alergarea mantuirii, lupti lupta cea buna, si vei primi premiul de care vorbeste Ap. Pavel.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
2012 - Pragul dintre lumi? silverstar Generalitati 8 16.10.2011 11:27:47
Cele doua biserici ortodoxe rupte de relatii Mihailescu-Marin Daniel Generalitati 2 11.05.2011 16:06:57
INAINTE DE ADAM AU MAI FOST SI ALTE LUMI? adrian010155 Generalitati 46 10.12.2010 04:38:02
Cele doua preotii Marius22 Preotul 4 30.09.2009 13:13:02
traim in lumi diferite. cu inima... rebellu007 Generalitati 27 22.09.2009 17:30:11