Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 14.04.2016, 17:40:56
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Mai important decat Catedrala este ca preotii sa fie imbracati in haina.
Asta ar fi cea mai puternica marturisire de credinta.
Si atunci cu adevarat am fi o tara ortodoxa.
Abia vezi un preot imbracat in haina. Daca ar fi toti.... ne-am aminti cu totii de Dumnezeu, am sti ca este preot, ca este morala, ca este Dumnezeu, ca trebuie sa ne indreptam spre Biserica.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 14.04.2016, 17:54:41
Valkorion Valkorion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2016
Locație: Eternal Throne, The Spire, Zakuul
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Trimisul Vezi mesajul
Firește că așa-i răspund, dar mă bucur că măcar ai reținut mesajul de bază.... în care cred cu credință tare, fiindcă e perfect Adevărat.

Cînd vei căuta Adevărul și Îl vei găsi și tu așa ca mine și după ce Adevărul te va Elibera, atunci cînd te va întreba și pe tine cineva ce faci precis îi vei răspunde cu drag la fel:

"Pai uite bine, mult mai bine ca altădată, ma plimb pe acest pamant plat prin universul mic si finit, sub linia de imponderabilitate, uitandu-ma la Luna si Soarele semisferic! Tu?" :))
Hsbp, smf. Houli șit. Vsovivivivivi, scrie literatură dadaistă, și lasă forumul ăsta, așa bîlci virtual nițel balamucit cum e, să fie în continuare bîlci și mai puțin balamuc, ok? Hai, că dacă scrii cărți faci și bani, și îți faci lobby (uf, bine că nu scrisei altfel) la ideile tale cu "juma' de lună se dă în bărci cu juma' de Soare". Păi?
Reply With Quote
  #63  
Vechi 14.04.2016, 17:58:46
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Saracul, e retardel.
Nu e doar monitorizata ci si infiltrata si nu de acum, ci de pe vremea impuscatului..

E tinerel, inca nu stie. Nici nu era nascut pe vremea impuscatului. Dar e deja erou al luptei pentru educatie sexuala.

Problema e ca genul asta de tinerei indignati, infierbantati si usor de manipulat se contamineaza repede unii de la altii pe facebook. E deja o psihoza colectiva anti-ortodoxa, care se tot dospeste si tot creste, de ceva vreme in toata mass media, forumuri, blogosfera si pe retelele de socializare.

Pentru cei de mintea/varsta lui, e suficient ca tipi "harismatici" cu papion si look cool sa posteze pe fb ca marea problema in Ro e ca poti fi batut pe strada de ortodocsi, ca deja are nu-stiu-cate-sute de distribuiri si like-uri de la capete infierbantate gata de revolta in strada impotriva "jegosilor de popi", a catedralei, a patriarhului si a opulentei ortodoxe.

Last edited by delia31; 14.04.2016 at 21:06:05.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 14.04.2016, 18:06:36
Valkorion Valkorion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2016
Locație: Eternal Throne, The Spire, Zakuul
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
E tinerel, inca nu stie. Nici nu era nascut pe vremea impuscatului. Dar e deja erou al luptei pentru educatie sexuala.

Problema e ca genul asta de tinerei indignati, infierbantati si usor de manipulat se contamineaza repede unii de la altii pe facebook. E deja o psihoza colectiva antiorodoxa, care se tot dospeste si tot creste, de ceva vreme in toata mass media, forumuri, blogosfera si pe retelele de socializare.

Pentru cei de mintea/varsta lui, e suficient ca tipi "harismatici" cu papion si look cool sa posteze pe fb ca marea problema in Ro e ca poti fii batut pe strada de ortodocsi, ca deja are nu-stiu-cate-sute de distribuiri si like-uri de la capete infierbantate gata de revolta in strada impotriva "jegosilor de popi", a catedralei, a patriarhului si a opulentei ortodoxe.
Știu că nu e etic, dar nu zic eu bine că genul ăsta de... umani (?!) sînt la nivelul unor Tubifex autoîmpachetați în nămolul unei băltoace de pădure? Pe cinstea, anelidul sus-numit se descurcă mai bine cu ganglionii săi decît anticlericalii pe sistem "existenta-bisericii-imi-provoaca-crize-de-furie" cu...aaaaa...cum îi zice, că specia asta nu a fost descrisă și încadrată...aa, da. Creierul, domle. Creierul lor. Au creier. Sint umanoizi, corect. Deci au.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 14.04.2016, 18:14:50
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Trimisul Vezi mesajul
Adică din 400.000.000 euro s-ar fi putut face 2000 de bisericuțe de 100 de persoane în care s-ar fi evanghelizat cîți? 2.000.000 de români?

Păi 2000x100=200.000 și nu 2.000.000 (doua milioane) !!

Nu ți-a prea ieșit demonstrația.
Corect, multumesc pentru corectie :)

Eu zic ca a iesit: 200.000 e mai bine decat 5000, oricum.

x40 daca stii sa calculezei mai departe.

Si cu preotii ramane valabil.

Chiar spunea o data parintele Tanase, dadea exemplul unui cult care in cativa ani, si-a dublat efectivul de enoriasi.
Cum? Chiar simplu: au dublat mai intai numarul pastorilor.

Nu mai zic ca la noi, e hilar sa crezi ca un preot poate discuta cu fiecare persoana din parohie. Nici daca ar face doar asta 8 ore pe zi n-ar reusi.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 14.04.2016, 18:32:54
Trimisul Trimisul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.03.2016
Mesaje: 296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Valkorion Vezi mesajul
Hsbp, smf. Houli șit. Vsovivivivivi, scrie literatură dadaistă, și lasă forumul ăsta, așa bîlci virtual nițel balamucit cum e, să fie în continuare bîlci și mai puțin balamuc, ok? Hai, că dacă scrii cărți faci și bani, și îți faci lobby (uf, bine că nu scrisei altfel) la ideile tale cu "juma' de lună se dă în bărci cu juma' de Soare". Păi?
Întotdeauna dracii și satana au apărat omul de Dumnezeu ca nu cumva să creadă în Adevăr.... tot așa aperi și tu forumul de trimișii Lui.

Mă confunzi mereu așa ca alții cu un alt trimis, cu un oarecare Vsovivivivivi și insinuezi că eu sau el sau eu ca și el fac din forum un bîlci sau un balamuc. Deci iată că așa ca necuratul așa și tu îi aperi și morala și demnitatea lui, a forumului..... Adică îi aperi răutatea și ipocrizia din moment ce la tine contează mai mult fațada decît Adevărul și așezarea inimii în dragoste și nepăcătuire.

Mă bucur totuși că ai avut o opinie interesantă.

Păi da! La eclipsa de soare, jumaua de Lună este barca jumătății de soare formînd împreună o bilă perfectă!
Reply With Quote
  #67  
Vechi 14.04.2016, 19:21:10
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Trimisul Vezi mesajul
Întotdeauna dracii și satana au apărat omul de Dumnezeu ca nu cumva să creadă în Adevăr.... tot așa aperi și tu forumul de trimișii Lui.
Mai ai oleaca si te declari Adevarul intrupat.

[quite] Păi da! La eclipsa de soare, jumaua de Lună este barca jumătății de soare formînd împreună o bilă perfectă! [/quote]

Asa e! In capul tau! In rest e o cu totul alta poveste. Dar pentru tine e bun si asa :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 14.04.2016, 19:31:48
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
eu celor de la trupa Taxi si la cele 33 de persoane (oare intamplator au fost alesi doar 33 "prieteni") le-as face cadou cate un sicriu, caci Dumnezeu prefera lemnul si spatiile mici
Stefane, Stefane...ce frumos se roaga acel martir din avatarul tau, in timp ce altii dau cu pietre-n el. Cu mainile impreunate in rugaciune. Noi cand uitam de rugaciunea pt cei ce nu ne iubesc ne umplem sufletul cu sicrie.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 14.04.2016, 20:29:48
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Da' oare cum de cei 33 de cantatori smeriti in struna anti-catedrala, n-au citit/vazut documentare despre fabulosul Templu al lui Solomon pe National Geographic sau Discovery? Nici despre Sf. Sophia din Istambul, Basilica Sf. Mormant din Ierusalim, imensele catedrale rusesti etc.?

Oare si daca ar fi fost vorba de o catedrala catolica sau a altei confesiuni s-ar fi indemnat la like-uri atatia smeriti de facebook?
Cei 33, sa nu-si fi amintit oare niciunul, din multele lor turnee de artisti smeriti prin toate capitalele lumii, de imensele catedrale Notre Dame din Paris, Sagrada Familia din Barcelona, Bazilica Sf. Petru din Vatican, Domul din Milano, mai ziceti voi, etc.?

Sau cum? Daca vor ortodocsii sa-si faca o biserica mare ca sa incapa la slujbe, clar, e vorba de megalomanie, opulenta si trufie? Ce sa facem daca suntem multi, si toamna, cand e hramul Sf. Dimitrie Basarabov, ocrotitorul Bucurestiului, merg acolo mii si mii de credinciosi din toata tara. Pana acuma tot afara in frig si ploaie stateau cu zilele si noptile.

S-ar fi gasit oare pe vremea magnificului templu al lui Solomon, 33 de smeriti de genul asta, sa se apuce sa conteste preferintele arhitectonice ale lui Dumnezeu?
Reply With Quote
  #70  
Vechi 14.04.2016, 21:01:02
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Stefane, Stefane...ce frumos se roaga acel martir din avatarul tau, in timp ce altii dau cu pietre-n el. Cu mainile impreunate in rugaciune. Noi cand uitam de rugaciunea pt cei ce nu ne iubesc ne umplem sufletul cu sicrie.
Nu se poate totusi sa nu remarci similitudinea

Ar merge facut o paradoie cu faza asta.

Si apoi, nu se zice ca gandul la moarte e un mare ajutor in a-ti trai viata corect?

Cred ca si respectivii, ar reevalua multe optiuni de viata, daca ar privi lucrurile si din unghiul asta.
Inclusiv atitudinea de atotstiutor vizavi de ceea ce prefera Dumnezeu.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 14.04.2016 at 21:04:42.
Reply With Quote
Răspunde