Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 21.12.2009, 14:05:11
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marioad24 Vezi mesajul
Maria Luisa, tu ai citit Apocalipsa, Epistola catre evrei, Epistola Apostolului Petru? Nu inteleg, ai fost desemnata sa fii aparatoarea "evreului ales"? Nu cred ca e nevoie de ajutorul tau. Nu cred ca cineva din cei de aici i-ar dori raul. Asta e. Si daca tot ne-ai facut urari (Moshe iti zice, nu?), eu zic sa ai si tu parte de ce ne-ai urat noua; iar Dumnezeu Atottiitorul sa-ti rasplateasca pt gandurile si faptele bune. Cel ce cauta pacea si buna invoire intre oameni acela este dintre cei alesi ai lui Dumnezeu.

In privinta alegerii, ei sunt deja alesi; inainte de a se fi nascut. Caci venim de la Dumnezeu (Viata) si ne intoarcem la Dumnezeu, Unul in Sfanta Treime.
uite de ce am facut asta : pentru ca el ne-a facut o urare frumoasa si nu-i frumos sa-l bombardeze asa , cu cele ce le-a postat aici. Doar atat...
Reply With Quote
  #22  
Vechi 21.12.2009, 14:42:27
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Chiar si urarile de bine ale evreilor starnesc dispute... hai sa nu mai fim asa incrancenati.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 21.12.2009, 14:49:32
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Daca am ajuns sa aruncam cu pietre si atunci cand cineva ne ureaza de bine, e semn ca stam cu pietre in buzunar tot timpul. Insa, in Imparatia Cerurilor au loc doar cei cu buzunarele goale.

Multumim pentru urari. Bucurii si ganduri bune.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 21.12.2009, 14:54:11
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Insa, in Imparatia Cerurilor au loc doar cei cu buzunarele goale.
Nu doar cu buzunarele goale, dar si cu candelele pline.

Hristos se naste, mariti-L!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 21.12.2009, 15:17:04
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Nu doar cu buzunarele goale, dar si cu candelele pline.

Hristos se naste, mariti-L!
Aveti dreptate. Are Domnul ochi mai buni si le vede pe toate.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 21.12.2009, 16:01:24
RELUCU RELUCU is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.08.2008
Mesaje: 41
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Chiar si urarile de bine ale evreilor starnesc dispute... hai sa nu mai fim asa incrancenati.
Evreii ramasi in sinagoga pana astazi, nu sunt decat ucigasii lui Hristos, ei asteptandu-l pe Antihrist !
Pot oare ucigasii lui Hristos sa se umple acuma de dragoste crestina in ajunul nasterii Domnului !
Crestinul nu poate, si nu trebuie sa fie atat de naiv, sa deschida gura mare si sa inghita fatarnicia evreilor !
Cei care nu primesc aceste urari fatarnice sunt chipurile incrâncenati !!!
Dar evreii, ucigasii lui Hristos acum 2000de ani, care nu se intorc la Dumnezeu, cum pot fi numiti !?
Cum poti tu aprecia si lauda chiar, urari crestine de la ucigasii lui Hristos !?
S-a facut noapte in plina amiaza, dar ce nevoie mai avem de lumina, cand lumea cinsteste urâciunea !
Reply With Quote
  #27  
Vechi 21.12.2009, 16:02:09
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RELUCU Vezi mesajul
Evreii ramasi in sinagoga pana astazi, nu sunt decat ucigasii lui Hristos, ei asteptandu-l pe Antihrist !
Pot oare ucigasii lui Hristos sa se umple acuma de dragoste crestina in ajunul nasterii Domnului !
Crestinul nu poate, si nu trebuie sa fie atat de naiv, sa deschida gura mare si sa inghita fatarnicia evreilor !
Cei care nu primesc aceste urari fatarnice sunt chipurile incrâncenati !!!
Dar evreii, ucigasii lui Hristos acum 2000de ani, care nu se intorc la Dumnezeu, cum pot fi numiti !?
Cum poti tu aprecia si lauda chiar, urari crestine de la ucigasii lui Hristos !?
S-a facut noapte in plina amiaza, dar ce nevoie mai avem de lumina, cand lumea cinsteste urâciunea !
Hristos S-a jertfit pentru ei si tu vrei ca eu sa-i urasc?
Reply With Quote
  #28  
Vechi 21.12.2009, 16:34:22
moshu's Avatar
moshu moshu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2008
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 238
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru moshu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
A toti evreilor care sunt membrii in forumul ista,urez la totii membrii crestini Craciun fericitsi sanatate si cu ocazia Anului Nou, un An Bun, belsug si sa va reuseasca tot ce va doriti. Amin.
La acei care au placere de obicei sa propage idei antisemite le doresc sa-si aduca aminte din ce popor a facut parte Mantuitorul crestinilor.
Sincer, se putea si fara asta. Eu, in numele nimanui, iti multumesc si iti raspund Craciun fericit si la fel ce ai spus tu mai sus. Si inca o multumire, pentru ca ne-ai reamintit ca Dumnezeu e iudeu.
__________________
Vine mosul pe carare, Cu cojocul in spinare.

http://www.youtube.com/watch?v=Q4027l_BsDE&NR=1 - it's supposed to be funny like me!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 21.12.2009, 17:00:08
RELUCU RELUCU is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.08.2008
Mesaje: 41
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Hristos S-a jertfit pentru ei si tu vrei ca eu sa-i urasc?
Hristos nu s-a adus jertfa numai pentru evrei, ci pentru intreg neamul omenesc.
A fost - bineinteles cu voia lui Dumnezeu -mai curand batjocorit de evrei, iar acest lucru se amplifica in zilele noastre.
Unde am spus ca trebuiesc urâti evreii!?
Crestinul nici nu trebuie sa gandeasca la asa ceva, dar a nu-i accepta evreului fatarnicia si ipocrizia, a nu se lasa orbit de abilitatea si rautatea ucigasilor Mantuitorului, este invatatura crestina.
Cum poti tu, crestin fiind, in ajunul Nasterii Domnului, sa crezi macar o clipa ca aceste urari sunt spre cinstirea nasterii Domnului, sau a acestei sarbatori !?
Poate ucigasul lui Hristos sa devina atat de sensibil si atent, atat de generos in urari, incat sa imparta cu crestinii bucuria Nasterii Mantuitorului !?
Nu sunt decat prefacatorie in ambalaj de dulceata, iar interiorul plin de otrava dusmaniei impotriva lui Hristos a evreilor.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 21.12.2009, 17:26:53
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RELUCU Vezi mesajul
Hristos nu s-a adus jertfa numai pentru evrei, ci pentru intreg neamul omenesc.
A fost - bineinteles cu voia lui Dumnezeu -mai curand batjocorit de evrei, iar acest lucru se amplifica in zilele noastre.
Unde am spus ca trebuiesc urâti evreii!?
Crestinul nici nu trebuie sa gandeasca la asa ceva, dar a nu-i accepta evreului fatarnicia si ipocrizia, a nu se lasa orbit de abilitatea si rautatea ucigasilor Mantuitorului, este invatatura crestina.
Cum poti tu, crestin fiind, in ajunul Nasterii Domnului, sa crezi macar o clipa ca aceste urari sunt spre cinstirea nasterii Domnului, sau a acestei sarbatori !?
Poate ucigasul lui Hristos sa devina atat de sensibil si atent, atat de generos in urari, incat sa imparta cu crestinii bucuria Nasterii Mantuitorului !?
Nu sunt decat prefacatorie in ambalaj de dulceata, iar interiorul plin de otrava dusmaniei impotriva lui Hristos a evreilor.
Sincer, am perceput mai multa otrava din mesajul tau decat din al lui.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Numele copilului casiana Botezul 184 23.11.2013 02:04:06
Numele de botez anisoara Generalitati 18 03.08.2012 11:04:28
NUMELE LUI maria55 Exorcismul 47 29.01.2011 20:26:25
Numele Domnului Mikhael Biserica Ortodoxa Romana 31 25.06.2010 14:08:02
Crestini cu numele bmd Generalitati 9 22.07.2009 13:18:58