Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.07.2012, 08:46:52
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit Mitul vitaminei B12 (cobalamina)

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Categoric nu cazi mort instant daca nu faci sport, dar e la fel si cu regimul vegetarian fara suplimente de B12, poti trai binemersi si 20 ani dar si cand te prabusesti, te duci la vale bine de tot.
Am fost contrariat de afirmația de mai sus, din moment ce Dumnezeu i-a spus lui Adam: "Iată, vă dau toată iarba ce face sămânță de pe toată fața pământului și tot pomul ce are rod cu sămânță în el. Acestea vor fi hrana voastră."

După un pic de căutare pe net, am găsit un eseu care pare exhaustiv în ce privește acest mit al vitaminei B12 care, se spune, nu s-ar găsi decît în alimente de origine animală: VEGAN MYTH-BUSTER #11

Acolo scrie că această vitamină se găsește în zmeură, iar în alt articol spune că există și în drojdia de bere, plante marine, soia, miso șamd. Or mai fi și alte alimente vegetale care să ne ofere cobalamină. Ce-i drept, sînt puține vegetale în care e prezentă B12, dar asta nu e de speriat deoarece organismul uman are nevoie de o foarte puțină cantitate pentru a trăi sănătos o viață îndelungată. Ceea ce ne lipsește de fapt este cobaltul din alimente, de care în tubul digestiv este folosit pentru a sintetiza natural vitamina B12.

Cît despre vitaminele pe care le luăm din ouă, carne, lactate, știm bine că la temperatură înaltă se distrug în întregime împreună cu o parte din proteine. Doar sînt bacterii, iar puține microorganisme trăiesc la temperaturi de peste 100 de grade, nu? Deci consumul lor nu ne ajută în asimilarea lui B12. Asta o știu din cultura generală, nu din acel articol. Întrebare retorică: dacă aceste animale conțin B12 în structura lor, cele ierbivore de unde o obțin dacă mănîncă numai plante? :)

Iar vitaminele generate artificial nu sînt bune. În primul rînd deoarece conțin substanțe adiacente "purtătoare" care sînt toxice pentru organism, apoi excesul de orice vitamină sau altceva luăm ca supliment dăunează corpului. Excesul înseamnă și o pastiluță "nevinovată" de vitamina C, care este percepută de corp ca o explozie, punînd la lucru ficatul și mai știu eu ce alte mijloace de autoapărare. Este exact ce spun nutriționiștii noștri (Bojor, Mencinicopschi) despre așa-numita proporție divină care este gîndită în vegetale. O dată ce stricăm echilibrul substanțelor ingerate, ne facem singuri rău:

"The truth is that there is a very delicate balance among hormone secretions, vitamins, enzymes, minerals, etc. This is something that scientists know very little about. These substances do not work alone, but in fact require other factors for them to be effective, like fats, etc. We know very little about life within a cell. The use of supplements can disturb this delicate balance and diminish the efficiency of body functions. Health is reduced commensurate to the imbalance that occurs.

Commercially, vitamin B12 tablets are made from bacteria and the bacteria is deeply fermented. A healthy body will usually expel fermented substances. The main problem with pill supplements is that they: 1) Do not contain the hundreds of other nutrients we may need to be healthy that raw foods provide, and 2) they contain artificial substances/contaminants that are detrimental to health."

De fapt, citiți acolo tot textul, că merită. Mă adresez celor interesați de alimentația sănătoasă constantă, nu celor care s-au bucurat că vineri s-a terminat postul.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote