Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 06.04.2010, 18:05:00
RELUCU RELUCU is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.08.2008
Mesaje: 41
Implicit Sf evanghelisti-martori oculari sau contemporani mantuitorului hristos

[quote=ben_gal;231491]Cu respect si fara suparare:
Eu nu trebuie sa explic nimic. Evanghelistii nu au trait pe vremea lui Iisus si cine stie cine le-a vindut ce povestiri.
quote]
Prietene ben-gal,
Daca anumite pasaje din Sf Scriptura pot fi interpretate dupa "mofturi" personale, sa ramanem totusi corecti macar unde nu exista echivoc.
Cel putin din respect pentru Adevar !
Nu numai ca Sf Evanghelisti au fost contemporani Mantuitorului Hristos, mai mult, Sf Evanghelist Ioan si Sf Evanghelist Matei, au fost MARTORI OCULARI, au fost printre cei 12 Apostoli care l-au insotit pretutindeni pe Iisus Hristos !
Ceilalti 2 Evanghelisti, Luca si Marcu, au fost de asemenea martori oculari in timpul propovaduirii Evangheliei lui Hristos de catre Sf Apostoli Petru si Pavel.
Din invatatura Acestora au scris Ei Sf Evanghelii !
Nimeni nu va impune o schimbare a convingerilor religioase, dar incercati macar sa abordati cu un minim de respect Adevarul despre Sf Scriptura a crestinilor.
Pe ce temei afirmati ca Sf Evanghelisi nu au trait pe vremea lui Iisus Hristos !?
Incercati o distantare de minciuna cotidiana a celor care nu l-au primit pe Hristos.
Minciuna grava si repetata este o patima urata de Dumnezeu.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 06.04.2010, 18:18:45
RELUCU RELUCU is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.08.2008
Mesaje: 41
Implicit Sf evanghelisti contemporani si martori oculari la implinirea revelatiei in hristos.

Citat:
În prealabil postat de ben_gal Vezi mesajul
Cu respect si fara suparare:
Eu nu trebuie sa explic nimic. Evanghelistii nu au trait pe vremea lui Iisus si cine stie cine le-a vindut ce povestiri

Prietene ben-gal,
Daca anumite pasaje din Sf Scriptura pot fi interpretate dupa "mofturi" personale, sa ramanem totusi corecti macar unde nu exista echivoc.
Cel putin din respect pentru Adevar !
Nu numai ca Sf Evanghelisti au fost contemporani Mantuitorului Hristos, mai mult, Sf Evanghelist Ioan si Sf Evanghelist Matei, au fost MARTORI OCULARI, au fost printre cei 12 Apostoli care l-au insotit pretutindeni pe Iisus Hristos !
Ceilalti 2 Evanghelisti, Luca si Marcu, au fost de asemenea martori oculari in timpul propovaduirii Evangheliei lui Hristos de catre Sf Apostoli Petru si Pavel.
Din invatatura Acestora au scris Ei Sf Evanghelii !
Nimeni nu va impune o schimbare a convingerilor religioase, dar incercati macar sa abordati cu un minim de respect Adevarul despre Sf Scriptura a crestinilor.
Pe ce temei afirmati ca Sf Evanghelisi nu au trait pe vremea lui Iisus Hristos !?
Incercati o distantare de minciuna cotidiana a celor care nu l-au primit pe Hristos.
Minciuna grava si repetata este o patima urata de Dumnezeu.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 06.04.2010, 20:42:43
ben_gal
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Ei, va intreb : Era ori nu era ? Sper sa nu raspundeti partinitor, avand in vedere "relatia dumneavoastra directa si nemijlocita" cu Dumnezeu.
Cu tot respectul, nu Zalmoxe si nici Ra sau Zeus nu erau Dumnezeu.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 06.04.2010, 21:00:39
ben_gal
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RELUCU Vezi mesajul
Prietene ben-gal
Sf evanghelisti contemporani si martori oculari la implinirea revelatiei in hristos
Marcu a fost primul evanghelist si a scris la 70 e.n. Trecusera 44 de ani de la crucuficare [cred ca Iisus s-a nascut in anul 7 i.e.n. si daca a murit la 33 de ani, atunci asta a fost in anul 26 e.n.]. Daca Marcu a fost acolo era in landou sau la gradinita.

Citat:
În prealabil postat de RELUCU Vezi mesajul
Daca anumite pasaje din Sf Scriptura pot fi interpretate dupa "mofturi" personale, sa ramanem totusi corecti macar unde nu exista echivoc.
Cel putin din respect pentru Adevar !
Nu numai ca Sf Evanghelisti au fost contemporani Mantuitorului Hristos, mai mult, Sf Evanghelist Ioan si Sf Evanghelist Matei, au fost MARTORI OCULARI, au fost printre cei 12 Apostoli care l-au insotit pretutindeni pe Iisus Hristos !
Unul din ei, nu tin minte care, a scris la 130 e.n. Daca Marcu a fost martor punc fiind, ceilalti departe de asta.
Citat:
În prealabil postat de RELUCU Vezi mesajul
Ceilalti 2 Evanghelisti, Luca si Marcu, au fost de asemenea martori oculari in timpul propovaduirii Evangheliei lui Hristos de catre Sf Apostoli Petru si Pavel.
Din invatatura Acestora au scris Ei Sf Evanghelii !
Nimeni nu va impune o schimbare a convingerilor religioase, dar incercati macar sa abordati cu un minim de respect Adevarul despre Sf Scriptura a crestinilor.
Pe ce temei afirmati ca Sf Evanghelisi nu au trait pe vremea lui Iisus Hristos !?
Incercati o distantare de minciuna cotidiana a celor care nu l-au primit pe Hristos.
Minciuna grava si repetata este o patima urata de Dumnezeu.
.
Am mai mult decit un minim de respect, alminteri ma dadeam jignit in numele BIBLIEI. Uite ce e. Vad ca sunteti pasionat si cred ca am intrat in ceva care apartine altora. Un fel de muzeu cu multe portelanuri delicate, asa ca opresc aici raspunsul. Un lucru doar. Nu cunoasteti datele si asta-i cam tot [Ioan din cei 12 nu era evanghelistul de mai tarziu].

Last edited by ben_gal; 06.04.2010 at 21:03:49.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 06.04.2010, 22:43:24
RELUCU RELUCU is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.08.2008
Mesaje: 41
Implicit

Dupa "perlele" de mai sus, nu m-as mira sa spui ca Soarele rasare la miezul noptii !
Ne poti spune d-le ben-gal, de ce evreii pastreaza in mare secret scrierile (cel putin o parte) descoperite la Qumran !?
De ce nu au fost prezentate public in totalitate !?
Ce nu convine evreilor din continutul acestora !?
Reply With Quote
  #126  
Vechi 07.04.2010, 08:34:11
ben_gal
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RELUCU Vezi mesajul
Dupa "perlele" de mai sus, nu m-as mira sa spui ca Soarele rasare la miezul noptii !
Ne poti spune d-le ben-gal, de ce evreii pastreaza in mare secret scrierile (cel putin o parte) descoperite la Qumran !?
De ce nu au fost prezentate public in totalitate !?
Ce nu convine evreilor din continutul acestora !?
Domnule!
Mai bine te-ai pune cu burta pe carte caci prostiile pe care le debitezi aici sunt nemistuibile.
Dupa aia ne vom ocupa, poate, si de nedumeririle de la matale privitor la sulurile de la Qumran.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 12.04.2010, 10:43:49
ben_gal
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Estimates for the dates when the canonical gospel accounts were written vary significantly; and the evidence for any of the dates is scanty. Because the earliest surviving complete copies of the gospels date to the 4th century and because only fragments and quotations exist before that, scholars use higher criticism to propose likely ranges of dates for the original gospel autographs. Scholars variously assess the consensus or majority view as follows:

* Mark: c. 68–73,[14] c 65-70
* Matthew: c. 70–100.[14] c 80-85.[2] Some conservative scholars argue for a pre-70 date, particularly those that do not accept Mark as the first gospel written.
* Luke: c. 80–100, with most arguing for somewhere around 85,[14], c 80-85
* John: c 90-100,[2] c. 90–110,[15] The majority view is that it was written in stages, so there was no one date of composition.


Cu alte cuvinte, nicio evanghelie nu este bazata pe marturii de prima mina.

Insa domnul RELUCU a intrebat:
"Pe ce temei afirmati ca Sf Evanghelisi nu au trait pe vremea lui Iisus Hristos !?"
Pai sa vedem. Daca John, de par ezemplu, inca mai scria la anul 110 si L-a cunoscut pe Yeshua pina in ziua mortii acestuia la 25 e.n., in anul 110 avea 110 de anisori si era inca verde ca petrified forest caci mai era in stare sa scrie.
*
Insa nu asta este chestiune importanta, ci, repet, faptul ca au fost scrise desi Yeshua declarase ca nu trebuie schimbat nimic.

Last edited by ben_gal; 12.04.2010 at 10:57:52.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 13.04.2010, 19:03:13
florin1966 florin1966 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 194
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ben_gal Vezi mesajul
Cu alte cuvinte, nicio evanghelie nu este bazata pe marturii de prima mina.

Insa domnul RELUCU a intrebat:
"Pe ce temei afirmati ca Sf Evanghelisi nu au trait pe vremea lui Iisus Hristos !?"
Pai sa vedem. Daca John, de par ezemplu, inca mai scria la anul 110 si L-a cunoscut pe Yeshua pina in ziua mortii acestuia la 25 e.n., in anul 110 avea 110 de anisori si era inca verde ca petrified forest caci mai era in stare sa scrie.
*
Insa nu asta este chestiune importanta, ci, repet, faptul ca au fost scrise desi Yeshua declarase ca nu trebuie schimbat nimic.
aer misterios ,raspunsuri lacunare ,impresia ca stie mai mult decat arata, .am si eu o intrebare de ce a ramas templul distrus atat timp? si o nelamurire preoti si arhierei mai sunt la evrei?
Reply With Quote
  #129  
Vechi 13.04.2010, 21:20:51
ben_gal
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin1966 Vezi mesajul
aer misterios ,raspunsuri lacunare ,impresia ca stie mai mult decat arata, .am si eu o intrebare de ce a ramas templul distrus atat timp? si o nelamurire preoti si arhierei mai sunt la evrei?
Asteptam pe Messiah. Asta e sarcina LUI.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 14.04.2010, 11:17:03
florin1966 florin1966 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 194
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ben_gal Vezi mesajul
Asteptam pe Messiah. Asta e sarcina LUI.
il va zidi singur sau doar va crea conditiile necesare?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Voia mea sau a Domnului? drexler_justin Reguli generale de utilizare a forumului 25 31.03.2014 00:34:32
Faca-se voia Ta sau voia mea? caliyo Generalitati 22 25.06.2012 17:54:32
Despre sabia de a trecut prin sufletul Maicii Domnului mihailt Generalitati 11 16.04.2012 00:10:35
Steaua lui David - Scutul lui David olaru stefan Intrebari utilizatori 6 20.02.2012 09:47:02
Articol - Sa moara un Rege in locul meu Ioan_Ciobota Generalitati 1 30.10.2008 16:28:21