Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.04.2010, 15:49:47
Pelerinul's Avatar
Pelerinul Pelerinul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2010
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit O noua aberatie din Anglia

Editorialul lui H.R. Patapievici (EvZ - 01.04.2010)

SENATUL EVZ: „Bunul Isus și Hristos cel josnic”
Autor: Horia-Roman Patapievici

Am vrut să scriu despre cazul Cătălin Voicu, și anume despre semnificația lui în lumina recentelor alegeri și a unor foarte tenace alianțe (care ne-au frapat, la vremea lor, ca împotriva firii, dar care ne apar, privite retrospectiv, ca trivial de naturale).

Sursa: Codrin PrisecaruDar Andrei Cornea a făcut-o în felul în care aș fi dorit să o fac, mai bine decât aș fi reușit eu, așa că trimit, pur și simplu, la excelentul său articol-editorial din „22” (http://www.revista22.ro/uuf-7896.html).

În speranța că judecarea senatorului PSD Cătălin Voicu va reprezenta începutul aducerii în justiție a măcar câtorva din nodurile rețelei mafiote prin care partidocrația românească ține în captivitate babiloniană statul român de douăzeci de ani, voi scrie săptămâna aceasta despre ceva ce are legătură cu Săptămâna Patimilor.



În această Duminică, (aproape) toate denominațiile creștine sărbătoresc Sfintele Paști. Iar evreii au început de luni sărbătoarea de Pesah. Avem prin urmare cu toții, în fața noastră, împreună, un timp al Sărbătorii. Iată subiectul pe care vi-l propun azi.

În ediția internațională a cotidianului The Guardian din 27 martie (ediția de weekend), trei mari pagini de ziar format clasic sunt dedicate cărții lui Philip Pullman, The Good Man Jesus and the Scoundrel Christ (Canongate, 2010). Dincolo de masiva publicitate realizată în avanpremieră prin cele mai influente mijloace de presă (cum ar fi chiar prezentarea din The Guardian, de care am pomenit mai sus), lansarea acestui volum a avut loc în 31 martie, simultan în format carte (hardback), integral audio (citit de autor) și multimedia (aplicație pe computer).

În traducere, titlul romanului ar suna cam așa: Bunul Isus și Hristos cel josnic. Pullman ne este prezentat cu simpatie astfel: „Într-un nou asalt împotriva Bisericii, Pullman creează un Hristos întunecat”. Simpatia provine din faptul că Pullman este un autor care scrie împotriva Bisericii. Aceasta este cheia în care e interpretată, de pildă, trilogia de basme fantastice His Dark Materials, după care s-a făcut și o ecranizare de succes, „The Golden Compass”, cu Nicole Kidman.

Biserica împotriva căreia scrie Pullman este, rapid spus, creștinismul sau, dacă vreți, tradiția instituțională a creștinismului occidental. Cu o nuanță, cred, tipic britanică. Arhetipul urii anticlericale britanice este Biserica Romano-Catolică. Nu e o noutate. În istoria statelor moderne, puține denominații religioase au fost persecutate mai mult, mai tenace și mai prostește, decât au fost catolicii, în Anglia.

Potrivit lui John Locke, unul dintre părinții fondatori ai modernității politice, numai ateii și catolicii, între toți oamenii, NU ar trebui să beneficieze de dreptul natural la toleranță religioasă și NU ar merita să fie protejați prin drepturi civile. După reforma anticatolică a lui Henric al VIII-lea, acesta a fost, timp de secole, spiritul Angliei.

Catolicii și-au recăpătat drepturile patrimoniale în 1778, iar drepturile politice abia în 1829. Totuși, abia în 1850 vor avea acces în universități, iar ierarhia catolică va fi, tot atunci, după 300 de ani de persecuții, restabilită. Ideea că un catolic este un dușman care trebuie despuiat de drepturi și lipsit de apărare este o veche (și prostească) marotă britanică.

Timpurile s-au schimbat. Azi catolicii nu mai sunt persecutați, dar sunt în continuare priviți cu suspiciune. Orice prilej de a pune în discuție Biserica Romano-Catolică găsește în Marea Britanie un public simpatetic și mulți intelectuali progresiști gata să dea o mână de ajutor. Dar nu e numai atât.

S-a petrecut un lucru straniu: spiritul în care se manifestă azi, în Anglia, eliberarea de tradițiile ei religioase (1), pare a se fi contaminat, în privința creștinismului, de vechea suspiciune intolerantă care a persecutat timp de secole catolicismul britanic. Acest spirit animă bizara carte lansată cu atâta zgomot săptămâna aceasta.

Teza lui Pullman este că Maria a avut doi gemeni, Isus și Hristos. Primul ar fi fost bun, al doilea un tâlhar. Isus era robust, sportiv și direct, Hristos era debil, livresc și contorsionat. Isus detesta ideea de biserică organizată (ca și Pullman), Hristos propovăduia având-o în minte. De unde știe autorul acest lucru? Din Faptele Apostolilor și din Epistolele lui Pavel, pretinde el.

Acolo ar fi remarcat că se vorbește mai mult despre Hristos, decât despre Isus. De aici a dedus, în mod stupefiant, că ar fi existat doi gemeni, unul care era bun, pentru că nu a vrut să existe o Biserică creștină, celălalt care era josnic, pentru că a creat-o. Este ca și cum, peste două mii de ani, cineva ar deduce dintr-o biografie a lui Mihail Sebastian în care se folosește mai des numele Sebastian, decât numele Mihail (normal!) că au existat doi gemeni, „Mihail” și „Sebastian”, care ar fi nutrit motivații morale adverse.

Această aberație, în Săptămâna Patimilor, face deliciul progresiștilor, într-o țară care, ca toate țările europene, datorează creștinismului (instituțional ori spiritual, în egală măsură) aproape totul. Sancta simplicitas!

(1) Amintiți-vă de virulenta campania atee din ianuarie 2009, lansată la Londra prin inscripționarea faimoaselor „double decker” cu textul-reclamă: „There’s probably no God. Now stop worrying and enjoy your life”, campanie căreia i s-a făcut o enormă și binevoitoare reclamă publică.
__________________
"Nimic nu poate inlocui crestinismul; nici toată cultură antică precrestină. Eu sînt de părere că apogeul Europei nu e la Atena, ci în Evul Mediu, cînd Dumnezeu umbla din casă în casă. Eu definesc strălucirea epocilor istorice în functie de geniul religios al epocii, nu în functie de isprăvi politice"
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.04.2010, 01:36:43
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Ce sunt unii capabili sa sa scrie pt. a castiga bani si faima...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.04.2010, 05:49:01
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Ei prieteni,se pare ca a inceput...Sminteala si nebunia sunt acum virtuti,si mai mult,sunt subiect de discutie "elevata" intre savanti, nu-i asa ? Basca ca nici istoricii nu se lasa mai prejos, vin cu argumente "stiintifice", ce mai, a murit Regele traiasca regele(a se citi Satan).

Intrebare pentru cei care cred ca : „There’s probably no God. Now stop worrying and enjoy your life”
Care viata ? Asta de 60-70-80 ani,din care mai mult de jumate o cheltuim alergand dupa bucuria vietii mai sus amintite, si mai apoi, cand inchidem ochii realizam ca totul a fost in van ?
Le multumesc d-lor englezi pentru indemn, dar nu, sa se bucure dansii !
Eu unul am incercat din cand in cand, dar mi-a dat cu virgula...asa ca am lasat-o balta, demult. Acum ma straduiesc sa repar ce am stricat atunci cand ma "bucuram de viata",
si este al naibii(ptiu drace) de greu,am cam imbatranit...dar mai bine mai tarziu dacat niciodata, spune mioriticul nostru cioban(din care ma trag si eu, evident).

Hai ca sunt stihiile trecute, sa avem Pace si Lumina si Intelepciunea sa patrundem taina Iubirii de Dumnezeu.

Sa aveti un Paste Fericit acolo in Anglia mai Romanasilor ! Si sa nu va lasati ispititi, ca dulceata de azi este nefiinta de maine !
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...

Last edited by eodor nastasa; 02.04.2010 at 05:53:45.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.04.2010, 06:02:14
ionut stefan ionut stefan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit doamne ajuta

Prostia a ajuns virtute si virtutea a ajuns prostie
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.04.2010, 18:00:32
RELUCU RELUCU is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.08.2008
Mesaje: 41
Implicit

Sa ne miram azi doar de ceva normal, caci anormalul are rang de virtute si trebuie promovat.
Sfarsitul veacurilor va fi pretul meritat al acestei lumi dezaxate pe traiectoria ei sinucigasa.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.04.2010, 22:36:33
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

1. Faza cu Isus-personaj-mitologic a picat

2. Chestiunea cu Isus-cel-casatorit a fost intoarsa pe toate partile pana a expirat. Cred ca si ateii au sila de tema asta acum, mai ales cand s-a dovedit ce fantsmagorica este.

3. Tema cu Isus-simplu-om-caruia-i-am-gasita-oasele a fost un esec mediatic din start.

4. Tema cu evanghelii aprocrife (gnostice) s-a cam dus.

Dar se pare nu in totalitate.
Chiar ma intrebam ce pot sa mai inventeze acum.

Indivizii se pare ca mai au nevoie ca sa apeleze la surse cu autoritate (Biblia care de cca. 5 secole o citesc stramb) sau paruta autoritate (evanghelii apocrife, surse "istorice") printre semi-analfabeti, pretinsi intelectuali si semidocti.

Dar mesajul este oricum acelasi:
"Probabil nu exista Dumnezeu.
Probabil esti nemuritor.
Nu gandi prea mult, ca-ti rapeste bucuria de animail-consumist-aparent-evoluat".
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.04.2010, 23:53:49
angel4ver angel4ver is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Mesaje: 115
Implicit

nu stiu de ce ar trebui sa ma mire; adica, sunt oamenii care-s capabili sa-si vanda si sufletul ca sa faca rost de bani, faima sau putere :-j
am vazut astazi la tv (ca de abia ma trezisem si am dat drumul la tv) un film pe cinemax parca care se numea "Iisus Hristos Superstar" si era un actor (idiot, tampit ca altfel nu ai cum sa-i spui) care il interpreta pe Mantuitor, cu ce-a fost de cand s-a nascut pana cand a murit, dar cantand :| si avea o voce de-ti venea sa-i dai una si sa-l bati pana taci.
filme tampite cu scop prost...
nici nu am stat sa-l vad, m-am uitat cateva secunde, mi s-a facut scarba.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.04.2010, 20:01:48
alinnasser2010 alinnasser2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionut stefan Vezi mesajul
Prostia a ajuns virtute si virtutea a ajuns prostie
ai mare deptate...in ce vremuri traim si daca ma gandesc ca vor veni si mai grele...toate astea sunt incercari de crredinta ...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre sfarsitul libertatii umane: documentar non-ortodox facut in Anglia Florin-Ionut Generalitati 14 13.11.2015 16:55:26
De ce vizitarea unui pustnic este o aberatie? andreicozia Calugarul 52 24.10.2011 15:43:27
Inca o aberatie: hibrizi umano-bovini BogdanF Generalitati 5 31.07.2010 13:28:14
Reapare P.C.R - realite sau aberatie ? cristiboss56 Generalitati 22 04.07.2010 00:15:56
o stire noua albinuta Stiri, actualitati, anunturi 134 06.12.2008 12:34:15