Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #591  
Vechi 11.01.2010, 22:43:49
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stereox Vezi mesajul
E un fel de religie raspandita mai mult in vest care imbina elemente din mai toate religiile lumii. Au o preferinta fata de misticismul estic, gen yoga, dar includ si elemente din crestinism. Nu cred intr-un Dumnezeu anume, ci il inteleg ca pe o chestie abstracta, un fel de energie universala creatoare sau ceva de genul...
Ii poti auzi vorbind despre ingeri, spirite, fantome si extraterestri in aceeasi fraza, astrologie, zodiac, energii pozitive, vindecare prin puterea gandului, paranormal si civilizatii disparute.

Pe scurt, o aberatie.
crezi ca e vreun interes de tip "control mondial" la mijloc?
  #592  
Vechi 11.01.2010, 22:51:09
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Simplu, unul e inversul celuilalt, se poate defini o relatie matematica intre cele doua.
E acelasi lucru in a crede ca exista "totul" ca a crede ca exista "nimicul".
apropo de asta, la un moment dat in viata mea, cand nu prea mai credeam in nimic, ma chinuia gandul sa gasesc formula matematica a dragostei si am ajuns la aceasta formula:
1+1(O)=1, UNDE "O" ERA DRAGOSTEA... bineinteles ca asta nu m-a facut s-o simt atunci cand era, la timpul ei, langa mine. Are si un pic de adevar, dar e doar o formula... La fel si cu credinta, oricat i-ai face teorii, ori este, ori nu este...
  #593  
Vechi 11.01.2010, 23:09:15
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
apropo de asta, la un moment dat in viata mea, cand nu prea mai credeam in nimic, ma chinuia gandul sa gasesc formula matematica a dragostei si am ajuns la aceasta formula:
1+1(O)=1, UNDE "O" ERA DRAGOSTEA... bineinteles ca asta nu m-a facut s-o simt atunci cand era, la timpul ei, langa mine. Are si un pic de adevar, dar e doar o formula... La fel si cu credinta, oricat i-ai face teorii, ori este, ori nu este...
Formula matematica nu exista dar se pare ca exista una chimica
  #594  
Vechi 11.01.2010, 23:13:58
fluffy fluffy is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.01.2009
Locație: Brasov
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lareine Vezi mesajul
Fleacurile care se vand la intrare in biserici sunt carti, icoane si alte obiecte de cult.
Ce nu ti se pare crestinesc sau 'credincios' in actualele lacase de cult? De unde stii tu cati bani se aduna si unde se duc ei? :)
Am fost in Iasi de curand, si undeva prin Tudor, langa camine, se construieste o biserica noua. Deasupra portii scrie ceva de genul "donati ca voi sa fiti mantuiti si sa ajungeti in imparatia cerului".
  #595  
Vechi 11.01.2010, 23:19:23
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Formula matematica nu exista dar se pare ca exista una chimica
:)) nu-i doar atat.
  #596  
Vechi 11.01.2010, 23:32:51
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

eu ma bag la culcare. mai vorbim. noapte buna!
  #597  
Vechi 11.01.2010, 23:57:27
PacatPacatPacat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit imbarbatare ateilor

buna seara, la multi ani si bine v-am gasit, m-am oprit scurt pe forumul asta ca sa-l imbarbatez pe AteulCelRau (nu esti singur, prietene) si sa-i string mina pentru curajul si elocinta (argumentezi binisor!) prin care apara ideile oamenilor liberi din intreaga lume, care gindesc cu mintea lor si care, tocmai pentru ca gindesc cu mintea lor, au de obicei lucruri mai bune de facut decit sa se organizeze in comunitati si sa discute despre personaje inexistente. tocmai am citit aici postul unui ateu care si-a inchis threadul cu o concluzie asemanatoare (am treburi mai bune de facut, sa calatoresc, sa studiez, sa aflu, sa cunosc).
o sa mai dau pe-aici daca o sa gasesc timpul si energia, deocamdata sint inca sub stare de soc dupa vizualizarea discutiilor care se poarta pe-aici despre porunci, interzicerea avortului, condamnarea (homo)sexualitatii, frica, pacat, si alte orori de care uitasem, de cind am inceput sa descopar, sa citesc, sa invat si sa ma documentez.
oricum, nu e un locsor rau aici, macar ca se vorbeste frumos (si, in mare parte, chiar corect gramatical). asadar, m-am inregistrat.
dar nu ma lasati sa intrerup, continuati!
  #598  
Vechi 12.01.2010, 00:07:23
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Imbărbătare !

Deci , avem deja 5 atei , 3 musulmani , 2 sataniști , 1 agnostic , 1 tătar , 1 evreu . Lista minorităților este deja închisă , așa că, păcat, păcat , păcat , cred că vei fi banat ! O noapte pe măsură !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #599  
Vechi 12.01.2010, 00:11:25
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Poate l-ai banat pe apostolul Pavel,care se va converti in viitor...
  #600  
Vechi 12.01.2010, 01:09:25
stereox's Avatar
stereox stereox is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.01.2010
Mesaje: 92
Implicit

N-ar avea de ce sa fie banat, pentru ca nu a spus nimic deplasat.
__________________
What can be asserted without proof can be dismissed without proof.
C. Hitchens
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Partener ateu onyx235 Nunta 87 26.03.2011 21:52:20
Suntem crestini, intrebati-ne orice andreicozia Generalitati 133 16.08.2010 23:01:34
Eminescu ateu? pisi Generalitati 39 18.01.2010 16:49:03
De ce sunt ateu agnostic hmiron Teologie si Stiinta 43 30.12.2009 22:51:32
ateu sau crestin? Dan-Virgil Generalitati 33 12.07.2008 21:21:58