Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1351  
Vechi 09.03.2017, 20:28:41
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Da, locuri comune ale propagandei stupide a "marturisitorilor".
insa acesti oameni urasc, sa nu ne lasam pacaliti de ceea ce spun alde sofia si antonia aici, ei chiar urasc. in paginilie anterioare antonia spune : "anatemele lucreaza!" poate nu stiti ce este anatema, ceea ce presupune cu adevarat anatemizarea in Biserica Ortodoxa spre deosebire de ce inseamna excomunicarea in Biserica Catolica. anatema este un blestem, de fapt, unul total, cumplit.
Reply With Quote
  #1352  
Vechi 09.03.2017, 20:57:45
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
insa acesti oameni urasc, .
Suta la suta de acord.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #1353  
Vechi 09.03.2017, 21:02:23
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.234
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
insa acesti oameni urasc, sa nu ne lasam pacaliti de ceea ce spun alde sofia si antonia aici, ei chiar urasc. in paginilie anterioare antonia spune : "anatemele lucreaza!" poate nu stiti ce este anatema, ceea ce presupune cu adevarat anatemizarea in Biserica Ortodoxa spre deosebire de ce inseamna excomunicarea in Biserica Catolica. anatema este un blestem, de fapt, unul total, cumplit.
Să ne mai descrețim frunțile, ajutați chiar de ''inventatorii'' anatemei:

https://youtu.be/qXIdamBEUJE?t=85
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 09.03.2017 at 21:05:25.
Reply With Quote
  #1354  
Vechi 09.03.2017, 21:04:46
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
insa acesti oameni urasc, sa nu ne lasam pacaliti de ceea ce spun alde sofia si antonia aici, ei chiar urasc. in paginilie anterioare antonia spune : "anatemele lucreaza!" poate nu stiti ce este anatema, ceea ce presupune cu adevarat anatemizarea in Biserica Ortodoxa spre deosebire de ce inseamna excomunicarea in Biserica Catolica. anatema este un blestem, de fapt, unul total, cumplit.
Stiu. Sint patrunsi de un fanatism orb. Singurul dintre ei caree merita respect si ingaduinta, si care a cazut datorita mintii sale simple si evlavios-limitate, tipice rusilor, este PS Longin. Stiti fara indoiala de opera lui de filantropie: peste 400 de copii orfani sau nedoriti sint crescuti acolo. Ar fi fost minunat sa fi fost scutit de nebunia schismei, dar se pare ca undeva Sus s-a hotarit incercarea credintei sale.
Si mie sinodul cretan imi pare, judecind dupa regulile sinodalitatii ortodoxe dintotdeauna, si chiar dupa propriul sau regulament, un mare fas, si dubios, in unele afirmatii si documente, pe deasupra. Se pare ca megalomania senila a unor ierarhi, care au tinut mortis sa ramina in istorie (bartolomeu, zizioulas, etc), isi are corespondentul, nu mai putin antieclezial si incapatinat, in isteria majoritatii oponentilor lor.
Insa toata aceasta ticneala cu doua taisuri, tipica "politicilor bisericesti" sau a ce numesc eu, foarte ireverentios dar la obiect, "bisericisme", "ierarhisme", nu este nici in masura infinitezimala, scuza pentru indemn la schisma sau pentru orice atitudine sau actiune, de pilda nepomenirea, care poate deschide calea schismei, cu consecinte incalculabile.
Ambele parti gresesc, dar cel mai mult "e-marturisitorii", "nepomenitorii" si tot felul de persoane cu o gindire extrem de fanatica, pentru care adevarul e doar in confesiunea lor (pe care ei o cred a fi ortodoxa), mai mult, doar in grupul lor.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #1355  
Vechi 09.03.2017, 21:08:20
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Eu banuiesc ca este o lucratura ruso-greceasca. Astia au colaborat, sub umbrela evlaviei, foarte bine in secolele trecute. De ce credeti ca Putin a fost asezat ca imparat in Athon?!
Pe de o parte, grecii se vor alege cu manastiri de supt si jefuit, ca pe vremea fanriotilor, pe de alta, rusii vor avea un cap de pod intarit si in lumea bisericeasca balcanica.
Eu vad prin viclenia lor ca prin aer, dar nu eu sint contrasecurist sau contraspion.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #1356  
Vechi 09.03.2017, 21:16:48
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Multumesc, Cristian. Umorul evreiesc este superb.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #1357  
Vechi 09.03.2017, 21:19:19
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Mai bine sa nu prea crezi in mai nimic, dogmatic vorbind, dar sa fii un om de treaba, decit ca nepomenitorii.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #1358  
Vechi 10.03.2017, 10:10:31
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
insa acesti oameni urasc, sa nu ne lasam pacaliti de ceea ce spun alde sofia si antonia aici, ei chiar urasc. in paginilie anterioare antonia spune : "anatemele lucreaza!" poate nu stiti ce este anatema, ceea ce presupune cu adevarat anatemizarea in Biserica Ortodoxa spre deosebire de ce inseamna excomunicarea in Biserica Catolica. anatema este un blestem, de fapt, unul total, cumplit.
Esti incoerent cu bună stiintă. Dar nu-I bai. Da, anatemele încep sa lucreze, adică ecumenistii încep sa se indrăceasca. Ei se vor opune din ce în ce mai mult ortodocsilor nepomenitori crezând ca fac o fapta buna, asa cum s-a putut observa s™i în isprava cu desfiint›area us™ilor si a geamurilor de la chiliile călugărilor nepomenitori de la Lacul Frumos. Fires™te ca vor considera ca aceasta fapta a lor si altele asemenea sunt dovezi de iubire! Problema lor, până la urmă, căci mântuirea nu e obligatorie! Treaba mea este sa urăsc păcatul si erezia, nu un om. Nepomenirea trebuia percepută ca pe o atentionare. În zilele noastre, aceasta este percepută ca un afront, deoarece politicul dicteaza ce sa facă Biserica, nu invers!

Da, anatemizarea este menita sa-i înfricoseze pe ortodocs™i spre a nu indrazni sa facă anumite păcate. Dacă, totusi cineva se încăpăt›ânează sa facă păcatele anatemizate, atunci numai prin pocăintă poate scăpa de pedeapsa ves™nică. Dar poate scăpa, dacă se pocăieste. De orice păcat! Căci Mântuitorul S-a răstignit pentru orice păcătos care se pocăieste. Mai greu e cu hula împotriva Duhului Sfânt...

Unde e ura? E gresit sa urasti păcatul?

Last edited by antoniap; 10.03.2017 at 10:25:13.
Reply With Quote
  #1359  
Vechi 10.03.2017, 10:32:15
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Esti incoerent cu bună stiintă. Dar nu-I bai. Da, anatemele încep sa lucreze, adică ecumenistii încep sa se indrăceasca. Ei se vor opune din ce în ce mai mult ortodocsilor nepomenitori crezând ca fac o fapta buna, asa cum s-a putut observa s™i în isprava cu desfiint›area us™ilor si a geamurilor de la chiliile călugărilor nepomenitori de la Lacul Frumos. Fires™te ca vor considera ca aceasta fapta a lor si altele asemenea sunt dovezi de iubire! Problema lor, până la urmă, căci mântuirea nu e obligatorie! Treaba mea este sa urăsc păcatul si erezia, nu un om. Nepomenirea trebuia percepută ca pe atentionare. În zilele noastre, aceasta este percepută ca un afront, deoarece politicul dicteaza ce sa facă Biserica, nu invers!

Da, anatemizarea este menita sa-i înfricoseze pe ortodocs™i sprea a nu indrazni sa facă anumite păcate. Dacă, totusi cineva se încăpăt›ânează sa facă păcatele anatemizate, atunci numai prin pocăintă poate scăpa de pedeapsa ves™nică. Dar poate scăpa, dacă se pocăieste. De orice păcat! Căci Mântuitorul S-a răstignit pentru orice păcătos care se pocăieste. Mai greu e cu hula împotriva Duhului Sfânt...

Unde e ura? E gresit sa urasti păcatul?
Antonia, tu functionezi in parametri optimi?! Tu te bucuri ca niste oameni sa fie indraciti?! Indracira e mult mai rea ca moartea si decit orice boala. Ca si "crestina zelotista" at trebuie sa stii acest ingrozitor fapt elementar. Nici eu, care aproape-ador Natura, si nu imi suport semenii mai deloc, spunind-o deschis, nu am asa ginduri.
Si ce ai vrea ca Biserica sa dicteze politicului?
In Evul Mediu, Biserica era o metastaza, in multe privinte, si o binefacere, in altele. Totusi, prefer sa nu redevina molohul institutional sufocant care era atunci, nici macar de dragul acelor citeva lucruri bune.
Nici bancile, multinationalele, parchetele si serviciile opresive ca astazi, nici nobilii, clerul, monahii si teologii, ca atunci. Toti care isi doresc puterea, indifferent in ce sau in Cine cred, sint niste animale turbate.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #1360  
Vechi 10.03.2017, 11:06:10
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Ii iarta saccsiv daca se pocaiesc ca are inima mare. :)
Reply With Quote
Răspunde