Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 12.01.2014, 15:55:01
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Scuze pentru nedumerire, dar cum se impaca afirmatia ta de mai sus cu mesajul si tonul dindaratul mesajului pe care tocmai i l-ai adresat lui Lucian?
Astea sunt detalii. Ea spune cand ca afirma doar lucruri pe care este sigura, numai ceea ce stie si ce a verificat, cand ca nu este sigura de nimic in materie de credinta.
De fapt stie extrem de putine in materie de credinta si prespune ca invataturile lui Dumnezeu, pentru ca pentru ea nu este relevant ce spune Biserica, sunt ceea ce a auzit ea de la oameni, ce a inteles ea si ce i se pare ei corect.
Si pot sa imi sustine, spre deosebire de ea, ceea ce afirm cu citatele ei. Ea in schimb tot sustine ca eu spun diverse lucruri si cand ii cer sa dea citate se face ca nu vede.
Si dupa se ascunde dupa afirmatia: ai ceva personal cu mine si ignora faptul ca i se demonteaza prostiile sustinute.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 12.01.2014, 16:34:27
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Scuze pentru nedumerire, dar cum se impaca afirmatia ta de mai sus cu mesajul si tonul dindaratul mesajului pe care tocmai i l-ai adresat lui Lucian?
"Te rog sa faci aceste diferente si sa nu le mai confunzi."

Nu stiu ce tot intelegi tu din fraza mea. L-am rugat doar.

In rest nu stiu ce doresti de la mine.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #123  
Vechi 12.01.2014, 16:40:56
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Pana la urma ai facut un talmes-balmes in ultima postare si m-ai bagat la mijloc.
Si te rog sa nu ma comentezi pe mine cu altii useri.

Pe firul asta se discuta despre citirea Molifetlor Sf. Vasile. Fiecare a venit cu parerea lui, a povestit cum se face la biserica lui.
Si a iesit o intreaga polemica.

Eu nu sustin nimic. Am spus de la inceput cum se face la noi la biserica. Punct.
Tu (si altii) vii si te opui categoric si spui, tot fara argumente de fapt ca nu e bine, ca asa scrie in Invaturile Bisericii.
Te rog atunci sa dai citate.

Este o porcarie ce faci aici.
Si daca totusi nici tu si nici Delia si poate nici altii chiar nu puteti sa faceti anumite deosebiri nu este vina mea.
Te rog frumos, du-te si vorbeste cu preotul tau si spune-i despre discutia de aici si ceea ce faci cu mine.
Te rog intreaba-l si despre diferenta dintre Biserica, biserica. BO Romana etc.

Repet, pentru ca vad ca nu ai inteles:

Biserica = credinta, dogme, Dumnezeu
BORomana = institutie ierarhica, cu episcopi, patriarah, legile ei
biserica = comunitate de de credinciosi, preot

Acum poti sa alegi dupa cine te iei.

Eu nu mai am ce discuta.

Voi sunteti atat de destepti, eu sunt o proasta. Dumnezeu ne vede pe toti.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 12.01.2014 at 16:43:14.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 12.01.2014, 17:00:44
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
In rest nu stiu ce doresti de la mine
N-as spune ca doresc ceva, dar e de asteptat sa-ti respecti propriile cuvinte pe care le afirmi cu tarie:

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
1. Da, eu asa afirm cu tarie.
Numai oameni care au studiat (preoti, teologi, profesori de teologie etc.)) sau practica credinta (monahi) pot sa-si dea cu parere in ale credintei si mai ales sa invete pe altii.
Nu avem voie noi laicii sa ne dam aere de mari stiutori
Reply With Quote
  #125  
Vechi 12.01.2014, 18:19:57
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
,,Ce sunt ,,Blestemele” Sfântului Vasile cel Mare?
....
De aceea subliniern faptul că nu sunt altceva decât rugăciuni care trebuie citite numai în cazuri de EXCEPȚIE și nu pentru orice întâmplare rea sau neplăcută din viața noastră.
Și să nu uităm un lucru! Pentru înlăturarea răului din existența fiecăruia dintre noi nu este suficientă simpla lor citire, ca o rostire magică, ci și dorința noastră de a ne elibera de păcat, sub orice formă. "
BISERICA ȘI CULT pe înțelesul tuturor” Preot Prof. Dr. NICOLAE NECULA, Editura Europartner, ISBN 973-97175-5-1
Sursa:http://www.parohiaortodoxabenidorm.c..._cel_mare.html
E clar măi Antonia? Sau vrei să-ți fac un desen? Sau nu mai are sens, am senzația că vorbesc cu pereții.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 12.01.2014, 18:56:38
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Pana la urma ai facut un talmes-balmes in ultima postare si m-ai bagat la mijloc.
Nu. Eu doar ti-am raspuns la fiecare afirmatie. La obiect. Lucru pe care tu nu il faci.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Si te rog sa nu ma comentezi pe mine cu altii useri.
Eu raspund (si am sa fac asta in continuare) atunci cand tu spui lucruri ilogice sau contrare invataturii Bisericii.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Eu nu sustin nimic. Am spus de la inceput cum se face la noi la biserica. Punct.
Tu (si altii) vii si te opui categoric si spui, tot fara argumente de fapt ca nu e bine, ca asa scrie in Invaturile Bisericii.
Te rog atunci sa dai citate.
Pofim citate. Spre deosebire de tine, asa cum am tot repetat eu imi asum ceea ce afirm si am discernamant. Si ca tot vorbeai de talmes-balmes, asta este in capul tau.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
1. Da, eu stiu de mult (si am o varsta) ca Moliftele Sf. Vasile se citesc in ziua de 1 ianuarie, pentru ca atunci s-a stabilit sa fie sarbatorit.
+
Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Eu nu afirm nimic fara sa fiu sigura.
Altfel zis, tu spui ca esti sigura ca asa s-a stabilit. Deci sustii ceva. Minciuna1.
Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Si nu, nu este adevart. Nu se fac atunci cand oamenii au nevoie.
Se fac atunci cand a stabilit Biserica: pe 1 ianuarie, la slujbele de Maslu.
In continuare sustii cu tarie. Minciuna 2.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Moliftele se citesc pe 1 ianuarie. Punct.
Ai si accentual cu "punct". Minciuna 3.

Deci te hotarasti, ori recunosti ca minti, ori recunosti ca ai o problema cel putin de natura psihologica, daca nu psihiatrica.

Si ca sa iti arat ca minti in continuare cand spustii ca si eu am facut acelasi lucru ca si tine si ca am sustinut lucruri fara argumente am sa aduc citate. In plus, eu nu am spui ca asa invata Biserica si am tot reperat ca este o recomandare a Sf Sinod. Si am sa incep cu asta si ii multumesc lui Cristi pentru postare. Voi pune doar inceputul postarii, dar se gasesete tot comunicatul Sf Sinod.
Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Iata hotararea :
Altfel zis, nu am afirmat fara acoperire ca este o recomandare a Bisericii.

Si am sa dau un singur exemplu unde am argumentat, pentru ca este suficient atat timp cat ma voi referi la o postare la care tu mi-ai raspuns, deci o cunosti si cand sustii ca nu exista minti.
Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Molitfele nu se citesc in cinstea Sf Vasile, ci pentru nevoile oamenilor, dar in anumite conditii care pe 1 ianuarie nu prea sunt indeplinite de multi.
Deci am argumentat (nu de la mine) motivul pentru care nu se recomanda citirea Molitfelor pe 1 ianuarie: lipsa de pregatire a participantilor.




Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Este o porcarie ce faci aici.
Si daca totusi nici tu si nici Delia si poate nici altii chiar nu puteti sa faceti anumite deosebiri nu este vina mea.
Nu facem deosebiri cu privire la ce? Cu privire la faptul ca nu stii care este invatatura Bisericii? Cu privire la faptul ca esti incoerenta? Cu privire la faptul ca esti inconsecventa? Cu privire la faptul ca te contrazici? Vrei citate.
Eu ti-am adus citate. In schimb tu, desi iti cer de vreo 3-4 schimburi de replici asa ceva, ignori partea asta si faci in continuare afirmatii fara acoperire.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Te rog frumos, du-te si vorbeste cu preotul tau si spune-i despre discutia de aici si ceea ce faci cu mine.
Adica, partea unde te corectez in materie de invatatura?


Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Te rog intreaba-l si despre diferenta dintre Biserica, biserica. BO Romana etc.
Ce legatura are diferenta dintre Biserica, biserica. BOR? Ca sa nu mai spun ca nu stii ce ete Biserica si desi te-am corectat te comporti ca si cum tu ai fi avut dreptate.


Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Biserica = credinta, dogme, Dumnezeu
Am aflat ceva nou. Biserica= Dumnezeu.
Serios, mai bine te abtii pentru ca, repet, te afunzi mai mult in penibil, dovedesti din ce in ce mai multa necunoastere si scoti niste enormitati greu de egalat.



Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Voi sunteti atat de destepti, eu sunt o proasta.
Sau iti lipsesc cunostintele, dar asta nu te opreste sa iti dai cu parerea.
Sau ai nevoie de ajutor specializat pentru ca exista anumite manifestari comportamentale ce sutin asta.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 12.01.2014, 19:00:05
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
E clar măi Antonia? Sau vrei să-ți fac un desen? Sau nu mai are sens, am senzația că vorbesc cu pereții.
Ce, tu ai pretentia ca ea sa iti citeasca si inteleaga propriile citate?
Stii doar ca din punctul ei de vedere a adus un citat ce ii sustine propria paraere, chiar daca acolo de fapt se contrazice ce sustine ea.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 12.01.2014, 19:28:22
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
E clar măi Antonia? Sau vrei să-ți fac un desen? Sau nu mai are sens, am senzația că vorbesc cu pereții.
Daca aceste Molifte au fost numite ,,Moliftele Sfântului Vasile cel Mare pentru cei care pătimesc de la diavol și pentru toată neputința", e clar ca nu se vor citi cand te doare maseaua, nici in toata ziua. Insa ele trebuie sa fie la indemana crestinului, totusi, nu chiar exceptii. Crestinul trebuie sa stie unde si cand se citesc aceste Molifte in caz ca are nevoie. Duhurile rele nu sunt exceptii, din pacate. Nici vrajitoarele.
Reply With Quote
  #129  
Vechi 12.01.2014, 19:34:43
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Antonia, citetește ceea ce tu ai postat. Eu nu am căutat și nici nu ți-am adus vreun argument. Doar ți-am sublinuiat din propiile tale citate ceea ce nu ai vazut și nu ai înțeles. Moliftele se citesc pentru exorcizare, așa se mai și numesc EXORCISME.
Aici ai un articol pentru a te documenta: http://www.crestinortodox.ro/liturgi...ui-128036.html
Eu personal renunț, am impresia că nu are sens să tot repet, puterea ta de înțelegere se pare că e zero. Să-mi fie cu iertare...

Last edited by ovidiu b.; 12.01.2014 at 19:39:38.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 12.01.2014, 20:08:41
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Ce, tu ai pretentia ca ea sa iti citeasca si inteleaga propriile citate?
Stii doar ca din punctul ei de vedere a adus un citat ce ii sustine propria paraere, chiar daca acolo de fapt se contrazice ce sustine ea.
De fapt, se contrazice autorul articolului! Daca sustine ca aceste rugaciuni se numesc ,,Moliftele Sfântului Vasile cel Mare pentru cei care pătimesc de la diavol și pentru toată neputința" , dar spune apoi ca se citesc numai in cazuri de exceptie, atunci autorul isi cam da cu stangul in dreptul!
Reply With Quote
Răspunde