Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 12.01.2014, 20:11:18
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Antonia, citetește ceea ce tu ai postat. Eu nu am căutat și nici nu ți-am adus vreun argument. Doar ți-am sublinuiat din propiile tale citate ceea ce nu ai vazut și nu ai înțeles. Moliftele se citesc pentru exorcizare, așa se mai și numesc EXORCISME.
Aici ai un articol pentru a te documenta: http://www.crestinortodox.ro/liturgi...ui-128036.html
Eu personal renunț, am impresia că nu are sens să tot repet, puterea ta de înțelegere se pare că e zero. Să-mi fie cu iertare...
Teologie noua!
Reply With Quote
  #132  
Vechi 12.01.2014, 20:16:51
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ce-a fost am vazut, dar sa vedem ce urmeaza de acum. Se pare ca exista niste profetii legate de moartea lui Ariel Sharon:
http://www.razbointrucuvant.ro/recom...sia-antihrist/
Reply With Quote
  #133  
Vechi 12.01.2014, 20:24:00
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
De fapt, se contrazice autorul articolului! Daca sustine ca aceste rugaciuni se numesc ,,Moliftele Sfântului Vasile cel Mare pentru cei care pătimesc de la diavol și pentru toată neputința" , dar spune apoi ca se citesc numai in cazuri de exceptie, atunci autorul isi cam da cu stangul in dreptul!
Dar pentru tine asta nu este o problema, nu? A fost argumentul tau, dar cand cineva l-a demontat ai aruncat pisica in curtea vecinului.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #134  
Vechi 12.01.2014, 20:26:34
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Ce-a fost am vazut, dar sa vedem ce urmeaza de acum. Se pare ca exista niste profetii legate de moartea lui Ariel Sharon:
http://www.razbointrucuvant.ro/recom...sia-antihrist/
Si cine a facut profetia? Esti sectanta cu acte in regula. Mai termina cu propaganda ta extremista de pe site-uri pseudo-ortodoxe.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #135  
Vechi 12.01.2014, 20:34:46
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
De fapt, se contrazice autorul articolului! Daca sustine ca aceste rugaciuni se numesc ,,Moliftele Sfântului Vasile cel Mare pentru cei care pătimesc de la diavol și pentru toată neputința" , dar spune apoi ca se citesc numai in cazuri de exceptie, atunci autorul isi cam da cu stangul in dreptul!
Să înțeleg că nici părerea părintelui Necula nu te mai mulțumește, după ce tu ai adus acest articol ca argument?
Cei care au emis aceste idei sunt de vină sau nivelul tău de înțelegere?

Last edited by ovidiu b.; 12.01.2014 at 20:36:55.
Reply With Quote
  #136  
Vechi 12.01.2014, 20:38:47
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Teologie noua!
Păi nici nu mă mir, pentru tine tot ce ține de teologie este ceva nou.
Reply With Quote
  #137  
Vechi 12.01.2014, 20:56:47
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Si cine a facut profetia? Esti sectanta cu acte in regula. Mai termina cu propaganda ta extremista de pe site-uri pseudo-ortodoxe.
,,Rabinul Yits’hak Kaduri a fost cea mai importantă personalitate religioasă a Israelului ultimului veac. O figură legendară, harismatică se spune. A fost renumit pentru faptul că știa pe de rost Biblia, Talmudul, Rashi și alte scrieri evreiești. A cunoscut numeroase figuri legendare ale Israelului modern, oameni politici și rabini ai secolului trecut, care au trăit în pământul sfânt înainte chiar ca statul Israel să ia ființă.
A murit în 2006 la vârsta de 108 ani, prețuit de toți. Se spune că avea darul vindecării; primea și sfătuia mulți oameni. Atât de iubit și de respectat a fost încât, la înmormântarea sa au participat 200.000 de oameni. Dar ce importanță are pentru noi persoana rabinului Yits’hak Kaduri? Următorul fapt vă va lămuri pe deplin. Cu câteva luni înainte de a muri, rabinul și-a anunțat adepții că i s-a arătat Mesia [din motive lesne de înțeles voi scrie de aici „mesia“ cu litere mici]. Kaduri a făcut această afirmație în sinagoga sa, de ziua Yom Kipur și i-a instruit pe ascultători cum să-l recunoască pe „mesia“. De asemenea, [COLOR=#ff0000]a mai spus că acesta se va arăta după moartea lui Ariel Sharon (momentan, fostul prim-ministru al Israelului se află în comă, dar faptul că mesia se va arăta după moartea lui Sharon a fost „profețit“ și de Rabi Haim Cohen și de învățatul cabalist Nir Ben Artzi). Lucrul cel mai izbitor este acesta: rabinul a lăsat o hârtie în care a menționat numele „mesiei“. La rugămintea sa, hârtia nu a fost citită decât după un an de la moarte. Iată conținutul acesteia:
În ceea ce privește abrevierea numelui lui Mesia:
El va ridica pe poporul său și va dovedi că legea și cuvântul său sunt întemeiate. Aceasta am scris în luna milei.
Yits’hak Kaduri“.
Transliterarea propoziției din ebraică, evidențiată mai sus cu litere îngroșate, în care este abreviat numele „mesiei“ este aceasta: Yarim Ha“Am Veyokhiakh Shedvaro Vetorato Omdim.
ATENȚIE: Inițialele redau numele lui IISUS, Yehoshua / Yeshua, numele derivat din cuvântul ebraic pentru „mântuire“ așa cum reiese din Zaharia 6, 11 (Yehoshua, fiul lui Yohozadak) și Ezra 3, 2 (Yeshua, fiul lui Yozadak). Se observă adăugarea lui HO – „sfânta abreviere“ a numelui lui Dumnezeu la numele tatălui, Yozadak și la numele Yeshua.
Acest fapt a stârnit tulburare și mare agitație în mediile iudaice. Unii au spus că înscrisul respectiv este un fals. Alții, printre care cei mai apropiați adepți ai rabinului dar și nepotul lui (rabinul Yosef Kaduri), au recunoscut autenticitatea sa. Fiul, rabinul David Kaduri (în vârstă de 80 de ani) a declarat presei că mesia i s-a arătat tatălui său și i-a spus că va veni curând“. Nepotul, Yosef Kaduri, a spus că marele rabin a vorbit despre „mesia“ de mai multe ori în ultimele zile ale vieții sale. Deși trusturile care sprijină autenticitatea notei lăsate de rabinul Yits’hak Kaduri (News First Class și Kaduri net) spun că descrierea mesiei rezonează cu Noul Testament, îi rugăm pe cititori să fie cu multă luare aminte:
„Pentru mulți oameni de cinste ai societății este greu să înțeleagă persoana mesiei. Pentru mulți concetățeni este greu de înțeles stăpânirea și domnia unui mesia cu trup și sânge.[COLOR=#ff0000] Ca stăpânitor, mesia nu va deține niciun post de conducere ci va fi printre oameni și se va folosi de media pentru a comunica…[/COLOR] Arătarea lui mesia se va face în două etape: mai întâi, se va confirma statutul său de „mesia“ fără ca el însuși să știe că este „mesia“. Apoi, se va arăta unor evrei, nu neapărat unor învățați ai Torei. Pot fi și oameni simpli. De abia după aceasta se va revela poporului întreg. Oamenii se vor mira și vor zice: «Cum, acesta este mesia?». Mulți i-au știut numele dar nu au crezut că el este mesia“ (sursa: Israel Today).
Mulți dintre dumneavoastră care ați citit aceste rânduri poate că v-ați bucurat că, iată, în sfârșit, și mari învățați ai poporului lui Israel recunosc autenticitatea dumnezeirii lui Iisus Hristos. FALS! Dacă rabinul care a primit „revelația“ este un nou Apostol Pavel (cum sugerează unele medii protestante) atunci de ce nu și-a luat crucea și nu a făcut publică imediat această descoperire și nu a primit Botezul? De ce „mesia isus“ care i s-a arătat rabinului nu l-a mustrat pentru întunericul în care se află („greu îți este să izbești cu piciorul în țepușă“) și nu l-a îndemnat să părăsească înșelarea în care se afla? Ați citit descrierea pe care rabinul o face așa-zisului mesia. Corespund semnele venirii sale cu cele ale celei de-a doua veniri a Mântuitorului? Se va folosi Hristos de massmedia sau semnul Crucii va fulgera văzduhul de la răsărit la apus? Și discrepanțele continuă…
Să nu părăsim mărturia Noului Testament și scrierile Sfinților Părinți. Ce poate fi mai înșelător pentru un creștin decât numele de isus / hristos purtat de un amăgitor care va veni cu putere multă în numele lui Dumnezeu? Oare nu ne avertizează Mântuitorul despre semnele mari care se vor face încât chiar și mulți dintre cei aleși vor cădea? Oare nu ne spune Hristos cel Răstignit și Înviat despre hristoșii care se vor ridica în zilele din urmă? Ce argument puternic vor avea vrăjmașii Ortodoxiei! Vor spune către noi: „Iată, mesia a venit, e printre noi și vrea să ne avem ca frații. Numele lui este isus; oare nu tot acestuia vă închinați și voi? Primiți-l!“.
Avem nevoie de discernământ și mai ales să cunoaștem la cine ne închinăm: ne închinăm lui Hristos „în Duh și Adevăr“ (Ioan 4, 23) sau ne închinăm hristoșilor mincinoși (Marcu 13, 22) în duhul înșelător al acestei lumi?''

Sursa:

http://www.razbointrucuvant.ro/recom...sia-antihrist/

Last edited by antoniap; 12.01.2014 at 21:01:59.
Reply With Quote
  #138  
Vechi 12.01.2014, 21:34:34
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
,,Rabinul Yits’hak Kaduri a fost cea mai importantă personalitate religioasă a Israelului ultimului veac. O figură legendară, harismatică se spune. A fost renumit pentru faptul că știa pe de rost Biblia, Talmudul, Rashi și alte scrieri evreiești. A cunoscut numeroase figuri legendare ale Israelului modern, oameni politici și rabini ai secolului trecut, care au trăit în pământul sfânt înainte chiar ca statul Israel să ia ființă.
Inteleg ca ai deficiente in a intelege asa ca am sa iti explic. Omul la care faci tu referire era un evreu mozaic, adica nu era crestin, deci nu putea, din punctul de vedere al invataturii crestine sa faca nici o profetie.
Altfel zis, este vorba despre o alta manipulare conspirationista cu sursa pe un site intolerant, antisemit, extremist ....
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #139  
Vechi 12.01.2014, 22:07:58
catehumen catehumen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 109
Implicit

Va rog postati la subiect ,ca deja am ajuns sa facem reclama la iudeii ...
Reply With Quote
  #140  
Vechi 12.01.2014, 22:16:39
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catehumen Vezi mesajul
Va rog postati la subiect ,ca deja am ajuns sa facem reclama la iudeii ...
In cazul asta topicul ar trebui inchis pentru ca s-a raspuns. Doar cine nu este capabil sa gandeasca sau nu vrea sa accepte raspunsul nu a inteles.

Ca sa nu mai spun ca ai initiat un topic de dragul de a-l intia fara a te informa. Daca ai fi cerut informatii era de inteles, dar tu ai inceput sa dai cu parul si sa inciti la revolta.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare