Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.08.2015, 13:10:02
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Deci: sunt singurul care simt un damf de trocareala stiucareasca aici ? Pe vremuri, le detectai mai bine, AlinB. Iar pe tine, frate Ioan, scoala vietii cu suturile ei in spate, plus studii formale de psihologie, tot nu te ajuta sa cunosti oamenii ?
Raspunsul era pentru oaia-copac care crede ca preotul tine loc si de psihiatru :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 20.08.2015, 13:33:38
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Raspunsul era pentru oaia-copac care crede ca preotul tine loc si de psihiatru :)
Conform schemei ei simpliste: păcat ---> fractură spirituală ---> boli. De unde, logic, nu? - ce nevoie mai ai de altcineva și de altceva când ai preotul și spovedania, prin care se șterg păcatele?...
E simplu! Ce simplu e totul, iupiiii....

Last edited by Ioan_Cezar; 20.08.2015 at 13:35:54.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 20.08.2015, 16:58:12
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Apropos: de ce zici că formale?... Așa cum înțeleg eu termenul "formal" (exceptînd desigur accepțiunea întâlnită în expresia "logica formală" și chiar "inteligența formală" la care face referire școala piagetiană), ei bine nu mi se pare deloc că studiile mele de psihologie au fost și sunt formale. Decât pentru cei care nu vor și nu pot să le ia în seamă...:))
Vezi dumneata, exista alunecare nu numai la oameni. Ci si la cuvinte. Cuvintele sunt vehiculate de oameni si, de aceea, sufera coruptia vremii.

Asa se face ca "formal" a ajuns sa insemne ceva de rau. Spunem "formal" acolo unde ar trebui sa spunem "de forma", de aici ambiguitatea, chiar opozitia de sensuri.

Dar sensul original al termenului "formal", nu are deloc conotatie negativa, ci dimpotriva, inseamnand totodata "canonic", "potrivit prescriptiilor" cat si precis, exact. Si acesta e singurul sens cu care e folosit in Biserica Catolica. Acest lucru se datoreaza unui mai mare contact pe care Biserica l-a pastrat cu limba latina. Cand auzim ca un grup din Biserica face "o actiune formala", intelegem ca se adreseaza in scris, prin petitie, episcopului. Eventual prin scrisoare inregistrata cu aviz de receptiune. Mai ales daca e un grup "formal constituit", adica potrivit dreptului canonic, in opozitie cu un grup "constituit ad-hoc".

La fel, englezul spune ca "se imbraca formal" cand isi ia smokingul sau macar tweet-ul. Daca e in pantaloni scurti, eventual vopsit pe par cu culorile clubului preferat, atunci nu e in tinuta formala si s-ar putea ca in locuri in care eticheta e de rigoare sa i se refuze prezenta.

Asadar, cineva care are studii formale de psihologie e un absolvent al unui institut acreditat pentru asa ceva. E in opozitie cu "psiholog pe puncte", "psiholog autodidact" sau chiar "psiholog de duminica". Bunaoara asa cum ma socot eu a fi in domeniul teologiei...
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #14  
Vechi 20.08.2015, 17:04:34
alex190
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Deci: sunt singurul care simt un damf de trocareala stiucareasca aici ? Pe vremuri, le detectai mai bine, AlinB. Iar pe tine, frate Ioan, scoala vietii cu suturile ei in spate, plus studii formale de psihologie, tot nu te ajuta sa cunosti oamenii ?

Oameni buni: trebuie sa acceptam ideea ca exista unii care, din plictis, din lipsa de literatura sau incapacitatea folosirii ei intru propasirea glagoriei, se desfata inventand situatii si vazand cum oameni seriosi le iau in serios. Asta le da o mare reconfortare. Cum zic englejii: le face ziua.

S-ar putea sa aveti dreptate, partial.Totusi, chiar daca uneori oamenii nu aleg forma cea mai potrivita de a cere ajutor semenilor, nu inseamna ca in spatele unor astfel de topice nu se afla o suferinta reala.Uneori e cumplit de reala si de mare.Chiar daca in parte, din teama de a nu fi recunoscut, autorul amesteca adevarul cu detalii imaginate, tot se merita sa raspundem atat cat ne permit cunostintele si experienta de viata la intrebarile serioase si pertinente.Nu se stie niciodata cand poate ajuta.Parerea mea.

Last edited by alex190; 20.08.2015 at 17:09:06.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 21.08.2015, 01:19:19
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Vezi dumneata, exista alunecare nu numai la oameni. Ci si la cuvinte. Cuvintele sunt vehiculate de oameni si, de aceea, sufera coruptia vremii.

Asa se face ca "formal" a ajuns sa insemne ceva de rau. Spunem "formal" acolo unde ar trebui sa spunem "de forma", de aici ambiguitatea, chiar opozitia de sensuri.

Dar sensul original al termenului "formal", nu are deloc conotatie negativa, ci dimpotriva, inseamnand totodata "canonic", "potrivit prescriptiilor" cat si precis, exact. Si acesta e singurul sens cu care e folosit in Biserica Catolica. Acest lucru se datoreaza unui mai mare contact pe care Biserica l-a pastrat cu limba latina. Cand auzim ca un grup din Biserica face "o actiune formala", intelegem ca se adreseaza in scris, prin petitie, episcopului. Eventual prin scrisoare inregistrata cu aviz de receptiune. Mai ales daca e un grup "formal constituit", adica potrivit dreptului canonic, in opozitie cu un grup "constituit ad-hoc".

La fel, englezul spune ca "se imbraca formal" cand isi ia smokingul sau macar tweet-ul. Daca e in pantaloni scurti, eventual vopsit pe par cu culorile clubului preferat, atunci nu e in tinuta formala si s-ar putea ca in locuri in care eticheta e de rigoare sa i se refuze prezenta.

Asadar, cineva care are studii formale de psihologie e un absolvent al unui institut acreditat pentru asa ceva. E in opozitie cu "psiholog pe puncte", "psiholog autodidact" sau chiar "psiholog de duminica". Bunaoara asa cum ma socot eu a fi in domeniul teologiei...
Foarte mulțumesc, Mihnea!
Pentru lămuririle terminologice - unul din punctele tale forte, pe care le admir mereu.
P.S. Nici logica formală, cum nici inteligența formală nu au nimic depreciativ... Dimpotrivă! Sunt mereu de dorit...:)

Last edited by Ioan_Cezar; 21.08.2015 at 01:45:51.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 22.08.2015, 08:48:03
stiucarul stiucarul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2015
Mesaje: 8
Implicit

Bravos mai filozofi de doi bani!
Eu am pus o intrebare simpla si la subiect si voi ati inceput sa bateti campii.
A fost la preotu de cartier de cand a inceput sa aiba probleme si i-a zis sa se duca la doctor. E greseala mea ca m-am gandit la varianta asta, probabil ca toti preotii din ziua de azi sunt buni doar sa ceara bani.... si cu enoriasi ca voi, afacerile sunt asigurate.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 22.08.2015, 09:53:31
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stiucarul Vezi mesajul
A fost la preotu de cartier de cand a inceput sa aiba probleme si i-a zis sa se duca la doctor.
Aha, deci in cazul asta a ales varianta duhovnic si apoi medic.Este
una din optiunile pe care le-am specificat in topicul asta:


Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Si daca bolnavul nu vrea tratament ? Ce faci ? Nu Unii aleg intai sa mearga pe
calea credintei si apoi pe calea tratamentului.Altii aleg invers.
Pana la urma tot bolnavul decide.Deci nu avem de-a face duhovnic vs
angajat cu halat alb, ci cu o probleme de alegere.Adica cu liberul-arbitru
al pacientului.
Faptul ca s-a dus la medic se datoreaza Duhului Sfant, care l-a convins
(prin intermdiul preotului ce-i mai bine de facut).
Asta inseamna ca in cazul de fatza problemele medicale ale tipului se
trag din cauze duhovnicesti.


Citat:
Eu am pus o intrebare simpla si la subiect si voi ati inceput sa bateti campii.
Pai tu intrebi ceva, ei in mod intentionat inteleg in mod gresit si apoi incep sa bata moneda pe ce au
inteles ei, nu pe ce ai intrebat tu.Adica ei nu incearca sa te lamureasca ci incearca sa-ti tranforme
problema ta , intr-o problema pe care ei o cunosc.Daca problema nu este cartile pe care l-au studiat,
atunci fie nu exista fie tu initiatorul topicului bati campii.
E grea boala asta. =))

Last edited by Copacel; 22.08.2015 at 09:57:11.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 22.08.2015, 11:02:14
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stiucarul Vezi mesajul
A fost la preotu de cartier de cand a inceput sa aiba probleme si i-a zis sa se duca la doctor.
Păi de ce n-ai spus așa de la început?
Să meargă la doctor, să-și facă tratamentul, să se țină și de Biserică și cu asta basta. Multă sănătate!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 22.08.2015, 11:14:31
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Asta inseamna ca in cazul de fatza problemele medicale ale tipului se
trag din cauze duhovnicesti.
.......:)))
Păi da, după o convorbire cu "preotu de cartier", iată-l pe om și în drum spre medic.... Ce lucru extraordinar, domle, ce întâmplare de pomină!...:)))
Reply With Quote
  #20  
Vechi 22.08.2015, 11:50:21
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stiucarul Vezi mesajul
Imi cer scuze, sunt nou printre voi
am un prieten care a cam luat-o prin aratura si nu stiu cum sa il ajut
va ror sa imi recomandati un preot bun in judetul constanta
va multumesc!
Pai daca el nu vrea sa se ajute sau nu mai este in deplinatatea facultatilor ca sa realizeze ca are nevoie de ajutor...iti dai si tu seama ca te lupti cu morile de vant.

O verisoara,in familia mea a inebunit anul trecut...avea niste predispozitii si era mai ciudatica,insa de anul trecut nu se mai poate face nimic cu ea;a fost si internata la ospiciu dar i-a santajat emotional pe parinti s-o scoata si nu a stat pe tratament cat doreau medicii.

Si la noi treburile treneaza pt ca bolnava nu doreste sa mearga la biserica si nici la doctor,desi chiar a ajuns la delir mistic,se "cearta"cu diavolii,etc.
Doamne fereste...

Tu adica ce doresti sa faci cu "preotul bun"din Constanta? Suferindul doreste sa ia calea bisericii,este interesat?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare