Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 17.12.2009, 17:35:27
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul
* Bodoff, Lippman; Jewish Mysticism: Medieval Roots, Contemporary Dangers and Prospective Challenges; Jurnalul Edah 2003 3.1 [1]
* Dan, Joseph; The Early Jewish Mysticism, Tel Aviv: MOD Books, 1993.
* Dan, Joseph; The Heart and the Fountain: An Anthology of Jewish Mystical Experiences, New York: Presa de la Oxford University, 2002.
* Dan, Joseph; Samael, Lilith, and the Concept of Evil in Early Kabbalah, AJS Review, vol. 5, 1980.
* Dan, Joseph; The ‘Unique Cherub’ Circle, Tübingen: J.C.B. Mohr, 1999.
* Dan, J. and Kiener, R.; The Early Kabbalah, Mahwah, N.J.: Paulist Press, 1986.
* Dennis, G.; The Encyclopedia of Jewish Myth, Magic, and Mysticism, St. Paul: Llewellyn Wordwide, 2007.
* Fine, Lawrence, ed. Essential Papers in Kabbalah, New York: Presa NYU, 1995.
* Fine, Lawrence; Physician of the Soul, Healer of the Cosmos: Isaac Luria and his Kabbalistic Fellowship, Stanford: Presa Stanford University, 2003.
* Fine, Lawrence; Safed Spirituality, Mahwah, N.J.: Presa Paulist, 1989.
* Fine, Lawrence, ed., Judaism in Practice, Princeton N.J.: Princeton University Presa, 2001.
* Green, Arthur; EHYEH: A Kabbalah for Tomorrow. Woodstock: Publicația Jewish Lights, 2003.
* Hecker, Joel; Mystical Bodies, Mystical Meals: Eating and Embodiment in Medieval Kabbalah. Detroit: Presa Wayne State University, 2005.
* Idel, Moshe; Kabbalah: New Perspectives. New Haven and London: Presa de la Yale University, 1988.
* Idel, Moshe; The Golem: Jewish Magical and Mystical Traditions on the Artificial Anthropoid, New York: Presa SUNY, 1990.
* Idel, Moshe; Hasidism: Between Ecstasy and Magic, New York: Presa SUNY, 1995.
* Idel, Moshe; Kabbalistic Prayer and Color, Approaches to Judaism in Medieval Times, D. Blumenthal, ed., Chicago: Presa Școlarului, 1985.
* Idel, Moshe; The Mystica Experience in Abraham Abulafia, New York, Presa SUNY, 1988.
* Idel, Moshe; Kabbalah: New Perspectives, New Haven, Presa Yale, 1988.
* Idel, Moshe; Magic and Kabbalah in the ‘Book of the Responding Entity’; Lecturile VI ale lui Solomon Goldman, Chicago: Presa Spertus College of Judaica, 1993.
* Idel, Moshe; The Story of Rabbi Joseph della Reina; Behayahu, Studii și texte despre istoria Comunității iudaice din Safed.
* Aryeh Kaplan|Kaplan, Aryeh; Inner Space: Introduction to Kabbalah, Meditation and Prophecy. Moznaim Publishing Corp 1990.
* John W. McGinley; 'The Written' as the Vocation of Conceiving Jewishly; ISBN 0-595-40488-X
* Scholem, Gershom; Kabbalah, Jewish Publication Society.
* Scholem, Gershom; Major Trends in Jewish Mysticism, 1941.
* Wineberg, Yosef; Lessons in Tanya: The Tanya of R. Shneur Zalman of Liadi (5 volume). Merkos L'Inyonei Chinuch, 1998. ISBN 0-8266-0546-X
* Wolfson, Elliot; Through a Speculum That Shines: Vision and Imagination in Medieval Jewish Mysticism, Princeton: Presa Princeton University, 1994.
* Wolfson, Elliot; Language, Eros Being: Kabbalistic Hermeneutics and Poetic Imagination, New York: Presa Fordham University, 2005.
* Wolfson, Elliot; Venturing Beyond: Law and Morality in Kabbalistic Mysticism, Oxford: Oxford * Presa University, 2006.
* Wolfson, Elliot; Alef, Mem, Tau: Kabbalistic Musings on Time, Truth, and Death, Berkeley: Presa University of California, 2006.
* Wolfson, Elliot; Luminal Darkness: Imaginal Gleanings From Zoharic Literature, London: Publicații Onworld, 2007.
* The Wisdom of The Zohar: An Anthology of Texts, 3 volume, Ed. Isaiah Tishby, traduse din ebraică de David Goldstein, The Littman Library.
---------------
Uitandu-ma la bibliografia articolului de pe wiki vad surse gen Jewish Mysticism si ma intreb cata legatura are cu religia moaica si daca nu inclina spre asta. E doar o parere
Iertare.
Kabalaua se bazeaza pe VT care este primit si de crestini. Se cauta intentii,taine si coduri secrete care se cred ascunse in texte. Paralel cu asta se discuta si se cerceteaza filosofic cele scrise. Inca o data: Kabalaua nu face parte din religia Mozaica/Judaism,cartile nu sunt sfinte la evrei sinu este amintita in textele VT. Nu as gresi daca as scrie ca Kabalaua face parte din cultura lumii. Kabalaua nu este o secta si nu cere de la oameni sa treaca de la o religie la alta. Bineinteles ca este mai bine inteleasa de cei care cunosc VT, in special in textul original.
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 17.12.2009, 21:34:48
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit Re

Intelegerea tainelor Sfientei Scripturi se face cu ajutorul si numai cu ajutorul Sfantului Duh.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #13  
Vechi 18.12.2009, 20:58:46
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul
Intelegerea tainelor Sfientei Scripturi se face cu ajutorul si numai cu ajutorul Sfantului Duh.
Asta este ce pretinzi dumneata dar uite ca sunt care cred altfel. Eu nu ma ocup cu Kabalaua dar onorez fiecare religie sau cercetari care se fac de persoane diferite ,numai cu conditia ca astea nu vor lovi in altii. Dumneata ajuta-te cu Sf. Duh,altii se vor multumi numai cu logica.
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 26.01.2010, 23:30:07
amarius
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Asta este ce pretinzi dumneata dar uite ca sunt care cred altfel. Eu nu ma ocup cu Kabalaua dar onorez fiecare religie sau cercetari care se fac de persoane diferite ,numai cu conditia ca astea nu vor lovi in altii. Dumneata ajuta-te cu Sf. Duh,altii se vor multumi numai cu logica.
Asa este deoarece trebuie si logica. Dar logica joaca cateodata precum ,,Interesul poartă fesul,, si merge dupa ce ii place, si nu ma refer la Evreulales sau cineva anume.
Cand a dat Moise legile si rolurile semitiilor,...

Exo 31:1 Domnul a vorbit lui Moise, și a zis:
Exo 31:2 „Să știi că am ales pe Bețaleel, fiul lui Uri, fiul lui Hur, din seminția lui Iuda.
Exo 31:3 L-am umplut cu Duhul lui Dumnezeu, i-am dat un duh de înțelepciune, pricepere, și știință pentru tot felul de lucrări,
Exo 31:4 i-am dat putere să născocească tot felul de lucrări meșteșugite, să lucreze în aur, în argint și în aramă,
Exo 31:5 să sape în pietre și să le lege, să lucreze în lemn, și să facă tot felul de lucrări.

Dupa cum rezulta aici ,,L-am umplut cu Duhul lui Dumnezeu, i-am dat un duh de înțelepciune, pricepere, și știință pentru tot felul de lucrări,, cine lucra cu D-zeu trebuia sa aiba Duhul Lui D-zeu, care l-a primit si acceptat, ptr. a pricepe, intelege si a avea stiinta...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 28.01.2010, 16:21:46
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit

Citat:
În prealabil postat de amarius Vezi mesajul
Asa este deoarece trebuie si logica. Dar logica joaca cateodata precum ,,Interesul poartă fesul,, si merge dupa ce ii place, si nu ma refer la Evreulales sau cineva anume.
Cand a dat Moise legile si rolurile semitiilor,...

Exo 31:1 Domnul a vorbit lui Moise, și a zis:
Exo 31:2 „Să știi că am ales pe Bețaleel, fiul lui Uri, fiul lui Hur, din seminția lui Iuda.
Exo 31:3 L-am umplut cu Duhul lui Dumnezeu, i-am dat un duh de înțelepciune, pricepere, și știință pentru tot felul de lucrări,
Exo 31:4 i-am dat putere să născocească tot felul de lucrări meșteșugite, să lucreze în aur, în argint și în aramă,
Exo 31:5 să sape în pietre și să le lege, să lucreze în lemn, și să facă tot felul de lucrări.

Dupa cum rezulta aici ,,L-am umplut cu Duhul lui Dumnezeu, i-am dat un duh de înțelepciune, pricepere, și știință pentru tot felul de lucrări,, cine lucra cu D-zeu trebuia sa aiba Duhul Lui D-zeu, care l-a primit si acceptat, ptr. a pricepe, intelege si a avea stiinta...
Sunt multe lucruri din VTcare nu au fost intelese sau au fost intelese gresit. Cel mai bun exemplu este cu coarnele lui Moise. Au fost unii care au inteles din cele scrise in ebraica ca Moise avea coarne si in celebra lui statuie se vad coarnele pe capul lui. In ebraica coarne si raza (de lumina de exemplu) se scriu la fel "Keren" si intelesul se deduce din restul frazei. Cine a tradus VT nu a stiut asta si a gresit scrind ca Moise acea coarne. De fapt era vorba ca avea raza de lumina (care in ebraica sunt sinonime la raze de intelepciune) care ieseau din capul lui.
In Judaism, Dumnezeu are ajutoare ingeri. Duhul ,cum il cred crestinii nu apare in VT.
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.01.2010, 17:58:47
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
In Judaism, Dumnezeu are ajutoare ingeri. Duhul ,cum il cred crestinii nu apare in VT.
Facerea 1, 2:

Și pământul era netocmit și gol. Întuneric era deasupra adâncului și Duhul lui Dumnezeu Se purta pe deasupra apelor.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.01.2010, 19:57:21
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Kabalaua nu face parte din Judaism .Adevarat ca se ocupa cu cautarea ghicitorilor,secretele si tainele (daca sunt) ascunse in VT .Numai in Ivrit (Ebraica).Cu timpul Kabalaua a inceput sa se ocupe si cu psihologia credinciosilor. In Ivrit,in trecut numerele sau scris in litere.Fiecare numar se reprezinta cu ajutorul unei litere asa ca Kabalaua face socoteli care este totalul literelor dintrun cuvant si ce alt cuvant are aceias total. Bineinteles ca sunt posibilitati mari de speculatii si asta este inca un capitol din Kabala.
Sunt multe persoane religioase care cerceta Kabalaua din curiozitate sau ca distractie insa este clar ca Kabalaua nu face parte din Judaism si nu este o conspiratie sau ceva secret. Fiecare,nu conteaza de ce religie apartine, poate adera la un club sau cerc de Kabala.Este interesant , distractiv si la moda. De exemplu Madona.
Madona este un fake ordinar. si acum plang dupa banii dati la concert. kabala = afacere.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 29.01.2010, 01:15:13
amarius
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Sunt multe lucruri din VTcare nu au fost intelese sau au fost intelese gresit. Cel mai bun exemplu este cu coarnele lui Moise. Au fost unii care au inteles din cele scrise in ebraica ca Moise avea coarne si in celebra lui statuie se vad coarnele pe capul lui. In ebraica coarne si raza (de lumina de exemplu) se scriu la fel "Keren" si intelesul se deduce din restul frazei. Cine a tradus VT nu a stiut asta si a gresit scrind ca Moise acea coarne. De fapt era vorba ca avea raza de lumina (care in ebraica sunt sinonime la raze de intelepciune) care ieseau din capul lui.
In Judaism, Dumnezeu are ajutoare ingeri. Duhul ,cum il cred crestinii nu apare in VT.
Inteleg ce scrii dar in Biblie scrie si nu se refera la ce se intelege unii sau altii.

Duhul este rûach (roo'akh), care inseamna vanul, respiratia, adierea,... Domnului.
In traducerea Jewish Society Biblie, traduce cuvantul duhul cu spirit,

Iar cuvantul ptr. inger este mal'âk (malawk'), mesager, inger, trimis.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 18.03.2010, 20:57:54
AnnaHob AnnaHob is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.03.2010
Mesaje: 3
Implicit

Ideologia evreiască este împărțită în 3 părți distincte. Prima parte este legea, a doua este sufletului legii, iar a treia parte se numește sufletul sufletului legii . Legea a fost cunoscută de toți copiii lui Israel; Mishna (sufletul legii) a fost cunoscută de rabini și învățători, dar Qabbalah (sufletul sufletului legii) a fost oarecum ascunsă, doar cei mai buni dintre inițiații evrei erau instruiți cu principiile ei secrete .
Potrivit unor mistici evrei, Moise a urcat pe Muntele Sinai de trei ori, rămânând în prezența Domnului de fiecare dată 40 de zile . Pe timpul primelor 40 de zile, Moise a întocmit tăblele cu cele 10 porunci, pe timpul următoarelor 40 de zile a primit sufletul legii, iar pe timpul ultimelor 40 de zile Dumnezeu l-a inițiat în misterele Qabbalei . Moise a ascuns în primele 4 cărți ale Pentateuch-ului instrucțiunile secrete pe care i le-a dat Dumnezeu, de secole cei care studiază Qabbalismul căutatându-le în aceste cărți . Qabbalah înseamnă tradiție secretă, sau ascunsă, legea nescrisă; potrivit unui rabin timpuriu, a fost încredințată oamenilor pentru ca aceștia să înțeleagă atât misterele universului din afara sa cât și universului dinăuntrul său.

Originea Qabbalei este un subiect de controversă . Primii inițiați ai Misterelor Qabbalismului credeau că principiile sale au fost oferite de Dumnezeu unei școli de îngeri înainte de căderea omului. Îngerii, mai târziu, au comunicat secretele lui Adam, ca prin cunoașterea lor umanitatea să își recâștige statutul de dinainte căderii. Diverși îngeri au fost angajați în inițierea celor ce aveau să stăpânească această cunoaștere: Tofiel a fost învățătorul lui Shem, Rafael al lui Isaac, Metatron al lui Moise, iar Mihail al lui David.
Potrivit lui Eliphas Levi, cele trei mari cărți ale Qabbalei sunt „Sepher Yetzirah” (cartea formării), „Sepher ha Zohar”(cartea spendorii) și „Apocalipsa” (cartea revelației) . Datele când s-au scris aceste cărți nu sunt cunoscute, dar qabbaliștii declară că „Sepher Yetzirah” a fost scrisă de profetul Avraam, este cea mai veche dintre cărți și cea mai veritabilă.

Puțină lume cunoaște influența Qabbalismului asupra gândirii medievale, atât creștine cât și evreiești . Teoriile Qabbalismului sunt cumva asemenea alchimiei, hermetismului, rosicrucianismului și masoneriei . Cuvintele Qabbalism și Hermetism sunt considerate în ziua de azi sinonime .

Adepții Qabbalei au împărțit știința lor sacră în cinci secțiuni.
• Qabbala naturală a fost folosită doar la studierea misterelor naturii.
• Qabbala analogică a fost formulată pentru a arata relațiile care există între toate lucrurile din natură, revelează faptul că toate creaturile și substanțele reprezintă un tot unitar, iar omul – micul Univers – este o replică în miniatură a lui Dumnezeu – Marele Univers.
• Qabbala contemplativă a evoluat cu scopul de a arata oamenilor mai dotați intelectual misterele sferelor celeste – planele nemăsurabile ale infinității și felul cum trăiesc creaturile în ele.
• Qabbala astrologică instruiește oamenii despre puterea, magnitudinea și substanța reală a corpurilor siderale, de asemenea despre constituția mistică a planetei.
• Qabbala magică se studiază cu scopul de a câștiga control în fața demonilor și a inteligențelor subumane din lumile invizibile. Prevede și metode de vindecare prin: talismane, amulete, invocații, etc.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 24.03.2010, 14:58:30
toni2009 toni2009 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.11.2009
Mesaje: 15
Implicit

Kabbalah, autentica Kabbalah si nu cea cu ate rosii si apa sfiintita, este stiinta care iti arata calea de a percepe realitatea, de a percepe spiritualitatea, de a-L percepe pe Dumnezeu.
Nu este nici misticism, nici ezoterism, nici vrajitorie, astrologie...

Ce inseamna de fapt Kabbalah?
Raspunsul il gasiti aici http://www.kabbalah.info/ro/ce-este-cabala/introducere
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 17:23:24
Este Este permisa slujba logodnei pe perioada postului? pompi Preotul 16 21.03.2011 20:32:41
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 14 26.01.2011 11:00:06
Ce este deschiderea cartii si daca este justificata? LETYTIA Intrebari utilizatori 12 06.01.2011 22:00:25
Este nevoie de intermediari intre noi si Hristos sau este suficienta credinta in El? maria-luisa Generalitati 41 05.01.2010 21:35:11