Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 13.02.2014, 01:32:59
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Conteaza scopul pentru care iti ei un smartphone. Poti sa il folosesti spre folosul tau, sa intri pe site-uri crestine, sa citesti ceva ziditor, etc. Nu toate sunt scumpe, unele sunt chiar apropiate ca pret de celelalte telefoane. Eu nu cred ca este pacat in sine.

Daca mergem pe acest rationament este pacat de exemplu sa ne cumparam incaltari din piele, sau haine mai calitative, sa mergem in vacanta la munte, si lista poate continua.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 13.02.2014, 03:32:04
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Atunci toti ar trebui sa isi cumpere Dacia si haine made in China care tin 2 luni.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 15.02.2014, 05:30:12
Teodosie Teodosie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2012
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Implicit

Sunt unele destul de accesibile .
Am rugaciuni pe el , Biblia , paraclisul , Rugaciunile dupa inainte si dupa Impartasanie , calendar ortodox , dictionar , cursuri etc e foarte util si bun , un fel de ceaslov si biblioteca.

Odata m-au luat mormonii pe strada sa imi zica ei cat seamana Biblia cu cartea lor, indata am scos un smartphone si le-am aratat Biblia ca nu e chiar cum ziceau, nu se asteptau , au recunoscut si au zambit moment in care m-am luat si de dantura lor aveau probleme ortodontice majore, au recunoscut din nou , nu stiu daca pana la urma au trecut la ortodoxie sau pe la cabinet.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 15.02.2014, 05:31:30
Teodosie Teodosie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2012
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Implicit

Sunt unele destul de accesibile .
Am rugaciuni pe el , Biblia , paraclisul , Rugaciunile dupa inainte si dupa Impartasanie , calendar ortodox , dictionar , cursuri etc e foarte util si bun , un fel de ceaslov si biblioteca.

Odata m-au luat mormonii pe strada sa imi zica ei cat seamana Biblia cu cartea lor, indata am scos un smartphone si le-am aratat Biblia ca nu e chiar cum ziceau, nu se asteptau , au recunoscut si au zambit moment in care m-am luat si de dantura lor, aveau probleme ortodontice majore, au recunoscut din nou , nu stiu daca pana la urma au trecut la ortodoxie sau pe la cabinet.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 15.02.2014, 09:32:17
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Atunci toti ar trebui sa isi cumpere Dacia si haine made in China care tin 2 luni.
Cam toate sunt "China made". Difera in principal pretul si binenteles in care fabrica din China sun realizate.
Sau pentru ce buzunare.

Dacia nu este neaparat cea mai ieftina masina.
Poti cumpara altceva SH si care sa tina mult mai mult sau la costuri mai mici de intretinere pe termen lung.

A cheltui bani pe lucruri inutile poate fi o patia dar putini au sensibilitatea duhovniceasca pentru a aborda acest aspect, fie ca e vorba de credincios sau duhovnic.

De obicei oamenii se lupta cu patimi mult mai evidente desi si asta poate fi semnul unora mai ascunse care le potenteaza pe acelea.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 15.02.2014, 09:35:49
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Teodosie Vezi mesajul
Sunt unele destul de accesibile .
Am rugaciuni pe el , Biblia , paraclisul , Rugaciunile dupa inainte si dupa Impartasanie , calendar ortodox , dictionar , cursuri etc e foarte util si bun , un fel de ceaslov si biblioteca.

Odata m-au luat mormonii pe strada sa imi zica ei cat seamana Biblia cu cartea lor, indata am scos un smartphone si le-am aratat Biblia ca nu e chiar cum ziceau, nu se asteptau , au recunoscut si au zambit moment in care m-am luat si de dantura lor, aveau probleme ortodontice majore, au recunoscut din nou , nu stiu daca pana la urma au trecut la ortodoxie sau pe la cabinet.
Daca am lua smartphone -ul in principal pentru a avea Biblia la noi si a o accesa de cate ori avem ocazia si nu o putem avea fizic a indemana, bine ar fi.

Dar cred ca de cele mai multe ori asta e o scuza, nu un motiv.

Stiu pe cineva care incerca sa explice cat de mult are nevoie de un smartphone, ca printre altele poate avea si Biblia pe telefon, desi putea avea acces 90% din timpul liber la Biblia tiparita.

A primit pana la urma smartphone -ul (desi nu pentru Biblie neaparat), i-a fost instalata si Biblia, de cate ori credeti ca a fost accesata in cca. 3 ani de zile?
Niciodata.
Si Biblia tiparita la fel.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 15.02.2014, 09:39:41
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Nu faci diferența între a avea o mașină banală și a avea una scumpă.
Trebuie insa sa faci si tu diferenta, una e sa zicem 400ron la un telefon (diferenta) alta este 20.000Euro (tot diferenta) la o masina.

Citat:
Un răspuns categoric nu este, dar statistic marea majoritate dau banii pe așa ceva deși nu au nevoie, fără să se justifice fapta lor.
Cand spui asta te gandesti la oameni care au un duhovnic, viata duhovniceasca ravnitoare, etc. sau pur si simplu judeci pe aproapele care n-are mare legatura cu credinta, poate dintr-o ravna nepotrivita care e chiar pacat?

Citat:
Avere considerabilă cînd lumea moare de foame și suferă de sărăcie?! Averea însăși arată că nu le pasă de semeni. Donează constant... ce? Dacă li se pare că a da 1000E pe lună cînd ei au milioane e faptă creștinească, atunci se înșeală. E ca și cum aș da eu 3 lei pe lună la săraci crezînd că mi-am împlinit datoria față de sărmanii din jur.
La fel ca mai sus.

Citat:
Da, pentru fiecare vorbă vom da seama.
Ironic, nu?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 15.02.2014, 10:24:37
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Despre film, radio si televizor - Pr. Cleopa

"Nu e rau televizorul,
Ci e rau ascultatorul,
Daca rau al foloseste
Si rau vremea-si cheltuieste.

De-i filmul folositor,
Cel de la televizor,
Si de stai la el putin
Nu vei merge-n iad si-n chin. [...]

De pui radio sa-ti cante,
Pentru ca sa te-nfierbante
La distractii si la ras,
Sa sti ce te-asteapta plans.

Ti-ai luat televizor
Radio si casetofon?
Apoi vezi, frate crestine,
Sa le folosesti in bine. [...]

Dar daca le folosesti
Cu scopuri satanicesti,
Pentru a te distra cu ele
Si a invata cele rele,"

Poezia integrală: http://nuecumenismuluipapalitati.blo...tem-intra.html
Reply With Quote
  #19  
Vechi 15.02.2014, 10:46:28
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

..................

Last edited by ovidiu b.; 17.02.2014 at 21:20:12.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 15.02.2014, 14:52:09
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Nu e pacat sa ai tehnica de calcul sau de telecomunicatie. Pacat este sa sustii ca stiinta este de la diavol, dar sa te folosesti de roadele stiintei. Se cheama fatarnicie, sau ipocrizie.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare