Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.01.2014, 13:48:46
catehumen catehumen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 109
Implicit Inceputul sfarsitului !

Astazi mi-a fost dat sa traiesc un fragment din ceea ce altii au proorocit. Astazi in toate bisericile si manastirile ortodoxe din Romania nu sau mai citit rugaciunile Sf.Vasile cel Mare ,sau blestemele Sf.Vasile cel Mare ! Aceste rugaciuni sunt foarte importante pentru noi ortodocsii .De ce nu sau mai citit ? Am intrebat preotul paroh si mi-a spus ca e dispozitie de la Patriarhie de la preafericitul Ciubotea Daniel !
Este ceva fara precedent ce se intampla in BOR ! Acest "preafericit" a intervenit si in alcatuirea Sf. Liturghii si impreuna cu IPS. Bartolomeu Anania au schimbat si prin Biblie .
De la cine putere isi atribuie acesti oameni sa schimbe ,sa faca si sa desfaca dupa bunul plac ?
Am vorbit cu un preot care mi-a spus ca de 70 de ani slujeste si ca in fiecare an la 1 ianuarie a citit rugaciunile Sf.Vasile cel Mare ,anul asta e primul in care nu citeste !!!
Acum ce facem dragi credinciosi ortodocsi ? Facem ascultare de intai statatorul Bisericii Ortodoxe ,sau ne unim si-l schimbam cu altul vrednic si care nu e corupt de papalitate ?
Ori vom continua lupta dintre drept maritorii crestini ortodocsi si ecumenisti ?
Este revoltator ceea ce se intampla in BOR de la inscaunarea acestui Ciubotea Daniel !
Daca noi romanii ne vom abate sau ne vom lepada de credinta noastra stramoseasca ortodoxa atunci vom dispare ca natiune ! Sa nu uitam ca inaintasii nostri au trecut prin veacuri cu credinta ortodoxa ne alterata ,iar Dumnezeu ne-a aparat de turci si alti cotropitori !
Fratilor sa nu lasam pe nimeni sa ne distruga credinta !
M-am asteptat ca macar unii preoti sa continue sa slujeasca asa cum au facut-o si pana acum ,dar ...sau conformat poruncii stapanului BOR ! Am crezut ca noi cei din biserica ne vom revolta ,vom protesta dar ...la fel liniste si mersul de turma.
Nici macar nu s-a explicat in biserici de ce nu se mai citesc aceste molifte ! Asta e lasitate !
Pr. Amfilohie Branza spunea:" Fricosii nu se mantuiesc " !
Cred ca poporul roman si chiar si unii buni crestini din Biserica Ortodoxa si-au abandonat crucea pe undeva pe drumul de la 1990 la 2014 ...pacat .Vom vrea sa ploua ,vom vrea sa nu avem cutremure care sa omoare ,vom vrea sa traim mai bine ...Intorcand fata de la Hristos ?
Sunt mahnit suparat si ma simt tradat !
Reply With Quote