Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Arta bisericeasca in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 20.06.2012, 00:17:28
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Hai ca m-ai facut sa rad cu pofta. Sa stii ca unii diminutiveaza si abstractele - curajel, rabdarica, minutel -, alea chiar zgarie pe creier. Cu adevarat valoare derizorie.

Unde scrie ca ortodocsii si literatii nu au voie la diminutive?! :))))) Obtin diferite efecte stilistice. Pana sa ajung un om intreg, sunt si eu un homuncio, un biet omulet, adica...


Eh, mai facem si noi haz de necaz unii de altii
Asta e o suparare a mea mai veche... Si deocamdata imi e imposibil sa accept cum se schimonosesc cuvintele in lumea noastra... Ma irita teribil dulcegariile verbale, stereotipiile acestea. Desigur, sunt momente cand are un rost anume sa folosim un diminutiv. Insa pe mine ma supara neglijenta generala, fenomenul de ansamblu si caderea in care ne balacim la nivelul cuvintelor. Parca toata lumea se ocupa zilnic cu stalcirea frumusetii limbii romane. Pur si simplu.
Ultimul exemplu tare de pe forum e cel remarcat de Mihnea: latinobarbarismul sau ce-o mai fi acela, cu tanarul supliciat (auzi!)...
Of, sunt mai multe aspecte.
Iar de la tine, cu adevarat, ca persoana care chiar s-a dedicat studiului limbii noastre si stiu ca iti iubesti vocatia, ei bine iti spun sincer: chiar ma astept sa ai o vorbire curata. De ce sa nu fii tocmai tu un model?
Asta m-a deranjat, nu altceva... Iertare!!!!!!
Reply With Quote
  #202  
Vechi 22.06.2012, 07:42:37
-radu-'s Avatar
-radu- -radu- is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.02.2012
Locație: Oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

Am descoperit prin intermediul vostru cateva filme bune, ultimul care imi vine in minte este "most/podul", care mi-a placut foarte mult. Vă mulțumesc!

Poate v-ar place si urmatorul film:

Jibeuro / the way home (2002)
http://www.imdb.com/title/tt0312841/

Un film coreean in genul lui Kim Ki-Duk, despre un nepotel si bunica sa. Il gasiti si pe youtube.
Reply With Quote
  #203  
Vechi 22.06.2012, 09:37:47
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Wink

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Cuvinte interzise pentru un ortodox: baietel, zaharel, mucisori, chilotei, rahatel, bisericuta, cocosel, puicuta, curulet, dorulet, copilas, ciobanas.

Cuvinte recomandate: baiat, zahar, muci, chiloti, rahat, biserica, cocos, puica, cur, dor, copil, ciobanas, Doamne. AMIN+ (aminel? aminas? aminica? aminuletz? aminisor?)

P.S. Daca nu tii neaparat sa fii ortodox, poti sa fii, desigur, un simplu om intreg. Mai ales daca ai studiat Literele.
Asta da, mesaj strasnic!
Ati reusit sa ma binedispuneti de dimineata!
Ce treaba are ortodoxia cu diminutivele?
Noi ii spunem bisericii noastre dragi bisericuta! tocmai datorita marimii!
Or in lumea copiilor totul are alta dimensiune!
Unui scaun mic ii spui scaunel, unei mese mici- masuta, unei fete mici-fetita s.a.m.d
cel putin asa am invatat eu la scoala...
Acum prin extensie, ortodoxul ar trebui sa renunte la diminutive, la augmentative, sau...de ce nu la afixele de orice fel, ptr a da dovada de barbatie duhovniceasca, nu?
Diminutivele nu ciuntesc limba, ci o imbogatesc. Si atunci cand sunt folosite corect, nu vad problema....
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!

Last edited by lore86; 22.06.2012 at 19:27:58.
Reply With Quote
  #204  
Vechi 02.09.2012, 19:53:25
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Ați mai văzut ceva filme bune în ultimul timp?..
Reply With Quote
  #205  
Vechi 03.09.2012, 15:46:06
Solveig's Avatar
Solveig Solveig is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 213
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Ați mai văzut ceva filme bune în ultimul timp?..
Am vazut de ceva timp un film exceptional, din pacate nu il am pt ca s-a proiectat la noi la biserica:Poetry
http://www.imdb.com/title/tt1287878/
Am mai vazut Dode'ska-den si Tokyo Story... foarte emotionante, foarte frumoase
http://www.imdb.com/title/tt0065649/
http://www.imdb.com/title/tt0046438/
Un alt film care infatiseaza aceeasi tema a suferintei si a mortii (asiaticilor se pare ca le place foarte mult..)- My girl and I, poate mai siropos decat celelalte, un film mai trist, dar o alternativa interesanta la dramele hollywood-iene..
http://www.imdb.com/title/tt0488177/
Reply With Quote
  #206  
Vechi 05.09.2012, 23:54:09
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Mulțumesc pentru recomandări... nu sunt fan al filmelor asiatice, dar am să încerc să găsesc Poetry pe DVD.

Mai am în plan să văd El secreto se sus ojos -
- un film argentinian care a luat premiul Oscar cu câțiva ani în urmă (la categoria "Cel mai bun film străin")
Reply With Quote
  #207  
Vechi 06.09.2012, 16:41:45
Solveig's Avatar
Solveig Solveig is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 213
Implicit

Mi-am amintit de un film care cred ca-ti va placea, e un pic misterios- Panglica alba
http://www.cinemagia.ro/filme/the-white-ribbon-42459/

un film iranian foarte interesant -Nader si Simin, o despartire
http://www.cinemagia.ro/filme/jodaei...-simin-566381/

Last edited by Solveig; 06.09.2012 at 16:44:37.
Reply With Quote
  #208  
Vechi 07.09.2012, 05:01:41
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Asta da, mesaj strasnic!
Ati reusit sa ma binedispuneti de dimineata!
Ce treaba are ortodoxia cu diminutivele?
Noi ii spunem bisericii noastre dragi bisericuta! tocmai datorita marimii!
Or in lumea copiilor totul are alta dimensiune!
Unui scaun mic ii spui scaunel, unei mese mici- masuta, unei fete mici-fetita s.a.m.d
cel putin asa am invatat eu la scoala...
Acum prin extensie, ortodoxul ar trebui sa renunte la diminutive, la augmentative, sau...de ce nu la afixele de orice fel, ptr a da dovada de barbatie duhovniceasca, nu?
Diminutivele nu ciuntesc limba, ci o imbogatesc. Si atunci cand sunt folosite corect, nu vad problema....
Draga Lore,
cand voi reveni in chiloteii dulcici cu calusei dragalasi de langa bisericuta unde mamicuta a spalat funduletul sau curuletul, atunci voi vorbi exact asa.
Deocamdata, intre noi adultii crestini, prefer sa vorbesc limba adultilor.
Desigur, daca nu deranjez copilasii si mamicutele de pe forumas...
Reply With Quote
  #209  
Vechi 07.09.2012, 23:33:10
-radu-'s Avatar
-radu- -radu- is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.02.2012
Locație: Oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

[quote=Solveig;468551]Am vazut de ceva timp un film exceptional, din pacate nu il am pt ca s-a proiectat la noi la biserica:Poetry
[quote]

Îți mulțumesc pentru recomandare. E un film foarte trist, dar m-a făcut să mai uit de măruntele mele tristeți, de dorințele mele egoiste. Nu l-aș recomanda oricui, e ca un medicament periculos. Bănuiesc că în biserică a fost comentat astfel încât să folosească. Tokyo story e iarăși un film frumos, însă altfel, mai luminos, mai senin. Pe acesta l-am văzut însă mai demult, împreună cu alte filme marca Ozu. Un regizor de o mare sensibilitate și delicatețe. Am să urmez și celelalte recomandări, încurajat de aceste două exemple. Mulțumesc încă o dată!
Reply With Quote
  #210  
Vechi 08.09.2012, 05:38:08
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Solveig Vezi mesajul
Mi-am amintit de un film care cred ca-ti va placea, e un pic misterios- Panglica alba
http://www.cinemagia.ro/filme/the-white-ribbon-42459/
Michael Haneke îmi sună cunoscut, cred că am mai văzut filme de-ale lui. Mulțumesc de sugestie!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Filme criogenicul Generalitati 57 11.10.2017 21:29:45
Filme ortodoxe Adriana Cluj Resurse ortodoxe on-line 216 27.04.2017 18:30:50
filme? scutariusilviu Generalitati 18 23.08.2015 13:46:10
Filme crestine rafella Generalitati 12 19.05.2011 20:20:04