Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #351  
Vechi 29.06.2011, 11:33:13
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Draga mea ,
Ce te opreste sa vii in tara sa predai acestor copii?
Ce spui tu nu poate fi generalizat.
Fata mea a terminat un liceu de arta cu profesori foarte buni la limbi straine.
Dar ce folos ca elevii nu se prea straduiau.
Nimeni nu ma opreste sa vin sa predau acestor copii, insa situatia nu e chiar asa de simpla pentru ca nu eu voi fi cea acceptata pe post, ci cel ce va plati mai mult. Aici e marea problema, iar , personal, nu am dat niciodata mita. Niciodata! Acum intelegi mai bine care este realitatea? Si pentru ca nu eram "cotizant", eram tinuta la distanta si chiar mai mult. Nici nu vreau sa-mi mai aduc aminte!
  #352  
Vechi 29.06.2011, 11:41:12
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Dar ce folos ca elevii nu se prea straduiau.
Elevii toti se straduiesc cand profesorul munceste serios. Cand isi face meseria ca un robotel, fara a se implica sufleteste in munca lui, sigur ca nu va castiga decat dezinteres din partea elevilor.
  #353  
Vechi 29.06.2011, 11:47:54
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Nu spune nimeni ca mantuirea e legata de Romania ,manturirea e legata de relatia cu aproapele.
Si apoi e normal sa te mantuiesti mai usor in o tara unde ai slujbe la sfanta biserica ,posibilitatea de a te spovedi sau impartasi.
Participarea duminicala la sf.Liturghie de fereste de pacate pentru toata saptamana.
Spovedania deasa la fel iti curateste sufletul si nu mai pacatuiesti atata.
Daca voi criticati tara in care v-ati nascut si ati invatat cum credeti ca va veti mantui ?
Unde e iubirea crestina de care trebuie sa dati dovada?
Chiar am subliniat in postul anterior ca nu Critic ci prezint Obiectiv!
V-am mai spus ca nu pot sa vad lucrurile cu ochelarii roz ai subiectivitatii!
De asemeni,eu personal nu am adresat Laurei in mod expres nici o parere sau povata;tot ce am postat au fost impresii si experiente personale,cred ca am dreptul sa vb despre propriile experiente nu??
Eu sunt o persoana foarte sincera cu mine insami,de multe ori ma critic si pe mine...este normal sa fiu la fel de critica cu tot ce intalnesc,numai aceasta atitudine ma fereste de a trai in ignoranta,inchipuiri si minciuna.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
  #354  
Vechi 29.06.2011, 11:54:05
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
@IonelS, vazand cum scrii (din punct de vedere ortoepic) si te exprimi (ca nivel de expresivitate a limbii), ai nevoie de niste cursuri intensive de limba romana. Recomandare serioasa, pentru a ajunge in stadiul in care limba romana sa nu mai fie limba straina pentru tine.
N-oi vrea sa ma lupt cu voi in naratii eminesciene ?
Apropo, ti-a folosit in viata acest tip de psihologie ? Nu te vad in postura celui care va detrona intelectual un Spiru sau un Eliade !
  #355  
Vechi 29.06.2011, 11:54:49
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Golirea Romaniei nu s-a facut prin emigrare.
Ci prin.. Avortare!
20 milioane copii nenascuti in "gradina Maicii Domnului"?
Cum poti crede ca tara avortului e gradina Maicii Domnului? E aproape o hula.
Golirea Romaniei s-a facut si se face in toate felurile cu putinta !
  #356  
Vechi 29.06.2011, 11:58:16
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
E bine sa tinem la Tara,si sa aparam unitatea si interesele ei,deasemenea sa militam pentru reintoarcerea si unirea cetatenilor ei !

Insa nu pot fi de acord cu un tip de nationalism ceausist,si comunist, care idealizeaza peste masura caracterul romanului !
La voi orice forma de nationalism, chiar si cel crestin, devine unul Ceausist, legionar, .....Banuiesc ca daca nu-i romanesc este ok pt voi !
  #357  
Vechi 29.06.2011, 12:09:59
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Nimeni nu ma opreste sa vin sa predau acestor copii, insa situatia nu e chiar asa de simpla pentru ca nu eu voi fi cea acceptata pe post, ci cel ce va plati mai mult. Aici e marea problema, iar , personal, nu am dat niciodata mita. Niciodata! Acum intelegi mai bine care este realitatea? Si pentru ca nu eram "cotizant", eram tinuta la distanta si chiar mai mult. Nici nu vreau sa-mi mai aduc aminte!
Nu stiu in ce zona a tarii ai fost ,dar cunosc in mare situatia profesorilor de limba straina ,din familie , la noi in zona.
Se da examen si daca se ia examenul se merge la post.
Examenul este scris si poate fi contestat.
Stiu absolventa de facultate fara tata ,extrem de modesta care ocupa post la tara ,linga oras ,unde preda limba franceza.
Am in bloc o tanara care a terminat la Brasov si acum preda undeva langa oras ,e adevarat.
Posturile in oras se iau cu note mai mari.
Verisoara mea ,fosta profesoara de franceza ,iesita la pensie a predat la un liceu industrial pensionara fiind.
Nu a avut cu cine lucra ,pur si simplu.
E usor sa spui ca depinde de profesor.
Profesorul e important cand si elevul vrea sa invete ,e o reciprocitate.
  #358  
Vechi 29.06.2011, 12:24:40
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
N-oi vrea sa ma lupt cu voi in naratii eminesciene ?
Apropo, ti-a folosit in viata acest tip de psihologie ? Nu te vad in postura celui care va detrona intelectual un Spiru sau un Eliade !

Vezi ce mentalitate puerila ? Fiecare munceste in directia lui, fara a-si propune sa detroneze pe altii. Cel putin in literatura nu asa stau lucrurile. Insa intrebarea ta subliniaza o mentalitate primitiva foarte paguboasa.

Ii vei detrona tu, daca asta ti-ai propus, si vei trai fericit pana la adanci paradisuri. Domnul sa te lumineze!

Last edited by LapetiteMoc; 30.06.2011 at 00:39:26.
  #359  
Vechi 29.06.2011, 12:27:39
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Eu sunt plecata din tara si nu imi pare rau, dimpotriva, ma simt acasa in Franta si nu in Romania, pentru ca in Franta m-am integrat mult mai bine decat in Romania, si am avansat mult mai bine inclusiv din punct de vedere spiritual. Nu la fel sta treaba cu toti romanii, unii stau aici ca nu au incotro, nu au de lucru in tara, iar altii suporta atat de greu viata aici ca se intorc in tara dar pana la urma revin cand isi dau seama ca viata de strain le este totusi mai usoara decat cea in tara fara nici o perspectiva de a gasi de lucru in domeniul lor si nu numai, oamenii sunt cei care ii dezamagesc cel mai mult pana la urma, pentru ca din afara au tendinta sa isi faca o imagine idilica despre romani iar cand se reintorc in tara si retraiesc adevarata Romanie, isi dau seama de calitatile strainilor in mijlocul carora au stat. Sunt insa si cativa care se intorc si reusesc sa faca ceva, dar acestia aveau totusi o situatie chiar inainte sa plece din tara. Si stiu si din cei cu situatie buna in tara raportat la standardele de la noi, si care totusi au lasat totul pentru a pleca in afara (cu familia) la o situatie si mai buna. Deci motivatiile oamenilor sunt diverse si nu tot ce ii pare omului ca ar fi in afara sau in tara va fi o realitate obiectiva pentru el.
  #360  
Vechi 29.06.2011, 12:30:59
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Eu sunt plecata din tara si nu imi pare rau, dimpotriva, ma simt acasa in Franta si nu in Romania, pentru ca in Franta m-am integrat mult mai bine decat in Romania, si am avansat mult mai bine inclusiv din punct de vedere spiritual. Nu la fel sta treaba cu toti romanii, unii stau aici ca nu au incotro, nu au de lucru in tara, iar altii suporta atat de greu viata aici ca se intorc in tara dar pana la urma revin cand isi dau seama ca viata de strain le este totusi mai usoara decat cea in tara fara nici o perspectiva de a gasi de lucru in domeniul lor si nu numai, oamenii sunt cei care ii dezamagesc cel mai mult pana la urma, pentru ca din afara au tendinta sa isi faca o imagine idilica despre romani iar cand se reintorc in tara si retraiesc adevarata Romanie, isi dau seama de calitatile strainilor in mijlocul carora au stat. Sunt insa si cativa care se intorc si reusesc sa faca ceva, dar acestia aveau totusi o situatie chiar inainte sa plece din tara. Si stiu si din cei cu situatie buna in tara raportat la standardele de la noi, si care totusi au lasat totul pentru a pleca in afara (cu familia) la o situatie si mai buna. Deci motivatiile oamenilor sunt diverse si nu tot ce ii pare omului ca ar fi in afara sau in tara va fi o realitate obiectiva pentru el.
Unde esti in Franta? Poate ne intalnim. Scrie-mi pe MP. A bientot !
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
canon, sfatuiti-ma, va rog... tibimarin Intrebari utilizatori 21 17.03.2012 00:13:02
Ce ma sfatuiti? Darkanian Generalitati 8 26.07.2010 22:31:06
sfatuiti-ne va rugam anamaria90 Generalitati 7 30.10.2008 15:10:40
vreau sa infintez manastire - vreau informatii co rusu Stiri, actualitati, anunturi 0 26.06.2008 14:04:07