Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 23.12.2013, 18:35:58
Alin.D.Zaharia's Avatar
Alin.D.Zaharia Alin.D.Zaharia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2012
Locație: Timișoara
Mesaje: 198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
In legatura cu dinozaurii sustin ideile lui Hovind. Lumea de dinainte de potop avea alta atmosfera si oamenii si animalele traiau mult mai mult. Sustin aceasta ipoteza.
Sursă mai proastă de informație nici dacă vroiai nu cred că găseai.

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Hovind este un analfabet d.p.d.v. științific.
Crezi într-un afon?
Sincer eu cred că și el știe că ce scoate din gură sunt abureli, a făcut tot acest tam-tam cu ipoteza lui ruptă de realitate ca să facă bani de pe urma naivilor, mai pe scurt este un „țepar”, plus, acum chiar este în pușcărie pentru crime financiare.
  #102  
Vechi 23.12.2013, 18:47:59
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alin.D.Zaharia Vezi mesajul
Sursă mai proastă de informație nici dacă vroiai nu cred că găseai.



Sincer eu cred că și el știe că ce scoate din gură sunt abureli, a făcut tot acest tam-tam cu ipoteza lui ruptă de realitate ca să facă bani de pe urma naivilor, mai pe scurt este un „țepar”, plus, acum chiar este în pușcărie pentru crime financiare.
Chiar daca ar fi "tepar ", "puscarias pentru crime financiare ". etc asta nu inseamna nimic. Cred in idea respectiva pentru ca se potriveste mai bine intr-un anumit sistem de gandire pe cand evolutionismul teist sau evolutionismul degeaba nu se potriveste deloc.

Cei care trag sforile si vor ca tu si altii sa ramaneti deocamdata atei nu vor intra niciodata la puscarie pentru "crime financiare". Pentru ca ei detin finantele. Macar Hovind a intrat la puscarie pentru o idee. Voi intrati in puscarie fara ca macar sa intelegeti de ce intrati.
  #103  
Vechi 23.12.2013, 22:20:46
Mandea77 Mandea77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 228
Exclamation

Cand nu ne mai convine ce spun oamenii de stiinta, denigram - regula de aur a "evolutionistilor" marxisti ?

O minciuna repetata de multe ori capata valoare de adevar ? Parca asa spunea Lenin ?

Nu-mi fac iluzii ca-i pot ajuta pe putinii evolutionisti de pe acest forum, dar sper ca majoritatea "creationistilor" sa observe cat de slaba este logica argumentelor, cat de des este folosita disimularea si atacul la persoana, ... au ajuns sa-si atace proprii oameni de stiinta, atunci cand au considerat ca este necesar.

Evolutionistii nu au nevoie de logica, credinta lor este mai puternica decat a "creationistilor" si nu este intemeiata pe stiinta, cum in mod fals afirma acestia, ci pe reportajele gen "Discovery" pe care le inghit pe nemestecate si fara efort, crezand in mod eronat ca sunt reportaje "stiintifice" asumate de comunitatea academica.

Evolutionistii sunt atat de putin informati incat nimeni nu si-ar pierde timpul cu ei, dar ca si acela care daca nu-i fudul, parca nu e "inteligent" destul, isi petrec si ei putinul timp liber pe care-l au, pe aceste forumuri "creationiste", incercand parca sa ne convinga ca-i bine sa fii "cool", "discovery", "stiintific", in pas cu "moda", rocker, satanist, new-ager sau ateu.

Din pacate sunt foarte multi "catolici" sau "protestanti" evolutionisti pe acest forum care doar dau impresia ca sunt "crestini".
Va rog sa nu-i mai luati in serios, sunt doar niste semi-evo imbracati in haina de calugar ce poarta o falsa tichie de "margaritar".

Va doresc tuturor Sarbatori Fericite !

Last edited by Mandea77; 24.12.2013 at 13:35:39.
  #104  
Vechi 29.12.2013, 20:06:35
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
O minciuna repetata de multe ori capata valoare de adevar ? Parca asa spunea Lenin ?
Aplicata admirabil in cazul religiei.

Citat:
Nu-mi fac iluzii ca-i pot ajuta pe putinii evolutionisti de pe acest forum, dar sper ca majoritatea "creationistilor" sa observe cat de slaba este logica argumentelor, cat de des este folosita disimularea si atacul la persoana, ... au ajuns sa-si atace proprii oameni de stiinta, atunci cand au considerat ca este necesar.
Mda, asa e in domeniul stiintei, oamenii nu sunt intotdeauna de acord. Si in mod ciudat, asta duce la descoperiri noi.

Citat:
Evolutionistii nu au nevoie de logica, credinta lor este mai puternica decat a "creationistilor" si nu este intemeiata pe stiinta, cum in mod fals afirma acestia, ci pe reportajele gen "Discovery" pe care le inghit pe nemestecate si fara efort, crezand in mod eronat ca sunt reportaje "stiintifice" asumate de comunitatea academica.
Aha. Daca pentru tine Discovery = stiinta, nici nu ma mir ca nu intelegi nimic despre evolutie.

Apropo de filmele alea, probabil ca nu ai aflat ca afirmatiile alea au fost demontate de nenumarate ori pana acum.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
  #105  
Vechi 29.12.2013, 20:26:41
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Ai fost la manifestație?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #106  
Vechi 29.12.2013, 20:33:34
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Ai fost la manifestație?
Despre ce vorbesti?
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
  #107  
Vechi 30.12.2013, 13:15:40
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Aia împotriva construcției de biserici.
Marea mahmureală de ieri.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #108  
Vechi 31.12.2013, 16:20:49
Amistad Amistad is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2013
Mesaje: 141
Implicit Completare

Cred in creationism. Dar eu zic ca dati prea mult credit filmelor alea care sunt postate pe forum, acestea nu ii vor face pe atei sa se razgandeasca. Poate pe un numar mic dintre ei si poate pe unii ii va face sa isi puna unele intrebari. Dar nu mai mult. Pentru ca un om sa isi schmbe conceptiile si ideile, in majoritatea cazurilor este nevoie de mult mai mult. Si evolutionismul nu a cazut. Userul florin.oltean75 si poate si altii au dreptate cand spun ca stiinta nu a demonstrat creationismul. Si nici nu are cum. Tocmai asta incearca evolutionistii sa faca incercand sa creeze viata artificiala. Creationismul nu poate fi demonstrat stiintific, creationismul depaseste gandirea umana si stiinta, este deasupra lor. Stiinta insa a decoperit o complexitate enorma in fiinte, in celule, in ecosistem si daca la acestea adaugam observatiile din realitatea noastra ca aceasta ordine si complexitate nu poate aparea din intamplare, fara o interventie inteligenta, atunci pentru multi este clar ca exista un Creator. Unii au numit-o entitate superioara inteligenta, altii altfel. Multi nu accepta ideea unui creator deoarecele este destul de greu de acceptat o idee care intr-un fel sfideaza logica umana, si li se pare mai logica si mai apropiata de stiinta ideea evolutionista, cu toate ca nici ea nu e demonstrata stiintific, are multe goluri si multe puncte cheie dovedite gresite de stiinta.
  #109  
Vechi 31.12.2013, 16:24:36
Amistad Amistad is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2013
Mesaje: 141
Implicit

A spus cineva aici pe topic: "Pe langa asta, si daca teoria evolutiei e dovedita falsa, asta nu e un "plus" pentru voi. Tot ar trebui sa dovediti ca dumnezeul vostru e responsabil de creatie. Si nu oricare dumnezeu, ci fix acel Dumnezeu la care va inchinati fiecare: ortodox, catolic, penticostal, etc."

- Un plus este cu siguranta. Pentru ca evolutionismul se opune creationismului, si evolutionismul este singura teorie majora opusa creationismului. Daca ea cade, creationismul castiga teren, este clar. Dar pentru a ajunge la fix acel Dumnezeu la care se inchina ortodocsii (pentru ca ceilalti se inchina la alti dumnezei sau la un Dumnezeu modificat, fals), mai este cale lunga, alte domenii (istorie, psihologie, etc.), alte fapte, alte observatii, abia de aici incepe greul.
Nu stiu CUM a facut Dumnezeu lumea si nici nu va putea vreodata vreun om sau vreo stiinta sa arate sau sa demonstreze CUM, (poate da unele explicatii limitate) dar STIU ca El a facut-o.. Stiu din realitate, istorie, observatii, martori, trairi si altele. Este o chestiune foarte complexa care nu se poate lamuri in doi timpi.
  #110  
Vechi 31.12.2013, 17:08:13
Alin.D.Zaharia's Avatar
Alin.D.Zaharia Alin.D.Zaharia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2012
Locație: Timișoara
Mesaje: 198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Amistad Vezi mesajul
li se pare mai logica si mai apropiata de stiinta ideea evolutionista, cu toate ca nici ea nu e demonstrata stiintific, are multe goluri si multe puncte cheie dovedite gresite de stiinta.
Spune-mi te rog ce carte ai citit tu care îți detaliază Teoria Evoluției sau jurnalul științific de unde ți-ai luat datele.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare