Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 09.11.2013, 18:20:26
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Eu NU il consider pe Alin un pseudo-crestin. Poate ca e un om credincios, de unde stiti?
Mie mi se pare ca e un om cu discernamant.
Cred ca marea eroare a cipofobilor sta in faptul ca pentru ei Hristos pare mic si neputincios, iar satana mare si puternic. Daca satana e atat de puternic incat sa ne stapaneasca printr-un cip atunci e clar ca suntem de plans.
Crestinismul este Vestea cea Buna a lui Hristos, a faptului ca Dumnezeu ne iubeste, a iubirii lui atotvindecatoare si atotmantuitoare. Crestinismul NU este frica obsesiva de satana.
Cine il vede pe satana peste tot, si in vaccinuri, si in cipuri, si in medicamente, si in cartile pentru copii, si in americani, si in evrei, si in "guvernarea din umbra" etc, acela va sfarsi prin a innebuni.
  #102  
Vechi 09.11.2013, 20:47:01
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Eu NU il consider pe Alin un pseudo-crestin. Poate ca e un om credincios, de unde stiti?
Mie mi se pare ca e un om cu discernamant.
Cred ca marea eroare a cipofobilor sta in faptul ca pentru ei Hristos pare mic si neputincios, iar satana mare si puternic. Daca satana e atat de puternic incat sa ne stapaneasca printr-un cip atunci e clar ca suntem de plans.
Crestinismul este Vestea cea Buna a lui Hristos, a faptului ca Dumnezeu ne iubeste, a iubirii lui atotvindecatoare si atotmantuitoare. Crestinismul NU este frica obsesiva de satana.
Cine il vede pe satana peste tot, si in vaccinuri, si in cipuri, si in medicamente, si in cartile pentru copii, si in americani, si in evrei, si in "guvernarea din umbra" etc, acela va sfarsi prin a innebuni.
Exista crestinism cu cip? De ce nu ne-a spus si Mantuitorul despre asa ceva?

Tu si cu Alin credeti in crestinismul cu cip! Vedeti ca blidul de linte pentru care va vindeti sufletul o sa va coste scump, cipofililor!

Eu si cu cine mai gandeste ca mine credem in crestinismul fara cip.

Cine nu-l vede nicaieri pe satana s-ar putea sa-i slujeasca drept unealta cu buna stiinta sau din nestiinta.
  #103  
Vechi 09.11.2013, 21:00:20
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Exista crestinism cu cip? De ce nu ne-a spus si Mantuitorul despre asa ceva?
Probabil in ortodoxie problema cipului e cea mai mica problema. Problemele cele mari sunt legate de invatatura ortodoxa, modernismul a dus la multi la relativizarea invataturii ortodoxe, la patrunderea ideilor protestante in ortodoxie si chiar a celor pagane. Chiar si unii preoti si ierarhi au fost afectati de asta, astea sunt probleme cu mult mai mari.
  #104  
Vechi 09.11.2013, 21:01:08
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Crestinismul nu e nici cu cip nici fara cip.
Aici e vorba de a gandi normal, ca daca gandesti paranoic si obsesiv, nu inseamna ca esti mai crestin.
  #105  
Vechi 09.11.2013, 21:02:16
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Sunt perfect de acord cu Catalin.
  #106  
Vechi 09.11.2013, 21:18:18
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Probabil in ortodoxie problema cipului e cea mai mica problema. Problemele cele mari sunt legate de invatatura ortodoxa, modernismul a dus la multi la relativizarea invataturii ortodoxe, la patrunderea ideilor protestante in ortodoxie si chiar a celor pagane. Chiar si unii preoti si ierarhi au fost afectati de asta, astea sunt probleme cu mult mai mari.
Nu e o problema mica. Altminteri nu-i dadeau atata importanta duhovnici si sfinti importanti. Tot cortegiul de relativizari, modernisme si pacate primesc drept ,,premiu'' aceasta pecete, ca semn al biruintei pacatului. Dar asa ne trebuie, daca vrem sa fim moderni! Ne va da Dumnezeu o modernitate, de n-o vom putea duce!
  #107  
Vechi 09.11.2013, 21:28:50
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Crestinismul nu e nici cu cip nici fara cip.
Aici e vorba de a gandi normal, ca daca gandesti paranoic si obsesiv, nu inseamna ca esti mai crestin.
Normalitatea asta poate fi influentata si de corectitudinea politica! Sfantul Amfilohie de la Poceaev a avut si el un diagnostic dat de psihiatrii epocii staliniste. Important este , insa, ,,diagnosticul'' pe care i l-a dat Dumnezeu!
http://www.crestinortodox.ro/sfinti/...aev-99558.html
  #108  
Vechi 10.11.2013, 00:12:41
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Antonia, imi cer scuze daca te-am ranit cu ceva.
Eu prefer sa inchid discutia pe acest subiect.
Eu am o parere, tu ai o alta parere, dar nu trebuie sa ne certam pentru asta.
Scuze inca o data.
  #109  
Vechi 10.11.2013, 06:46:47
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Eu NU il consider pe Alin un pseudo-crestin. Poate ca e un om credincios, de unde stiti?
Mie mi se pare ca e un om cu discernamant.
Cred ca marea eroare a cipofobilor sta in faptul ca pentru ei Hristos pare mic si neputincios, iar satana mare si puternic. Daca satana e atat de puternic incat sa ne stapaneasca printr-un cip atunci e clar ca suntem de plans.
Crestinismul este Vestea cea Buna a lui Hristos, a faptului ca Dumnezeu ne iubeste, a iubirii lui atotvindecatoare si atotmantuitoare. Crestinismul NU este frica obsesiva de satana.
Cine il vede pe satana peste tot, si in vaccinuri, si in cipuri, si in medicamente, si in cartile pentru copii, si in americani, si in evrei, si in "guvernarea din umbra" etc, acela va sfarsi prin a innebuni.
Acela poate că se va salva.

10. Noi suntem nebuni pentru Hristos; voi însă înțelepți întru Hristos. Noi suntem slabi; voi însă sunteți tari. Voi sunteți întru slavă, iar noi suntem întru necinste!(1Cor4,10)
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
  #110  
Vechi 10.11.2013, 07:28:56
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Antonia, imi cer scuze daca te-am ranit cu ceva.
Eu prefer sa inchid discutia pe acest subiect.
Eu am o parere, tu ai o alta parere, dar nu trebuie sa ne certam pentru asta.
Scuze inca o data.
Din toata inima te iert. Dumnezeu sa ne ajute sa ne mantuim toti.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce spuneti de actele biometrice? Daniel777 Stiri, actualitati, anunturi 107 11.10.2010 23:02:47
Despre absurditatea cu pasapoartele biometrice mihailt Generalitati 50 30.09.2009 18:22:02
Ce se incearca cu actele biometrice? mihailt Generalitati 0 15.07.2009 02:30:05
Hotararea Sinodului Bisericii Ortodoxe de Stil Vechi referitor la actele biometrice bunicu Stiri, actualitati, anunturi 2 24.03.2009 11:20:37
Despre actele de identitate electronice si intimitate BogdanF2 Generalitati 0 26.01.2009 20:23:30