Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 03.05.2008, 12:30:21
ancutica ancutica is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2008
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crina_rodi
dar moartea ne face sa filosofam....:D m mult sau m putin academic. ca daca-i vb sa deviem d la subiect, pot si eu :satisfied:
buna la toata lumea acum am aflat si eu de acest forum si mi sa parut foarte interesant...am si eu niste intrebari cine ma poate lamuri va rog sa-mi raspundeti...cand este rusalile acum in mai ???k am inteles ca nu e bine sa facem nimic cateva zile ca ne pocim????:dontgetit:....si cum pot scapa de vise urate ce le am de mica???
Reply With Quote
  #12  
Vechi 03.05.2008, 13:08:24
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Bun venit Ancutica. Sarbatoarea ""Rusaliile cade intotdeauna la 50 de zile de la Invierea Domnului. Astfel, in acest an ea va fi praznuita pe data de 15 iunie. Stai linistita, mergi in ziua respectiva la biserica si apoi la treaba pentru lucruri bune, ca nu se intampla nimic.

E adevarat ca in traditia populara, Rusaliile sunt niste fiinte fantastice, malefice, asemanatoare ielelor, care umbla prin vazduh si provoaca mult rau oamenilor: ii pocesc, ii schimonosesc si ii innebunesc pe toti cei care nu le respecta zilele. De aceea, femeile nu lucrau nimic. Pentru a se feri de ele, oamenii trebuie sa poarte asupra lor frunze de pelin, iar daca le intalnesc, sa nu le vorbeasca. Pentru a apara gospodaria de invazia acestor spirite, in sambata Rusaliilor oamenii obisnuiesc si astazi, in virtutea traditiei, sa arboreze la porti, in foisoare, pe ganguri sau la intrarile in case, ramuri verzi de tei, planta considerata a avea proprietati apotropaice.

Reply With Quote
  #13  
Vechi 03.05.2008, 14:32:48
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecsandru
Cum poti "aplica" regula bunului simt, a smereniei, a fricii de Dumnezeu in fata Lui Dumnezeu!????????????
Cand voia lui Dumnezeu devine si voia ta. Implinind voia lui Dumnezeu suntem in ascultare fata de El ca dovada a smereniei noastre.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 13.10.2008, 23:06:42
mihailescudtr mihailescudtr is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.11.2006
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daliapantelimon Vezi mesajul
Ia-auzi ce idee la tine!!!:angry::angry:Crezi ca filosofia te face sa te gandesti la moarte??? Eu am terminat Filosofia acum 4 ani...si numai la moarte nu m-am gandit in perioada aceea,cand o studiam intens. Am inceput sa ma gandesc la moarte cand am citit primele carti duhovnicesti. Filosofia, in buna parte, nu e decat pierdere de timp, mii de intrebari fara raspuns.:angry::angry::sleep::sleep::thumbsup:
Nu putini dintre Sfintii Parinti au studiat si au fost mari invatati ai vremurilor.Iar randuieli instituite atunci sunt valabile si astazi.
N-au ignorat sau nesocotit ceva ce ar fi fost de luat in seama.
Cum altfel i-ar fi fost adresata intrebarea Sfantului Vasile cel Mare
"Care este cea mai mare filozofie?"daca nu ar fi fost cunoscut si ca un erudit desavarsit al vremurilor ?
Raspunsul duhovnicesc plin de intelepciune "gandirea la moarte"
nu a fost dat si fara cunoasterea invataturilor vremii bune sau rele.
Spun Sfintii Parinti :
-prea mult rationalism duce la dictatura
-prea mult sentiment la fanatism
calea de mijloc
Nu dati inimii ceva ce nu are si ratiune si nici ratiunii ceva fara inima !
Iertare de interventie
Reply With Quote
  #15  
Vechi 14.10.2008, 10:55:53
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

[quote=alecsandru;974][quote=alina]
Citat:
În prealabil postat de alecsandru
spun Sfintii Parintii ca ispita este mare si nu se cade a ispiti -astfel, caci precum sarea este din apa, si se dizolva cand este pusa in apa, tot astfel este si cu monahul, barbatul care este luat din femeie, cum se va mai putea ruga si savarsi cele ale Lui Dumnezeu, daca este astfel ispitit?!).
Frate, iarta-ma ca iti fac observatie, dar faci o afirmatie grava!!! Barbatul nu este facut din femeie!!! Iarta-mi carcoteala, dar este o afirmatie gresita!!! Ma bucur totusi, ca pe forum nu sunt si profesori de Teologie, ca te-ar fi taxat aspru de tot!!!
Facere 1,27: "Si a facut Dumnezeu pe om dupa chipul Sau, dupa chipul lui Dumnezeu l-a facut; a facut barbat si femeie"
Facere 2,18: "Si a zis Domnul Dumnezeu: nu este bine sa fie omul singur; sa ii facem ajutorpotrivit pentru el"
Facere 2,21-25: "Atunci a adus Domnul Dumnezeu somn greu asupra lui Adam; si daca a adormit, a luat una din coastele lui si a plinit locul ei cu carne. Iar coasta luata din Adam a facut-o Domnul Dumnezeu FEMEIE si a adus-o la Adam. Si a zis Adam: "Iata aceasta-i os din oasele mele si carne din carnea mea; ea se va numi FEMEIE, pentru ca este luata din barbatul sau"! De aceea va lasa omul tatal sau si pe mama sa si se va uni cu femeia sa si vor fi amandoi un trup. Adam si femeia lui erau amadoi goi si nu se rusinau!"
Vezi frate obarsia femeii? Este grav daca nu stim Sf.Scriptura! Sectantii (ratacitii) stiu scripturile lor pe de rost! Noi nu citim nici macar cat avem canon de la duhovnica - daca avem canon - altfel suntem total paraleli cu Izvorul Credintei!!! Sf.Scriptura e PRIMA carte tradusa in limmba romana! Dupa ea se facea la scoala, nu dupa alte manuale! Se invata dupa Cuvantul luio Dumnezeu!!! Acum, de nu mai citi deloc!

Apoi legat de femeie:
-sa ia aminte femeia ca este facuta din COASTA, nu din CREASTA! Daca femeia se ridica asupra barbatului, ea si-a uitat care ii este rostul si datoria fata de el, adica "este facuta din coasta" asta inseamna SUPUNERE fata de el! Inseamna ASCULTARE de el! Iar barbatul sa ia seama ca femeia este facuta din COASTA nu din CALCAI! Unii barbati isi bat femeile si asta este cumplit, pt ca el trebuie sa o iubeasca! Domnul a ingaduit CERTAREA (a celui mai mare fata de cel mai mic) nu CERTATUL (adica reciproc), care aduce ura! Cel care nu-si iubeste sotia, se face calactor de lege!!! De ce? Ce spune Legea? "Porunca noua va dau voua: SA VA IUBITI UNUL PE ALTUL precum Eu v-am iubit pe voi, intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenici Mei" Daca barbatul isi bate femeia, cum oare pot cunoaste oamenii ca acela este "ucenic" al Domnului Hristos?
Iar Sf.Apostol Pavel spune in Epistola catre Efeseni: [SIZE=2]21.[/SIZE] [SIZE=2]Supuneți-vă unul altuia, întru frica lui Hristos. [/SIZE] [SIZE=2]22.[/SIZE] [SIZE=2]Femeile să se supună bărbaților lor ca Domnului, [/SIZE] [SIZE=2]23.[/SIZE] [SIZE=2]Pentru că bărbatul este cap femeii, precum și Hristos este cap Bisericii, trupul Său, al cărui mântuitor și este. [/SIZE] [SIZE=2]24.[/SIZE] [SIZE=2]Ci precum Biserica se supune lui Hristos, așa și femeile bărbaților lor, întru totul. [/SIZE] [SIZE=2]25.[/SIZE] [SIZE=2]Bărbaților, iubiți pe femeile voastre, după cum și Hristos a iubit Biserica, și S-a dat pe Sine pentru ea, [/SIZE] [SIZE=2]26.[/SIZE] [SIZE=2]Ca s-o sfințească, curățind-o cu baia apei prin cuvânt, [/SIZE] [SIZE=2]27.[/SIZE] [SIZE=2]Și ca s-o înfățișeze Sieși, Biserică slăvită, neavând pată sau zbârcitură, ori altceva de acest fel, ci ca să fie sfântă și fără de prihană. [/SIZE] [SIZE=2]28.[/SIZE] [SIZE=2]Așadar, bărbații sunt datori să-și iubească femeile ca pe înseși trupurile lor. Cel ce-și iubește femeia pe sine se iubește. [/SIZE] [SIZE=2]29.[/SIZE] [SIZE=2]Căci nimeni vreodată nu și-a urât trupul său, ci fiecare îl hrănește și îl încălzește, precum și Hristos Biserica, [/SIZE] [SIZE=2]30.[/SIZE] [SIZE=2]Pentru că suntem mădulare ale trupului Lui, din carnea Lui și din oasele Lui. [/SIZE] [SIZE=2]31.[/SIZE] [SIZE=2]De aceea, va lăsa omul pe tatăl său și pe mama sa și se va alipi de femeia sa și vor fi amândoi un trup. [/SIZE] [SIZE=2]32.[/SIZE] [SIZE=2]Taina aceasta mare este; iar eu zic în Hristos și în Biserică. [/SIZE] [SIZE=2]33.[/SIZE] [SIZE=2]Astfel și voi, fiecare așa să-și iubească femeia ca pe sine însuși; iar femeia să se teamă de bărbat. [/SIZE]
Reply With Quote
  #16  
Vechi 14.10.2008, 11:52:22
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit ...contiunuare

[SIZE=3]Deci, aceasta porunca are barbatul: sa isi iubeasca femeia! [/SIZE]

Legat de subiectul acesta, ce pot spune si eu? va aduc un cuvant al marelui mitropolit, vrednic de pomenire, Nicolae Mladin: "Smerenia este sa iti cunosti locul in raport cu Dumnezeu"!!! Mai mult trebuie?

Fratilor, un om care VOIESTE sa se mantuiasca, face VOIA Domnului si asculta de Cuvantul Sau! "Cine Ma iubeste, pazeste poruncile Mele", "Cel ce voieste sa vina dupa Mine, sa se lepede de sine sa isi ia Crucea si sa imi urmeze Mie!", "Cine iubeste pe tata, pe mama, pe sotie, pe copii, pe prieteni mai mult decat pe Mine, nu este vrednic de Mine"! Vedem ca Domnul Nu obliga pe nimeni sa Il iubeasca, sau sa faca voia Sa, ci "cine voieste"!
Relatia mea cu Hristos trebuie sa fie atat de intima si de stransa, incat sa ma tem sa vorbesc aiurea cu cei de langa mine, ca sa nu intrerup legatura cu Prietenul, Fratele, Domnul meu, Hristos!!! In unirea tainica cu El, te impartasesti de Darurile Sale! Asa ca intre doi prieteni: caci ei se cunosc reciproc, si isi descopera reciproc ce au in suflet, atat bucurii cat si tristeti! ori daca eu sunt sincer cu El, cum poate fi El cu mine? Sincer! Si imi descopera din tainele Sale, atat cat poate mintea mea cuprinde, ca om, caci mai mult nu am nevoie! Ce imi da aici este o "molecula" din intregul ce il voi avea in Imparatia Sa! Si daca din aceasta particula din Bucuria Vesnica ma bucur atat de mult, incat simt ca imi sta inima, oare cum va fi deplina Bucurie Divina?
Ascultand si indeplinind cuvintele Sf.Evanghelii, Hristos ma binecuvinteaza si Se apropie de mine, apoi isi face lacas in inima mea, caci "toata viata noastra lui Hristos Dumnezeu sa o dam". Facandu-Si locas in inima mea, cum oare sa nu am "bun simt"? cum sa nu fii smerit daca Il ai in tine pe Cel mai smerit decat toti? "Invatati-va de la Mine ca sunt bland si smerit cu inima" Cum oare sa nu am cele ale lui Hristos daca m-am unit cu El? Nu ne spune oare Sf.Evanghelist Ioan ca "Dumnezeu este iubire, si cine ramane in iubire, ramane in Dumnezeu si Dumnezeu ramane intru el"? (1 Ioan cap4,8 si urm.).Legatura Tainica cu El o tin numai prin COMUNICARE cu El! Comunicarea reciproca sta la baza intaririi prieteniei!!! Deci eu cu Hristos trebuie sa comunic! Cum comunic? cu Rugaciunea! Avem 5 cuvinte care tre sa ne ajunga in inima! "Doamne Iisuse Hristoase, miluieste-ma!" (Kirie Iisu Hriste eleison me!) Cu aceasta rugaciune ma mantuiesc! Caci in minte pururea trebuie sa ne rugam, azi nu mai avem timp de plecat genunchii la pamant, nu mai avem timp de catisme si paraclise... (desi ar trebui sa ne facem...) Cu asta ne "scoatem" in fata lui Hristos, ca avem servici, ca avem familie, ca tre sa stau de copii, ca tre sa invat, ca am cursuri N, dar nu mai avem scuza ca in mintea noastra nu am putut comunica cu El!!! Ce ne opreste sa nu ne rugam cu mintea? (lasand la o parte timpul in care inveti pt un examen, dar in care inveti, nu sa te gandesti aiurea). Daca esti unit cu Hristos, cum oare sa fii altfel decat ca Hristos??? Nu poti avea decat chipul Sau! Nu poti avea decat Iubirea Sa! Nu poti avea decat Blandetea si Bunatatea Sa! Nu poti avea decat faptele Sale pline de afectiune, mila si jertfa! Nu poti avea decat IUBIREA Dumnezeiasca!!! Nu poti avea decat Sfintenie!!!
Ai virtutile cele mai inalte, si Darurile cele mai Bune!!! Ai smerenia lui Hristos, ai marinimia duhovnicesc acest "bun simt duhovnicesc"! Ai delicatete! pt ca esti PLIN DE DUHUL SFANT!!!
(Va indemn sa cititi o carte a Cuv.Paisie Agioritul, vol.V, "Patimi si virtuti" in care Pr.Paisie are un subiect "Marinimia sufleteasca"!)

Fi-ti cu rugaciunea neincetata, tineti legatura cu El neintrerupta!!! Altfel Se va departa si veti ramane singuri fara de El... si ce chin mai mare poate fi ca cineva sa guste cele ale lui Histos si sa le piarda?

FRATILOR, RAMANETI IN IUBIREA SFINTEI TREIMI!!!
Sa fiti binecuvantati!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 30.10.2008, 10:08:11
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
[SIZE=3]Deci, aceasta porunca are barbatul: sa isi iubeasca femeia! [/SIZE]

Legat de subiectul acesta, ce pot spune si eu? va aduc un cuvant al marelui mitropolit, vrednic de pomenire, Nicolae Mladin: "Smerenia este sa iti cunosti locul in raport cu Dumnezeu"!!! Mai mult trebuie?

Fratilor, un om care VOIESTE sa se mantuiasca, face VOIA Domnului si asculta de Cuvantul Sau! "Cine Ma iubeste, pazeste poruncile Mele", "Cel ce voieste sa vina dupa Mine, sa se lepede de sine sa isi ia Crucea si sa imi urmeze Mie!", "Cine iubeste pe tata, pe mama, pe sotie, pe copii, pe prieteni mai mult decat pe Mine, nu este vrednic de Mine"! Vedem ca Domnul Nu obliga pe nimeni sa Il iubeasca, sau sa faca voia Sa, ci "cine voieste"!
Relatia mea cu Hristos trebuie sa fie atat de intima si de stransa, incat sa ma tem sa vorbesc aiurea cu cei de langa mine, ca sa nu intrerup legatura cu Prietenul, Fratele, Domnul meu, Hristos!!! In unirea tainica cu El, te impartasesti de Darurile Sale! Asa ca intre doi prieteni: caci ei se cunosc reciproc, si isi descopera reciproc ce au in suflet, atat bucurii cat si tristeti! ori daca eu sunt sincer cu El, cum poate fi El cu mine? Sincer! Si imi descopera din tainele Sale, atat cat poate mintea mea cuprinde, ca om, caci mai mult nu am nevoie! Ce imi da aici este o "molecula" din intregul ce il voi avea in Imparatia Sa! Si daca din aceasta particula din Bucuria Vesnica ma bucur atat de mult, incat simt ca imi sta inima, oare cum va fi deplina Bucurie Divina?
Ascultand si indeplinind cuvintele Sf.Evanghelii, Hristos ma binecuvinteaza si Se apropie de mine, apoi isi face lacas in inima mea, caci "toata viata noastra lui Hristos Dumnezeu sa o dam". Facandu-Si locas in inima mea, cum oare sa nu am "bun simt"? cum sa nu fii smerit daca Il ai in tine pe Cel mai smerit decat toti? "Invatati-va de la Mine ca sunt bland si smerit cu inima" Cum oare sa nu am cele ale lui Hristos daca m-am unit cu El? Nu ne spune oare Sf.Evanghelist Ioan ca "Dumnezeu este iubire, si cine ramane in iubire, ramane in Dumnezeu si Dumnezeu ramane intru el"? (1 Ioan cap4,8 si urm.).Legatura Tainica cu El o tin numai prin COMUNICARE cu El! Comunicarea reciproca sta la baza intaririi prieteniei!!! Deci eu cu Hristos trebuie sa comunic! Cum comunic? cu Rugaciunea! Avem 5 cuvinte care tre sa ne ajunga in inima! "Doamne Iisuse Hristoase, miluieste-ma!" (Kirie Iisu Hriste eleison me!) Cu aceasta rugaciune ma mantuiesc! Caci in minte pururea trebuie sa ne rugam, azi nu mai avem timp de plecat genunchii la pamant, nu mai avem timp de catisme si paraclise... (desi ar trebui sa ne facem...) Cu asta ne "scoatem" in fata lui Hristos, ca avem servici, ca avem familie, ca tre sa stau de copii, ca tre sa invat, ca am cursuri N, dar nu mai avem scuza ca in mintea noastra nu am putut comunica cu El!!! Ce ne opreste sa nu ne rugam cu mintea? (lasand la o parte timpul in care inveti pt un examen, dar in care inveti, nu sa te gandesti aiurea). Daca esti unit cu Hristos, cum oare sa fii altfel decat ca Hristos??? Nu poti avea decat chipul Sau! Nu poti avea decat Iubirea Sa! Nu poti avea decat Blandetea si Bunatatea Sa! Nu poti avea decat faptele Sale pline de afectiune, mila si jertfa! Nu poti avea decat IUBIREA Dumnezeiasca!!! Nu poti avea decat Sfintenie!!!
Ai virtutile cele mai inalte, si Darurile cele mai Bune!!! Ai smerenia lui Hristos, ai marinimia duhovnicesc acest "bun simt duhovnicesc"! Ai delicatete! pt ca esti PLIN DE DUHUL SFANT!!!
(Va indemn sa cititi o carte a Cuv.Paisie Agioritul, vol.V, "Patimi si virtuti" in care Pr.Paisie are un subiect "Marinimia sufleteasca"!)

Fi-ti cu rugaciunea neincetata, tineti legatura cu El neintrerupta!!! Altfel Se va departa si veti ramane singuri fara de El... si ce chin mai mare poate fi ca cineva sa guste cele ale lui Histos si sa le piarda?

FRATILOR, RAMANETI IN IUBIREA SFINTEI TREIMI!!!
Sa fiti binecuvantati!
" Chiar de-ar trebui sa mor impreuna cu Tine, de Tine nu ma voi lepada" ( Matei 26,35).
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 31.10.2008, 04:04:25
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit cu multumire ptr un cuvant binevenit

Citat:
În prealabil postat de mihailescudtr Vezi mesajul
Nu putini dintre Sfintii Parinti au studiat si au fost mari invatati ai vremurilor.Iar randuieli instituite atunci sunt valabile si astazi.
N-au ignorat sau nesocotit ceva ce ar fi fost de luat in seama.
Cum altfel i-ar fi fost adresata intrebarea Sfantului Vasile cel Mare
"Care este cea mai mare filozofie?"daca nu ar fi fost cunoscut si ca un erudit desavarsit al vremurilor ?
Raspunsul duhovnicesc plin de intelepciune "gandirea la moarte"
nu a fost dat si fara cunoasterea invataturilor vremii bune sau rele.
Spun Sfintii Parinti :
-prea mult rationalism duce la dictatura
-prea mult sentiment la fanatism
calea de mijloc
Nu dati inimii ceva ce nu are si ratiune si nici ratiunii ceva fara inima !
Iertare de interventie
buna interventie,i sa mai treci pe aici!

si [COLOR=DarkOrange]un calduros La multi ani![/COLOR] de Sf. Dumitru, care tocmai a trecut.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Reguli Valentin Reguli in Biserica 69 27.05.2015 13:41:58
Exista reguli pentru un preot/calugar in vizita in alta biserica? sophia Biserica Ortodoxa Romana 10 24.07.2012 13:04:20
O intrebare pentru teologi sau pentru cei care cunosc Delirul Generalitati 7 21.02.2010 19:51:02
reguli bisericesti oanamarieta Generalitati 1 24.02.2008 09:42:54