Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.07.2010, 17:08:39
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit A implinit 130 de ani

A implinit 130 de ani
Autor Redactia

Antisa Khvichava, o femeie din Georgia, a sărbătorit, joi, 8 iulie, cea de-a 130-a aniversare a sa, potrivit rudelor și documentelor oficiale. "Mă simt puțin slăbită, dar nu vreau să stau în pat", a declarat Antisa Khvichava, cu ochii strălucind, în timp ce vorbea cu vizitatorii modestei sale case situate într-un sat din munții Georgiei.Vecinii și oficialii locali s-au adunat la casa îngrijită în care aceasta locuiește cu fiul său, Mihail, și mai mulți nepoți. "Îi doresc toate cele bune mamei. Mama va rămâne mama, chiar și la 300 de ani", a spus Mihail.Numeroase documente, inclusiv pașaportul său din epoca sovietică, decizia de pensionare și note de arhivă arată că femeia este născută pe 8 iulie 1880.Soțul lui Khvichava a murit în 1949, iar un fiu al ei a decedat și el, însă femeia are 10 nepoți, 11 strănepoți și stră-strănepoți al căror număr exact nu îl mai cunoaște. Khvichava, care a urmat doar școala primară, și-a petrecut viața cultivând ceai, porumb, legume și având grijă de vite. "Am muncit întotdeauna, mi-am cultivat pământul. Soțul meu a murit și am încercat să-mi cresc copiii cât de bine am putut", a spus aceasta. Apoi, la a cincea încercare, a stins lumânările de pe uriașul tort alb de aniversare - trei lumânări în forma cifrelor "130". (mediafax)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.07.2010, 17:15:51
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Parca e prea mult... dar Dumnezeu stie de ce a ingaduit sa traiasca atat...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.07.2010, 17:47:24
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Totusi, avem ce invata : munca, cinste, cumpatare, vointa, curaj...si cate vor mai fi fiind!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.07.2010, 23:48:28
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Ce mi-as dori si eu sa traiesc macar jumate din cat a trait ea.Dumnezeu sa ne ajute!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.07.2010, 12:22:49
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Ce mi-as dori si eu sa traiesc macar jumate din cat a trait ea.
Cand eram mica ma rugam in fiecare seara sa traiesc 100 de ani asa frica imi era de moarte, de morti ca fugeam cat ma tineau picioarele cand vedeam un mort dar acum citind in Psaltire si vazand ca zilele omului sunt 70 de ani si cine e in putere 80 de ani iar mai mult decat acestia osteneala si durere... parca nu ma mai incanta decat sa traiesc atat cat imi este necesar pentru mantuire
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.07.2010, 12:30:56
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Stie eu ca adevaratii crestinii au batraneti frumoase si mor frumos, indiferent de varsta.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.07.2010, 12:34:26
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Stie eu ca adevaratii crestinii au batraneti frumoase si mor frumos, indiferent de varsta.
Asta e adevarat! Acum m-am gandit la Parintele Iustin, este in varsta dar are un chip luminos!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.07.2010, 12:39:48
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Nu-i important cat traiesti, ci cum traiesti. Imi plac batranii, indeosebi cei care raspandesc zambet, desi teoretic se afla cel mai aproape de moarte. Asta denota ca stiu cum sa traiasca.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.07.2010, 13:04:37
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

A fi impresionat de așa ceva dovedește lipsă de credință în eternitate, în viața veșnică.

Cât despre bătrâni, însăși faptul că sunt bătrâni, adică uzați fizic și psihic, dovedește că nu au știut cum să trăiască, că nu au căutat înțelepciunea lui Dumnezeu, cei mai mulți nu au trăit cum se cuvine, în înfrânare ci în odihnă și distracții.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.07.2010, 15:33:58
eudany01's Avatar
eudany01 eudany01 is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.04.2007
Locație: brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 41
Implicit

e ciudat sa ii spui cuiva care a implinit 130 de ani multi inainte, ca poate isi doreste sau nu. eu una mi-as dori sa traiesc atat sa imi vad copilasii mari si sa duca o viata cat mai placuta lui Dumnezeu. sa imi vad nepotii si stranepotii, sa imi lase Dumezeu timp sa imi plang pacatele si sa ne mantuim cu totii.
__________________
Doamne Ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Manastirea Esanca a implinit in ziua hramului un an de la infiintare NECTARIE Biserica Ortodoxa Romana 1 09.01.2011 00:36:39
Profetiile mesianice s-au implinit in Hristos georgeval Din Vechiul Testament 31 28.04.2008 20:30:16