Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 28.08.2010, 17:43:10
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Lightbulb

pana la urma am aflat, se tine post negru doar de cine poate! cei carora sanatatea nu le permite sa il tina normal-asa a recomandat preotul la biserica la care am fost
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”

Last edited by Jamaica; 28.08.2010 at 17:51:00.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 28.08.2010, 22:34:17
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cherub Vezi mesajul
Sărbătoarea Tăierii capului Sfântului Ioan Botezătorul din 29 august are o rânduială mai specială, deosebită de a multor alte sărbători din cursul anului bisericesc, în ceea ce privește rânduiala mesei din ziua sărbătorii. În general, sărbătorile sfinților de peste an sunt zile de bucurie pentru creștini și de mulțumire adusă lui Dumnezeu că au dobândit un nou mijlocitor în cer pentru sufletul lor. Tocmai în sensul acesta, bucuria sărbătorii se exprimă și în ceea ce creștinii consumă la masă, fiind dezlegare la toate bucatele, excepție făcând zilele de miercuri și vineri sau posturile mari de peste an, dacă sărbătorile sfinților cad în aceste zile sau perioade liturgice.

Cu toate acestea, două sărbători din cursul anului liturgic au o rânduială specială de postire, în ziua prăznuirii lor. Acestea sunt: Tăierea capului Sfântului Ioan Botezătorul și Praznicul Înălțării Sfintei Cruci, fiind zile cu postire, în orice zi a săptămânii ar cădea.

Sărbătoarea Tăierii capului Sfântului Ioan Botezătorul, care în acest an cade în zi de duminică, are următoarea rânduială de postire, menționată în Mineiul lunii August, la indicațiile tipiconale pentru ziua de 29: "Tipicul postului la tăierea cinstitului cap al Înaintemergătorului este așezat de Sfinții Părinți cei de demult… Se cuvine în această zi a ne înfrâna cu post, în cinstea Proorocului ce a pătimit pentru adevăr și a propovăduit pe Domnul și celor din iad… Se face dezlegare numai la untdelemn și la celelalte roduri din feluri de poame și semințe și câte un pahar de vin, cu măsură, întru slava lui Dumnezeu…". În continuare, se explică în Minei și motivul pentru care a fost rânduit un astfel de post: "… în tot chipul se cuvine să fim noi în această zi cu întristare și mâhnire, și nu a avea plăcerea pântecelui, pentru viața cea înfrânată a sfântului și pentru vărsarea lui de sânge, cea prin necurată ucidere de către Irod. Căci capul Înaintemergătorului a fost tăiat la ospăț datorită jocurilor desfrânatei dansatoare și datorită îmbuibării pântecelui și junghierii și vărsării de sânge de diferite vietăți; iar nouă nu se cuvine a mânca nici una din aceste vietăți… ca să nu ne arătăm a urma îmbuibărilor lui Irod. Căci cum vom putea cinsti slăvita tăiere a Botezătorului, dacă mâncăm carne sau alte feluri de mâncări scumpe? Pentru că el a viețuit în pustie, unde nu numai roduri de poame sau alte legume, ci nici apă, nici iarbă nu era. Și este dovedit că nici pâine nu mânca, nici masă nu avea. Vin să bem? Însă el niciodată n-a gustat vin, nici alte băuturi lumești… Pentru aceasta, fraților, cu sârguință să cinstim ziua aceasta, cu rugăciuni și cu post petrecând în întreaga înțelepciune și fugind de obiceiul cel prea rău al beției". Explicațiile din Minei se încheie astfel: "Dacă cineva va fi ținut de necredință și nu va păzi această hotărâre…, unul ca acela, grele și vătămătoare întâmplări va pătimi. Iar pe cei ce săvârșesc această nevoință a postului, Doamne, binecuvintează-i și cu rugăciunile Sfântului Înaintemergătorului Tău povățuiește-i" (Minei pe August, pp. 344-345).
Sursa: http://www.ziarullumina.ro/articole;...tezatorul.html
Frumoasa si utila postare!
La noi la Biserica e hram,si se face masa pentru toti enoriasii care participa la Liturghie!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 29.08.2010, 00:11:17
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit Gheronul Cleopa este inca viu !

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
pana la urma am aflat, se tine post negru doar de cine poate! cei carora sanatatea nu le permite sa il tina normal-asa a recomandat preotul la biserica la care am fost
In general, despre orice lucru se poate spune ca cine poate il face cine nu vorbeste despre el . Tot asa si despre post , dar macar daca s-ar opri aici ca postul a fost intors pe toate partile de catre mai toti .
Eu am intrat pt. a combate un sofism , si-anume acela cu care ne scuzam si ne binecuvintam noi la dracii si la abjurare cum ca postul , ca si alte nevointe , se fac dupa putere . Ei na, si daca nu mai poti sau esti bolnav, gata , esti dezlegat ? Chiar asa simplu este, sa nu te nevoiesti cu mai nimic si sa fi binecuvintat ?
In primul rind , si la asta am mai atras atentia, ca omul poate f. mult , vede fiecare cit poate atunci cind ii pune D.zeu in circa sa duca , sa patimeasca . Asa ca daca s-ar infrina cu adevarat dupa puterea sa ar trebui sa fim mult mai multi postitori invederati .
In al doilea rind aduc in amintire vorbele gheronului Cleopa despre deslegarea de la post pt. cei bolnavi : se desleaga de la post acel bolnav care este atit de bolnav incit nu poate sa se intoarca singur de pe o parte pe alta si trebuie sa-l intoarca altii .
Cele mai multe dintre bolile noastre sunt fandoseli si sofisme cu care ne impaunam spre osinda noastra . Nimeni nu spune sa fi postitor precum arhi renumnitul si de D.zeu iubitul Sf. Vasile cel Mare ori acum in contemporaneitate precum parintii atoniti Iosif isihastul, Paisie aghioritul , Cosma etolianul, Iosif Vatopedinul care in ciuda starii de sanatate precara in care au ajuns nu s-au sfiit sa posteasca cu tarie . Diferenta dintre ei si noi este insa ca isi doreau cu adevarat sa fie cu Hristos iar noi ne dorim sa fim doar ... cum vrem noi ! Si astfel ne facem ca postim, de la postul catolic (fierbem carnea , o scoatem din mincare si noi mincam mincarea fara carne crezind ca ne nevoim cu tarie) pina la cel mozarican (ne infrinam riguros de la bucate dar ne desfatam la pacate !) cit si celelalte variante individuale prin care sfirsim smintindu-ne si crezind ca suntem cineva ca am postit . Postul este pt. fiecare , un beneficiu strict individual, prin care reusim sa domolim sau sa desradacinam patimile . Cu cit postim mai tare cu atit ne despatimim mai bine , cu cit postim mai des cu atit mai multe patimi curatim !
Tot deslegindu-ne pe diverse motive ajungem sa mirosim , ca sa folosesc un eufemism, de patimi atit de mult incit nu me mai suporta nimeni prin preajma !

Last edited by zaharia_2009; 29.08.2010 at 00:18:31.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 29.08.2010, 18:22:48
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Ce bine ar fi daca ne-am mai folosii mintea in loc sa tot citam!

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
aduc in amintire vorbele gheronului Cleopa despre deslegarea de la post pt. cei bolnavi : se desleaga de la post acel bolnav care este atit de bolnav incit nu poate sa se intoarca singur de pe o parte pe alta si trebuie sa-l intoarca altii .
Cele mai multe dintre bolile noastre sunt fandoseli si sofisme cu care ne impaunam spre osinda noastra . !
Ca atare cel cu diabet (care apare ca sanatos tun) nici vorba de vreo dezlegare!!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 29.08.2010, 19:08:51
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Ca atare cel cu diabet (care apare ca sanatos tun) nici vorba de vreo dezlegare!!
Pt. cel cu diabet , infrinarea , postul, este binecuvintare si nu cazna . aproape ca nu este bola in care sa nu se recomande regimul igienodietetic si care in proportie de 80% este identic cu postul . Sunt cu dumiumul calugari diabetici si care postesc exemplar . Tocmai postul, retinerea si infrinarea de la multe il pune pe picioare pe diabetic . Ai intilnit dumneata frate scris sau povestit ca pe undeva cum ca postul l-ar distruge pe om , l-ar chinui, l-ar baga in tot felul de carente sau ca l-ar demineraliza sau D.zeu mai stie ce ? Postul este recomandat ca si leac , ca mare leac pt. multe lucruri care se numesc patimi si nu numai. Crezi ca daca ai spus diabet ai spus al doilea razboi mondial ? Ma faci sa repet , ce a spus gheronul Cleopa ? Ia pune mina pe toate cartile sale , macar din curiozitate sau din dorinta de a pune la punct unul ca mine daca din dorinta de zidire sufleteasca nu , si citeste cu sirg si precum vei citi asa sa incepui sa faci si tu spre folosul duhovnicesc ? Sau poate nu te intereseaza ,,asata" ci doar ... discutiile !
Reply With Quote
  #26  
Vechi 29.08.2010, 21:44:18
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Frate Zaharia, bmd vorbeste ca unul ce are diabet si totusi posteste. A fost ironic, nu te supara. Sta in firea lui..
Cat despre plangerea noastra (a celor bolnaviciosi)..am eu o vorba. Stie Stapana pe fiecare. Nu trebuie generalizat. Poate ca azi sunt slaba si spun: m-am saturat! Dar vezi, tu stii doar ziua de azi..nu si ziua de maine. Omul e slab. Dar prin cadere se ridica. Nu trebuie dispretuit omul slab. Nici cel bolnav. Nici macar cel care incearca sa "insele pe Hristos"...oferindu-si dezlegari "binecuvantate". Suntem oameni simpli, nu sfinti. Slabi si plini de patimi..

Imi aduc aminte de mama mea saraca (Dumnezeu sa o ierte) cu cat era mai bolnava cu atat mai mult radea. d\De aceea multi au ramas muti de uimre cand a murit. Era ca un mar frumos pe dinafara iar pe dinauntru putred de boala. Nu e relevant aspectul..si tu stii bine asta. Doar esti medic.

Last edited by eduardd; 29.08.2010 at 21:52:48.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 29.08.2010, 22:37:19
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Frate Zaharia, bmd vorbeste ca unul ce are diabet si totusi posteste. A fost ironic, nu te supara. Sta in firea lui..
Cat despre plangerea noastra (a celor bolnaviciosi)..am eu o vorba. Stie Stapana pe fiecare. Nu trebuie generalizat. Poate ca azi sunt slaba si spun: m-am saturat! Dar vezi, tu stii doar ziua de azi..nu si ziua de maine. Omul e slab. Dar prin cadere se ridica. Nu trebuie dispretuit omul slab. Nici cel bolnav. Nici macar cel care incearca sa "insele pe Hristos"...oferindu-si dezlegari "binecuvantate". Suntem oameni simpli, nu sfinti. Slabi si plini de patimi..

Imi aduc aminte de mama mea saraca (Dumnezeu sa o ierte) cu cat era mai bolnava cu atat mai mult radea. d\De aceea multi au ramas muti de uimre cand a murit. Era ca un mar frumos pe dinafara iar pe dinauntru putred de boala. Nu e relevant aspectul..si tu stii bine asta. Doar esti medic.
Intotdeauna imi face bine sa te citesc, draga Jenica..
Asa este, Dumnezeu ne stie pe fiecare cat si ce facem si daca nu respectam toarte regulile de post din lene sau slabiciune sau din alte motive (cele binecuvantate). Si fiecare dupa puteri; pe care tot Dumnezeu le stie.

Aici era vorba insa de intrebarea despre postul negru de 29 august.
Eu stiu ca duminica nu se tine post negru. Nici macar in Postul mare, pentru cei care postesc foarte aspru (post negru sau aproape) in timpul saptamanii, sambata si duminica nu ajuneaza.
Zic asta nu ca sa pun accentul pe reguli, ci pentru ca mi se pare ca este important sa intelegem sensul acestei reguli: invierea lui Hristos este intotdeauna prilej de bucurie, si invierea este mai importanta decat prilejurile de post. De aceea aceasta zi ramane de post, dar mai dulce.

PS Nu ar trebui de fapt sa ma amestec eu in discutia asta acum, pentru ca alaptez si nu pot posti...
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 29.08.2010, 23:55:22
vasile79's Avatar
vasile79 vasile79 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Locație: Barlad
Religia: Ortodox
Mesaje: 8
Implicit Binecuvantare

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Pt. cel cu diabet , infrinarea , postul, este binecuvintare si nu cazna . aproape ca nu este bola in care sa nu se recomande regimul igienodietetic si care in proportie de 80% este identic cu postul . Sunt cu dumiumul calugari diabetici si care postesc exemplar . Tocmai postul, retinerea si infrinarea de la multe il pune pe picioare pe diabetic . Ai intilnit dumneata frate scris sau povestit ca pe undeva cum ca postul l-ar distruge pe om , l-ar chinui, l-ar baga in tot felul de carente sau ca l-ar demineraliza sau D.zeu mai stie ce ? Postul este recomandat ca si leac , ca mare leac pt. multe lucruri care se numesc patimi si nu numai. Crezi ca daca ai spus diabet ai spus al doilea razboi mondial ? Ma faci sa repet , ce a spus gheronul Cleopa ? Ia pune mina pe toate cartile sale , macar din curiozitate sau din dorinta de a pune la punct unul ca mine daca din dorinta de zidire sufleteasca nu , si citeste cu sirg si precum vei citi asa sa incepui sa faci si tu spre folosul duhovnicesc ? Sau poate nu te intereseaza ,,asata" ci doar ... discutiile !
Este o binecuvantare sa va citesc sfaturile, mai ales ca vin din partea unui medic ce a reusit sa-si contopeasca meseria cu cel de a tamadui si suflete impovarate. Intradevar postul pentru bolnavi este o binecuvantare, o curatire trupeasca, iar daca este insotit si de rugaciune, o tamaduire sufleteasca. Parintele Cleopa a avut mare dreptate in ceea ce priveste pe cel bolnav.
Imi aduc aminte cand am fost operat in februarie ca imi sugeram ca trebuie sa mananc cat mai multa carne si tot felul de desfatari, cu toate ca raul fusese indepartat din organism, pentru a ma reface, insa astea nu sunt decat soaptele diavolului pentru a te feri de post si a-ti gasi scuze in ati desfata putregaiul de trup cu placeri.
Iertati-ma si Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 30.08.2010, 00:42:29
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Nici macar cel care incearca sa "insele pe Hristos"...oferindu-si dezlegari "binecuvantate". Suntem oameni simpli, nu sfinti. Slabi si plini de patimi..
:
nu stiu daca te-ai referit la mine, dar eu repet ce a spus preotul din biserica la care ma duc eu, si acelasi lucru a spus si astazi la sfarsitul suljbei, cine poate sa tina post negru! nu inteleg unde am gresit , imi cer iertare
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
Reply With Quote
  #30  
Vechi 30.08.2010, 08:48:59
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Vasile,
si mie imi este drag (sa o copii pe Fani) sa-l citesc pe Zaharia. Mi-i drag pentru ca are dreptate chiar daca tonul ii este cam aspru. Inima imi spune ca-i "cam aspru" dar Constiinta imi sopteste discret "are dreptate!" M-as fi bucurat sa fi fost chiar medicul meu. Dar, stie Domnul pe fiecare. Poate ca nu as fi rabdat "asprimea" fiind o fire plangacioasa..

Si pentru ca tu ai venit cu un exemplu concret (asta-mi place cel mai mult!!) vin si eu cu propria-mi cadere.
Acum ceva timp..s-a intamplat sa stau internata in spital in prima saptamana din Postul Mare. Ma tot gandeam eu ce sa fac? Si mi-am spus..eh, am sa incerc sa postesc 3 zile aspru. apoi a patra zi putina dezlegare la apa si putine fructe. Zis si facut. Am dus eu postul asta.. dar starea mea de sanatate nu era tocmai buna. Medicii erau contrariati ca eram tot mai slabita( taceam chitic). Vazand efortul si ingrijorarea lor m-am gandit sa manac o supa (asta in ziua miercuri din prima saptamana din Postul MARE) sa le ususrez munca.. Stii cum m-a smerit Domnul? Simplu! Am intrebat la bucatarie daca e de post supa de legume. Mi-au spus scurt, DA! Am mancat..si dupa ce am mancat mi-a spus cea care strangea masa..a..am uitat sa va spun ca legumele au fost fierte in supa de la carne pentru gust!!!

Bineinteles ca am mers la duhovnic. Stii ce mi-a spus? Postul tau era sa ajuti oamenii aceia care din iubire luptau sa te salveze. Nu eroismele..
Si "culmea" mai citeam si pr Paisie Agh. care el insusi a mancat carne (ca unul care nu manca niciodata!!) pentru a ajuta medicii. Sa stii ca mi-a folosit aceasta exeperienta! Mi-a folosit cu varf si indesat!
La acest gen de situatii m-am referit eu mai sus. Din afara cine m-ar fi vazut mancand carne si citind din Pr.Paisie Aghioritul...ar fi spus..pfuuu ..cata falsitate. Si chiar a fost! Dar mi-a folosit..pentru ca prin cadere te ridici.
Cam asta-i povestea mea.

Jamaica, nu am nimic cu tine. Daca tu ai simtit vreo mustrare de constiinta citindu-mi mesajul (care nu era adresat tie si Zahariei) atunci inseamna ca trebuie curatata (Constiinta) printr-o noua spovedanie. Nu stiu unde ai gresit sau daca ai gresit. Asta este intre tine si Hristos (duhovnic).
Eu stiu doar ca ceea ce ii cer lui Zaharia, fac si eu adesea. Adica, judec dupa aparente..Trebuie doar sa citesti mesajele mele anterioare si vei vedea ca nu mint.

De aceea fratele meu drag, Zaharia, impreuna sa ne rugam sa capatam intelepciunea necesara discernerii lucrurilor. Amin!

Si ca sa nu fiu offtopic adaug si eu. Fiecare dupa putinta si Constiinta sa sa posteasca. Stie Stapana pe fiecare.

Last edited by eduardd; 30.08.2010 at 09:58:46.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Post de bucate sau post de pacate...??? geo.nektarios Pocainta 160 19.03.2016 14:34:53
Post Bogdan N Generalitati 5 18.06.2011 23:06:08
Dezlegare in post daniil96 Postul 50 19.12.2010 23:33:16
post dorinel78 Generalitati 16 25.03.2009 09:44:57
post sau nu ? andrei91 Generalitati 13 17.02.2009 20:07:46