Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #611  
Vechi 31.03.2011, 08:15:28
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Despre avva Teodor de la Eleuteropolis

Avva Avraam ivireanul l-a intrebat pe avva Teodor de la Eleuteropolis: "Ce este mai bine, parinte, sa dobandim slava sau dispret?". Batranul zice : "Eu doresc sa dobandesc mai degraba slava decat dispret. Daca fac un bine si sunt slavit, pot oricand sa ma condamn pe mine insumi, zicand ca nu sunt vrednic de acesta slava. Dispretul insa este rodul faptelor rele. Cum as putea sa-mi mangai inima daca as stii ca oamenii se smintesc din cauza mea? Asadar, mai curand faci bine si esti slavit". Avva Avraam a zis: "Bine ai vorbit, parinte".
Reply With Quote
  #612  
Vechi 31.03.2011, 14:58:58
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit

"Pace sa aveti intre voi. Fiti indelung rabdatori catre toti. Sa nu rasplateasca cineva rau pentru rau, ci pururea cele bune sa urmati unul fata de altul si fata de toti. Pururea bucurati-va. Neincetat rugati-va. Pentru toate multumiti, de tot felul de lucru rau sa va feriti." (1 Tes. 5, 13-22).
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #613  
Vechi 31.03.2011, 17:22:36
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Spunea Parintele Galeriu, in cartea sa Jertfa si Rascumparare (pe care de curand am primit-o de la prietenul Scotsman), ca "iubirea ziditoare se afirma intr-o intreita directie: prin dar, prin jertfa si prin servire". Mi-au placut aceste cuvinte.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #614  
Vechi 31.03.2011, 20:25:30
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Cei ce au pazit cu sfintenie pravila sfanta, sfinti-se-vor, si cei ce au invatat-o, vor sti ce sa raspunda." (Intel.lui Solomon 6,10)
Reply With Quote
  #615  
Vechi 01.04.2011, 17:36:30
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Multumesc Mirela ! ( initiatoarei acestui thread )

Ai luat decizia sa pleci dupa forum , e decizia ta si nu o comentez in nici un fel , dar vreau sa-ti spun cu toata sinceritatea ca ai lasat un gol imens prin plecarea ta . Profit de acest thread deschis de tine , pentru a-ti multumi pentru tot si toate cele de aici , inclusiv cu aceasta tehnica a internetului . Cuvant de folos pentru Mirela ( fost user : mirelat ) : "Dragostea indulceste sufletul amarat , pe cel intristat il vindeca , iar pe cel smerit il face sa-si redobandeasca puterile sale " (Ioan Gura de Aur ),Sa-ti dea Dumnezeu , draga Mirela , oriunde ai fi sa ai parte de multa dragoste , intelegere , sanatate , si multa putere pentru a le duce pe toate cu bine pana la capat !
Attached Images
File Type: jpg buchet-mixt-red-and-yellow-posy-8389-1.jpg (5,2 KB, 3 views)
File Type: jpg maica-domnului-2.jpg (21,4 KB, 3 views)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 01.04.2011 at 17:40:38.
Reply With Quote
  #616  
Vechi 06.04.2011, 07:56:23
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit Iti multumesc mult, Cristi

Da, si am sa continui, draga Cristi, cu unul din versetele mele preferate, de la Sf. Ap. Pavel citire : "Si acum raman acestea trei : credinta, nadejdea si dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." (I Corinteni 13,13 - pentru cine doreste sa caute).
Reply With Quote
  #617  
Vechi 06.04.2011, 12:42:46
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit

Parintele Paisie

Despre osândirea aproapelui

Să nu judeci pe nimeni, tată. Tare-i păcat să judeci. Vezi pe cineva că a gresit, să-ti fie milă de el: "Doamne, săracu', uite ce i-a făcut diavolul..." - si să nu judeci pe nimeni. Si să-i vezi pe toti deopotrivă, să nu zici că unul e mai bun si altul mai putin bun. Să nu osândesti pe nimeni. Să-i ai pe toti mai buni decât tine. Si nu mai purta grijă de ce fac altii; ia seama la ce faci frătia ta.
Era un frate, Coprie, care văzând că nu se poate lupta cu ereticii, a început să se roage: "Doamne, ia pe cutare de pe pământ, că uite, face atâta rău, sminteste atâta lume" - si tot asa se ruga mereu. Si a visat într-o noapte că S-a pogorât Iisus de pe cruce si a întors obrazul spre Coprie si i-a spus: "Loveste, Coprie, loveste... Dacă Eu sunt gata să Mă răstignesc a doua oară pentru sufletul acesta, cum te rogi tu să-l omor?" Iac-asa... Ai văzut, tătucă?
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #618  
Vechi 15.04.2011, 06:48:40
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit La vreme de ispita - pilda zilei

Fratele il intreaba pe batranul avva Moise: "Ce trebuie sa faca omul cand este ispitit sau cand vine asupra lui un gand al dusmanului?". Batranul ii zice: "Trebuie sa planga in fata bunatatii lui Dumnezeu, ca sa-l ajute; indata ne gasim linistea, daca ne rugam cu stiinta, caci este scris: "Domnul m-a ajutat, nu ma tem de ce-o sa-mi faca omul".
Reply With Quote
  #619  
Vechi 15.04.2011, 08:07:55
Mia Mia Mia Mia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 145
Implicit

" Bun este acela ce ar fi putut sa fie rau si n-a fost."
__________________
"Nu te teme, Eu sunt cu tine."
Reply With Quote
  #620  
Vechi 23.04.2011, 21:52:09
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile Parintele Cleopa

"Astazi este Pastile Domnului . Astazi Hristos , Viata noastra , a biruit moartea , iadul si pe diavolul . Astazi ni s-au deschis portile Raiului si ale Imparatiei Cerurilor . Astazi ingerii se bucura impreuna si preamaresc pe Dumnezeu . Deci sa lepadam din casele si inimile noastre toata rautatea , toata intristarea si pacatul si sa primim cu bucurie pe Hristos cel Inviat ! . . . "
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
CUVIOSUL IOSIF ISIHASTUL: Cuvinte de folos andrei_im Mari Duhovnici si predicile lor 18 19.10.2015 22:30:20
IEROMONAH SAVATIE BASTOVOI- Cuvinte de folos Laura19 Generalitati 12 08.04.2014 19:14:09
Cuvinte de folos aurel1211 Resurse ortodoxe on-line 15 27.07.2012 20:07:11
Cuvant de folos T E O L O G U L Generalitati 83 30.01.2011 17:22:03