Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.12.2021, 21:16:13
alexlucian alexlucian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2014
Mesaje: 20
Implicit A doua molifta la spovedanie

Maine am in plan sa merg sa ma spovedesc. (nu e ideal in penultima saptamana de post, stiu, dar am tot amanat)
Problema mea e ca pe site-ul parohiei la care merg eu scrie ca programul spovedaniei vineri incepe la 16.00 si se termina la 18.00 (cand incep niste colinde)
Programul meu la job e 7-16, deci n-as ajunge in timp util. Si nici sa ma invoiesc n-as prea vrea, ca e un job nou. As ajunge pe la 16.30, deci as rata prima molifta.
Se face negresit molifta a doua , chiar si pt un sigur om?
Intreb pt ca niciodata n-am intarziat sa ajung la a doua molifta si mai intreb pt ca ma gandesc ca preotul n-ar mai vrea sa faca o a doua molifta fiindca ar fi obosit si ocupat.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.12.2021, 02:03:31
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexlucian Vezi mesajul
Maine am in plan sa merg sa ma spovedesc. (nu e ideal in penultima saptamana de post, stiu, dar am tot amanat)
Nu prea e ideala nici aceasta scuza fiindca uite ce consecinte are.

Citat:
În prealabil postat de alexlucian Vezi mesajul
Problema mea e ca pe site-ul parohiei la care merg eu scrie ca programul spovedaniei vineri incepe la 16.00 si se termina la 18.00 (cand incep niste colinde)
Programul meu la job e 7-16, deci n-as ajunge in timp util. Si nici sa ma invoiesc n-as prea vrea, ca e un job nou. As ajunge pe la 16.30, deci as rata prima molifta.
Ia intreaba-l pe noul tau sef cum sa faci ”pe viitor” daca ai avea nevoie de o invoire?
Poate te va intreba(ca raspuns) cand s-ar putea sa ai nevoie...?


Citat:
În prealabil postat de alexlucian Vezi mesajul
Se face negresit molifta a doua , chiar si pt un sigur om?
Intreb pt ca niciodata n-am intarziat sa ajung la a doua molifta si mai intreb pt ca ma gandesc ca preotul n-ar mai vrea sa faca o a doua molifta fiindca ar fi obosit si ocupat.
Ma bucura mult grija ta, Alex, de a ajunge la timp la programul bisericii, si tocmai pentru ca programul se desfasoara punctual, cred ca n-ai niciun motiv sa-l suspectezi pe preot de lipsa de atentie sau delasare.
Doamne ajuta!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.12.2021, 03:13:21
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Prea multe calcule si socoteli.

Te doboara diavolul prin prea multe ganduri.

Mergi si vezi la fata locului se aseaza lucrurile de la sine. Ajuta Dumnezeu.

Fa primul pas restul ajuta Dumnezeu.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.12.2021, 10:13:44
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexlucian Vezi mesajul
Maine am in plan sa merg sa ma spovedesc. (nu e ideal in penultima saptamana de post, stiu, dar am tot amanat)
De ce să nu fie ideal, sunt oameni care se spovedesc de 2 ori în Posturile mari (postul Nașterii Domnului și Paști) o dată la începutul postului, o dată la sfârșitul lui.
Dacă e s-o gândești logic, postul se întinde pe 2 luni începe pe la jumătatea lui Noiembrie și se termină în penultima săptămână a lui Decembrie, pt cine se spovedește și se împărtășește o dată pe lună, cam acesta e ritmul.

Prea târziu era dacă te duceai prin 24 să te spovedești și nu mai spovedeau preoții pt că erau obosiți.

Citat:
În prealabil postat de alexlucian Vezi mesajul
As ajunge pe la 16.30, deci as rata prima molifta.
Se face negresit molifta a doua , chiar si pt un sigur om?
Da, normal că se face chiar și pt un singur om dacă e, preotul trebuie să stea, dar de obicei nu ești singurul care nu ajunge, mai e cel puțin unul care are program încărcat.

Și preotul când întârzie îl așteaptă oamenii la ușă.

Citat:
În prealabil postat de alexlucian Vezi mesajul
Intreb pt ca niciodata n-am intarziat sa ajung la a doua molifta si mai intreb pt ca ma gandesc ca preotul n-ar mai vrea sa faca o a doua molifta fiindca ar fi obosit si ocupat.
Aici nu e după cum vrea preotul, preoția e o jertfă, preotul e un slujitor cu sensul de servant în engleză, dacă nici în Postul Nașterii Domnului nu au răbdare atunci CÂND (că sunt unii care se spovedesc rarisim) ?

Am văzut un sondaj de opinie, doar 23% dintre respondenți merg Duminică de Duminică la Biserică, deci e puțin, în realitate e vreo 10%-15% din populația unui oraș dinamic de peste 200.000 de locuitori.

Dacă am fi o țară cu adevărat creștină ar fi cozi la spovedanie ca în postul Paștelui și al Nașterii Domnului LUNAR, și ne-am împărtăși aproape toată Biserica, s-ar mai sta 30 de minute să ne împărtășească pe toți.

Iar popa dacă e obosit înainte de Ajun adică 24 dec sau Sâmbăta Paștelui, să lase frate pe altul și gata, să zică merci că nu trebuie să alerge după enoriași ca neoprotestanții și vin ei la el, că e jale raportul creștini asumați și practicanți vs masa amorfă de cetățeni.

În mod normal preoții ar trebui să meargă prin cartiere după oameni dacă cineva practicant se pierde și nu mai vine ar trebui să meargă la el acasă să-l întrebe ce s-a întâmplat, cum fac unele parohii și neoprotestanții.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare