Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 16.07.2014, 10:28:57
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dialog cu părintele Cleopa:

- Parinte, dar ce ne puteti spune despre portul indecent care se poarta azi în lume si de barbatii care îsi rad barba?

Ai vazut vreodata pe Hristos barbierit? Sau pe patriarhi sau pe prooroci i-ai vazut cu briciul în barba? Daca acuma lumea se barbiereste, acesta-i obicei luat mai mult de la romani. Dar dacii, stramosii nostri, nu! Ei purtau uniforma, cu toate ca erau pagâni. Si rusii purtau barbi, slavii de altadata.

Si acestea sunt ceva. Dar noi sa privim lucrurile tainice, care ataca mintea, inima si sufletul omului. Crestinului îi sta bine sa se cunoasca si din lucrurile dinafara, dar acestea sunt exterioare. Însa Domnul nu cere de la noi numai exteriorul. Exteriorul este frunza, iar roada este lucrarea cea dinlauntru.

S-a întâlnit odata Ava Alonie cu Ava Agaton: “Avo, de ce trebuie sa ne grijim mai tare, de lucrarea cea dinafara sau de paza cea dinlauntru?” Si i-a zis: “Lucrarea cea dinafara, adica postul, milostenia, portul, barba, fusta, uniforma, vorba, sunt frunza. Si Mântuitorul, în martea cea mare, a blestemat smochinul acela în care a gasit numai frunze: De acum sa nu se mai faca în tine roada în veac”. Era simbolul poporului evreiesc si al fariseilor, care puneau baza numai pe cele dinafara.

Apoi zice Ava Alonie: “Aratat este ca toata osteneala noastra este pentru paza cea dinlauntru. Pentru credinta cea dreapta în Dumnezeu, pentru smerenie, pentru dragoste, pentru înfrânare, pentru dreapta socoteala si celelalte fapte bune, care sunt roade ale dragostei“. Roada duhului este: dragostea, bunatatea, îndelunga rabdare, înfrânarea poftelor, facerea de bine, blândetea, credinta.

Dar unui pom îi sta bine când are si frunze si roade. Atunci este complet. Daca ai vedea un pom numai cu roade si nici o frunza, nu te-ai mira unde-i podoaba? Este bine sa aiba si uniforma cea dinafara si roada dinlauntru, ca sa-l vada pe crestin asemenea unui pom care-i încarcat de roade, dar are si frunze.

http://www.razbointrucuvant.ro/2009/...tfeste-tacand/
Reply With Quote
  #52  
Vechi 16.07.2014, 10:37:11
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Frumos cuvânt. Mulțumesc, Ovidiu.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 16.07.2014, 10:59:34
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cu drag, Cristian.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 16.07.2014, 12:29:45
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul

Dar unui pom îi sta bine când are si frunze si roade. Atunci este complet. Daca ai vedea un pom numai cu roade si nici o frunza, nu te-ai mira unde-i podoaba? Este bine sa aiba si uniforma cea dinafara si roada dinlauntru, ca sa-l vada pe crestin asemenea unui pom care-i încarcat de roade, dar are si frunze.
Bun cuvant.
Bun pentru ca arata, facand aluzie la Parabola Smochinului Neroditor, ca cele doua aspecte, forma si fond, sunt chemate sa se completeze.

Nu stiu de unde vine ideea atat de raspandita azi, ideea atat de nociva, potrivit careia forma (sau "ritualul") nu conteaza. Este o eroare de extractie modernista, care e vanturata printre credinciosi. Ba chiar si la cateheze. Cel putin in Biserica Catolica, putini preoti mai indraznesc sa se refere la importanta formei credintei, de teama de a nu fi acuzati de fariseism. Si asa ajungem sub nivelul fariseilor: aceia respectau macar forma. Despre noi, Cristos va spune nu ca suntem morminte varuite, ci ca suntem morminte si atat.

Nu exista nici un domeniu al Stiintelor Sacre atat de bogat ca Litrugica si Tipicul Eclezial. Fara Tipic, dogmatica e seaca. Si, in cele din urma, esueaza. Nimeni nu poate pastra o dreapta credinta fara a pastra, promova, aprofunda si studia Tipicul. Pe cat de adevarat este ca "Dupa cum credem, asa ne rugam" pe atat de adevarata este si reciproca: "Dupa cum ne rugam, asa credem". Intre Lex Credendi si Lex Orandi legatura este biunivoca.

Desigur, aceasta nu inseamna ca barbierirea (pentru laici) ar fi pacat. Preotii si monahii au alte reguli si, in cazul lor special, s-ar putea ajunge ca barbierirea sa fie pacat. De exemplu, un monah care adera la o regula potrivit careia portul barbii e obligatoriu (acesta avand, precum orice element tipiconal, o semnificatie spirituala), face un pacat daca isi rade barba din neascultare, din spirit protestatar, din spirit de schisma ori din ideea ca asa ar fi mai frumos.

Dimpotriva, un laic, ori chiar si un preot/calugar/religios care, netinut de asemenea regula, se barbiereste, nu comite un pacat.



Parerea mea.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 16.07.2014 at 12:53:32.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 26.02.2019, 17:51:54
Arkadiusz Arkadiusz is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2019
Locație: Vrancea
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Post

Eu nu ma tund si nu ma barbieresc de ani buni, pentru ca... asa vreau eu, fara sa fi vazut citatul ala din Biblie. Dar acum am un dublu motiv sa nu ma tund si sa nu ma barbieresc nici pe viitor, din cate se pare. :D
Reply With Quote
  #56  
Vechi 28.08.2022, 13:02:46
Krautrock Krautrock is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 193
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdansava21 Vezi mesajul
"Să nu vă tundeți rotund părul capului vostru, nici să vă stricați fața bărbii voastre."
Leviticul 19, 27

Ce oare inseamna asta? Sa nu ne tundem si sa nu ne barbierim? Deoarece nu vad ca spune clar: Nu iti rade barba, sau nu taia firele parului ...
A ne tunde si a ne rade a devenit o problema teologica. Oare cum ne invata teologia sa spargem ouale, la capatul ascutit sau la cel rotund? Atunci cand vorbeste despre acest aspect, anume despre oua, scriitorul englez Jonathan Swift se refera la cearta religioasa dintre catolicii si protestantii din vremea lui care se ducea in jurul unor nimicuri. La fel e si azi. Nimic nou sub soare. Si la fel era si pentru cei ce au scris Leviticul. Doar ca cei vechi aveau o scuza, erau mai putin luminati la minte decat noi, sau cel putin decat ar trebui sa fim noi.

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Mantuitorul a avut parul lung. Dar Sf Ap. Pavel ne spune ca este rusinos pentru barbat sa poarte parul lung. Asa ca raspunsul nu este in icoana.
Domnul Lucian008 are dreptate. Iisus Hristos poarta in icoane parul lung, dar apostolul Pavel spune ca lucrul acesta e o rusine. Fie ca Hristos nu asculta de Pavel, fie ca Pavel a spus-o la intamplare fara sa gandeasca in prealabil.

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Măi băiete nu-ți mai fă sminteală de unul singur, lasă-ți barbă până la genunchi dacă simți că ar fi un păcat să te bărbirești, ai libertatea să alegi ce crezi că e bine pentru tine. Și nu te spăimânta foarte tare, la Judecata de Apoi eu n-am auzit să se măsoare bărbile, ci alte chestii se măsoară acolo....
Si asta e adevarat. Constantin cel Mare care si-a ucis nevasta si unul dintre fii, dar pe patul de moarte s-a botezat va ajunge in Rai, iar amaratul de taran arian, care si-a lasat casa si bruma de pamant de teama ca va fi inhatat de autoritati pentru ca are alte idei decat Constantin, va ajunge la Iad. Nu barba sau parul vor fi criteriul incriminator.

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Vrei sa te faci calugar si sa urmezi viata monahala ?
Daca vrei sa fii calugar si nu-ti schimbi aspectul e bai. Nu exista calugari skinhead. Barba si parul sunt esentiale.

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Barba e specifica barbatilor. Daca voi vreti sa aratate barbatii ca bebelusii sau ca femeile, bine si asa. Dar sa tineti minte ca asta e treaba moderna. Inainte daca nu aveau barba, aveau mustata, si tot isi lasau ceva par facial.
Petru cel Mare, atunci cand a vrut sa modernizeze Rusia, primul lucru pe care l-a facut a fost sa ii oblige pe oameni sa-si rada barbile in speranta ca au sa-si schimbe si naravul. La ora actuala rusii nu mai poarta in general barbi, insa naravul le e tot acelasi.

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Înțeleg că te preocupă păcatul, în dorința de a-l evita și de a fi, prin urmare, într-o mai bună legătură cu Dumnezeu.
E bine sa te preocupe pacatul, dar e totusi pacat sa te preocupe prea mult. E pacat pentru ca o asemenea preocupare exagerata poate sa devina o pierdere de vreme.

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
dar tot la Levitic gasim ca nu este permis de Dumnezeu a se consuma carne de porc. Mai este valabila acesta interdictie in NT? Din cate scrie Pavel in epistolele sale, noi NU mai suntem sub legea veche, inclusiv la tot ceea ce scrie in Levitic
Din nou o problema teologica de importanta capitala! Eu ma intreb daca e permis sa consumam carne de amfioxis sau de baribal. Sau carne congelata de mamut din permafrostul siberian. Ca sa nu mai vorbesc de ciuperci care nu sunt nici plante, nici animale, cu toate ca din punct de vedere genetic par mai apropiate de animale decat de plante.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Referitor la par si barba, ca inspiratie pentru felul in care poarta calugarii parul si barba, sunt nazireii care aveau interdictia expresa de a aduce parului de pe cap si cea mai mica indreptare.
De-a lungul vremii au existat tot felul de mode, care de care mai ciudate. De exemplu exista si la ora actuala o populatie africana la care femeile trebuie sa poarte la gat tot felul de inele si inca de la o varsta frageda li se pune la gat inel dupa inel astfel incat gatul sa li se lungeasca cat mai mult. Ceva in genul aparatelor ortodontice pe care le folosim pentru a ne indrepta dintii care au crescut haotic. Cred ca si Pavel vorbeste tot despre un soi de moda a vremii lui cand spune ca barbatii trebuie sa-si poarte barba si parul intr-un anume fel.

Citat:
În prealabil postat de bogdansava21 Vezi mesajul
adica...spre exemplu pot sa muncesc duminica?
Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Ce legatura are una cu alta?
De putut poti, dar ar trebui sa te intrebi daca este corect.
Poti sa traiesti o zi fara sa faci ceva ce ar putea fi numit munca? Exista in Muntenegru un concurs de leneveala la care concurentii trebuie sa stea la umbra unui copac fara sa faca nimic. Cine rezista cel mai mult castiga. Doar ca pentru ei trebuie sa lucreze altii. Cui oare i-ar conveni sa stea chiar si o singura zi fara curent sau apa? Cum ar fi sa mergi duminica la liturghie si sa nu arda becurile sau lumanarile, sa nu mearga tramvaiul si sa nu existe politie la care sa poti apela atunci cand cineva vrea sa te buzunareasca? Sau mergem pe ideea ca eu sa nu lucrez, dar e musai ca altii sa lucreze pentru mine? Ar fi corect? Treaba cu ziua de odihna obligatorie nu a fost deloc gandita cum trebuie. Lucrurile mai trebuie putin relaxate.

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
S-a întâlnit odata Ava Alonie cu Ava Agaton: “Avo, de ce trebuie sa ne grijim mai tare, de lucrarea cea dinafara sau de paza cea dinlauntru?” Si i-a zis: “Lucrarea cea dinafara, adica postul, milostenia, portul, barba, fusta, uniforma, vorba, sunt frunza. Si Mântuitorul, în martea cea mare, a blestemat smochinul acela în care a gasit numai frunze
Treaba cu milostenia e esentiala si n-are ce cauta in aceasta lista. Nu e frunza, e chiar o parte din radacina care le tine pe toate.

Citat:
În prealabil postat de Arkadiusz Vezi mesajul
Eu nu ma tund si nu ma barbieresc de ani buni, pentru ca... asa vreau eu, fara sa fi vazut citatul ala din Biblie.
Bineinteles! Gusturile nu se discuta!

Last edited by Krautrock; 28.08.2022 at 13:06:15.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 28.08.2022, 21:38:57
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul

De-a lungul vremii au existat tot felul de mode, care de care mai ciudate. De exemplu exista si la ora actuala o populatie africana la care femeile trebuie sa poarte la gat tot felul de inele si inca de la o varsta frageda li se pune la gat inel dupa inel astfel incat gatul sa li se lungeasca cat mai mult. Ceva in genul aparatelor ortodontice pe care le folosim pentru a ne indrepta dintii care au crescut haotic. Cred ca si Pavel vorbeste tot despre un soi de moda a vremii lui cand spune ca barbatii trebuie sa-si poarte barba si parul intr-un anume fel.
Nu cred ca e vorba de moda aici.
In aceeasi populatie barbatii isi agata de penis greutati cu acelasi scop, de a-l lungi cat mai mult. Eu vad o legatura intre aceste practici (caci femeile nu-si lungesc mijlocul), iar faptul ca in documentarul pe care l-am vazut la emisiunea "Tele-Enciclopedia" acum mai bine de 40 de ani nu se pomeneste despre aceasta legatura, poate ca e lagat de cenzura/morala acelor vremuri.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 28.08.2022 at 21:47:46.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 28.08.2022, 21:43:13
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Daca vrei sa fii calugar si nu-ti schimbi aspectul e bai. Nu exista calugari skinhead. Barba si parul sunt esentiale.
Există călugări care au calviție, sau început de chelie, cum ar fi să-și facă călugării tot felul de tratamente faciale pe la saloane barber shop, sau să se tundă ca fotbaliștii cu dungă a la Cristiano Ronaldo.
Pe Muntele Athos la unele mănăstiri te dă afară dacă nu-ți crește barba, poate fi și o formă de a alunga femeile care se camuflează în haine călugărești și se infiltrau prin obști bărbătești.

Măcar ne dă de gândit că pe vremea lui Moise nu prea erau aranjați.

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Petru cel Mare, atunci cand a vrut sa modernizeze Rusia, primul lucru pe care l-a facut a fost sa ii oblige pe oameni sa-si rada barbile in speranta ca au sa-si schimbe si naravul. La ora actuala rusii nu mai poarta in general barbi, insa naravul le e tot acelasi.
Nu pentru că și-au ras bărbile s-au modernizat, i-au snopit pe suedezii protestanți care i-au atacat și și-au făcut culoar spre Marea Nordului prin Marea Baltică, așa au avut schimburi comerciale cu Germania din care s-au dezvoltat.
Și-au trimis inginerii în Prusia(Germania) și au preluat tehnologii de construcție navală de acolo, restul e o vrăjeală.

Poate din cauza sistemului sovietic își rad bărbile mulți prin zona aia, când trebuia să fii cu freza la anumiți cm, cu uniformă, cu unghiuțele tăiate, a avut loc o uniformizare atunci.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 28.08.2022 at 21:51:43.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 28.08.2022, 21:45:00
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdansava21 Vezi mesajul
"Să nu vă tundeți rotund părul capului vostru, nici să vă stricați fața bărbii voastre."
Leviticul 19, 27

Ce oare inseamna asta? Sa nu ne tundem si sa nu ne barbierim? Deoarece nu vad ca spune clar: Nu iti rade barba, sau nu taia firele parului ...
Cred ca tunsul rotund al parului este tundere la marimea 0(chel).
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #60  
Vechi 01.09.2022, 12:17:05
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Oare va mantuie tunsul barbii sau al parului? E foarte clar ca se slujeste facisisisul narcisist prin asta. In mod normal toti ar trebui sa aiba alte preocupari decat pieptanatul si aranjatul parului si barbii care oricum tine de chipul lui Dumnezeu si nu-tzi apartine tie.... deci cum poti ciopartii ceva ce ar fi trebuit sa porti cu respect prin nepacatuire cu ele?

In mod normal n-ai avea voie sa-ti tunzi parul sau barba si nici sa-tzi smulgi parul sau sa-l razi chiar daca sf. Pavel a zis ca nu-i mare scofala si ca e normal ca barbatul sa se tunda si sa se rada. Problema e ca daca te preocupi toata ziua si toata viatza de lucrurile astea slabe atunci in loc sa fi crestin o sa fi gigolo, sluga la lume, la atractzia ei, te scotzi ca manechinele la vanzare si acumulare.... iar lumea pentru ce se tunde? Ca sa parvina, sa insele, sa desfraneze.... sa haleasca spurcaciuni tunse si rase, sa faca in ciuda la Dumnezeu cu neascultarea, sfidarea si nemultzumirea ei!

De cand nu ma mai tund si nu ma mai barberesc mi s-a simplificat viatza. Imi leg parul de pe ceafa cu un elastic si barba mi-o pieptan cu degetele. Ma spal foarte rar, cat mai rar posibil si iata asa am scapat de obiceiurile nefericite. Port chelia, parul si barba cu cinste caci sunt darul lui Dumnezeu si nu-mi fur singur caciula, nu ma smolesc, nu ma dau arhiereu, nu ma dau calugare imbunatatzit, nu ma dau supra eu si supra barbat!

De la o varsta e practic o obligatzie ca sa-tzi duci crucea, pleata, chelia si barba. Prin asta aratzi tuturor ca nu vrei sa mai pacatuiesti, deci daca te prinde cineva pacatuind purtand chipul lui Dumnezeu pedeapsa si durerea e mai mare.

Pe de alta parte, care sunt fetele care vor sa se pupe cu barbosii ce seamana cu boschetarii? Chiar si desfranatele de profesie se tulbura si le doare inima cand face careva filme cu ”calugari” barbosi pacatosi... e mare uraciune dar problema e la ochi, ca degeaba nu face sex din pricina barbii daca-tzi fug ochii si se joaca ca ochii mortului, ca viermii cautand gauri si balcoane, frumuseti, mancaruri facisisluxiisisiferizari... cazi ca fulgerul din Rai mai devreme sau mai tarziu, crăpi si te umpli de crapaturi daca nu te pazesti sa nu mai gresesti numai si numai si numai si numai lui Iisus si Ortodoxiei, Sfintelor Invataturi de mare credinta!

Sigur ca lumea te da afara din scoala, de la lucru, din armata, din familie daca aratzi ca ”dracu”, dar se poate rezolva usor. Porti o sapca, parul strans, barba aranjata putin si-nvetzi sa-tzi pleci privirea si sa-tzi pazesti atentzia de la frumoasele care te aduleaza ca pe un sfant ca sa parvina si ele putzin. Nu-i greu si viatza e mult mai simpla si relaxata asa fara de griji si probleme!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 01.09.2022 at 14:24:26.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare