Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 07.05.2011, 00:36:25
Negrean Negrean is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Sunt multe lucruri din VTcare nu au fost intelese sau au fost intelese gresit. Cel mai bun exemplu este cu coarnele lui Moise. Au fost unii care au inteles din cele scrise in ebraica ca Moise avea coarne si in celebra lui statuie se vad coarnele pe capul lui. In ebraica coarne si raza (de lumina de exemplu) se scriu la fel "Keren" si intelesul se deduce din restul frazei. Cine a tradus VT nu a stiut asta si a gresit scrind ca Moise acea coarne. De fapt era vorba ca avea raza de lumina (care in ebraica sunt sinonime la raze de intelepciune) care ieseau din capul lui.
In Judaism, Dumnezeu are ajutoare ingeri. Duhul ,cum il cred crestinii nu apare in VT.
- Ce s-a intamplat Ioane?
- Mi-o murit doua nutrii.
- Nutrii?
- Nu, doua.

Știu că e puțin răutăcios, dar mi se pare că se potrivești cu tematica :D
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 17:23:24
Este Este permisa slujba logodnei pe perioada postului? pompi Preotul 16 21.03.2011 20:32:41
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 14 26.01.2011 11:00:06
Ce este deschiderea cartii si daca este justificata? LETYTIA Intrebari utilizatori 12 06.01.2011 22:00:25
Este nevoie de intermediari intre noi si Hristos sau este suficienta credinta in El? maria-luisa Generalitati 41 05.01.2010 21:35:11