Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.02.2024, 12:00:47
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 280
Implicit G. SIMION / AUR – „parazitism”, trădare, șarlatanism, lichelism, extremism, impostură

Deschid această dezbatere, chiar dacă pe alocuri m-am mai pronunțat asupra a diferite aspecte legate de cele două „entități” menționate în titlu, însă acum încep să cred că am ajuns cumva la caracterizarea acestor fenomene în esența lor, să zic așa, cu anumite rezerve, evident, însă toate acțiunile „entităților” nu fac decât să confirme concluziile la care am ajuns, pe bază de argumente juste.

Chiar relativ recent am observat o nouă acțiune abjectă de „parazitare” a unei alte valori a societății românești, mă refer la Puric Dan, cel care a acceptat din nefericire, și nu este prima greșeală de tip asociere mediatică absolut inadecvată a acestui om extraordinar și în calitate de artist și în cea de conștiință a societății românești, deci care a acceptat să intre în jocul de „parazitism” politic, imagistic pe care l-a făcut „suveranistul” koșer Georgică „Panaramă” Simion, zis și Georgică „Che Gargara”, anume este vorba despre o așa-zisă „competiție”, o aberație fără niciun sens, din interiorul AURului pentru o așa-zisă candidatură, dar nu la președinția acestei adunături, ci la cea a României. Nu este prima oară când acest șarlatan politic de cea mai joasă speță (Simion) face astfel de lucruri, de „parazitări” ale imaginilor sau chiar personalităților altora în comparație cu care el este realmente „un nimeni în drum”. Am observat și în trecut mai ales la anumite televiziuni, că Simion fie avea o poză pe ecran pusă alături de poze ale unor personalități marcante, deși faptele lui și „ideile” lui nu au nicio legătură cu acele persoane, fie i se afișa imaginea în timpul unei dezbateri cu direcții conservatoare sau suveraniste, el neavând în realitate nicio legătură cu valorile și dezbaterile respective, am observat deci că este un mecanism clar de manipulare a unor anumite categorii de oameni prin această permanentă „parazitare” prin asociere, pentru ca unii oameni să fie induși în eroare, să fie manipulați cu privire la așa-zisa „valoare” și la așa-zisele „intenții bune” ale acestui personaj sinistru, suprarealist, aproape inimaginabil, G. Simion. (Apropo de astfel de „jocuri”, chiar și Târziu C., care nu a fost amestecat în general în astfel de manevre, s-a prezentat odată cred că pe la RTV ca fiind „noul Dragnea”...)

Cred că o să spun mai multe în alte postări, dacă va fi cazul, despre implicările lui Puric Dan în aceste manevre ticăloase ale AURului și ale lui Simion, însă acum nu pot să nu observ că lui Puric i s-a tras preșul de sub picioare, ceea ce era evident de așteptat, când recent probabil a fost încurajat să iasă în public cu declarații cum că va fi viitorul candidat susținut de AUR la președinția României, pentru ca ulterior „AURiferii” să iasă cu alte precizări, cum că ar fi doar o „testare”, terfelindu-i imaginea încă de la început, ceea ce era de așteptat, pentru că vorbim de Simion și de AUR. Puric a avut o reacție acidă, și s-ar putea ca în viitor Simion să aibă probleme pentru atitudinea lor față de Puric și nu doar față de el.

Oricum, acceptul lui Puric Dan de a intra în aceste jocuri, pentru că este vorba și despre așa-zisul nou „referendum pentru familie”, este greu de calificat, având în vedere ceea ce urmăresc Simion și AUR în realitate sau ceea ce urmăresc alții prin mijlocirea acestor impostori incalificabili.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.02.2024, 21:15:22
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.969
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
[/b] (Apropo de astfel de „jocuri”, chiar și Târziu C., care nu a fost amestecat în general în astfel de manevre, s-a prezentat odată cred că pe la RTV ca fiind „noul Dragnea”...)
Eu nu cred așa ceva, Claudiu Târziu e anti PSD de când e în spațiul public, a fost mai degrabă păcălit de intelectuali de tipul Papahagi să scrie și el un text de susținere pt Macovei.

Nu cred că s-ar compara nimeni cu unul care negocia servicii sexuale la schimb cu implanturi de silicoane, daddy dragnea e un rebut și atât, nu a făcut nimic el a parazitat teme precum programul tomatelor și alte inițiative bune dar preluate de la alții și neduse la capăt.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.02.2024, 21:19:48
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.969
Implicit

Nu am văzut niciun anunț oficial din partea AUR-ului că va susține candidatura - lui Puric, unde s-a promis că trebuie să fie desemnat oficial ?

Nu așa se numește o candidatură pe promisiuni, la niciun partid sau organizație, e o minciună din start că i s-a promis dacă subiectul nici nu a fost dezbătut cu filialele.

Poate Puric s-a grăbit să anunțe candidatura ca să atragă atenția presei asupra AUR și să fie o strategie de imagine, acel concurs de desemnare al președintelui semană cu alegerile PRIMARIES din Statele Unite.

E clar însă că balanța e dezechilibrată și George Simion are activul cel mai mare de partid de partea lui, dar ceilalți care vor intra în cursă ar putea fi demnitari sau miniștri și oameni din administrație, deci nici ei nu ar pierde pe termen lung.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.02.2024, 21:29:14
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.969
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Chiar relativ recent am observat o nouă acțiune abjectă de „parazitare” a unei alte valori a societății românești, mă refer la Puric Dan, cel care a acceptat din nefericire, și nu este prima greșeală de tip asociere mediatică absolut inadecvată a acestui om extraordinar și în calitate de artist și în cea de conștiință a societății românești, deci care a acceptat să intre în jocul de „parazitism” politic, imagistic pe care l-a făcut „suveranistul” koșer Georgică „Panaramă” Simion, zis și Georgică „Che Gargara”,
Vezi că singura panaramă de pe forum ești tu, tu latri la lună despre unul care e persoană publică, e ca și cum te-ai certa cu ecranul ca un tulburat de duhuri rele, întâi te-ai luat de pr Necula, apoi de ÎPS Streza deci ai o problemă cu persoanele publice.

bot parazitează imaginea lui Simion primește donații să dea cu rahat în el și face bani și din monetizarea filmelor vomitante despre Simion, deci mii de euro pe spatele lui lună de lună din denigrare și demonizarea unui om, deși youtube interzice hărțuirea altor persoane care au canal de youtube.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.02.2024, 10:08:53
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Oricat ar fi de frumos un viitor cu Dan Puric presedinte si George Simion premier pe 4 ani, defapt prin ei se elucubreaza cel mai egoist nationalism crestin, pripit-naiv spre autodistrugere care strica sufletul oamenilor si al tzarii fara sa putem sa vrem sa fim constienti de acest pericol tot mai grav din pricina ca prea ne-ar placea sa scapam de USLamistii astia corupti si tradatori care de 34 de ani s-au capatuit fara scrupule cu maxima nepasare si tupeu arogant, ipocrit, viclean, imbecil.

Nu putem sa ne dam seama de iubirea de sine, maica tuturor patimilor pacatoase, ci cu indulgenta o neglijam din interes.

Cadem prin AUR in justitie populara haiduceasca de tip nirvana-satana nationalista, extremista in egoism si elucubrare de smintzisori!

Nu sesizati pericolul?
Nu sesizati drogul puterii spre care merg sufletele noastre crestine conduse la pierzare prin egoism de acesti actori si politicieni geniali?

Vor juca cu naivitate pe post de tzapi ispasitori caprizand toate turmele de romani pe care le vor arunca in prapastia egoismului si dezbinarii!

O sa votez Dan Puric si AUR-Simion premier insa va fi vai de noi din pricina drogului nebuniei egoiste nationaliste etnice, rasiste, erectice care va urma!

E trist insa asta-i purul adevar.
Nici io nu ma pot opune acestui val sinucigash!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 19.02.2024 at 10:11:26.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.02.2024, 11:28:38
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 280
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nu am văzut niciun anunț oficial din partea AUR-ului că va susține candidatura - lui Puric, unde s-a promis că trebuie să fie desemnat oficial ?

Nu așa se numește o candidatură pe promisiuni, la niciun partid sau organizație, e o minciună din start că i s-a promis dacă subiectul nici nu a fost dezbătut cu filialele.

Poate Puric s-a grăbit să anunțe candidatura ca să atragă atenția presei asupra AUR și să fie o strategie de imagine
Opinia mea este că Puric pur și simplu a fost „fraierit” de unii din interiorul AUR. De altfel Puric a și avut o reacție acidă ulterior, menționând că el nu se lasă măsurat, testat, că „un puric sare de colo colo”, ceea ce a fost, opinia mea, un avertisment clar, dat în stilul său de umor, către „AURiferi”. Este o greșeală enormă din partea lui Puric Dan, însă nu este exclus la o vreme să „întoarcă armele” împotriva escrocilor politici de AUR.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
E clar însă că balanța e dezechilibrată și George Simion are activul cel mai mare de partid de partea lui, dar ceilalți care vor intra în cursă ar putea fi demnitari sau miniștri și oameni din administrație, deci nici ei nu ar pierde pe termen lung.
Pentru mine nu este o surpriză faptul că Simion încearcă din nou să „paraziteze”, să „căpușeze” imaginea unor oameni considerați personalități; se știe că Diaconu a mai fost folosit, deși eu nu l-am văzut în perioada 2019-2020, chiar dacă el pretindea subtil la tv că AUR ar fi intrat în parlament „pe barba lui”.

Deci acum înțelegem că ar fi vorba și despre niște „remunerări” pentru cei care ar accepta rolul nedeconspirat de „saci de box” sau „sparing partneri” ai lui Gică „Panaramă”. Oricum am observat că tot mai multă lume, deja se vehiculează și pe la tv, își dă seama de tacticile șarlatane folosite de Simion și de AUR, de permanenta „operă de căpușare” a unor valori, principii sau personalități prin care s-a „remarcat” șarlatanul politic Simion de-a lungul întregii sale „activități” „civico-politice”.

„George Simion își adună niște personalități pentru a îi folosi în campanie, pentru a își face el campanie ...”
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.02.2024, 11:34:59
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.969
Implicit

Nu i-a obligat nimeni să candideze la alegerile Primare Interne pe model Primaries american.

Terheș și Piperea vor fi europarlamentari, dar le ajută în viitor un plus de imagine fiind atenția pe alegerile interne din AUR, Puric poate fi un ministru al culturii că tot se pricepe la teatru.
Mircea Diaconu a vrut el să-i ajute atunci în 2020, nu l-a obligat nimeni,și fiecare se laudă că AUR ar fi intrat pe barba lor ba Șoșoacă, ba nu știu care parlamentar care era un cvasianonim în 2020, pe Diaconu nu l-am auzit lăudându-se sau arogându-și merite.

Mâine poimâine și Nașul tv care a cerut boicot vot are un merit că e George Simion parlamentar.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.02.2024, 13:12:52
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit Marele razboi psihologic bate la usi

Iata aici noua versiune Matrix USL 2.0 reloded.

Inseamna ca in Romania-utopia se va da un mare razboi politico economic si spiritual intre:

-uslamistii roscovani galbejiti condusi de Klauss Wader Iohannis cu generalii Ciocio-lacu si Ciuciu-ca luptand pentru impunerea matrixului paralel supus stapanilor imperiului si imparatului groazei,

-patriotii nationalisti egoizati elucubrant in smintzisorime ai lui Simion Gica Contra si Dan Puric, tzapii ispasitori, ce caprizeaza toata tzara cu suflete cu tot

-cavalerii jegdai ai fortei dreptei condusi de Sica Mandolina, Drula si cu Bula supravegheata spiritual de Ioda si Obi-Wan Kenobi care sateizeaza, erectizeaza si instraineaza tot ce prind

-titanicii lui Shosoaca trimitznad la plezneala sos disperat si justitiar vrand salvare, multa salvare... de Zelinsky ca cica se loveste tzara de rasPutin ca de un Eisberg-Stoltenberg si se scufunda mitropoliile in lgbtism ca Grecia,

-PERpelitzii lui Calinescu cu specific rrrromanesc gen iumor negru si verde cine n-ar pierde ca romanii au talente

-UDMRatatii lui Kelemen despre care n-ai ce spune decat de bine ca de morti

-si altii...

Vai frumoasa tzara mea cum te caca ”pasarea”, oare cate tzepe-ti vei mai lua?
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 19.02.2024 at 13:20:50.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.02.2024, 14:13:40
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 280
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Vezi că singura panaramă de pe forum ești tu, tu latri la lună despre unul care e persoană publică, e ca și cum te-ai certa cu ecranul ca un tulburat de duhuri rele, întâi te-ai luat de pr Necula, apoi de ÎPS Streza deci ai o problemă cu persoanele publice.
Nu am „o problemă cu persoanele publice”, așa-zisele „persoane” publice menționate au probleme mari de înțelegere a unor drepturi legitime ale oamenilor (inclusiv cel de manifestare a unei libertăți de conștiință), în special dacă sînt creștini ortodocși români, trăiesc cu tot felul de false percepții și prejudecăți cum că ar fi „necriticabili”, „inamovibili” și așa mai departe, se cred „zei” sau chiar „dumnezei” pe pămînt, deși față de alții sînt ca niște sclavi.

(Oricum tov. STREZA (Liviu) a ieșit cam „șifonat” din intervențiile mele de manifestare a unui drept de exprimare liberă, inclusiv și în temeiul libertății de conștiință, deși „șifonat” e puțin spus, având în vedere și greutatea subiectelor despre care am vorbit, și greutatea argumentelor. Tov. STREZA (Liviu) cred că va avea probleme destul de mari la cartea de istorie, chiar dacă „dumnealui” poate crede că românii și memoria lor autentică ar avea soarta „pecetluită”, și, întîmplător sau nu, sînt primul și poate chiar singurul care am dezvăluit și argumentat anumite fapte, iar aceste merite vor trebui să îmi fie recunoscute într-o formă sau alta, mai devreme sau mai târziu, și părerea mea este că va avea și probleme foarte mari în raport cu Dumnezeu, și deja are, pentru că, poate mă înșel eu și Dumnezeu vede lucrurile altfel (oricum sigur le vede mai bine decât mine, din toate punctele de vedere), nu prea cred că un astfel de personaj sinistru, un astfel de „fariseu” cu multe și grele păcate capitale pe care le are „în desagă” (nu spun pe conștiință, pentru că în opinia mea acest personaj are probleme foarte mari cu conștiința morală) poate să fie acceptat în Împărăția lui Hristos. Felul în care acest personaj a falsificat și nenorocit credința prin diverse fapte și nefapte, iar despre unele am vorbit aici pe forum, în ciuda funcțiilor pe care pretinde el că le-ar avea, e mai mult decât strigător la Cer. Nu cred că un astfel de personaj absolut incalificabil poate să intre sau să fie primit în Împărăția lui Hristos.)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.02.2024, 14:48:03
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 735
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
(Oricum tov. STREZA (Liviu) a ieșit cam „șifonat” din intervențiile mele de manifestare a unui drept de exprimare liberă, inclusiv și în temeiul libertății de conștiință, deși „șifonat” e puțin spus, având în vedere și greutatea subiectelor despre care am vorbit, și greutatea argumentelor. (...)
Despre ce-i vorba aici? Ai un link? Sau vorbești doar de spamul tău pe forum fără de consecințe?
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa

Last edited by RappY; 19.02.2024 at 14:51:36.
Reply With Quote
Răspunde