Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 13.02.2012, 16:07:55
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
Sa devina diacon de exemplu.
Cine, el sau ea?
Se poate sa devii diacon fara studii de specialitate?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 13.02.2012, 16:12:01
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Daca ea va pleca in Moldova soarta lui este pecetluita! Nu cred ca-si va reveni! Va intra intr-o depresie crunta din care greu va mai iesi...daca va mai iesi! El in acest moment este debusolat si dezamagit de viata pe care-o traieste. Ar fi vrut o viata frumoasa atat pentru el cat si pentru familia lui! Isi iubeste familia in ciuda faptului ca a mai bruscat-o pe Ana!
Fondul lui este bun insa simte o ura launtrica fata de toti si de toate si de aceea furia si-o exteriorizeaza pe cine altcineva decat pe persoanele care-i sunt aproape!
Ana va trebui sa gaseasca forta in ea ca sa-l traga si pe el din groapa...sa-l scoata din prapastia in care se afunda! Forta aceasta i-o va da bunul Dumnezeu! Nu vreau sa supar pe nimeni, insa, barbatii prin natura lor sunt mai slabi din punct de vedere emotional in ciuda puterii lor fizice. Barbatii nu prea rezista la dureri indiferent de natura lor, sufletesti sau fizice!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 13.02.2012, 16:26:08
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

problema e ca nu putem judeca pe oamenii la fel
e ca si cum ai cere unui porc sa zboare ca si un vultur
deci exista diferenta de caracter ,perceptie-simtire si de incercari .
Reply With Quote
  #14  
Vechi 13.02.2012, 16:30:58
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

El am gandeam sa faca studii de diacon de exemplu pe termen lung.

Pe termen scurt sa ia orice job si apoi muncind va capata experienta si va avansa sau isi va gasi ceva mai bun. Avand un loc de munca e mai usor sa gasesti alt loc de munca.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 13.02.2012, 16:43:09
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Ana se uita cu bucurie la cei doi fratiori, cum se joaca pe covor neavand nici o grija."Doamne, ce bine ar fi de am fi si noi asemenea lor. Daca ne-am lasat intru totul in bratele Tale, stiind ca Tu ne vrei doar binele".
Sotul vine acasa beat, trantind usile si injurand. Ana o roaga pe soacra sa se retraga cu copiii in camera cealalta ptr a nu se tulbura vazandu-l in halul acela pe tatal lor. Urmeaza o serie de reprosuri si de nemultumiri venite din partea lui Ion. Nimic nu mai e bun; nici mancarea, nici curatenia, nici copiii sa-i vada. Ii e rusine de ea, ii e rusine de copii. Nici nu are rabdare sa manance ca iar pleaca.Tranteste usa in urma lui.
Ana ramane singura, plangand. Vorbele grele o ranisera. Acuzele nedrepte strapunsera sufletul ei de mama si sotie."Doamne , eu sufar ptr pacatele mele; pruncii mei ucisi striga razbunare. Vinovata sunt de sangele lor. Merit tot ce mi se intampla. Dar tu, Doamne, care ai suferit pe nedrept, fiind fara de pacat, ajuta-mi sa-mi pot ispasi pacatele aici. si ai mila de pruncii mei, scoate-i din loc intunecat."
Minunea din taina Spovedaniei o intareste. Totusi, nu se poate impartasi cu sfintele Taine. O opresc pacate grele. Dar Ana nu deznadajduieste. Sta sub canon, tine post negru in fiecare luni si vineri. Luni ptr toti pruncii ei, cei ce traiesc si cei care nu,iar vineri ptr a-si nevoi trupul si a putea spori in rugaciune. Se roaga pe furis: noaptea, cand toti dorm, si asta in baie.Uneori sta si trei ceasuri rugandu-se si plangand ptr sotul ei si familia lor.
Jertfa ei se continua seara de seara, saptamani in sir. Intre timp, Ionut a intrat la gradinita, iar ea lucreaza ca femeie de servici. Fetita e la cresa.Pe chipul femeii au inceput sa apara cearcane mari . De nesomn, de plans noapte de noapte.Trasaturile fetei s-au inasprit. Ziua munceste, seara cu copilasii, casa curatenie. Mai suporta unori si palmele sotului>iar noaptea in post si rugaciune. I-a venit de cateva ori gandul sa plece. Dar unde? In Basarabia se traieste mult mai greu ca aici, in plus mama e vaduva. Of, si daca nu ar fi sectarii aia nenorociti. O, nu , orice, dar nu departe de Domnul! Mai bine bataie aici decat sa-si piarda sufletul! Dar daca nu o fi chiar asa? In definitiv si ei se roaga lui Dumnezeu? Poate asta e voia Domnului, ca ea sa ajunga acolo, sa stea alaturi de mama ei. "
Multimea de ganduri o copleste.alearga la spovedanie. parintele, cu dragostea sa nemasurata o intareste. O sfatuieste sa rabde totul de dragul lui Hristos. Nu se poate ca Domnul sa treaca cu vederea atatea lacrimi!
Iata ca un prim raspuns pare sa vina. Ion isi gaseste de lucru ca manipulant la o firma de materiale de curatenie. castiga binisor.Lucrurile incep sa se mai aranjeze. Slava Tie, Doamne! zise femeia. dar vezi ca bucuria ei tinu putin. Ion cheltuia toti banii pe bautura. Nimic in casa... Saraca femeie era deznadajuita. "Doamne, nu mai pot, nu mai rezist!" plangea femeia printre suspine in baia mica a apartamentului.
Doamne unde e sotul meu atat de minunat, unde e Ionica al meu iubit? Unde e omul care a plans cand si-a vazut baiatul? Unde e omul care ma saruta si imi jura ca o sa ma faca cea mai fericita femeie din lume?Unde e omul acela minunat Doamne?Te rog, adu-mi-l inapoi pe Ion al meu!
femeia plangea intruna. De zguduita ce era nu observase ca cineva statea la usa si ascultase ruga ei. Ion se trezise si dorea sa mearga la toaleta, dar s-a oprit in fata usii crapate usor.Imaginea pe care a vazut-o l-a zguduit teribil. Sotia lui iubita, femeia care ii daruise doi copilasi atat de minunati statea in genunchi, schimonosita de plans, rugandu-se ptr el. Lacrimi mari ii barzdau ochii. Deschise usa.
Ana sari speriata. Se blocase. Nu se astepta sa il vada acolo.De obicei era foarte prevazatoare, cand auzea ca se misca careva stingea lumina si pleca in camera, langa copii. Acum nu auzise nimic.
"iarta-ma iubita mea! Iarta-ma, Ana mea draga.Sunt un nenorocit." Si isi stranse puternic sotia in brate plangand ca un copil mic. Acum plangea si Ana.Doar ca lacrimile ei se transfomasera in lacrimi de bucurie. Domnul biruise!
A doua zi, a anuntat la serviciu ca nu poate veni. o problema familiala. Au plecat impreuna la pr duhovnic. Ptr Ion incepea o viata noua.
Ptr a -i face o prima bucurie Anei sale dragi, ii fagadui ca chiar in ziua aceea va merge sa bage actele ptr casatorie.apoi se vor cununa si religios, chiar in aceeasi zi!
Au mers impreuna si au luat copiii de la gradinta/ cresa. I-a scos, ptr prima oara in parc la o inghetata.Era o zi frumoasa de mai!Copiii erau atat de fericiti, incat nu le venea sa creada. Zburdau pe alee ca doua caprioare tinere. Fata femeii era numai un zambet! Ruga ii fusese ascultata, iar Domnul il adusese inapoi pe Ion al ei.
Viata si-a reluat cursul. Ion al nostru devenise un bun crestin, care-si plangea zilnic pacatele. Devenise un membru de baza al bisericii parohiale,alaturi de Ana si de cei doi copilasi, participau saptamanal la sfanta Liturghie si se impartaseau cat de des se putea. Micutii erau impartasiti saptamanal. Linsitea isi facu salas in casa, rugaciunea comuna era bucuria lor din fiecare seara. Micutii cantau voiosi Cuvinse-se cu adevarat si Aparatoare Doamna. Hristos era prezent in viata lor. Si acest lucru se simtea din plin.

Necazurile nu s-au oprit insa. Sora lui ion s-a intors acasa cu inca un copil, asa ca mama i-a scos afara din casa pe Ion si familia sa.Dar nu au deznadajduit. Au intrat in gazda la o femeie batrana, care ii lasa sa stea gratis dar in schimb sa o ingrijesca. Grea cruce ptr Ana, care pe langa cei trei copilasi(li se mai nascuse o fetita: Teodora) trebuia sa ingrijeasca si o batrana paralizata.Dar Domnul le purta mereu de grija: cu putinul castigat de Ion reuseau sa-si procure hrana zilnica si sa plateasca cheltuleile. Hainute ptr copii primeau de la diferiti oameni cu suflet bun.
Cu nadejde si dragostea inaintau incet ....Spre Inviere.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!

Last edited by lore86; 13.02.2012 at 16:57:05.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 13.02.2012, 16:45:02
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
Daca ea va pleca in Moldova soarta lui este pecetluita! Nu cred ca-si va reveni! Va intra intr-o depresie crunta din care greu va mai iesi...daca va mai iesi! El in acest moment este debusolat si dezamagit de viata pe care-o traieste. Ar fi vrut o viata frumoasa atat pentru el cat si pentru familia lui! Isi iubeste familia in ciuda faptului ca a mai bruscat-o pe Ana!
Fondul lui este bun insa simte o ura launtrica fata de toti si de toate si de aceea furia si-o exteriorizeaza pe cine altcineva decat pe persoanele care-i sunt aproape!
Ana va trebui sa gaseasca forta in ea ca sa-l traga si pe el din groapa...sa-l scoata din prapastia in care se afunda! Forta aceasta i-o va da bunul Dumnezeu! Nu vreau sa supar pe nimeni, insa, barbatii prin natura lor sunt mai slabi din punct de vedere emotional in ciuda puterii lor fizice. Barbatii nu prea rezista la dureri indiferent de natura lor, sufletesti sau fizice!
N-as putea spune ca are un fond prea bun. Sa nu uitam ca el n-a prea fost dus la biserica, sora lui a preacurvit din greu, mama se roaga pentru raul dusmanilor, iar el si-a pus toata nadejdea in banii pe care-i castiga muncind din greu, poate si duminicile, dar fara sa ceara ajutorul sau sa-I multumeasca lui Dumnezeu; sa nu uitam ca au facut avorturi si ca au facut copii abia atunci cand a fost mai profitabil sa stea in concediu de maternitate; iar ea poate si-a dat seama si s-a cait de pacatele facute, sau poate a alergat la Dumnezeu doar ca nu mai avea alta nadejde, dar el poate inca gandeste ca a facut bine ca n-a facut mai multi copii sau ca a facut rau ca-i are si pe astia... Si mai ales, el nu vede pocainta Anei ca peo pocainta adevarata, si nici pe a socrilor, ci ca pe o incercare disperata de a se mai salva. El nu credea ca exista alta izbavire decat cea materiala, si acum nu mai e sigur nici de asta, avand in vedere ca toata agoniseala trudita din greu se duce pe apa sambatei, pe spitale, medicamente, inmormantari, datorii...Ca daca l-ar fi citit pe Arsenie Boca, vreunul din ei, cu siguranta n-ar fi facut tot ce au facut...
Probabil ca eu dac-as fi in locul Anei, n-as pleca nici eu, de teama sa nu se piarda de tot, dar totusi cred ca ea ar lua o hotarare inteleapta daca ar pleca, caci doar asa l-ar face sa se dezmeticeasca si sa vada ce a pierdut.
Poate ar trebui sa ne gandim nu "ce face altul daca eu fac cutare", ci "ce e mai potrivit sa fac eu"; fiecare poate sa gestioneze o situatie dupa propriile puteri. Eu sau altcineva poate ar putea sa stea, dar altii nu. Nu cred ca Dumnezeu ii va baga pe toti in aceeasi oala; se spune ca El ii da fiecaruia "cat poate sa duca".
Reply With Quote
  #17  
Vechi 13.02.2012, 16:51:28
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Thumbs up Multumesc Lore!

Prima repriza de lacrimi tocmai s-a consumat.
Propun la sfarsit sa se voteze cea mai impresionanta poveste.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 14.02.2012, 05:48:58
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Foarte frumos, Lore!

Last edited by ioan cezar; 15.02.2012 at 04:35:49.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 29.02.2012, 14:34:18
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit impedimente

Stiti ce impedimente ar fi in deznodamantul povestii?
Daca "Ana " trimite aplicatie pe mail pt vanzatoare la paine sau femeie de serviciu, ea avand o facultate sau doua, si lucrand in varii domenii - profesor, inginer, economist, medic - s-ar putea ca aia sa creada ca a trimis gresit CV-ul sau ca nu s-ar descurca pe un astfel de post. (ceea ce chiar ar fi foarte posibil, din pacate).
Iar "Ion" daca ar fi fost patron, cu sau fara studii, ar fi avut o mica afacere, un butic sau o taraba, si ar fi dat faliment, probabil ca ar fi acceptat pe un post de incarcator-descarcator, dar n-ar accepta el in ruptul capului, sau ar fi facut o depresie, si se stie ca la barbati depresiile sunt mult mai grave. Mai rare, dar atunci cand vin, nu iarta. Femeile...sunt intr-o permanenta pseudo-depresie, din pacate, chiar si alea bogate.

Iar in ce priveste trezirea lui Ion la credinta, spune parintele Boca ca pe unii oameni Dumnezeu prefera sa nu-i trezeasca din ratacire, pentru ca nu ar putea suporta "socul" si probabil s-ar sinucide. Iar una din caile prin care omul este facut sa-si vada pacatul este chiar socul, nenorocirea ce se abate asupra lui, doar ca unii nici atunci nu inteleg, din pacate.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 29.02.2012, 23:32:48
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Prea mare conflictul in acea poveste, sau sunt prea multe. E prea tragica pentru mine.

In timp ce sotia se chinuie cu copii, sotul este deznadajduit si bea din pricina ca nu poate sa isi intretina familia.... intre timp apar si convertitorii care bineinteles aduc si ispite materiale, ca deh, asa sunt, eu cunosc o seama de oameni care s-au schimbat efectiv - au renuntat la fumat, la baut, din cauza ca au trecut de partea cealalta a baricadei..... dar sa revenim, tentatia lor ar putea sa fie mare sa se converteasca si si foarte probabila intr-o asemenea situatie.... mai ales daca nu cunosc ce inseamna ortodoxia, daca multe.... ceea e cel mai saritor in ochi pentru mine e faptul ca acea femeie avea un duhovnic si totusi nu avea nici un ajutor de nicaieri - mai ales in situatia ei... sau faptul ca sotul o banuia pe ea ca il inseala cu duhovnicul - e mult prea lacrimogen, prea romantic, prea cu iz de telenovela....

rectific : nu sunt sot si sotie, sunt un cuplu... iar acea femeie are un duhovnic....

Undeva pe aici pe forum am citit ca era un cuplu care a fost cuprins de toate rautatile din cauza ca nu erau casatoriti de preot, s-au casatorit cum au putut si dup-aceea au reusit sa iasa din probleme....
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O mica poveste adimirea Generalitati 3 11.11.2009 01:09:54
o poveste infricosata a1ynsudyty Intamplari adevarate 0 01.11.2008 22:29:48
Poveste din Rai silverstar Generalitati 6 22.01.2007 22:14:26
Poveste de Craciun silverstar Generalitati 1 19.12.2006 19:08:10