Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 03.08.2012, 23:35:11
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Hihi, si eu am intalnit saptamana trecuta o babuta la fel. Dupa ce i-am dat un paharut de coliva , am vrut sa ii cumpar o gogoasa, caci vazusem ca se uita la patiserie, si mi-a spus sa nu o fac, ca i-am dat pana acum prea multe!!! Si nu ii dadusem decat un paharut de coliva. Si apoi mi-a spus niste lucruri despre mine pe care nu stiam ca un om, chiar asa batran, cum era, le putea intui asa usor, de m-am si mirat. La sfarsit, mi-a urat si mie multa sanatate si sa intalnesc un baiat dragut.
Ai furat cu o gogoasa o minunata binecuvantare. Aceasta recunostinta a omului simplu si bun la suflet, transpusa in a dori binele celui ce ti-a facut un bine (indiferent cat de mic), atrage binecuvantarea lui Dumnezeu. Avand o experienta asemanatoare, sunt convinsa ca te va ajunge aceasta binecuvantare.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 07.08.2012, 21:48:07
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Duminica, la biserica, in toiul slujbei, doi orbi se indreapta spre iesire. El este complet orb, ea cred ca mai vede foarte putin cu un ochi si il tine pe el de mana, pasesc cu mare grija, foarte incet, printre multimea de lume in genunchi. O mana timida ii intinde ei un leu, apoi i-l pune in mana. Ea se opreste, ii miroase. Apoi o alta mana ii intinde un leu, apoi o alta, apoi o alta, apoi multe maini intinse cu un leu pentru cei doi orbi... Ea se opreste de fiecare data, ii miroase si ii baga in plasa, multumind. Orbul care sta langa ea de abia intelege ce se intampla. Insa acum apare omul frumos. V-am mai vorbit despre handicapatul (nu folosesc cuvantul cu sens peiorativ, dar nu stiu cum se numeste infirmitatatea lui in termeni medicali) care face turul bisericii, salutand, asa cum poate, pe toata lumea. Din putinii bani primiti de la lume isi cumpara cu bucurie lumanari, prescura, face semne cuiva sa ii scrie un pomelnic si apoi merge incetisor, asa cum poate el, spre altar cu darurile si cu un leu sau doi. De data aceasta, omul nostru mergea dupa orbi, sontac-sontac, si cand s-a putut apropia destul de mult de ei, cu multa bucurie a pus in mana femeii o moneda de 50 de bani... Nu stiu daca femeia oarba stia cine i-a dat moneda, dar tare fericit mai era binefacatorul ei!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 07.08.2012, 22:07:08
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Dublu post...........
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 09.08.2012, 00:33:49
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Pana mai apar alte relatari despre oamenii frumosi si nestiuti care se afla in jurul nostru, o sa va mai povestesc o intamplare la care am fost martora mai demult in biserica (in aceeasi biserica) si in care am mai descoperit inca un om frumos, sub toata aparenta banalului: o femeie adusese niste banane ca prinoase intr-o duminica si incepuse sa le imparta dupa slujba celor care erau in jurul ei. Printre ei si o doamna de vreo 60 ani, care nu stiu daca statea si ea sa primeasca ceva sau doar se nimerise acolo. Primeste femeia aceasta o banana si numaidecat o vad sarind sa o pupe pe cea care i-o daduse, spunandu-i ca in dimineata aceea nepotelul i-a cerut banane si ca isi facea grija ca nu are bani sa ii cumpere: "Si uite, ca mi v-a scos Dumnezeu in cale pe dvs. sa imi dati o banana, sa i-o pot da nepotelului meu." Oameni credinciosi, care stiu sa recunoasca Pronia divina in gesturile cele mai mici...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 11.08.2012, 11:57:44
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

De abia am venit de la biserica, de unde din nou am primit o lectie frumoasa de atitudine jertfelnica si de asumare a crucii crestine in imprejurari nefavorabile. La pachet insa cu o mare sperietura:

Parintele in varsta tocmai se pregatea sa dea binecuvantarea finala, cand s-a albit dintr-o data la fata, a ametit, s-a tinut cu mana de iconostas, a facut un pas inapoi si a cazut lat in altar!!!! Fireste, toata lumea s-a speriat, au chemat salvarea, slujba a fost cateva minute intrerupta... Rumoare, toata lumea ingrijorata - diabet, tensiune, post, caldura? In mai putin de cinci minute, a reluat insa slujba cu multa insufletire, zambind tuturor. A parasit apoi putin biserica pentru ca venise salvarea, dar a revenit repede, tot in vesmintele preotesti, spunand ca a fost consultat si ca nu are nimic! Salvarea insa a ramas in fata bisericii... La sfarsitul parastasului, lumea, care pana in urma cu cateva minute era speriata si ingrijorata, a tabarat pe el, sa oficieze slujba la cimitir, iar cand parintele le-a cerut un mic ragaz de o ora, nu au inteles! Ca ei au vorbit de acum doua saptamani pentru slujba de la cimitir, cum sa nu mai vina, cum sa mai astepte, sa vina acum, acum! Si parintele acesta e foarte delicat cu oamenii, nu vrea sa ii supere deloc si le spunea cu multa blandete ca daca le-a promis ca vine, vine, ca el nu ii incurca, dar sa il mai astepte putin...

Batrana mai surda, de 87 de ani, cea cu busuiocul, ma ia si ma pupa cand dau sa plec din biserica si imi spune, raspunzand neputintei mele de a pricepe de ce parintele accepta sa fie luat pe sus de lume, sa conduca prin tot orasul, dupa ce tocmai lesinase: "Mama, are har si lumea il cauta. Ii e si rusine de lume. Asa e la ei, trebuie sa slujeasca pana ce ... (face un gest, isi pune mainile pe piept). Se feresc sa spuna ce au, nu stie nimeni. Asa a fost si cu cel dinaintea lui, a facut slujba, trebuia sa mearga la medic si l-au dus mort."

Sa ii dea Domnul sanatate parintelui si sa ii intareasca pe toti preotii in slujirea lor jertfelnica!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 11.08.2012, 16:02:17
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Ei uite asta nu pot eu pricepe si de aceea am si scris ce am scris pe un alt fir unde cineva se revolta ca preotul, la peste 40 grade afara a scos nu stiu ce cantare si s-a scurtat slujba.

Imi amintesc si eu de cand mergeam la parintele Galeriu. Si acolo trageau oamenii de el si se ruga doamna preoteasa: "mai lasati-l sa bea macar un ceai, sa inghita ceva. Lasati-l ca este bolnav." Uneori trebuia sa fie mai energica si sa-l "fure" din biserica.

Dupa ce ca slujba se termina tarziu seara, pe la 21:00h, parintele se mai ruga cu oamenii. Cu fiecare in parte, pentru problema sa. Pleca in noapte din biserica.

Si ma doare ca oamenii nu pot intelege ca si preotii sunt oameni, la fel si credinciosii. Toti au nevoie sa bea ceva, sa manance, sufera de cald, pica si ei cu circulatia vara, li se face rau.

S-a ajuns ca oamenii sa nu mai fie oameni.

"Ce daca omului i s-a facut rau si a cazut in biserica, sa vina sa-mi faca slujba la cimitir".
Dar nu mai era si alt preot in biserica?
In tara sunt cate doi preoti in parohie.
Tu sa fi in starea lui, abia sculat din lesin, ce ai face?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #37  
Vechi 11.08.2012, 21:24:56
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Ei uite asta nu pot eu pricepe si de aceea am si scris ce am scris pe un alt fir unde cineva se revolta ca preotul, la peste 40 grade afara a scos nu stiu ce cantare si s-a scurtat slujba.

Imi amintesc si eu de cand mergeam la parintele Galeriu. Si acolo trageau oamenii de el si se ruga doamna preoteasa: "mai lasati-l sa bea macar un ceai, sa inghita ceva. Lasati-l ca este bolnav." Uneori trebuia sa fie mai energica si sa-l "fure" din biserica.

Dupa ce ca slujba se termina tarziu seara, pe la 21:00h, parintele se mai ruga cu oamenii. Cu fiecare in parte, pentru problema sa. Pleca in noapte din biserica.

Si ma doare ca oamenii nu pot intelege ca si preotii sunt oameni, la fel si credinciosii. Toti au nevoie sa bea ceva, sa manance, sufera de cald, pica si ei cu circulatia vara, li se face rau.

S-a ajuns ca oamenii sa nu mai fie oameni.

"Ce daca omului i s-a facut rau si a cazut in biserica, sa vina sa-mi faca slujba la cimitir".
Dar nu mai era si alt preot in biserica?
In tara sunt cate doi preoti in parohie.
Tu sa fi in starea lui, abia sculat din lesin, ce ai face?
Da,intr-adevar...vezi ca uitam aceste aspecte legate de sacrificiul personal al preotilor,in general se vorbeste despre cati bani fac,ce masini luxoase detin sau cati bani cer pt serviciile religioase...

Multi slujesc bolnavi,insa prea putini cunosc deoarece nu fac din asta vreo lauda.

Asta se intampla tuturor semenilor nostri care lucreaza cu publicul:doctori,coafeze,ospatari,functionari,vanz atori...nu ne punem problema de ce omul respectiv nu-ti tranteste un zambet larg de la o ureche la cealalta si nu-ti acorda atentia care i se cuvine oricarui print...nu ne gandim ca acel om poate nu se simte bine,poate are probleme in viata personala.
"Nu este problema mea,sa fie inlocuit cu unul care poate sa-mi satisfaca mie nevoile,acum!".Asta este tot ceea ce conteaza!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 11.08.2012, 22:26:35
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Da,intr-adevar...vezi ca uitam aceste aspecte legate de sacrificiul personal al preotilor,in general se vorbeste despre cati bani fac,ce masini luxoase detin sau cati bani cer pt serviciile religioase...

Multi slujesc bolnavi,insa prea putini cunosc deoarece nu fac din asta vreo lauda.

Asta se intampla tuturor semenilor nostri care lucreaza cu publicul:doctori,coafeze,ospatari,functionari,vanz atori...nu ne punem problema de ce omul respectiv nu-ti tranteste un zambet larg de la o ureche la cealalta si nu-ti acorda atentia care i se cuvine oricarui print...nu ne gandim ca acel om poate nu se simte bine,poate are probleme in viata personala.
"Nu este problema mea,sa fie inlocuit cu unul care poate sa-mi satisfaca mie nevoile,acum!".Asta este tot ceea ce conteaza!

Ai dreptate, Yasmina...
Imi aduc aminte un eveniment putin amuzant legat de acest parinte, dar foarte graitor fata de cum inteleg unii preoti ca nu trebuie sa isi sminteasca enoriasii nici macar cu gandul: odata, cred ca tot la un parastas, un copil i-a dat sticla de vin ca sa stropeasca coliva si au cazut pe jos cativa stropi. Parintele l-a rugat, mai in gluma, mai in serios, sa aiba grija sa nu ii stropeasca si vesmintele, pentru ca il vad oamenii si dupa aia pot crede: ia uite si parintele, s-a imbatat si acum vine si slujeste! Dincolo de comicul situatiei, din pacate, multi se gandesc sa acuze, in necunostinta de cauza,mai ales preotii, legandu-se de niste aspecte minore.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 12.08.2012, 00:00:25
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Ai dreptate, Yasmina...
Imi aduc aminte un eveniment putin amuzant legat de acest parinte, dar foarte graitor fata de cum inteleg unii preoti ca nu trebuie sa isi sminteasca enoriasii nici macar cu gandul: odata, cred ca tot la un parastas, un copil i-a dat sticla de vin ca sa stropeasca coliva si au cazut pe jos cativa stropi. Parintele l-a rugat, mai in gluma, mai in serios, sa aiba grija sa nu ii stropeasca si vesmintele, pentru ca il vad oamenii si dupa aia pot crede: ia uite si parintele, s-a imbatat si acum vine si slujeste! Dincolo de comicul situatiei, din pacate, multi se gandesc sa acuze, in necunostinta de cauza,mai ales preotii, legandu-se de niste aspecte minore.

Pai stia dansul,saracul,unde poate duce fanteziile altora.

Mi-a spus matusa mea ca preotului i s-a facut rau pe cand slujea la cimitir,iar oamenii au gasit de cuviinta sa puna aceasta intamplare pe seama bauturii,cica ar fi inchinat prea mult vin pt decedati!
Nesimtire.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 12.08.2012, 13:35:47
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Da, Sophia, sunt trei preoti, dar daca unul dintre ei vrea sa slujeasca, nu il poate obliga nimeni sa nu o faca. Asa sunt unii, se jertfesc pe ei insisi, dau totul din ei, cu dragoste si fara cracnire, fara parere de rau, pana la ultima suflare. In biserica aceasta, observ ca preotii se inteleg bine, e armonie, se sincronizeaza bine si nu se isca intre ei certuri si invidii, ca in alte parti. Cel putin, asta se vede.Din fericire, azi parintele s-a simtit bine, de vreme ce a putut tine slujba pana la capat, transpirase la predica, desi e foarte racoare si dupa slujba, un puhoi de oameni stateau sa se spovedeasca. Nici nu ma asteptam la altceva, nici de la dansul, dar nici de la lumea din biserica noastra.

Dar sa revenim on topic si sa prezentam si alti oameni frumosi si nestiuti.
V-am relatat intamplarea cu acei doi orbi. Ei bine, acum sunt din nou personajele principale si oamenii frumosi. Azi am vazut cum o persoana i-a pus in mana oarbei doua prune. Femeia le-a pipait si a exclamat: "Pruneee! O sa le mananc cu paine impreuna cu fiul meu. De ce nu mi-ai dat, Doamne, mai multe?" Femeia i-a mai pus in mana cateva prune si acum bucuria oarbei era deplina: "Am mai primit prune. Mi-a dat Dumnezeu prune!" Si chiar ii daduse Dumnezeu, ca asta e esenta milosteniei. Ii dai nevoiasului ca si cum i-ai da Domnului si nevoiasul primeste ca si cum ar primi de la Domnul. Si ea chiar a primit de la Domnul, caci e oarba si nu vedea cine ii da.

Ce imi plac oamenii din biserica mea!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
oamenii - omenirea dobrin7m Generalitati 14 06.01.2013 22:44:14
In jurul vostru sunt oameni credinciosi? cred_cu_adevarat Generalitati 26 12.12.2012 04:10:49
De ce il resping oamenii pe Hristos ? Savonarola Biserica Ortodoxa Romana 79 18.01.2012 22:23:21
Sa fim sensibili la ce se petrece in jurul nostru Nicoletapopa Calugarul 15 12.12.2009 21:22:54
Oamenii care vor implinirea Maria82 Nunta 40 12.11.2009 12:38:50