Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.01.2016, 18:55:52
aim0601 aim0601 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.01.2016
Mesaje: 4
Implicit Cununia religioasa

Buna ziua,

Ma puteti ajuta va rog cu o informatie? Cununia religioasa in Grecia este recunoscuta in Romania? Certificatul este valabil in fata bisericii romane? Are si rol de certificat de casatorie?

As vrea sa ridic o intrebare teoretica. Daca cineva divorteaza in acte din cauza propritatilor fiecaruia si a mostenirilor si a banilor, dar ei raman impreuna (si au cununia religioasa efectuata) este un lucru condamnat de biserica sau acceptat? Cei doi pot cununa avand in vedere ca au cununia religioasa facuta, dar sunt divortati in acte?

Multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.01.2016, 11:23:36
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Taina este pentru totdeauna, nu se anulează. De altfel, nici nu există în Biseric, o slujbă pentru desfacerea căsătoriei. Doar atunci când unul dintre cei despărțiți se recăsătorește (sau când se unește cu alt trup, zic eu), el se desparte definitiv de soțul său.
Un argument găsesc și în faptul că dacă doi soți divorțați se recăsătoresc, cununia religioasă nu se repetă.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.01.2016, 13:31:11
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Taina este pentru totdeauna, nu se anulează. De altfel, nici nu există în Biseric, o slujbă pentru desfacerea căsătoriei. Doar atunci când unul dintre cei despărțiți se recăsătorește (sau când se unește cu alt trup, zic eu), el se desparte definitiv de soțul său.
Un argument găsesc și în faptul că dacă doi soți divorțați se recăsătoresc, cununia religioasă nu se repetă.
Nu se repeta? Pai daca sunt divortati? Nu mai este casnicie.
Eu nu inteleg situatie si nu stiu ce fel de casnicie mai este asta.
Adica ma despart de sot/sotie, traiesc cum vreau si pe urma ma duc iar la preot cu el/ea si el (preotul) zice ca noi mai avem taina in fata lui Dumnezeu?
Dar casnicia asta de acasa chiar nu mai are nici o valoare?
E doar un act la sfat si o slujba la biserica si in rest o porcarie? Sau cum?
Si cu copiii?

Pe mine de exemplu ma intreaba preotul la spovedanie asupra situatie familiare (cum merge). Preotii se duc pe la case cu Craciun, Botez si ce mai fac si vad situatia.

Trebuie intrebat un preot totusi. Eu una nu cred ca mai este valabila taina cununiei. Acolo spune la un moment dat asa : "...ceea ce a unit Domnul nimeni sa nu desparta".

Si cred ca astfel de situatii se pot rezolva fara divort. Nu ma pricep, dar trebuie intrebat la un avocat sau notar. Este o despartire de bunuri.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.01.2016, 14:26:53
aim0601 aim0601 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.01.2016
Mesaje: 4
Implicit

Da, este o despartire de bunuri. Cei doi nu intentioneaza sa nu mai fie o familie. Ci sa simplifice lucrurile dpdv material. Considera ca in fata Domnului raman casatoriti avand cununia facuta...doar in fata legii nu vor mai fi casatoriti... Este acesta un pacat? Oare in aceste conditii pot cununa la randul lor?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.01.2016, 14:40:51
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Nu văd de ce ar fi păcat ruperea acestui contract civil. Însă, dacă vreți să fiți nași, este bine să vorbiți cu preotul care îi va cununa pe fini. Părerea lui contează mai mult decât a noastră.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.01.2016, 14:43:18
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aim0601 Vezi mesajul
Buna ziua,

Ma puteti ajuta va rog cu o informatie? Cununia religioasa in Grecia este recunoscuta in Romania? Certificatul este valabil in fata bisericii romane? Are si rol de certificat de casatorie?

As vrea sa ridic o intrebare teoretica. Daca cineva divorteaza in acte din cauza propritatilor fiecaruia si a mostenirilor si a banilor, dar ei raman impreuna (si au cununia religioasa efectuata) este un lucru condamnat de biserica sau acceptat? Cei doi pot cununa avand in vedere ca au cununia religioasa facuta, dar sunt divortati in acte?

Multumesc
Este valabil oriunde.
Dar ce relevanta/utiitate are lucrul asta?
Spera ca in fata BOR sa fie acceptati ca "necasatoriti" sau cum?


Sa fim seriosi, "divort in acte" este un pas spre divortul efectiv.
O data ce vor clarifica situatia cu bunurile, nu vor mai locui impreuna.
O data ce nu vor mai locui impreuna, fiecare isi va gasi pe altcineva.
Si o data ce relatiile vor "progresa" se va ajunge la curvie.

Sa spui ca nu e asa, inseamna sa te minti singur.
De fapt ai spus-o si tu, intentioneaza sa nu mai fie o familie.

Deci cel mai bine e sa nu se minta si sa minta pe altii, sa faca lucrurile cum trebuie.

Problema cea mai grava este cea duhovniceasca - nu cred ca pot obtine divortul bisericesc doar pe motive de "nepotrivire de caracter" sau alte motive stupide de genul asta.

Sigur, pot pacali un preot si sa cunune alte persoane, ca nu ii intreaba de obicei care e situatia lor efectiva, dar daca ar avea o farama de constiinta s-ar abtine de la asa ceva.
Ce fel de nasi si ce fel de sfaturi pot da altor familii, cei care sunt ei insisi prinsi in astfel de situatii dubioase?

Gandeste-te ca ar putea fi nasi pentru o familie care ar trece si ea printr-o perioada dificila. Ce sfat le-ar putea da? Cumva "incercati sa va intelegeti, familia nu e o joaca sau cearta de copii, cautati un mediator obictiv, reparati ce e de reparat, etc."? Sau mai degraba "Despartiti-va in buna intelegere, asa am facut si noi"?

N-ar face decat sa-si inmulteasca pacatul, nu ar distruge doar propria familie ci si a altora.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 07.01.2016 at 14:59:54.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.01.2016, 16:00:42
aim0601 aim0601 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.01.2016
Mesaje: 4
Implicit

Multumesc pentru raspunsuri. Cred ca este o neintelegere. Spuneam ca NU doresc sa nu mai fie o familie. Si doresc ca in fata bisericii si a lui Dumnezeu SA FIE casatoriti (cununia in afara tarii credem si speram ca le este recunoscuta in Romania). Acest divort in acte se va produce doar pt a linisti familia sotului care nu are incredere in sotia acestuia in cazul unui partaj (fiind greu de demonstrat provenienta banilor (ai ei, ai lui) pt diverse achizitii si investitii). Vor continua sa locuiasca impreuna si sa se comporte ca o familie. Nu stiu cum sa ii sfatuiesc pt ca nu imi este clar cum priveste biserica un astfel de demers, din prisma "...ceea ce a unit Domnul nimeni sa nu desparta" (fie si doar in acte?)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.01.2016, 16:17:59
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Totuși, cred că familia soțului ar trebui liniștită altfel decât prin acest divorț nefiresc. O căsătorie trebuie făcută pe viață, nu cu perspectiva divorțului. Iar dacă acesta, totuși, apare, e un lucru nefericit, ale cărui consecințe trebuie acceptate; inclusiv cele materiale.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.01.2016, 18:06:44
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aim0601 Vezi mesajul
Multumesc pentru raspunsuri. Cred ca este o neintelegere. Spuneam ca NU doresc sa nu mai fie o familie. Si doresc ca in fata bisericii si a lui Dumnezeu SA FIE casatoriti (cununia in afara tarii credem si speram ca le este recunoscuta in Romania). Acest divort in acte se va produce doar pt a linisti familia sotului care nu are incredere in sotia acestuia in cazul unui partaj (fiind greu de demonstrat provenienta banilor (ai ei, ai lui) pt diverse achizitii si investitii). Vor continua sa locuiasca impreuna si sa se comporte ca o familie. Nu stiu cum sa ii sfatuiesc pt ca nu imi este clar cum priveste biserica un astfel de demers, din prisma "...ceea ce a unit Domnul nimeni sa nu desparta" (fie si doar in acte?)
1. Biserica nu tolereza conceptul de "divort in acte si cununati in fata lui Dumnezeu".
Biserica NU accepta sa cunune pe cei care nu sunt cununati civil mai intai si mi se pare normal, pentru ca astfel se evita anumite abuzuri.

E adevarat, poti "exploata" sistemul in sensul de a te casatatori civil pentru ca biserica sa accepte casatoria religioasa si imediat dupa sa dai divort, dar infractiunea morala ramane, asa cum bine ai sesizat.

2. Dpdv legal, miscarea asta nu stiu ce rezolva.
Bunurile dobandite inainte de casatorie nu devin comune dupa casatorie.
Bunurile dobandite DUPA casatorie sunt bunuri comune.
Sa zicem ca el aduce bani in casa, reuseste sa cumpere o a doua casa, o masina, dar ea se ocupa de educatia si cresterea copiilor.
Ti se pare corect ca ea sa nu aiba drept legal asupra acelor bunuri?

Pentru ca se pot intampla mai multe lucruri.
El sa se schimbe si sa-i fuga ochii dupa cineva intr-o buna zi.
Nu poti spune ca asta nu se poate intampla.
El are drepturi asupra copiilor, ea nu are dreptul la nimic, poate sa o dea afara din casa ca si cand nici n-ar fi calcat pe acolo.
Ti se pare in regula?

Dar alt scenariu, sa zicem mai usor de inteles, mai probabil.
Daca el moare, ea nu are dreptul la absolut NIMIC din ceea ce ii apartine lui.
Nici bunuri dobandite inainte de casatorie, nici dupa, nu il poate mosteni cu nimic.
Totul revine parintilor lui sau fratilor/surorilor.
Ea se trezeste pur si simplu in strada sau la mila socrilor de la care evident, stie deja la ce sa astepte.

Nu poti spune ca un sot iubitor poate trai impacat cu ideea asta.

3. Din cazuri cunoscute direct, iti pot spune ca daca cei doi nu pot opri de la bun inceput astfel de interferente din partea parintilor/socrilor in viata familiei, lucrurile nu se vor opri niciodata si relatia va ajunge intr-o situatie neplcuta, intr-un fel sau altul.

Parintii lui nu vor inceta sa-l influenteze negativ in atitudinea fata de sotie, el vrand nevrand le va da dreptate, schimbandu-si atitudinea fata de ea, ea la randul ei s-ar putea sa fie afectata si sa se distanteze iar la un moment dat se vor trezi ca doi straini, mirandu-se cum s-a ajuns la asta iar parintii lui vor zice "vezi, ti-am spus noi...".
O profetie auto-implinita.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 07.01.2016 at 18:10:33.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.01.2016, 18:14:22
aim0601 aim0601 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.01.2016
Mesaje: 4
Implicit

Aveti dreptate si va multumesc, cam pe aici erau si temerile/indoielile mele in privinta acestui demers. Mi ati confirmat faptul ca nu aceasta este solutia si depinde de ei sa nu permita familiilor sa intervina. Este de mare ajutor cand cineva strain iti spune cum se vad lucrurile din afara.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare