Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 26.06.2021, 20:24:10
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
El și sfinții din toate timpurile sunt singurele exemple de urmat. Lumea e de lepădat.

Dacă nu vrem să fim asemenea Lui atunci pentru ce să postim?
Dacă nu vrem să fim asemenea Lui atunci pentru ce să ascultăm de Dumnezeu?
Dacă nu primim pe Mesia și învățătura de la Tatăl atunci cum credem că Duhul Sfânt ne va ține sub aripile Sale?

Asta înseamnă desăvârșirea: în toate să ajungem să fim exact ca Sfânta Treime. Dumnezeu e modelul de urmat și exemplul suprem al tuturor sfinților. Așa cum iubește prin Duhul și se comportă Tatăl cu Fiul și așa cum ascultă Fiul de Tatăl exact așa trebuie să știm asculta ca să ne comportăm și noi. Nu altfel!
Huh????!!! Ne cheama la El, sa ne luam crucea si sa ne pocaim, NU sa devenim ca El. Voi ce intelegeti din ce scriu??? E ca si cand ne indemnati ca noi toti sa devenim IIsusi Hristosi ??? Pe bune??? Parca in Apocalipsa zicea ca in ziua de apoi multi il vor imita pe Iisus? Asta este invatatura domnu Petre7?

Ni se spune ca trebuie sa ne comportam ca INGERII. Sa ne luam crucea in spate, si sa il urmam pe Iisus, dar nicidecum sa devenim ca El. Suntem mireni.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."

Last edited by Adr.iu91; 26.06.2021 at 20:28:45.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 26.06.2021, 20:59:19
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Huh????!!! Ne cheama la El, sa ne luam crucea si sa ne pocaim, NU sa devenim ca El. Voi ce intelegeti din ce scriu??? E ca si cand ne indemnati ca noi toti sa devenim IIsusi Hristosi ??? Pe bune??? Parca in Apocalipsa zicea ca in ziua de apoi multi il vor imita pe Iisus? Asta este invatatura inteleapta domnu Petre7? Sa fim asemenea Lui?

Ni se spune ca trebuie sa ne comportam ca INGERII. Sa ne luam crucea in spate, si sa il urmam pe Iisus, dar nicidecum sa devenim ca El.
Da! Pe bune.

Domnul Iisus Hristos, Calea, Adevarul și Viața, este exemplul de urmat pentru toți sfinții și îngerii și pentru toată făptura. Tot omul ar trebui să aibă model în Dumnezeu, în sfinți și îngeri.

Bineînțeles că nu trebuie să ne înălțăm pe noi înșine crezându-ne supra oameni, zei sau chiar dumnezei doar pentru ca să luăm locul lui Dumnezeu încât să ne permitem să domnim și să facem în mod discreționar orice vrem noi: judecăți, răzbunări, lucruri tiranice și orice ne place nouă: pofte, plăceri, îndoieli, dezbinări, viclenii. În loc să ne înălțăm în minciună și mărirea de sine trebuie să ne recunoaștem starea de păcătoșenie, toate diferențele față de starea curată și bună pentru ca prin pocăință să ne îndreptăm.

Iisus Hristos, deși Dumnezeu ca Fiu al Lui Dumnezeu nu a făcut voia Sa ci a ascultat în toate de Dumnezeu Tatăl și așa a rămas Duhul peste El.

Asta înseamnă să fim ca Iisus, ca Dumnezeu, să ascultăm și noi în toate de Dumnezeu Tatăl ca să rămână Duhul și peste noi.
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”

Last edited by Petru7; 26.06.2021 at 21:04:28.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 26.06.2021, 22:48:37
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
Da! Pe bune.

Domnul Iisus Hristos, Calea, Adevarul și Viața, este exemplul de urmat pentru toți sfinții și îngerii și pentru toată făptura. Tot omul ar trebui să aibă model în Dumnezeu, în sfinți și îngeri.

Bineînțeles că nu trebuie să ne înălțăm pe noi înșine crezându-ne supra oameni, zei sau chiar dumnezei doar pentru ca să luăm locul lui Dumnezeu încât să ne permitem să domnim și să facem în mod discreționar orice vrem noi: judecăți, răzbunări, lucruri tiranice și orice ne place nouă: pofte, plăceri, îndoieli, dezbinări, viclenii. În loc să ne înălțăm în minciună și mărirea de sine trebuie să ne recunoaștem starea de păcătoșenie, toate diferențele față de starea curată și bună pentru ca prin pocăință să ne îndreptăm.

Iisus Hristos, deși Dumnezeu ca Fiu al Lui Dumnezeu nu a făcut voia Sa ci a ascultat în toate de Dumnezeu Tatăl și așa a rămas Duhul peste El.

Asta înseamnă să fim ca Iisus, ca Dumnezeu, să ascultăm și noi în toate de Dumnezeu Tatăl ca să rămână Duhul și peste noi.
Pai fi atent la exprimare, ca asa te-ai referit prima oara cand ai zis ca sa fim ca Iisus, gen sa fim noi dumnezeii. Vroiam sa iti zic cuvantul Blasfemie ! ...de asta am zis "pe bune?" ca nu imi venea sa cred ce spuneai ca noi sa fim dumnezeii ca Iisus?!!

Iisus Hristos a fost singurul fara de pacat. Omul Pur! Nu putem fi ca el, ca toti avem cate ceva murdar!
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #34  
Vechi 27.06.2021, 08:51:25
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.976
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Pai fi atent la exprimare, ca asa te-ai referit prima oara cand ai zis ca sa fim ca Iisus, gen sa fim noi dumnezeii. Vroiam sa iti zic cuvantul Blasfemie ! ...de asta am zis "pe bune?" ca nu imi venea sa cred ce spuneai ca noi sa fim dumnezeii ca Iisus?!!
Iisus, Fiul lui Dumnezeu S-a facut om, ca noi, pentru ca si noi sa ne facem ca El, Fii ai lui Dumnezeu, fiindca suntem facuti dupa Chipul si Asemanarea lui Dumnezeu.

Chipul anatomic si fiziologic il avem, dar asemanarea volitiva ne copleseste.
Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Iisus Hristos a fost singurul fara de pacat. Omul Pur! Nu putem fi ca el, ca toti avem cate ceva murdar!
Putem fi, insa prin eforturi mari, prea mari, si de aceea nu vrem.

Cine spune nu pot, spune, de fapt, nu vreau.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 27.06.2021 at 09:10:31.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 27.06.2021, 09:51:45
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Iisus, Fiul lui Dumnezeu S-a facut om, ca noi, pentru ca si noi sa ne facem ca El, Fii ai lui Dumnezeu, fiindca suntem facuti dupa Chipul si Asemanarea lui Dumnezeu.

Chipul anatomic si fiziologic il avem, dar asemanarea volitiva ne copleseste.
Putem fi, insa prin eforturi mari, prea mari, si de aceea nu vrem.

Cine spune nu pot, spune, de fapt, nu vreau.
Noi suntem deja Fii lui Dumnezeu, unii rataciti ca oile pierdute, iar altii de partea Lui.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."

Last edited by Adr.iu91; 27.06.2021 at 09:56:25.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 27.06.2021, 12:54:48
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Pai fi atent la exprimare, ca asa te-ai referit prima oara cand ai zis ca sa fim ca Iisus, gen sa fim noi dumnezeii. Vroiam sa iti zic cuvantul Blasfemie ! ...de asta am zis "pe bune?" ca nu imi venea sa cred ce spuneai ca noi sa fim dumnezeii ca Iisus?!!

Iisus Hristos a fost singurul fara de pacat. Omul Pur! Nu putem fi ca el, ca toti avem cate ceva murdar!
E o învățătură despre Har și îndumnezeirea omului, pe doxologia (portal aparținând de Mitropolia Moldovei):


Sfinții Apostoli sunt cei dintâi dumnezei-oameni după har

https://doxologia.ro/cuvant-de-folos...ameni-dupa-har

În toată viața lor (a Sfinților Apostoli), fiecare dintre ei, urmând Apostolului Pavel, zice despre sine: „Nu mai trăiesc eu, ci Hristos trăiește în mine” (Galateni 2, 20).
Sfinții Apostoli sunt cei dintâi dumnezei-oameni după har. În toată viața lor, fiecare dintre ei, urmând Apostolului Pavel, zice despre sine: „Nu mai trăiesc eu, ci Hristos trăiește în mine” (Galateni 2, 20). Fiecare dintre ei este Hristos repetat, sau mai bine zis, Hristos prelungit. La ei toate sunt Dumnezeiesc-omenești, pentru că toate sunt din Dumnezeu Omul-Hristos...

(Sfântul Iustin Popovici, Biserica Ortodoxă și Ecumenismul, Traducere din limba sârbă de
Adrian Tănăsescu, Ediția I, Editura Mânăstirea Sfinții Arhangheli, 2002, p. 69)

https://doxologia.ro/cuvinte-duhovni...nezei-dupa-har

Prin Înălțarea lui Hristos la Ceruri, firea omenească s-a sălășluit permanent în sânul Sfintei Treimi. În Persoana lui Hristos, firea omenească „în întrepătrundere cu cea dumnezeiască, va triumfa veșnic, ontologic, un dar negrăit”. Astfel am devenit și în fapt „dumnezei după har”. Aici însă, trebuie să luăm aminte să nu creadă cineva că Hristos, înălțându-se la Ceruri ne-a lăsat „orfani”. Nu! Niciodată! Puțin câte puțin, ca un Biruitor, ne pășește pe urme zi și noapte și ne cheamă continuu lângă El, ca să ne odihnească, să ne sfințească, să ne îndumnezeiască.

https://doxologia.ro/cuvinte-duhovni...nezei-dupa-har
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 27.06.2021 at 13:04:33.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 27.06.2021, 13:49:21
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Smile

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
E o învățătură despre Har și îndumnezeirea omului, pe doxologia (portal aparținând de Mitropolia Moldovei):


Sfinții Apostoli sunt cei dintâi dumnezei-oameni după har

https://doxologia.ro/cuvant-de-folos...ameni-dupa-har

În toată viața lor (a Sfinților Apostoli), fiecare dintre ei, urmând Apostolului Pavel, zice despre sine: „Nu mai trăiesc eu, ci Hristos trăiește în mine” (Galateni 2, 20).
Sfinții Apostoli sunt cei dintâi dumnezei-oameni după har. În toată viața lor, fiecare dintre ei, urmând Apostolului Pavel, zice despre sine: „Nu mai trăiesc eu, ci Hristos trăiește în mine” (Galateni 2, 20). Fiecare dintre ei este Hristos repetat, sau mai bine zis, Hristos prelungit. La ei toate sunt Dumnezeiesc-omenești, pentru că toate sunt din Dumnezeu Omul-Hristos...

(Sfântul Iustin Popovici, Biserica Ortodoxă și Ecumenismul, Traducere din limba sârbă de
Adrian Tănăsescu, Ediția I, Editura Mânăstirea Sfinții Arhangheli, 2002, p. 69)

https://doxologia.ro/cuvinte-duhovni...nezei-dupa-har

Prin Înălțarea lui Hristos la Ceruri, firea omenească s-a sălășluit permanent în sânul Sfintei Treimi. În Persoana lui Hristos, firea omenească „în întrepătrundere cu cea dumnezeiască, va triumfa veșnic, ontologic, un dar negrăit”. Astfel am devenit și în fapt „dumnezei după har”. Aici însă, trebuie să luăm aminte să nu creadă cineva că Hristos, înălțându-se la Ceruri ne-a lăsat „orfani”. Nu! Niciodată! Puțin câte puțin, ca un Biruitor, ne pășește pe urme zi și noapte și ne cheamă continuu lângă El, ca să ne odihnească, să ne sfințească, să ne îndumnezeiască.

https://doxologia.ro/cuvinte-duhovni...nezei-dupa-har
Am inteles acum. Da multumesc frumos pt informatiile astea. Dar noi suntem cam prea mici in fata Apostolilor, Iisus. Nu vor mai fi Apostoli de acum incolo... Poate sfinti eu stiu?! Culmea ca azi in Sf. Duminica s-a vorbit despre sfintenie si ca omul poate ajunge la rang de sfant(in niciun caz la nivel de Mantuitor) numai ca nu vrea lumea...
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #38  
Vechi 27.06.2021, 14:31:12
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Am inteles acum. Da multumesc frumos pt informatiile astea.
Doamne ajută, tâlcuirea face parte din partea dogmatică a Bisericii, poate cândva o să aprofundăm dogmatica într-un thread.

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Dar noi suntem cam prea mici in fata Apostolilor, Iisus. Nu vor mai fi Apostoli de acum incolo... Poate sfinti eu stiu?!
Noul Testament se referă la primii creștini după Pogorârea Duhului Sfânt ca fiind sfinți, de pildă:

Faptele Sfinților Apostoli
Capitolul 9

13 Și a răspuns Anania: Doamne, despre bărbatul acesta am auzit de la mulți câte rele a făcut sfinților Tăi în Ierusalim.

32.Și trecând Petru pe la toți, a coborât și la sfinții care locuiau în Lida.
41.Și dându-i mâna, Petru a ridicat-o și, chemând pe sfinți și pe văduve, le-a dat-o vie.

Din partea de liturgică a Bisericii:

https://www.crestinortodox.ro/liturg...ca-149507.html

Prin expresia Sfintele sfinților trebuie să se înțeleagă Sfintele ce vi se vor da vouă sfinților . Prin Sfintele înțelegem Sfintele Daruri care s-au sfințit la epicleză.
În ce privește termenul sfinți acesta îi vizează pe credincioși. În prímele secole creștinii erau numiți sfinți: ”Tuturor ce sunteți în Roma, iubiți de Dumnezeu, chemați sfinți, har vouă și pace…” (Rom. 1, 7), sau: ”Sfinții toți vă îmbrățișează…” (II Cor. 13, 12).

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Culmea ca azi in Sf. Duminica s-a vorbit despre sfintenie si ca omul poate ajunge la rang de sfant(in niciun caz la nivel de Mantuitor) numai ca nu vrea lumea...
E corect ce ai spus că omul nu se mântuie prin sine, dar prin Hristos care locuiește în el, se îndumnezeiește, deci după Har omul se îndumnezeiește când locuiește Hristos în el, nu după fire care e stricăcioasă:

Epistola către Romani a Sfântului Apostol Pavel cap.15

11. Iar dacă Duhul Celui ce a înviat pe Iisus din morți locuiește în voi, Cel ce a înviat pe Hristos Iisus din morți va face vii și trupurile voastre cele muritoare, prin Duhul Său care locuiește în voi.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 28.06.2021, 13:05:17
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Talking

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Doamne ajută, tâlcuirea face parte din partea dogmatică a Bisericii, poate cândva o să aprofundăm dogmatica într-un thread.


Noul Testament se referă la primii creștini după Pogorârea Duhului Sfânt ca fiind sfinți, de pildă:

Faptele Sfinților Apostoli
Capitolul 9

13 Și a răspuns Anania: Doamne, despre bărbatul acesta am auzit de la mulți câte rele a făcut sfinților Tăi în Ierusalim.

32.Și trecând Petru pe la toți, a coborât și la sfinții care locuiau în Lida.
41.Și dându-i mâna, Petru a ridicat-o și, chemând pe sfinți și pe văduve, le-a dat-o vie.

Din partea de liturgică a Bisericii:

https://www.crestinortodox.ro/liturg...ca-149507.html

Prin expresia Sfintele sfinților trebuie să se înțeleagă Sfintele ce vi se vor da vouă sfinților . Prin Sfintele înțelegem Sfintele Daruri care s-au sfințit la epicleză.
În ce privește termenul sfinți acesta îi vizează pe credincioși. În prímele secole creștinii erau numiți sfinți: ”Tuturor ce sunteți în Roma, iubiți de Dumnezeu, chemați sfinți, har vouă și pace…” (Rom. 1, 7), sau: ”Sfinții toți vă îmbrățișează…” (II Cor. 13, 12).


E corect ce ai spus că omul nu se mântuie prin sine, dar prin Hristos care locuiește în el, se îndumnezeiește, deci după Har omul se îndumnezeiește când locuiește Hristos în el, nu după fire care e stricăcioasă:

Epistola către Romani a Sfântului Apostol Pavel cap.15

11. Iar dacă Duhul Celui ce a înviat pe Iisus din morți locuiește în voi, Cel ce a înviat pe Hristos Iisus din morți va face vii și trupurile voastre cele muritoare, prin Duhul Său care locuiește în voi.
Multumesc. Doamne ajuta! Cu tine pot sa vorbesc ok si sa inteleg lucruri bune. :D Esti mai explicit!

Da si eu as vrea sa aprofundam dogmatica intr-un alt thread.

Eu asta am inteles de la Petru7, cand a spus ca noi trebuie sa fim ca El, ca si cand mi-a venit informatia ca: noi trebuie sa devenim Mantuitori, ceea ce e o blasfemie! Iisus e Unicul, nu mai poate fi altul! Dupa profetiile din Apocalipsa va fi un "Mantuitor" care va face iluzii sa zapaceasca lumea cu "minunile" lui, numit si antihrist! Asta am inteles de la el!

1. Mântuitorul Iisus Hristos (100%)
2. Sfintii Apostoli (80-90%)
3. Sfintii (60-80%)
4. Omul de rand (10-15%)

Daca deschizi sau eu, un thread sa mai scriem despre subiectul asta. O sa iti explic ce am vrut sa zic cu procentele de aici.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #40  
Vechi 28.06.2021, 16:36:28
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Multumesc. Doamne ajuta! Cu tine pot sa vorbesc ok si sa inteleg lucruri bune. :D Esti mai explicit!

Da si eu as vrea sa aprofundam dogmatica intr-un alt thread.

Eu asta am inteles de la Petru7, cand a spus ca noi trebuie sa fim ca El, ca si cand mi-a venit informatia ca: noi trebuie sa devenim Mantuitori, ceea ce e o blasfemie! Iisus e Unicul, nu mai poate fi altul! Dupa profetiile din Apocalipsa va fi un "Mantuitor" care va face iluzii sa zapaceasca lumea cu "minunile" lui, numit si antihrist! Asta am inteles de la el!

1. Mântuitorul Iisus Hristos (100%)
2. Sfintii Apostoli (80-90%)
3. Sfintii (60-80%)
4. Omul de rand (10-15%)

Daca deschizi sau eu, un thread sa mai scriem despre subiectul asta. O sa iti explic ce am vrut sa zic cu procentele de aici.
Domnule draga, tu nu vrei sa pricepi ca Dumnezeu a facut la inceput pe om dupa chipul Sau si dupa asemanarea Sa? La fel face si indreptarea prin pocainta. Mesia nu poate face altceva decat mantuitori. Ce erau Apostolii? Pai faceau si ei minuni, se rugau ca Iisus si inviau oameni, vindecau de boli, faceau tot felul de semne si de minuni deci erau si ei MANTUITORI!

Asta ar trebui sa fie crestinul ortodox, o lumina, un mantuitor si un mangaietor pentru aproapele sau nicidecum un judecator, hulitor, lovitor in rani sau un exclusivist nimicitor.

Una e sa te crezi si sa te inchipui mare neputand defapt sa faci absolut nimic bun si altceva e ca socotindu-te mic si neinsemnat sa fi defapt asemenea Domnului, un mantuitor.

La trepte inalte au ajuns unii sfinti. Multi au avut darul proorociilor, al vindecarilor, chiar al invierii altor oameni. Ce erau? Nu erau ei Mantuitori la fel ca Invatatorul lor, la fel ca Mesia?

Deci darul Credintei este dat celor care il cer, celor ce urmeaza Invatatura.

Nu va fi alt Mantuitor promis de Tatal decat a fost acum 2000 de ani Domnul Iisus Hristos fiul Mariei fecioara, dar El pe toti mai micii Sai ii face asemenea Lui, mantuitori, mesii, Fii ai Lui Dumnezeu dupa Har, dupa voirea divina, dupa Cuvant, Miei ce ridica pacatele lumii, Porumbei albi, oameni credinciosi-drepti, sfinti prin care se manifesta iubirea, credinta si sfintenia divina.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare