Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.08.2008, 22:00:14
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
frate, despre ce ordine vorbesti?

pai intr-un caz de urgenta, nu te duci fuga la spital?

ai auzit de masuri de prim ajutor??
Aoleu Mirelus, da ce manie ai bagat in cuvintele astea ca m-au traznit ca o palma:rolleyes:

Ca sa fiu mai clar, eu vorbeam despre vindecarea trupeasca ce se incepe de la suflet!!

Iar tu o tragi cu "primul ajutor in caz se urgenta" care e doar un prim ajutor, ce nu include automat si VINDECAREA ci doar salvarea temporala a vietii trupesti.

Dar chiar si aici la "primul ajutor"... spune si tu ce e mai vrednic de salvat TRUPUL SAU SUFLETUL?
Pt ca daca esti accidentat grav/pe moarte(fereasca Dumnezeu) mai de folos e preotul caruia sa te poti spovedi/impartasi pe ultima suta de metri, ca sa mai salvezi ce se mai poate salva din SUFLET care e VESNIC, decat sala de operatie si chirurgul care nu-ti garanteaza cum iesi din operatie.

Si apoi stai linistita ca mai toate spitalele in Romania au capele cu preoti si acestia daca e nevoie ajung la capataiul bolnavului inaintea doctorului!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 05.08.2008, 22:37:31
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Cred ca Hristos e mai bucuros daca eu chem preotul in caz de boala, decat pe medic. Avem prea putina credinta. Sa nu uitam, Hristos e Acelasi. El este Cel care l-a chemat pe Lazar din moarte la viata. Deci, ma poate ridica si pe mine din boala. Stiu, e mai usor sa dai un telefon, decat sa te curati de pacate.

In concluzie, sa nu se inteleaga ca am ceva cu medicii. Dimpotriva, sunt daruri ale Creatorului. Nefericirea mea vine din faptul ca multi nu mai vad in ei si Creatorul. Si sincer, cred ca e mai usor de intalnit daca I te adresezi direct, decat prin intermediari.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 05.08.2008, 23:39:03
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Chiar daca astazi, contextul istoric si social in care traim este mult diferit de cel in care traiau marii duhovnici de odinioara, experienta si modul lor de a gandi sunt actuale. Daca medicul psihiatru are, de multe ori, tendinta de a-l reduce pe om la trup si psihic, sa nu uitam ca pentru Parintii Bisericii omul intreg era: trup si suflet, sub dimensiunea trupeasca si duhovniceasca. Omul are partea spirituala ce apartine altei ordini. De aceasta parte sufleteasca, spirituala, medicul tine mai putin seama, daca nu este crestin, nici nu are in vedere acest aspect. Doctorul sufletului, adica duhovnicul, nu se poate sa nu tina seama si de aceasta parte, de omul integral.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.08.2008, 00:08:13
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Nu stiu faceti cum vreti cu filosofeala voastra, dar eu, daca Doamne fereste, am sa am un infarct, as vrea ca cei din jur sa cheme mai intai si mai intai salvarea. Asa mai am o sansa sa traiesc si sa ma pocaiesc, pe cand daca intai cheama pe parinte, 100% mor pana ajunge el, si nici timp de pocainta nu ramane.

Daca am o raceala banala si imi curge nasul, nici nu ma mai duc la doctor, iau doua aspirine si imi trece. Si nici nu mai deranjez pe parinte, ca pana ajunge el, deja nu imi mai curge nasul. :D

Deci totul depinde de context, si e bine de tinut in minte ca medicina a fost lasata de Dumnezeu sa existe, si ca are rolul ei. De aceea avem doctori de suflete si doctori de trupuri. Un doctor de suflete nu poate vindeca un picior rupt, iar un doctr de trupuri nu poate vindeca o patima de genul iubirii de arginti.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 06.08.2008, 03:34:23
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Bine zici, Noesis. Sa lasam barbatii sa filosofeze ca la asta se pricep ei mai bine.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.08.2008, 03:44:37
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Slava Domnului ca le-a dat femeia care sa aiba grija de ei... si nu pune carul in fata boilor!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 06.08.2008, 11:34:14
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Da bine spui Noesis,obiectiv cum te stim.....
Reply With Quote
  #18  
Vechi 06.08.2008, 12:32:17
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesis
pe cand daca intai cheama pe parinte, 100% mor pana ajunge el, si nici timp de pocainta nu ramane.
Dar tu ai nevoie de parinte ca sa te pocaiesti sau sa te spovedesti ?:rolleyes:
Reply With Quote
  #19  
Vechi 06.08.2008, 12:33:41
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesis
Nu stiu faceti cum vreti cu filosofeala voastra, dar eu, daca Doamne fereste, am sa am un infarct, as vrea ca cei din jur sa cheme mai intai si mai intai salvarea.
Si daca doctorul vine si-ti spune, -nu te mai putem ajuta cu nimic! ce te faci? Chemi alta salvare?:rolleyes:
Reply With Quote
  #20  
Vechi 06.08.2008, 12:35:05
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Slava Domnului ca le-a dat femeia care sa aiba grija de ei... si nu pune carul in fata boilor!
of-of cum mai judecati omul fara sa-l cunoasteti:)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Doctorul fara de arginti, Pesamosca Alexandru Adriana Cluj Stiri, actualitati, anunturi 14 28.04.2012 12:46:24
Hristos - Vindecătorul lumii și Doctorul cel veșnic NECTARIE Generalitati 1 25.01.2011 16:31:57
Preotul de mir idealist Preotul 9 22.07.2010 23:44:41
preotul madalinutza Preotul 5 06.05.2009 17:33:05
preotul verona Din Noul Testament 4 10.09.2008 22:30:58