Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.08.2016, 09:15:57
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Adevarul despre mineriade

Deschis acest topic, pentru a prezenta, pe baza de date si fapte concrete, acele evenimente dramatice de atunci din Romania.

-Prima mineriada

La începutul anului 1990, este numit in functia de ministrul de interne Mihai Chitac. Dincolo de orice posibile merite ale acestuia in functia de comandant al trupelor chimice a MAPn, era un om total nepotrivit pentru functia de ministru de interne, fiind un om slab, sovaelnic, care nu a stiut sa imprime fermitate in actiunea politiei.

Cred ca va amintiti de primele luni ale anului 1990, când politistii erau timorati, speriati, actionau cu ezitare, multi din ei fiind atunci jigniti sau chiar agresati de diversi indivizi certati cu legea.

Prin decret CFSN s-a permis reinfiintarea partidelor zise istorice- PNL, PNT si PSD, asadar acuzatia ca Ion Iliescu nu a vrut pluripardidism nu sta in picioare.

Apoi Ion Iliescu a facut o declaratie- pe care nu am inteles-o nici pana in ziua de azi- anume ca el si FSN-ul nu vor participa la alegeri, desi era evident (si avea tot dreptul- si legal si moral) sa o faca, ca atat el cat si FSN-ul vor participa in alegeri.

Iar despre prima mineriada- cea din ianuarie 1990- va prezint un articol scris in Jurnalul National, care cred ca reda cel mai bine ce s-a intamplat atunci.

În 28-29 ianuarie 1990, Bucureștiul a fost scena unor teribile întâmplări. Nebăgat în seamă până la 22 decembrie, televizorul devenise între timp un fel de membru cu drepturi depline în fiecare familie. Dar "poporul" nu s-a mai mulțumit să fie doar spectator la facerea deciziei politice prezentată ceasuri întregi pe micul ecran. Hotărârea liderilor FSN de a participa la alegeri și reacția Partidului Național Țărănesc Creștin Democrat, Partidului Național Liberal și Partidului Social Democrat a încins spiritele și a coborât mulțimile în stradă.


La 23 ianuarie, Frontul Salvării Naționale și-a anunțat intenția de a se transforma în partid politic și de a participa la viitoarele alegeri. În cursul lunii ianuarie, deținătorii puterii și partidele apărute între timp se întâlniseră în câteva rânduri. S-a discutat cum ar fi mai bine să fie conduse afacerile curente ale statului până la desemnarea unei puteri legitimate de votul popular: să conducă în continuare Frontul sau să-și trimită și partidele nou-apărute reprezentanți, și dacă da, câți, cum să se cheme structura de conducere, ce atribuții să aibă și altele asemenea. În cursul negocierilor, liderii partidelor numite istorice au înțeles că Ion Iliescu și Frontul Salvării Naționale nu intenționează să participe la alegeri și s-au declarat surprinși de anunțul că Frontul va participa la alegeri. Anunțul a stârnit reacția PNȚCD, PNL și PSD. A doua zi, cele trei partide au emis un comunicat, criticând decizia. FSN reprezintă o formulă de tranziție, menită să conducă țara doar până la alegeri, au spus Corneliu Coposu, Radu Câmpeanu și Sergiu Cunescu. Nu poți fi și jucător, și arbitru, adică și să participi la alegeri, să le și organizezi, s-a mai spus. Frontul trebuie să renunțe la monopolul puterii și să accepte crearea unei structuri în care să intre toate partidele.


TRĂDARE, TRĂDARE, DE TREI ORI TRĂDARE!

A fost o confuzie, a declarat Ion Iliescu și atunci, și mai târziu. Joi, 25 ianuarie, Iliescu a mers la Televiziune și s-a adresat poporului. "Niciodată, conducerea FSN nu a afirmat că nu va participa la alegeri, a spus Ion Iliescu în discursul televizat, reluat și de presa scrisă. Am întârziat să dezbatem în Consiliu această problemă, întrucât nu problemele campaniei electorale ne-au preocupat în această perioadă, ci probleme mult mai presante ale vieții noastre economice și sociale." "Am așteptat la 24, 25, 26 ianuarie, a povestit Corneliu Coposu în dialogul cu Vartan Arachelian, trei zile la rând, ca reprezentanții puterii politice să apară la televizor și să anunțe că, având în vedere schimbarea lor de atitudine și dorința de a intra în competiție cu partidele politice, ei renunță la monopolul puterii politice, urmând să se găsească un sistem provizoriu de exercitare a acestor puteri. Nu s-a respectat acest angajament. Am urgentat prin repetate chemări telefonice. Cea din urmă, chiar din 26, cu avertismentul că, dacă nu se vor pune în practică și nu se va executa angajamentul care trebuie luat, noi vom reclama, printr-o manifesație de stradă, îndeplinirea acestui angajament. Întrucât nu s-a respectat promisiunea, am anunțat într-un mod absolut regulamentar, prin Primărie și prin organele de Poliție, intenția noastră de a face o manifestație în ziua de duminică, 28 ianuarie, lucru ce nu ne-a fost refuzat." Scopul mitingului PNȚCD, a mai spus Corneliu Coposu, era "să forțăm abandonul monopolului puterilor politice care era deținut de guvernanții provizorii."


DUMINICĂ, MITING DE DIMINEAȚĂ PÂNĂ ÎN CRUCEA NOPȚII

Discuțiile dintre liderii politici ai momentului s-au revărsat rapid în stradă. Televiziunea le transmitea în direct. Avid de informație, după o lungă perioadă în care nu fusese interesată câtuși de puțin de politica făcută doar de Ceaușescu, "poporul" stătea de dimineața până seara cu ochii lipiți de televizor. Brusc, apatia a fost înlocuită de patimi și emoție. Nu-l dărâmase ea, mulțimea, pe însuși Ceaușescu? De ce n-ar participa și pe mai departe la facerea și desfacerea trebilor politice? În acele zile, tot românul se simțea chemat să participe, să spună, să ia atitudine, să se facă auzit și să fie parte la marile decizii. Duminică, 28 ianuarie, și a doua zi, un amestec pestriț de muncitori, gospodine și intelectuali, pensionari respectabili și elevi de liceu fugiți de-acasă s-a revărsat pe străzi. Duminică la prânz, susținătorii țărăniștilor s-au adunat la Universitate și în fața sediului Partidului din Bulevardul Republicii nr. 34. În Strada Banu Manta din apropiere de Piața Victoriei s-au adunat simpatizanții Frontului, în frunte cu Dan Iosif. Cum, necum, prin zvonuri circulând de la om la om alimentând suspiciunile reciproce, cele două mulțimi s-au pus în mișcare și s-au întâlnit în Piața Victoriei. După prânz, Ion Iliescu, Petre Roman, Cazimir Ionescu, Corneliu Coposu, Ion Diaconescu, Liviu Petrina, Sergiu Cunescu, Călin Popescu Tăriceanu, Dinu Patriciu s-au întâlnit pentru noi discuții. PNȚCD, PNL și PSD solicitaseră o audiență. În acest timp, mulțimea aștepta și scanda, iar televiziunea transmitea evenimentele. În cursul după-amiezii au mai sosit și alții. Cineva a spart geamurile intrării dinspre stânga a Palatului Victoria. Către ora 18:00, liderii au ieșit să vorbească mulțimii. Corneliu Coposu a cerut simpatizanților PNȚ să se retragă în liniște.
"CINE E CU FRONTUL SĂ COBOARE LA «ȘTEFAN CEL MARE»!"
A doua zi, luni, 29 ianuarie, susținătorilor bucureșteni ai Frontului li s-au adăugat oameni veniți din Iași, Fălticeni, Constanța, Medgidia, Năvodari, Călărași, Pitești, Ploiești, Giurgiu, Alba, Făgăraș, Brașov, Maramureș, Bacău. Cine-i chemase?!


"Părerea mea este că acești domni care până acum au trăit la Paris sau în alte locuri, fără să cunoască ce am îndurat noi, simplifică lucrurile, spunea Nicu Mladin, un muncitor din Brăila, ajuns la București, reporterului trimis de ziarul Tineretul liber. Cred oare, dânșii, că dacă noi am urât ceaușismul și l-am răsturnat, vrem acum imediat să privatizăm întreprinderile și să rămânem la cheremul unor investitori străini? Nu vrem să ne vindem țara, nu vrem să muncim la patroni. Pentru asta suntem alături de Frontul Salvării Naționale!" "Aseară am văzut la televizor imagini din această piață, se confesa unui ziarist de la Adevărul și Marian Gârziu, elev la Liceul Industrail nr. 9 * Constanța. Împreună cu alți peste 200 de colegi ne-am urcat în tren și a venit aici. Nu vrem să se mai întâmple ce s-a întâmplat, cerându-i-se domnului Iliescu să demisioneze. Noi nu ne-am vândut țara. Părinții ne-au învățat că EA nu are preț, că nimeni n-are dreptul s-o scoată la mezat." Provincialii s-au amestecat rapid cu bucureștenii. S-au întâlnit în mai multe puncte din București: la Televiziune, în fața sediului PNȚ din Bulevardul Republicii și al PNL de pe Magheru. "Cine e cu Frontul să coboare la Ștefan cel Mare", li s-a anunțat călătorilor cu metroul.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.08.2016, 09:16:32
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

"CÂMPEANU LA AZIL, COPOSU LA CIMITIR!"

La ora prânzului, în Piața Victoriei erau câteva sute de mii de oameni, după aprecierile reporterilor de atunci. Câțiva au destănuit reporterilor de teren ai ziarului Adevărul ce i-a mânat afară din case. "Eu mi-am lăsat mâncarea pe foc, protesta o gospodină. Le-am adunat și pe vecinele astea. Mergem să apărăm Frontul!" "Am ieșit la demonstrație nu numai pentru că domnii istorici ne-au stricat duminica, spunea Stana Neacșu, muncitoare la Chimica Dudești. Asta mai treacă-meargă, am fi închis televizoarele și gata, dacă știam. Dar după câte am văzut, ei vor să ne strice și multe, multe alte zile. Să fim serioși, domnilor. Lăsați Frontul să lucreze pentru refacerea țării." "Mărturisesc că este pentru prima oară în viața mea când particip la o demonstrație fără să ducă cineva «muncă de lămurire» cu mine, se confesa și Ana Caleiu, pensionară. De ce am venit? Pentru că m-au scos și pe mine din sărite pretențiile acestor domni care spun, nici mai mult, nici mai puțin, că ei «sunt poporul». Care popor, mă rog?" Poporul indignat scanda "Iliescu nu ceda, țara te va apăra! Iliescu nu ceda, noi suntem de partea ta!", "Ei au emigrat, noi am rezistat! Liberali și țărăniști, puneți mâna și munciți!", "Nu vrem partide de fosile!", "Nu partide cu dolari, sunt doar niște bișnițari!", "Afară cu vânzătorii de țară!", "Frontul este poporul!", "În ziua de 22, Iliescu-a fost cu noi!", "Câmpeanu la azil, Coposu la cimitir!", "Țărăniști în blugi și geacă, care n-au văzut o vacă!"


VIN MINERII!

În mulțimea adunată pe străzile Capitalei au ajuns luni dimineață și aproximativ cinci mii de mineri din Valea Jiului. Aflaseră tot de la televizor că țara e în primejdie. Duminică seară s-au adunat în fața Primăriei din Petroșani. Aveau de ce să apere Frontul. Cu câteva zile în urmă, la 19 ianuarie, reprezentanții sindicali ai minerilor se întâlniseră cu Ion Iliescu, Petre Roman și Nicolae Dicu, ministrul minelor. În urma discuțiilor, li s-au satisfăcut mai multe revendicări: săptămâna de lucru de cinci zile, posturi de câte șase ore, salariu dublu pentru cine lucra în zilele de sărbători legale, de la 30 până la 36 de zile de concediu pentru lucrătorii din subteran, creșterea sporului pentru munca de noapte de la 15% la 25%, plata integrală a salariului pentru zilele de spitalizare cauzate de accidente de muncă, pensie de urmaș pentru soțiile celor decedați în accidente de muncă.

Luni dimineață, minerii de la Vulcan, Livezeni, Aninoasa, Paroșeni, Lupeni și ale întreprinderi miniere din Valea Jiului s-au îndreptat spre gara din Petroșani. La plecare au povestit ulterior unii dintre participanți, li s-a spus să meargă liniștiți, nu vor fi sancționați pentru absența de la locul de muncă. Plecarea fusese organizată de sindicat. Cei cinci mii de oameni au încăput cu greu în cele 18 vagoane ale garniturii speciale puse la dispoziție de CFR. Mulți au rămas pe dinafară. Ca să facă față frigului, probabil, s-au aproviziont ceva licori, aveau să recunoască ulterior unii participanți. Reporteri i-a însoțit în drumul de la Petroșani la București, opiniile consemnate au apărând în Tineretul liber. "Părinții și bunicii noștri au cunoscut pe propria lor piele politica acestor partide", mărturisea atunci Horia Botar, de la Mina Paroșeni, "politică la care nu vom adera, ne sunt suficiente tristele lor amintiri. Am muncit și am trăit atâția ani sub dictatură. Ne-am săturat să mai fim slugi, vrem o viață liberă, condusă de oameni care au muncit aici în toți anii grelelor noastre încercări, oameni care ne cunosc și pe care îi dorim. Am văzut la televizor câțiva dintre membrii PNȚCD și credem că își mai aduc aminte de Lupeni 29, când au îndreptat armele spre piepturile minerilor și-au înăbușit în sânge grevele minerilor. Ce caută printre noi? Vor să mai ordone foc?"


MINERII SUNT CU FRONTUL!
"Frontul a trăit cu noi, a suferit cu noi, s-a născut în bătaia gloanțelor", a consemnat reporterul și opinia lui Mircea Comșa de la Mina Paroșeni. "Fugarii din perioada dictaturii vin astăzi și se erijează în reprezentanți ai întregului popor, ei nu merită să participe la alegeri în nici o calitate, ca alegători sau candidați. Unde au fost ei și ce au făcut în ultimii ani? Să-și prezinte biografiile! De ce nu și-au asumat răspunderea preluării conducerii țării, în momentul critic - 22 decembrie 1989 - și în special răspunderea pentru soarta țării? Nouă, minerilor, ne trebuia fapte și nu promisiuni!" "Ceea ce ne-a dat frontul în aceste zile de libertate a simțit întregul popor", a spus și Florea Viorel, miner, membru al Asociației Tineretului Liber de la Vulcan. "Toată stima pentru membrii Frontului și vom fi alături de el la alegeri." "Am înțeles că revoluția înfăptuită de tineri a fost expresia voinței întregului popor", spunea Ștefan Czako, electrician, membru al Sindicatului Liber al Minei Paroșeni. "Nu am fost pe baricade, pentru că în Valea Jiului nu a fost necesar dar am fost la locurile noastre de muncă pentru că noi, țara are nevoie mai mult ca oricând de cărbune, de energie. Vom munci și mai cu spor și dorim ca Frontul să fie lăsat în pace, să lucreze în liniște și eficient, pentru a redresa economia țării." "Din sărăcia noastră vom face chetă și vom cumpăra bilete de întors tuturor domnilor care au sosit zilele astea în țară și vor să pună mâna pe putere", se oferea Vasile Maramă, inginer la Mina Lupeni. "Îi rugăm să nu ne deranjeze, pentru că vrem să muncim, să dăm țării cărbunele necesar. Dacă totuși le vine greu să se despartă de noi, îi invităm să muncească împreună cu noi în mină, că doar, nu-i așa, noi suntem poporul, zicea domnul Coposu sau un alt coleg de-al dumnealui duminică la televizor." De la Gara Băneasa, unii dintre mineri au fost transportați la sediul PNL, din Bulevardul Magheru, pe care ulterior l-au devastat. Alte grupuri s-au dus direct în Piața Victoriei. Au stat acolo câteva ore, apoi au făcut cale întoarsă spre gară, și de acolo înapoi la Petroșani. Aveau să revină peste nici o lună. Între timp, sub presiunea străzii, Ion Iliescu și liderii partidelor de opoziție se întâlniseră pentru noi discuții. De pe urma lor, peste câteva zile avea să se apară Consiliul Provizoriu de Uniune Națională (CPUN).


ION ILIESCU, CAP DE LISTĂ LA ȚĂRĂNIȘTI

Mărul discordiei pe final de ianuarie a fost decizia FSN de a participa la alegeri. Peste ani, într-un volum de convorbiri, Ion Iliescu a susținut că la mijloc a fost o confuzie. "Atunci, în discuția cu delegația PNȚCD, Corneliu Coposu mi-a propus să accept să fiu cap de listă pe listele PNȚCD. Nici mai mult, nici mai puțin! Era o confirmare a faptului că se petrecea ceea ce spuneau cei din teritoriu, relativ la faptul că unii n-aveau altă treabă decât să se pregătească pentru alegeri - atât și nimic altceva * , în timp ce noi eram sufocați de problemele curente. Și am avut această reacție: «Vedeți, domnule Coposu, cum e viața? Noi suntem aici înglodați în probleme curente, probleme economice, cum să facem să se reașeze societatea. Dumneavoastră, fiind decuplați de la asemenea preocupări, vă gândiți deja la campania electorală. Noi nici nu am discutat până acum pe ce principii să se organizeze alegerile, iar dumneavoastră deja vorbiți de liste (habar nu aveam că se vorbea de ideea votului pe liste în zilele acelea). Noi nici nu știm, în momentul de față, cum și în ce formă o să participăm la alegeri». După acea discuție s-a lansat fabulația că Iliescu s-ar fi angajat că nu va participa la alegeri - speculându-se și răstălmăcindu-se, probabil, faptul că nu acceptasem să fiu pe lista PNȚCD! - ceea ce era o aberație. Dar s-a folosit apoi ca argument politic: iată că Iliescu, cu ambiții de putere, deși a promis că nu o să participe la alegeri, și-a făcut partid și participă la alegeri."
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.08.2016, 09:20:58
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

-A doua mineriada

În 18 februarie 1990, în Piața Victoriei a avut loc o manifestație anticomunistă, urmată a doua zi, de o incursiune a minerilor la București. Evenimentele din acele zile au rămas cunoscute ca Mineriada din februarie 1990.

Acțiunea fusese anunțată în urmă cu câteva zile, prin numeroase manifeste lansate în Capitală. Piața din fața sediului Guvernului Provizoriu (Palatul Victoria) s-a umplut curând cu câteva mii de manifestanți care au început să scandeze lozinci împotriva Frontului Salvării Naționale și a președintelui din acea vreme, Ion Iliescu. Inițial, manifestația era îndreptată împotriva Securității și comunismului, ca apoi, în scurt timp, nemulțumirile să fie îndreptate împotriva celor care preluaseră puterea după căderea lui Nicolae Ceaușescu. Pe pancarte protestatarilor era scris: „Jos Securitatea, suntem cu armata!”, „Securiștii-n mină, să avem lumină!”, „Securiștii pe tarla, să crească producția!”, „Revoluția a fost doar o rotație de cadre?”, „F.S.N.=P.C.R.”, „F.S.N., du-te în U.R.S.S.!”, „Nu mai vrem comuniști, securiști, activiști!” etc.

Reprezentanții manifestanților au cerut să aibă un dialog cu cei din guvern. La un moment dat, și-a făcut apariția în zona pieții, lângă intrarea în sediul Guvernului dinspre Bulevardul Iancu de Hunedoara, Gelu Voican Voiculescu, vice prim-ministru. Acesta s-a afișat ostentativ cu o armă automată. Gesturile și atitudinea lui Gelu Voican Voiculescu aveau să declanșeze nemulțumiri în rândurile celor prezenți. Au loc o serie de evenimente încă neelucidate pe deplin. Unii manifestanți au reușit să intre în Guvern.

În după amiaza zilei, din zona balconului de la etajul 1 al palatului s-a auzit un foc de armă. O parte din manifestanți s-au îndepărtat de zona intrării în clădire, huiduind. În același timp, câteva persoane au încep să arunce cu diverse obiecte înspre fațadă. Un individ s-a cațărat până aproape de balcon, după care a renunțat și s-a întors în mulțime.

Armata care avea în pază dispozitivul s-a dat la o parte și a permis intrarea liberă a persoanelor în clădire. Primul grup care a pătruns în zona intrării principale au început să distrugă cărți și mobilier, steaguri cu stema PCR și RSR, apoi s-au instalat la balcon. Accesul fiind liber, deși militarii erau prezenți, în scurt timp mai pătrund în imobil și alte câteva sute de manifestanți din piață. Într-un birou este descoperit Gelu Voican Voiculescu care a refuzat să dialogheze cu cei prezenți motivând că manifestanții sunt violenți. Câteva persoane din grupul celor care au forțat primii intrarea în palat, l-au îmbrâncit pe Voican spre balcon amenințându-l că va fi azvârlit de la etaj.

Spre seara, reprezentanți ai Armatei le-au cerut ziariștilor și altor protestatari să părăseasca zona deoarece vor interveni în scurt timp pentru eliberarea sediului Guvernului. O parte din persoane au părăsit clădirea, alții au ales să rămână la interior. La ieșirea principală, un general de Armată tria persoanele: o parte erau lăsate să plece, altele au fost luate la bătaie și reținute. Aparatele de fotografiat ale unor ziariști au fost zdrobite de pământ, la ordinul unui general care coordona acțiunea.

S-au făcut 105 arestări din rândurile celor care au fost prezenți la manifestație sau au intrat în sediul Guvernului. Cei reținuți au fost filmați de echipele Televiziunii Române și prezentați pe postul național TVR ca fiind "contrarevoluționari", "anarhiști", "persoane de la periferia societății" și care "au fost plătiți de conducerile partidelor istorice" (PNL și PNȚ-CD) pentru a răsturna prin forță regimul Iliescu.

În urma demersurilor reprezentanților unor sindicate și a FSN-ului, în noaptea de 18-19 februarie 1990 au fost aduși 4000 de mineri, din Valea Jiului. Reprezentanții FSN-ului, dar și ai Guvernului au solicitat minerilor să restabilească ordinea în Capitală. La sosirea lor, minerii au găsit în Piața Victoriei numeroși soldați și cadre de la Ministerul Apărării și Ministerul de Interne, protestatarii fiind deja împrăștiați de forțele de ordine. Președintele Ion Iliescu a anunțat că se vor lua măsuri drastice împotriva celor care au produs „acte de violență”.

Si de data aceasta, politia a actionat foarte slab, nereusind sa-i opreasca pe manifestanti sa intre in sediul Guvernului si sa-l vandalizeze.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.08.2016, 09:25:39
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

-A treia mineriada

Prima mare greseala a prim-ministrului de atunci, Petre Roman, a fost numirea lui Mihai Chitac in functia de ministrul de interne.
Indiferent de posibilele merite ale acestuia in calitate de comandant al trupelor chimice a MAPn, era un om sovaitor, nehotarat, care nu aveea nici o legatura si nici un fel de experienta in munca de politie, si care nu a stiut sa imprime hotarare si fermitate in actiunile politiei.

Cred ca va amintiti primele luni ale anului 1990, când politistii actionau intr-un mod haotic, dezorganizat, erau speriati, timorati, si de multe ori chiar injurati, jigniti sau agresati, de diverse elemente antisociale si huliganice.

In privinta vietii politice din primele luni ale anului 1990, dupa primele doua mineriade si dupa confruntari de strada, viata politica si sociala intra oarecum in normalitate, prin organizarea unui for politic provizoriu, unde sa se intalneasca si sa discute reprezentantii tuturor partidelor politice, organizatiilor obstesti, civile, sociale, etc.

Era vorba de CPUN, unde erau reprezentate absolut democratic toate partidele politice majore de atunci. In repetate rânduri, Ion Iliescu a purtat discutii cu reprezentantii PNL si PNT- Ion Ratiu, Radu Campeanu si Corneliu Coposu.

Anumite dorinte ale celor care au manifestat in piata Universitatii, începând din 22 aprilie 1990, erau poate intemeiate, dar altele erau cu totul aberante si nefondate.
In special aplicarea punctului 8 de la Timisoara era o pretentie cu totul aberanta, care ar fi avut consecinte negative pentru economia si societatea romaneasca. Zic asta, deoarece si inainte de 1989, au existat foarte multi oameni, cu o pregatire profesionala foarte buna (ingineri, maistri, directori de intreprinderi, ingineri agronomi, directori de IAS-uri, presedinti de CAP-uri, inclusiv toti lucratorii si cadrele de militie si securitate de dupa 1964, etc), care, indiferent de regimul politic existent inainte de 1989, au servit tara si poporul roman (si nu pe Ceausescu- de exemplul la 22 decembrie 1989, adjunctul sefului IGM-ului, colonelul Romeo Campeanu, a spus la TVR- Militia este a poporului, si apara poporul si statul roman, nu altceva).
Indepartarea acestor oameni din functie dupa 1990 ar fi fost o profunda nedreptate, si mai ales in economie ar fi dus la blocarea functionarii unor intregi ramuri economice si activitati sociale (de exemplul cine ar fi putut aveea macar un cuvant de repros fata de directorul Comtim Timisoara- Florentin Carpanu, sau de seful regionalei CFR Iasi- Alexandru Filioreanu, etc).

Apoi si cei care manifestau in piata Universitati dupa 22 aprilie, nu au inteles ca anumite revendicari nu puteau fi rezolvate prin proteste in strada, ci prin dialog cu puterea de atunci. Poate ar fi fost mai constructiv ca acei manifestanti sa-si desemneze cativa reprezentanti, care sa poarte un dialog cu Ion Iliescu si cu FSN-ul, inclusiv in cadrul CPUN-ului.

Pe de alta parte, poate si Ion Iliescu a gresit, si ar fi trebuit poate sa se deplaseze personal in piata Universitatii, sa discute cu manifestantii.
Mircea Dinescu a spus ca aproape reusisera aranjarea unei intalniri intre Ion Iliescu si reprezentantii celor din piata Universitatii.

Era o situatia ce putea fi dezamorsata, si nu trebuia sa se ajunga la violente. Dar ezitarile ambelor tabere (nu e normal sa judecam lucrurile numai in alb si negru, si sa-i consideram pe unii sfinti si pe altii draci. Omeneste vorbind, fiecare om (si Ion Iliescu nu putea face exceptie) are limitele sale, ezitarile sale, poate gresi uneori), au dus la deznodamantul cunoscut.

Au urmat alegerile din mai 1990, castigate detasat de Ion Iliescu si FSN. Au fost primele alegeri libere si democratice din Romania de dupa 1945, recunoscute ca atare si de observatorii internationali.
Victoria lui Ion Iliescu si a FSN-ului in acele alegeri a fost mai mult decat clara si evidenta, si de altfel si reprezentantii PNL si PNT de atunci (Ion Ratiu, Radu Campeanu si Corneliu Coposu) au recunoscut cinstit acest lucru.

Daca pana la alegerile din mai 1990, protestul celor din piata Universitatii putea aveea o anumita justificare, dupa alegeri, cei care ramasesera in piata Universitatii nu mai aveau nici o justificare.
Era timpul ca sa se termine perioada de incertitudini si proteste, toata lumea sa se reintoarca la munca, viata economica si sociala sa reintre in normal.

Sincer nu i-am inteles pe cei care ramasesera in piata Universitatii dupa alegerile din mai 1990. Populatia votasera intr-o majoritate covarsitoare pentru Ion Iliescu si FSN. De exemplul dintre cei care ramasesera in piata Universitatii dupa alegerile din mai 1990- daca era student, normal era sa se reintoarca la studii (nu sa stea in strada si sa creeze dezordine publica), daca era muncitor normal era sa se reintoarca in fabrica sau pe santier la locul de munca, daca era functionar sa se reintoarca in birou, etc.

Interventia politiei, din dimineata zilei de 13 iunie 1990, a fost o actiune perfect legala si normala, care viza eliberarea unui spatiu public ocupat ilegal si restabilirea ordinii si linistii publice.
Cei care ramasesera in piata Universitatii dupa alegerile din mai 1990 ocupau ilegal un spatiu public (neavând autorizatie de la primaria capitalei), blocau circulatia rutiera si a mijloacelor de transport in comun a RATB, si creau un focar de mizerie, promiscuitate si distrugeau spatiul verde.
Era cu totul anormal sa ai in centrul capitalei oameni care sa stea in corturi pe spatiul verde si sa creeze mizerie, galagie si un aspect neplacut.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.08.2016, 09:26:10
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Din pacate interventia politiei, din dimineata zilei de 13 iunie 1990, asa cum a recunoscut si Petre Roman, a fost neprofesionist organizata. Vina o poarta prim-ministru Petre Roman, ministrul de interne Mihai Chitac, comandantul politiei capitalei- generalul Batlan si comandantul dispozitivului de interventie- colonelul Corneliu Diamandescu (pentru ca nu a stiut sa-si organize dispozitivul de interventie si pentru ca a acceptat ca politistii din dispozitiv sa fie neinarmati).

Conform tuturor legilor valabile atunci in Romania si a tuturor regulamentelor militare (atunci politia era militarizata), trebuia ca politistii care au intervenit la 13 iunie 1990 in piata Universitatii, trebuiau sa aibă ordine precise si clare, sa fie inarmati cu munitie de razboi, iar daca sunt atacati (asa cum de altfel s-a si intamplat), sa execute intai foc de avertisment in plan vertical, iar apoi foc in plin sau la picioare.

Atunci când acei golani si infractori de drept comun au aruncat cu pietre si sticle incendiare in politisti si scutieri, conform tuturor regulamentelor militare, era perfect normal si politistii aveau tot dreptul sa deschida focul.

In momentul in care arunci cu pietre, sticle incendiare, etc in fortele de ordine, esti doar un infractor de drept comun, care meriti sa fii impuscat, fara discutie! Ma intreb daca in SUA cineva ar arunca cu pietre sau sticle incendiare in politistii americani, nu ar fi impuscat pe loc!

Au urmat evenimente dramatice, când, pe fondul reactiei foarte slabe a politiei, elemente huliganice si antisociale (multi din ei infractori de drept comun, hoti si tigani) incendiaza autobuzele politiei, sediile unor institutii importante ale statului- sediul politiei capitalei, a SRI.

În dimineața zilei de 13 iunie 1990, pe la ora 3-4 dimineața, forțele de ordine au distrus corturile celor aflați în Piață și au făcut arestări. Cordoanele de trupe antitero au fost rupte de manifestanți. În jurul orei 9, mai multe grupuri de muncitori de la IMGB au sosit în Piața Universității scandând lozincile: "IMGB face ordine!" și "Moarte intelectualilor!", "Noi muncim, nu gândim!". Cu toate astea s-au retras și au defluit spre o altă zonă necunoscută. Pe strada paralelă cu Institutul de Arhitectură două cordoane de trupe USLA au încercat să protejeze un obiectiv format prin încercuirea Pieței cu autobuzele din dotarea Poliției. La îndemnul unor tineri atmosfera s-a încins până în momentul când a izbucnit un conflict direct, iar trupele USLA au șarjat mulțimea. Aceasta a reacționat răsturnând o autoutilitară marca TV de culoare albastră, din rezervorul mașinii a fost furată benzina, cu care s-au confecționat cocteiluri Molotov. Aceleași persoane au rupt pietre din caldarâm pe care le-au folosit drept proiectile. Autobuzele s-au aprins. În scurtă vreme, nori groși de fum negru au acoperit Piața.

Pe tot parcursul zilei au avut loc confruntări violente între manifestanți și forțele de poliție; au fost incendiate autobuzele poliției, sediile Poliției Capitalei, Ministerului de Interne și SRI.
La televiziune se citește un comunicat al președintelui Ion Iliescu, în care se afirmă „Chemăm toate forțele conștiente și responsabile să se adune în jurul clădirii guvernului și televiziunii pentru a curma încercările de forță ale acestor grupuri extremiste, pentru a apăra democrația atât de greu cucerită”.

S-a spus si s-a speculat ideea ca Ion Iliescu ar fi inscenat toate aceste actiuni violente, impotriva fortelor de ordine! Este insa o speculatie lipsita de orice fundament! Nu exista absolut nici o dovada pentru a sustine asa ceva, ori nu vad ce interes ar fi avut Ion Iliescu sa faca asa ceva ! Castigasera detasat alegerile din mai 1990, in tara era liniste (in judetul Vaslui peste 80% din populatie a votat cu Ion Iliescu si cu FSN-ul), si evident ca Ion Iliescu nu era prost, ca prin înscenarea unor astfel de evenimente sa-si creeze singur probleme sau mai pe romaneste sa-si taie singur craca de sub picioare.


Astfel, in contextul scaparii de sub control a situatiei de catre o politie prost condusa si organizata, speriata, timoarata si mai ales neinarmata, Ion Iliescu si Petre Roman decid sa cheme minierii in Bucuresti!

A fost o decizie evident gresita, insa luata sub o mare presiune, unde slabiciunile omenesti pot fi intelese, la fel si greselile. Probabil nici Ion Iliescu nu si-a dat seama ce efecte va produce venirea minierilor in Bucuresti si care va fi comportamentul acestora in Bucuresti.

In Bucuresti, intradevar minierii au batut multi oameni nevinovati, au produs distrugeri importante la obiective sociale, sedii de partide politice, institutii de invatamant.

Dupa cum se vede si pe imaginile filmate atunci, se ajunsesera in situatia absurda si ridicola ca minierii sa le spuna politistilor ce sa faca! Cred ca si politistilor le era frica de minieri.

Daca as fi fost in locul lui Ion Iliescu sau a lui Petre Roman atunci, nu as fi chemat minierii la Bucuresti, dar as fi dat ordine ferme si clare politiei (in deplina concordanta cu legile de atunci si cu regulamentele militare), sa actioneze ferm si hotarat (dar cu respectarea stricta a cadrului legal), iar daca sunt atacate fortele de ordine, sa se execute intai foc de avertisment in plan vertical si apoi foc la picioare.


In privinta implicarii caii ferate si a personalului operativ CFR in desfasurarea mineriadei din iunie 1990, trebuie spus ca deplasarea minierilor la Bucuresti cu trenul in iunie 1990 s-a facut in conditii complet regulamentare, legale si instructionale.
Astfel, prim-ministru Petre Roman a solicitat ministrului transporturilor de atunci- Corneliu Burada- de formare si punere in circulate a unor trenuri speciale pentru minieri.
Apoi ordinul a fost trasmis de Corneliu Burada catre seful Departamentului Cailor ferate, si directorului general al SNCFR.
Apoi acesta a trasmis dispozitia catre seful regionalei CFR Craiova, seful DMC (Directiei miscare-comercial), seful DTV (Directiei de tractiune si vagoane), catre seful reviziei de vagoane Petrosani, seful depoului Petrosani (pentru pregatirea si punerea la dispozitiei a mijloacelor de remorcare a trenurilor), operatorului regulatorului de circulatia Deva (pentru întocmirea traselor, livretelor de mers si a ordinelor de circulatie pentru trenurile cu minieri).
Apoi aceste dispozitii au fost executate pe teren de catre personalul de miscare din statia Petrosani (seful de statie , impiegatul de miscare si partida de manevra a statiei), si de catre personalul de locomotiva de la depoul Petrosani.

Implicarea lui Traian Basescu in mineriada din iunie 1990 este nula- pe atunci Traian Basescu era seful Departamentului Transporturilor Navale, fiind numit numit ca ministru al transporturilor in aprilie 1991 (tot de catre Petre Roman).
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.08.2016, 09:58:07
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Insa evenimente mult mai dramatice s-au consumat in timpul celei de-a patra mineriade, din septembrie 1991. Atunci multi ceferistii (aflati in uniforma si in timpul serviciului) au fost agresati si batuti de minieri, si s-a pus grav in pericol siguranta circulatiei pe calea ferata.

Mineriada din septembrie 1991 a fost provocata de rezultatele dezastroase a conducerii Regiei Autonome a Huilei Petrosani, de inrautatirea conditiilor de viata si de munca a minierilor, dar si de reactia cu totul ezitanta a guvernului Petre Roman, dar si a fortelor de ordine din subordinea ministerului de interne.

Desi inca din luna august 1991, conducerea SRI (Virgil Magureanu) l-a informat pe Petre Roman despre starea de profunda nemultumire a minierilor de Valea Jiului, despre situatia tensionata si exploziva de acolo, totusi Petre Roman nu a dispus luarea vreunei masuri concrete si eficiente pentru dezamorsarea acestei situatii!

-In primul rand, cunoscând aceasta situatie, Petre Roman trebuia sa dea dispozitii ministrului de interne (Doru Viorel Ursu) de intarire si inarmare a fortelor de ordine din Valea Jiului (politia municipiului Petrosani si a oraselor din zona), si de protejare a statiilor CFR si a altor obiective economice si sociale din zona Vaii Jiului, cu cadre MI inarmate cu munitie de razboi, si care sa aibă ordine ferme si clare (daca minierii ataca fortele de ordine sau personalul CFR, sa se execute intai foc de avertisment in plan vertical, si daca nu se sta la somatie, sa se execute foc la picioare).
In 1977, când s-au primit informatii despre starea de nemultumire a minierilor din Valea Jiului, conducerea de atunci a Romaniei (prim-ministru Manea Manescu, ministru de interne Teodor Coman) a procedat mult mai bine si mai eficient sub acest aspect.

-Apoi Petre Roman trebuia sa demita conducerea Regiei Autonome a Huilei si sa se deplaseze personal in Valea Jiului (cum a facut Nicolae Ceausescu si Ilie Verdet in 1977), si sa discute fata in fata cu minierii, sa asculte revendicarile si nemultumirile sociale ale acestora.

În 24 septembrie 1991, minerii din Valea Jiului intră în grevă generală și cer primului ministru, Petre Roman, să vină la Petroșani pentru a le asculta problemele.
Liderul sindical, Miron Cozma, i-a amenințat pe reprezentanții Guvernului că dacă nu se rezolvă aceste nemulțumiri cît mai repede posibil, ei vin în număr mare la București.

Primele acțiuni violente au fost făcute la Petroșani unde au intrat în primărie și l-au agresat pe subprefectul Ionel Botoroaga și pe directorul Regiei Autonome a Huilei, Benone Costinaș.

Apoi minierii se deplaseaza la statia CFR Petrosani, unde agreseaza personalul CFR si produc importante pagube materiale, punând grav in pericol siguranta circulatiei feroviare.
Astfel, la 24 septembrie 1991, minerii condusi de Miron Cozma vin in gara Petrosani si solicita trenuri pentru deplasarea spre Bucuresti. Fiind refuzati, ei devasteaza gara, agreseaza personalul CFR, ocupa acceleratul 244 si deturneaza alte doua garnituri de trenuri.
Miron Cozma l-a „somat” pe seful de tura de la regulatorul de circulatie sa puna la dispozitie garnituri pentru minieri. Minierii l-au sechestrat pe adjunctul sefului de statie Petrosani Marin Pera. Personalul de manevra a incercat sa se opuna, dar a cedat dupa ce minierii l-au lovit in cap cu o coada de topor la Iulian Geamanu.
Minierii invadeaza apoi biroul de miscare a statiei Petrosani, obligandu-l pe impiegatul de miscare sa execute parcursul si sa expedieze trenurile spre Bucuresti.
In aceste conditii, s-au format doua garnituri cu trenuri pentru minieri, ce pleaca spre Bucuresti.
Impegatul de miscare din statia Livezeni primisera aviz negativ de circulatie a trenurilor cu minieri.

Mecanicul de locomotiva Mircea Marin a declarat ca in halta Cotofeni, unde trenul a stationat cateva minute din cauza unei pene de curent, minerii l-au amenintat „ca-i vor lua gatul” daca nu pune trenul in miscare.
Un alt mecanic de locomotiva declara ca a fost la un pas de comiterea unui accident feroviar la intrarea in gara Lainici, cand tensiunea de alimentare a liniei de contact a fost oprita. Mecanicul a reusit sa opreasca garnitura cu putin timp inainte de Lainici, iar atunci cand a consultat registrul de dispozitii al sefului garii, in el figura un ordin al conducerii S.N.C.F.R. ca trenurile cu mineri sa fie oprite si parasite de ceferisti, in apropierea anumitor statii.

Din ordinul primului ministru Petre Roman, a sefilor politiei si a conducerii S.N.C.F.R., garniturile cu mineri sunt oprite in gara Craiova.
Traian Basescu (pe atunci ministru al transporturilor) sustine ca ar fi solicitat interventia trupelor speciale a SRI, pentru eliberarea personalului de locomotiva. Din pacate, seful SRI de atunci nu a dat curs cererii!
A fost o decizie neinspirata, minerii devastand gara Craiova. Relevanta in acest sens este declaratia adjunctului sefului statiei Craiova, Marin Ghinea: „A fost o adevarata teroare, securi, topoare, bate, un vandalism cum n-am mai vazut in viata mea. Au intrat peste femeile de la casele de bilete, au spart geamurile si tot ce-au intalnit in cale.Era imposibil sa vorbesti cu ei, pentru ca multi erau beti. Nu stiu a cui mana este, pentru ca nu cred ca niste oameni obisnuiti pot face, din mintea lor, asa ceva.Traim sub teroare, mai rau ca pe vremea lui Ceausescu”.
Impegatul de miscare este doborat la pamant cu o lovitura de bata. Prabusit la pamant, este lovit in continuuare cu bate si furtunuri!
Petre Roman declara ca aprobat venirea trenurilor cu mineri la Bucuresti, dupa ce a primit informatii de la Ministerul Transporturilor ca mecanicii de locomotiva si ceilalti ceferisti erau amenintati cu cutitele de mineri, existand pericolul ca sa fie maltratati. Roman a spus ca a luat aceasta decizie cand trenurile cu mineri ajunsesera deja in gara Craiova.
La sosirea in Bucuresti, liderii minerilor i declara sefului statiei Bucuresti-Baneasa, Ilie Popa, ca „urmaresc schimbarea guvernului si a presedintelui tarii”.

La aflarea veștii că minerii se îndreaptă spre capitală, primul ministru și președintele au încercat mai multe manevre de împiedicare a acestora de a ajunge la destinație, însă toate au fost în zadar.
Conduși de liderul lor sindical, Miron Cozma, prima oprire au făcut-o în Piața Victoriei, unde au cerut o întâlnire cu premierul Petre Roman. Deoarece acesta nu a apărut, și-au schimbat motivul pentru care au venit și au cerut demisia acestuia din funcție. O delegație a minerilor a reușit să vorbească cu primul ministru.
Cornel Tomescu, șef sector în cadrul Secretariatului General al Guvernului a declarat că la sosirea în Piața Victoriei, minerii nu erau violenți ”Minerii erau calmi, nu strigau lozinci la adresa Guvernului sau a președintelui și stăteau așezați pe caldarîm.” Un militar, aflat la un etaj al Palatului a aruncat în mijlocul adunării de mineri o grenada lacrimogenă, fapt care a aprins spiritele deja încinse. Au început violențele și atacurile asupra clădirii Guvernului. În acel moment funcționarii care se aflau în clădire au fost evacuați. Spre seară minerii, conduși de Cozma, s-au îndreptat spre Televiziunea Română și Piața Universității. Au făcut o vizită la Palatul Cotroceni pentru a discuta cu președintele Ion Iliescu condițiile în care se vor retrage. Miron Cozma îi cere demiterea premierului în schimbul liniștii din capitală.

În ziua de 26 septembrie minerii atacă cu forțe noi clădirea Guvernului și cer în continuare demiterea Guvernului, crezând că astfel situația lor se va îmbunătăți. Au avut loc discuții cu ușile închise. Miron Cozma amenință că dacă până la ora 12.00 nu este anunțată demisia premierului, el cheamă 40.000 de sindicaliști din Pipera, acesta adăugând că probabil nimeni nu dorește un război civil. La ora 12.00, Alexandru Bârlădeanu, președintele Senatului, a anunțat la televiziunea publică demiterea Guvernului Roman. Liderul sindical al minerilor le cere acestora să plece acasă pentru ca le-au fost rezolvate revendicările. Cu toate acestea, lucrurile iau o întorsătură neașteptată. În după-amiaza acelei zile, minerii intră în Sala de ședințe a Adunării Deputaților și cer demisia Președintelui Ion Iliescu și rezolvarea tuturor revandicărilor pentru care au venit la București. În cele din urmă s-au potolit și s-au întors în Valea Jiului, cu promisiunea făcută că tot ceea ce au cerut se va rezolva. Două zile mai târziu Miron Cozma și președintele țării Ion Iliescu semnează un comunicat prin care încheie tragicul episod al celei de-a patra mineriadă.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.08.2016, 22:07:26
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Descrierea celei de-a patra mineriade- din septembrie 1991, din articolele publicate in ziarul "Atac"! A fost cea mai grava mineriada, cand multi ceferisti (aflati in uniforma si in timpul serviciului) au fost batuti si maltratati de minieri, multe statii si bunuri ale CFR au fost distruse, punandu-se grav in pericol siguranta circulatiei feroviare!

La nivel central, era bine cunoscut faptul că în Valea Jiului mocnește o stare de profundă nemulțumire, datorată lipsurilor. De asemenea, era demonstrat faptul că marea masă a minerilor este foarte ușor de manipulat. Ultimele luni anunțau ce urma să se întâmple. La 14 august 1991, minerii schimbului II de la Exploatarea Lupeni au refuzat să intre în subteran, deoarece nu primiseră salariile.

Activitatea a fost reluată două zile mai târziu, după ce ortacii și-au primit drepturile bănești. La 27 august, Liga Sindicatelor Miniere Libere din Valea Jiului, prin Consiliul de Coordonare, înaintează președintelui, primului-ministru, Ministerului Muncii, Ministerului Economiei și Finanțelor și Ministerului Industriilor o petiție prin care se solicită: indexarea salariilor de bază, creșterea salariului brut, majorarea sumelor alocate pentru masa caldă și majorarea alocațiilor pentru copii. Prin aceeași petiție, se face o invitație primului-ministru de a se deplasa în Valea Jiului pentru a purta cu reprezentanții minerilor o discuție pe teme social-economice.

La 10 septembrie, Consiliul de Coordonare a Ligii trimite la Președinție și Guvern un protest privind „modul antidemocratic și nelegal în care au fost tratate problemele cuprinse în petiția 225". Minerii protestau, în special, împotriva lipsei de reacție a premierului la invitația lor.
„În cazul nesoluționării problemelor ridicate până la 21 septembrie 1991, sindicatele afiliate Ligii din Valea Jiului urmează să intre în grevă generală, începând cu schimbul I din 23 septembrie 1991. Mai harnici, minerii de la Lonea declanșează o grevă care a durat patru zile pentru că nu au primit primele pe care le ceruseră. La 15 septembrie, cu ocazia festivităților de la Țebea și în urma cererii exprese a lui Ion Iliescu, premierul Petre Roman se întâlnește cu directorul Regiei Autonome a Huilei din Valea Jiului, Costinaș Benone, și cu liderul sindical Miron Cozma. Nu s-a mai pus problema venirii în Vale a capilor țării și s-a căzut de acord ca data fixată pentru tratative la București să fie devansată cu două zile. Supărat că nu a fost invitat la masa oficială de către președinte și premier, Miron Cozma afirma: „... eu i-am pus, eu îi dau jos!".


La 16 septembrie, minerii declară deschis conflictul de muncă, în urma nesoluționării favorabile a cererilor lor. A doua zi, o delegație a minerilor, condusă de Cozma, este primită la Guvern, la premier și ministrul Industriilor. La 18 septembrie se cade „la pace", iar la 20 septembrie Liga anunță stingerea conflictului de muncă. Peste câteva zile începea prăpădul.

Unul dintre motivele importante ale declanșării grevei generale din Valea Jiului în data de 23 septembrie 1991, grevă, de altfel, ilegală, l-a constituit informarea tendențioasă sau defectuoasă a minerilor, în legătură cu discuțiile privitoare la soluționarea conflictului de muncă, pe care conducătorii minerilor le purtaseră la București, în zilele de 17 și 18 septembrie. Liderii de atunci afirmă că au anunțat toți minerii despre anularea grevei, dar realitatea este că aceștia trăiau într-o stare de confuzie. Fie nu știau nimic despre rezultatul negocierilor, fie cunoșteau doar în parte revendicările și gradul lor de soluționare.

Comunicatul de presă al Ligii a apărut în ziarul „Adevărul" din 21-22 septembrie și în ziarul local „Zori noi". Cu toate acestea, numărul 4 al publicației comune a Ligii Sindicatelor Miniere Libere Valea Jiului și al Ligii Autonome a Huilei Petroșani, „Curierul minerilor", ediția din 20-30 septembrie, anunță soluționarea conflictului de muncă, dar nu face nici o referire la renunțarea la grevă. În schimb, au apărut, cu titluri de-o șchioapă, documentele: „Protest", „Petiție" și „Sesizare".


Pe fondul acestei stări de totală nemulțumire a întregii mase a minerilor, în data de 23.09.1991, în jurul orelor 5.30, după ce se efectuase prezența în sala de apel, minerii din schimbul I de la Exploatarea Minieră Vulcan refuză să mai intre în mină. Cel care i-a incitat pe mineri a fost lăcătușul Gheorghe Barbu, care făcuse în jur de 100 de fluturași - manifest și îi împărțise ortacilor. Aceștia l-au ales rapid conducătorul grevei și l-au însărcinat să negocieze, în numele lor, revendicările.

Toate acestea, considerând că liderii de sindicat nu luptă pentru ei. Unul dintre mineri declara, câteva luni mai târziu, membrilor comisiei parlamentare de anchetă: „A luat cuvântul președintele sindicatului pe mina Vulcan, domnul Croitoru, care nu a putut să vorbească mult, deoarece a fost huiduit de mineri și l-au scos din sala în care ne aflam noi și aceasta deoarece sindicatul nu ne rezolvă niciodată problemele noastre". În câteva zeci de minute, la mină a sosit și Miron Cozma, pentru negocieri.

În jurul prânzului, după discuții aprinse, se ajunsese la concluzia că lucrul urma să fie reluat, începând cu schimbul III. Minerii au început să iasă din sala unde se desfășuraseră negocierile. În acel moment au apărut două dube cu mineri de la Exploatarea Minieră Bărbăteni. Aceștia au început să-i aducă lui Cozma acuzații legate de afacerea cu berea „Venus" care fusese distribuită cu ocazia „Zilei minerului". Încercând să păstreze controlul, Cozma amenință: „Dacă nu mă ascultați, plec!". Și chiar încearcă să plece. Spre surprinderea sa, minerii îl aduc înapoi cu forța, fără nici un menajament.

Ceilalți lideri ai minerilor, care se adunaseră la Vulcan, au început să discute despre greva generală. Miron Cozma a fost amenințat cu schimbarea din funcție, pe motiv că s-a vândut Guvernului. În jurul orelor 19.00, liderul minerilor a hotărât declanșarea grevei generale. Prin telefon, a luat legătura cu toate exploatările miniere și a cerut ortacilor să întrerupă lucrul și să trimită reprezentanți la Vulcan. Revendicările au fost completate și cu cererile reprezentanților de la Petrila, ajungându-se în final la 14 puncte.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.08.2016, 22:12:03
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

La chemarea lui Cozma, la Vulcan au venit nu doar minerii, ci și foști mineri, dați afară pe motive disciplinare, majoritatea foarte tineri. Mulți dintre ei se aflau sub influența băuturilor alcoolice. La fiecare mină au fost trimise grupuri de mineri care să se asigure că lucrul va fi întrerupt.

În unele cazuri, cum a fost la Livezeni și Paroșeni, acest lucru s-a realizat abia după ce trimișii au recurs la violență. Mai mult decât atât, trimiterea reprezentanților minerilor la Vulcan s-a făcut din ordinul personalului administrativ al Regiei. De altfel, și deplasarea s-a făcut cu mijloacele de transport ale exploatărilor, cu acceptul chiar al unor directori.

În timpul negocierilor, înainte de a se ajunge la un rezultat, Cozma l-a sunat pe primarul Petroșaniului, Wilhelm Kleibel. L-a anunțat pe acesta că situația scapă de sub control și i-a cerut să comunice la Președinție că minerii solicită venirea premierului Petre Roman în Vale, pentru negocieri.

Răspunsul primit a fost că Roman nu se poate deplasa în Valea Jiului, dar că va fi prezent la negocieri prefectul Hunedoarei, Costel Alic. Acesta a venit de la Deva seara, la 20.30, și, împreună cu ambii subprefecți, au încercat să dea de premier. Acesta nu a putut fi găsit, însă. La 21.30, Alic a luat legătura cu Președinția. S-a convenit ca negocierile să se reia în dimineața următoare. Între timp, în cursul nopții, la Vulcan au continuat să sosească grupuri de mineri.

În timp ce liderii lor stabileau revendicările și acțiunile ce urmau să aibă loc, mai multe grupuri de ortaci au mers în piața din Vulcan, unde au agresat țăranii și au furat circa 600 de kilograme de pepeni. Doljeanul Ion Enea, un producător particular ce vindea pepeni a ajuns în spitalul din Vulcan. Deși a fost transferat la Petrila, apoi la Craiova, medicii nu au mai putut face nimic, iar omul a murit, în urma loviturilor primite. Nici gospodăriile particulare sau societățile comerciale aflate în vecinătatea minei Vulcan nu au scăpat poftei de distrugere a celor puși pe „fapte mari".

A doua zi, dimineața, negocierile au reînceput. În jurul orei 8.00, a sunat și Ion Iliescu, pentru a cere informații. Minerii îl voiau, în continuare, pe Petre Roman. Acesta, însă, a declinat „invitația", motivând că trebuie să plece în Austria, la o întâlnire foarte importantă. În zona minei Vulcan au fost instalate pichete de pază, din ordinul lui Miron Cozma, pichete care nu au mai permis minerilor să se disperseze. La sediul Regiei Autonome a Huilei Petroșani au fost transmise telefonic revendicările, grupate în două liste, una adresată Regiei, iar cealaltă, Guvernului.

Directorul Regiei a dispus efectuarea unor calcule pentru a se verifica încadrarea în disponibilitățile financiare ale societății, iar aceste calcule au demonstrat că acest lucru nu este posibil fără o suplimentare substanțială a subvențiilor de la bugetul statului. Potrivit disponibilităților financiare, Regia Autonomă a Huilei putea suporta o sumă de maximum 3.000 de lei pentru fiecare salariat.

S-a luat imediat legătura cu ministrul Economiei și Finanțelor, Eugen Dijmărescu. Acesta i-a propus directorului Fâcea să-și dea demisia. Până la urmă, s-a convenit să se definitiveze calculele și să fie trimise la minister prin fax, pentru aprobare. După două ore, de la București sosea răspunsul favorabil, sub forma aprobării unei sume de 15 miliarde lei, sumă suficientă pentru acoperirea financiară a revendicărilor.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.08.2016, 22:12:45
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Dezinformare

Între timp, la exploatările miniere unde erau adunați ortacii se răspândise zvonul că urmează să sosească Petre Roman. Se organizaseră chiar pichete de ordine formate din mineri care purtau banderole albe. Convingerea se formase în urma unuia dintre discursurile ținute de Miron Cozma. Corespondentul local al Radio-Televiziunii i-a luat un interviu liderului sindical și a transmis la București o știre care urma să fie difuzată la ora 13.00. În paralel, liderii Regiei lucrau la un proiect de comunicat al Guvernului, în care se făcea referire la rezolvarea celor 14 revendicări.

După ce s-a consultat cu prefectul Alic, corespondentul local Dorin Corpade Popescu a telefonat la București și s-a convenit ca știrea să fie scoasă din program, urmând ca la orele 15.00 să fie difuzat comunicatul Guvernului. Revenind la Vulcan, Corpade este înconjurat de către mineri, care îi reproșază într-un mod agresiv faptul că nu a fost difuzat nimic la radio în legătură cu greva lor. Corespondentul este amenințat cu sechestrarea în clădirea dispeceratului, așa că sună la București și roagă ca materialul să intre în emisiunea de știri. Pentru că știrea sa se pierduse prin Radio, o dictează din nou, prin telefon.

Termen limită

Minerii și liderul lor susțineau că, dacă nu era difuzat comunicatul Guvernului la ora 15.00, ei vor pleca spre București. După ce Roman refuză încă o dată să vină în Vale, se cade de acord cu autoritățile locale ca proiectul de comunicat să fie transmis prin fax la cabinetul primului ministru, în principiu existând acordul asupra punctelor conținute de acesta. În mod surprinzător, proiectul este trimis foarte târziu, respectiv la ora 14.20. Deja minerii instalaseră în curte boxe, pentru a amplifica transmisia buletinului de știri. Roman a modificat personal comunicatul, apoi l-a transmis la Radio, la ora 15.05.

Cinci minute mai târziu, acesta a fost transmis și în Valea Jiului. Între timp, la 14.55 fusese difuzată știrea corespondentului local, programată inițial pentru ora 13.00. Mihnea Constantinescu, purtătorul de cuvânt al Guvernului suna disperat la Radiodifuziune, cerând întreruperea imediată a programului și difuzarea comunicatului. Pentru a nu se crea neliniște în toată țara, emisiunea de muzică de operetă a continuat până la 15.30, când emisiunea s-a întrerupt și a fost difuzat comunicatul. Acesta a fost reluat, apoi, din oră în oră.

Prea târziu

Minerii nu mai aveau răbdare. Înainte de ora 15.00, ei scandau, periodic: „București! București!". Difuzarea știrii corespondentului local a fost considerată un afront, pentru că venea în locul comunicatului așteptat. Cozma a ținut un discurs, în care a afirmat: „Acum noi, cei care avem dreptate și care am așteptat de la cei care ne reprezintă dreptatea, suntem sătui de regimul ceaușist, de foame, de minciuni, de reforme. Iau următoarea decizie, în deplinătatea facultăților mintale și în deplinătatea puterii pe care o am. Așa cum ne-am organizat la început. Minerii turci au mers 100 de kilometri la Ankara. Mergem la Petroșani și cerem primăriei mijloace de plecare la București". Zis și făcut. S-a pornit, pe jos, către Petroșani. Se scanda: „Cozma e cu noi!", „Muncim! Luptăm! Pe Cozma-l apăram", „București! București!", „Cât mai repede!", „Iliescu și Roman vrem să intre-n subteran!", „Nu-l lăsăm pe Cozma!", „Iliescu și ai lui să se ducă dracului!", „Jos Roman bișnițarul", „La Palatul Cotroceni cântă cucuveaua, Iliescu și Roman și-au găsit beleaua!".

„O greșeală"

Pe drumul dintre Vulcan și Petroșani, care măsoară în jur de 11 Km, numărul protestatarilor a crescut. Câteva gospodării personale, magazine private, dar și persoane „civile" au avut de-a face cu furia ortacilor. Speriați, cei de la Regia Autonomă a Huilei au sunat la Guvern, pentru a întreba de ce nu s-a difuzat comunicatul. Răspunsul a venit repede și sec: „A fost o greșeală". În schimb, Ion Iliescu a sunat de două ori și a vorbit cu prefectul Alic, în timp ce minerii se deplasau către Petroșani.

În jurul orei, 17.00, minerii au ajuns în „capitala" Văii Jiului, Petroșani, unde s-au grupat în fața casei de cultură, acolo unde se afla sediul Ligii Sindicatelor Miniere Libere din Valea Jiului. Cozma a refuzat invitația directorului Fâcea de a veni să vorbească la telefon cu președintele Iliescu, iar minerilor le-a spus, de la balconul casei de cultură, că „se pare că primul ministru a plecat cu un elicopter către Valea Jiului" și le-a cerut să rămână pe loc. De asemenea, încearcă să prezinte comunicatul Guvernului, dar se scandează puternic: „Hoții! Hoții!". Atunci afirmă: „Cum am decis la Vulcan, e sfânt!". Se scandează: „București! București!".

Un comunicat mâncat de mineri

„Trebuie să-mi fac datoria, am un document. Pentru a nu fi acuzat că nu l-am citit, eu am să-l citesc și voi îmi spuneți dacă sunteți de acord cu el". Pe fondul creșterii intensității protestelor minerilor, cărora persoane rămase neidentificate le puseseră la dispoziție băuturi alcoolice, Cozma citește primele puncte ale comunicatului, apoi se interesează: „Întrebare pentru dumneavoastră: mai citim ce e aici?". După ce se plânge că în ultimii doi ani nu au fost vizitați, el afirmă: „Nu au venit aici, mergem noi la ei". O parte dintre hârtiile pe care le avea în mână îi cad.

Minerii le rup și le mănâncă, pur și simplu. Totul arăta că în Valea Jiului se fac pregătiri masive pentru o plecare în masă din zonă. Minerii deveneau din ce în ce mai agitați și cereau tot mai insistent să se plece la București. Liderii lor se simțeau obligați să le cânte în strună, pentru a nu cădea în dizgrație. În acest timp, Televiziunea Română închiriază un elicopter militar și reporterul Mircea Hamza pleacă spre Valea Jiului, pentru a realiza un material. Sosirea elicopterului a făcut ca toți cei prezenți la mitingul din fața casei de cultură să fie convinși că a sosit premierul Petre Roman.

Reporterul urcă la balconul casei de cultură pentru a lua un interviu liderului minerilor. Cozma pune paie pe foc: „Propun lui Mircea Hamza să ne întâlnim mâine dimineață, la Palatul Victoria. (...) Am o rugăminte: domnii care sunt la Primărie, de cealaltă parte a baricadei, dacă ne aud, să ia măsuri să vorbească la Timișoara să avem vagoane, să plecăm la București. Sunt informat că la unele unități miniere oamenilor nu li s-a dat voie să vină aici. Am să iau legătura de dincolo, de la Primărie". Răspunsul masei de mineri a fost cel așteptat, aceștia scandând numele liderului lor și pe cel al Capitalei. Răspunsurile la întrebările puse de reporter, Cozma le dă la microfon, întreținând atmosfera „caldă". După ce elicopterul pleacă, iar minerilor li se promite că înregistrarea va fi difuzată la ora 20.00, în Petroșani încep să fie trase clopotele la biserici.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.08.2016, 22:16:06
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Liderii au intrat în ședință pentru a lua hotărârea cea mare. Traian Băsescu, ministrul de atunci al Transporturilor, îi refuzaze, telefonic, lui Cozma, alocarea de vagoane pentru deplasarea la București. În timpul ședinței, Ion Iliescu a încercat să ia legătura cu Miron Cozma, dar acesta nu a putut fi scos din sala în care se afla. Rezultatul discuțiilor s-a anunțat tot de la balcon: „Nu pleacă nimeni de aici. Rămânem aici până vom aduce de la toate unitățile miniere toate dubele și mașinile și cu acestea vom pleca. S-ar părea că cei care sunt la gară nu au găsit garnituri. Ne aliniem și plecăm în coloană la București.

Într-un interviu dat Televiziunii Deva, Cozma afirmă: „Hotărârea de a pleca la București este definitiv luată, indiferent de ce va face Guvernul. L-am adus pe Ceaușescu în Valea Jiului. Nu-i nimic. O să-l aducem și pe primul-ministru în Valea Jiului, mergem noi după el și-l aducem în Valea Jiului". Declară că este convins că populația Bucureștiului va fi alături de ei pentru că revendicările lor sunt ale întregii țări, iar „mișcarea nu este politică și nu va cădea în plasa partidelor politice, deoarece minerii nu au fost conduși niciodată de nici un partid politic, nici înainte, nici după Revoluție".

„A fost președinte"

Acesta a fost răspunsul dat de Cozma șefului Secției Deva a Serviciului Român de Informații, după ce acesta l-a anunțat că președintele dorește să aibă cu el o convorbire telefonică. Același lucru i-au transmis și alți reprezentanți ai autorităților. Rezultatul a fost că circa 3.000 de mineri au plecat către gara din Petroșani. Pe drum, ca și în gară, celor 3.000 li s-au mai adăugat și alții, unii dintre ei foști mineri sau localnici. Pe drum, au devalizat câteva magazine și au făcut „ordine" în piață. 10 dintre țăranii agresați au depus, ulterior, plângeri la Poliție.

Parolă de recunoaștere

La ora 21.30, Cozma îi cere șefului de gară să-i pună la dispoziție cele 14 vagoane aflate acolo și îi dă termen să rezolve problema până la ora 22.00. Între timp, pentru ca printre ei să nu se infiltreze persoane străine, minerii organizează echipe de ordine cu banderole la mână și stabilesc parola de recunoaștere: „ortac". Șeful stației le aduce la cunoștință că nu se pot pune la dispoziție trenuri speciale. Pentru ca acest lucru să fi fost posibil, trebuia să se facă o cerere cu trei zile înainte și să se achite taxele de transport. Supărați, minerii trec la represalii: adjunctul șefului de stație, Pera Marin, este molestat de minerii conduși de Cozma Miron; grupurile de mineri care invadaseră încăperile stației Petroșani amenință personalul C.F.R. că „vor distruge prin incendiere și dinamitare clădirile stației", că „cei prezenți vor fi supuși torturilor și că vor fi omorâți". Bineînțeles că se răspândește și zvonul că Miron Cozma a fost arestat.

Este invadat și distrus sediul poliției TF, iar polițiștii sunt loviți și înjurați. Adjunctul șefului de stație este luat ostatic, ca măsură suplimentară de convingere a șefului gării. Și pentru că tot se aflau acolo, minerii s-au jucat puțin și cu mijloacele de comunicare, punând în pericol circulația trenurilor de pe traseu.

„Răpirea" unui tren

Șeful gării acceptă cererea minerilor și o transmite, conform uzanțelor, Regionalei Timișoara, solicitând un număr de 29 de vagoane. Între timp, minerii care se îndreptau către gară reușesc să comită și un viol asupra unei muncitoare ce ieșea de la fabrică. La ora 23.10 sosește în stația Petroșani trenul accelerat 224, care circula pe ruta Deva-Petroșani-București. Trenul este reținut abuziv de mineri, care ocupă ultimele patru vagoane, obligând călătorii să se refugieze în celelalte. Se condiționează plecarea trenului de sosirea garniturii speciale. Pentru a se împiedica plecarea din stație, este tras semnalul de alarmă.

De șase ori. La 23.50, Regionala Timișoara comunică faptul că nu aprobă nici un tren special. În mod „firesc" este devastată gara Petroșani. Șeful de tură dispune formarea garniturilor speciale, fără aprobări legale. Din cele trei trenuri, ultimul pleacă din stație acceleratul 244, cu o întârziere de 207 minute. În locomotive urcă mineri pentru a-i supraveghea pe mecanici și a asculta ce comunică aceștia prin radio cu personalul stațiilor aflate pe traseu.

Încă un hop

Cinci kilometri „mai târziu", din ordinele date de la Timișoara și Craiova, trenurile sunt oprite, aproape de Livezeni. Urmarea - un grup masiv de mineri coboară din tren, merg pe jos până în gara Livezeni și se opresc direct la impiegatul de mișcare. Îl bat, îi rup hainele și îl amenință că îl vor omorî și vor distruge gara dacă trenurile nu pornesc. Mai sunt jefuite un bar, o discotecă și o consignație, așa că trenurile pornesc din nou. În halta Jupânești sunt oprite din nou, în urma unui ordin dat de Ministerul Transporturilor. Istoria se repetă. Inițial, este lăsat să treacă doar acceleratul 244, dar după alte bătăi și distrugeri, pornesc și celelalte două. În stația Gilort, unde trenurile au fost din nou oprite, s-au devastat clădirea gării și cea a șefului stației, iar personalul a fost bătut crunt.

La Țânțăreni, primul tren este oprit cu ajutorul semnalului de alarmă pentru a fi ajuns de celelalte. Minerii pedepsesc personalul stației, care nu acceptase intrarea trenului în gară. Să nu uităm că ortacii din locomotive ascultau toate comunicațiile. Normal că nu s-a mai pus problema opririi și că garniturile au pornit atunci când minerii au dispus. Trenurile groazei se apropiau acum de capitala Olteniei, Craiova.
Reply With Quote
Răspunde