Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.01.2012, 19:27:47
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit Invataturi incredibile, mai putin cunoscute ale adventistilor

Câți dintre voi știau că adventiștii de ziua a șaptea au susținut, asemenea Martorilor lui Jehova, că Iisus Hristos ar fi nici mai mult nici mai puțin decât.... Arhanghelul Mihail ?!
  #2  
Vechi 17.01.2012, 19:42:03
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

teoriile astea sint ale unor oameni veniti in adv. de la martori sau este ceva oficiat doctrinar?
fiindca si eu am vizitat de citeva ori adunarile adv-ca si pe ale altora- insa nu am sesizat acest lucru inca.

Din punctul meu de vedere trebuie facuta o anume distinftie insa daca vedem lucrurile in sensul in care Iisus cuprinde si puterile de manifestare ale Arh ..ale ambilor chiar -atunci da se poate spune si asa cu aproximatie insa delimitarea ar trebui sa se faca clar incit sa nu fie astfel de dubii si confuzii.
  #3  
Vechi 17.01.2012, 19:50:34
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Mai multe aici, inclusiv despre magistralul joc de picioare pe care il fac in ultima perioada pentru a evita consecintele acestei invataturi aberante:


http://en.wikipedia.org/wiki/Seventh...hangel_Michael

http://www.amazingfacts.org/free-stu...the-archangel?

http://www.sdanet.org/atissue/trinity/michael.htm

Last edited by Erethorn; 17.01.2012 at 19:52:45.
  #4  
Vechi 17.01.2012, 21:17:13
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Câți dintre voi știau că adventiștii de ziua a șaptea au susținut, asemenea Martorilor lui Jehova, că Iisus Hristos ar fi nici mai mult nici mai puțin decât.... Arhanghelul Mihail ?!
1. Nu este cazul sa umblati cu mizerii, asociindu-i pe adventistii de ziua a saptea de cu martorii lui Iehova. In plus, chiar sunteti sigur ca martorii lui Iehova cred in rolul de arhanghel al Domnului Iisus Hristos sau este o nascocire a dvs.? Intreb, pentru ca eu am umblat si pe la martorii lui Iehova si le cunosc foarte bine invataturile. Nu cunosc sa aiba invatatura la care faceti dvs referire. Nu cumva minti cu rautate, crestine?

2. Sfanta Scriptura (pe care Dumnezeu ne-a dat-o) ne arata ca Domnul Iisus Hristos are mai multe denumiri si roluri (creator, miel, preot, etc). Tot El are si rolul de arhanghel, fiind Cel care va conduce lupta impotriva diavolului.

Mai multe argumente (in limba romana) despre rolul de arhanghel al Domnului Iisus Hristos, gasiti aici: http://ro.wikipedia.org/wiki/Arhanghelul_Mihail (cititi doar primele 3 parti - pana la "sfintii arhangheli Mihail si Gavril" - titlu gresit deoarece in Sfanta Scriptura exista doar un Singur arhanghel, Mihail ).

Argumente pentru aceasta credinta exista, asa ca nu o puteti numi invatatura incredibila. Puteti, cel mult, sa nu fiti de acord cu o astfel de invatatura.

P.S. V-am rugat sa deschideti un topic despre identificarea bisericii catolice, in Sfanta Scriptura (caci sunt multe date de identificafre a acestei puteri religioase). Ar fi o tema pe gustul dvs. Nu vreti sa aflam mai multe despre biserica catolica, chiar din Sfanta Scriptura? Astept sa deschideti topicul (la locul potrivit - doar nu o sa-l deschideti la "secte si culte").
  #5  
Vechi 17.01.2012, 21:27:18
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
1. Nu este cazul sa umblati cu mizerii, asociindu-i pe adventistii de ziua a saptea de cu martorii lui Iehova. In plus, chiar sunteti sigur ca martorii lui Iehova cred in rolul de arhanghel al Domnului Iisus Hristos sau este o nascocire a dvs.? Intreb, pentru ca eu am umblat si pe la martorii lui Iehova si le cunosc foarte bine invataturile. Nu cunosc sa aiba invatatura la care faceti dvs referire. Nu cumva minti cu rautate, crestine?
Martorii cred că Iisus este aceeași persoană cu arhanghelul Mihail. Degeaba încercați să vă dați după cireș, introducând distincția "rolului". Ab origine este aceeași învățătură aberantă.


Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
2. Sfanta Scriptura (pe care Dumnezeu ne-a dat-o) ne arata ca Domnul Iisus Hristos are mai multe denumiri si roluri (creator, miel, preot, etc). Tot El are si rolul de arhanghel, fiind Cel care va conduce lupta impotriva diavolului.
Unde scrie în Sfânta Scriptură "Iisus este arhanghel" ?

Unde scrie în Sfânta Scriptură "Iisus este Mihail" ?

Unde scrie în Sfânta Scriptură "Există un singur arhanghel" ?

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
P.S. V-am rugat sa deschideti un topic despre identificarea bisericii catolice, in Sfanta Scriptura (caci sunt multe date de identificafre a acestei puteri religioase). Ar fi o tema pe gustul dvs. Nu vreti sa aflam mai multe despre biserica catolica, chiar din Sfanta Scriptura? Astept sa deschideti topicul (la locul potrivit - doar nu o sa-l deschideti la "secte si culte").
Dumneavoastră doriți, cu adevărat, să deschidem câte un topic pentru fiecare aberație azeșistă, doar așa, ca să vă faceți de râs în mod plenar și definitiv ?
  #6  
Vechi 17.01.2012, 21:48:28
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Martorii cred că Iisus este aceeași persoană cu arhanghelul Mihail. Degeaba încercați să vă dați după cireș, introducând distincția "rolului". Ab origine este aceeași învățătură aberantă.
Chiar acum am in mana o carte a martorilor lui Iehova, despre Domnul Iisus Hristos (intitulata "Cel mai mare Om care a trait vreodata"). Nici in aceasta carte si nici in alte invataturi ale martorilor lui Iehova nu am gasit ceea ce sustineti dvs. Tind sa cred ca dumneata ai aruncat o minciuna pentru a-i denigra pe adventistii de ziua a saptea (prin asocierea lor cu martorii lui Iehova).


Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Unde scrie în Sfânta Scriptură "Iisus este arhanghel" ?
Vedeti explicatiile din acest link: http://ro.wikipedia.org/wiki/Arhanghelul_Mihail. De altfel, de vreme ce nu recunoasteti nici preotia lui Hristos, cum sa-i recunoasteti rolul de conducator al ingerilor buni (arche - conducator, anghelos - ingeri)?


Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Unde scrie în Sfânta Scriptură "Iisus este Mihail" ?
Este ca si cum ai intreba: unde scrie in Scriptura ca Iisus este ca Dumnezeu (Mihail inseamna "Cine este ca Dumnezeu").


Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Unde scrie în Sfânta Scriptură "Există un singur arhanghel" ?
Cuvantul "arhanghel" (conducatorul ingerilor) apare in Scriptura doar de 2 ori: 1 data referitor la arhanghelul Mihail si 1 data cand se vorbeste despre revenirea Mantuitorului (1 Tes 4:16). Punct. Nu stiu de unde scoti dumneata mai multi arhangheli (unii cu nume foarte ciudate: uriel, metatron, ).



Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Dumneavoastră doriți, cu adevărat, să deschidem câte un topic pentru fiecare aberație azeșistă, doar așa, ca să vă faceți de râs în mod plenar și definitiv ?
Unde dai si unde crapa! Eu va rog sa identificati dvs. (si alti catolici) biserica catolica, in Sfanta Scriptura. Caci, aceasta mareata institutie nu are cum sa nu apara in Scriptura. Aveti ocazia sa va laudati, cu biserica dvs. In plus, nu s-a deschis nici un topic cu o astfel de tema ("biserica catolica in Sfanta Scriptura").
  #7  
Vechi 17.01.2012, 21:51:43
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
1. Nu este cazul sa umblati cu mizerii, asociindu-i pe adventistii de ziua a saptea de cu martorii lui Iehova. In plus, chiar sunteti sigur ca martorii lui Iehova cred in rolul de arhanghel al Domnului Iisus Hristos sau este o nascocire a dvs.? Intreb, pentru ca eu am umblat si pe la martorii lui Iehova si le cunosc foarte bine invataturile. Nu cunosc sa aiba invatatura la care faceti dvs referire. Nu cumva minti cu rautate, crestine?

Are dreptate, Erethorn. Chiar dacă dvs. ați umblat pe la martorii lui Iehova, se pare că nu au avut încă încredere în dvs. să vă spună chiar totul. Acum șase săptămâni discutam, din păcate*, cu un astfel de individ care încerca să mă convingă de identitatea "fără echivoc" dintre Arhanghelul Mihail și Iisus Hristos. (Oricum și printre martori există disensiuni, grupulețe și rătăciți de tot soiul, la fel ca ceilalți vajnici scoborâtori în linie directă din "apostolii americani comis voiajori din secolul I d.Hr.").

*Spun "din păcate" fiindcă am renunțat demult să mai port discuții "face to face" cu cei care nu îngenunchează niciodată în fața Creatorului lor în casele lor de rugăciune (Dar într-un fel îi și înțeleg. Ce sentimente de pietate și evlavie ar putea să-ți inducă țambalele și acordeoanele?).
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
  #8  
Vechi 17.01.2012, 21:59:35
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Chiar acum am in mana o carte a martorilor lui Iehova, despre Domnul Iisus Hristos (intitulata "Cel mai mare Om care a trait vreodata"). Nici in aceasta carte si nici in alte invataturi ale martorilor lui Iehova nu am gasit ceea ce sustineti dvs. Tind sa cred ca dumneata ai aruncat o minciuna pentru a-i denigra pe adventistii de ziua a saptea (prin asocierea lor cu martorii lui Iehova).

.
Uite ce zice site-ul oficial al Martorilor.

http://www.watchtower.org/e/bh/appendix_11.htm

Acum aștept scuzele.
  #9  
Vechi 17.01.2012, 22:02:57
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
1. Nu este cazul sa umblati cu mizerii, asociindu-i pe adventistii de ziua a saptea de cu martorii lui Iehova. In plus, chiar sunteti sigur ca martorii lui Iehova cred in rolul de arhanghel al Domnului Iisus Hristos sau este o nascocire a dvs.? Intreb, pentru ca eu am umblat si pe la martorii lui Iehova si le cunosc foarte bine invataturile. Nu cunosc sa aiba invatatura la care faceti dvs referire. Nu cumva minti cu rautate, crestine?

2. Sfanta Scriptura (pe care Dumnezeu ne-a dat-o) ne arata ca Domnul Iisus Hristos are mai multe denumiri si roluri (creator, miel, preot, etc). Tot El are si rolul de arhanghel, fiind Cel care va conduce lupta impotriva diavolului.

Mai multe argumente (in limba romana) despre rolul de arhanghel al Domnului Iisus Hristos, gasiti aici: http://ro.wikipedia.org/wiki/Arhanghelul_Mihail (cititi doar primele 3 parti - pana la "sfintii arhangheli Mihail si Gavril" - titlu gresit deoarece in Sfanta Scriptura exista doar un Singur arhanghel, Mihail ).

Argumente pentru aceasta credinta exista, asa ca nu o puteti numi invatatura incredibila. Puteti, cel mult, sa nu fiti de acord cu o astfel de invatatura.

P.S. V-am rugat sa deschideti un topic despre identificarea bisericii catolice, in Sfanta Scriptura (caci sunt multe date de identificafre a acestei puteri religioase). Ar fi o tema pe gustul dvs. Nu vreti sa aflam mai multe despre biserica catolica, chiar din Sfanta Scriptura? Astept sa deschideti topicul (la locul potrivit - doar nu o sa-l deschideti la "secte si culte").
Nu sarii in sus prietene, fiindca sari degeaba. In cartea "Ce ne invata in realitate Biblia" la subtitlul "Cine este arhanghelul Mihail" la pag. 218, martorii lui Iehova invata acelasi lucru ca si voi adventistii: Iisus este arhanghelul Mihail! Precizez ca acesta carte martorii o folosesc in "studiul" biblic cu viitorii lor prozeliti si este editata de Watch Tower and Tract Society of Pennsylvania, Brooklyn, New York, USA-2005. Asa ca ALTCINEVA MINTE CU RAUTATE zicand ca le cunoste FOARTE BINE invataturile martorilor lui Iehova.
Asa ca te intreb si eu: UNDE SCRIE IN BIBLIE CA IISUS ESTE ARHANGHELUL MIHAIL? Doamne ajuta!
  #10  
Vechi 17.01.2012, 22:06:41
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Ce tampenie spuneti .Ca in biblie scrie Arhanghelul Mihail deci el e singurul arhanghel.Scrie foarte clar in Biblie ca Mihail este unul dintre capetenii nu scrie nicaieri ca este singurul arhanghel . Arhanghel = Capetenie.
Am mai dat citatul ala unde scrie clar ca Mihail este una din capeteniile cele mai de seama.Daca este una din capetenii inseamna ca mai sant si altii.Satana a fost una din capeteniile cele mai de seama.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Invataturi adventiste incredibile, partea a II-a Erethorn Secte si culte 88 17.11.2019 09:20:07
Acuzatii incredibile impotriva IPS Bartolomeu Anania andrei_im Stiri, actualitati, anunturi 87 10.04.2014 22:10:48
De ce multe persoane devin celebre, cunoscute in lume numai dupa moartea lor? Bast-et Generalitati 9 21.09.2010 13:54:49
Despre ziua de sabat a adventistilor Iustin32 Secte si culte 747 04.06.2009 16:32:12