Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.04.2010, 17:25:53
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit Falimentul Greciei intamplare sau nu ?

Ma gandesc ca prin 1987 Biserica Ortodoxa Greaca a luat atitudine impotriva
"globalizarii" in toate aspectele si implicatiile ei, si nu pot sa nu-mi pun urmatoarea intrebarea : Falimentul Greciei intamplare sau nu ?

Si daca nu este o intamplare, se naste o noua intrebare : Cine urmeaza ?
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...

Last edited by eodor nastasa; 11.04.2010 at 17:31:54.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.04.2010, 10:44:36
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Ma gandesc ca prin 1987 Biserica Ortodoxa Greaca a luat atitudine impotriva
"globalizarii" in toate aspectele si implicatiile ei, si nu pot sa nu-mi pun urmatoarea intrebarea : Falimentul Greciei intamplare sau nu ?

Si daca nu este o intamplare, se naste o noua intrebare : Cine urmeaza ?
Cine urmeaza? Cine si-a facut-o cu mana lui, asa cum au facut grecii.
Dupa ce ai dus o politica ce a dus tara in faliment, e mai comod sa arunci vina pe altii.
Sunt o gramada de organizatii care lupta impotriva globalizarii, ce ar putea sa fie strivite intr-o secunda si nu le face nimeni nimic.

Last edited by Dumitru73; 12.04.2010 at 10:46:57.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.04.2010, 10:54:56
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit "Când va fi vremea spanacului"

Cuviosul Paisie Aghioritul profeteste ca Turcia va ataca Grecia:

http://www.razbointrucuvant.ro/2009/...-tinta-grecia/

Apoi Rusia va veni in ajutorul Greciei si turcii vor fi invinsi. Mai mult, Turcia va fi cucerita si impartita intre marile puteri, Istanbulul va trece la greci.

Greu de crezut?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.04.2010, 10:55:40
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Falimentul Greciei intamplare sau nu ?

Falimentul nostru in iubire si credinta, intamplare sau nu ?
Sa meditam la aceasta !

Din aceasta chiar putem trage multe foloase sufletesti, atat noi, cat si cei de langa noi.
Cat despre cealalta nedumerire... stie Domnul toate si are El grija si de "cine urmeaza".
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.04.2010, 11:25:49
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

ce sa mai zicem?...mai e ceva de zis?...nici noi nu suntem departe cred...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.04.2010, 12:16:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Cuviosul Paisie Aghioritul profeteste ca Turcia va ataca Grecia:

http://www.razbointrucuvant.ro/2009/...-tinta-grecia/

Apoi Rusia va veni in ajutorul Greciei si turcii vor fi invinsi. Mai mult, Turcia va fi cucerita si impartita intre marile puteri, Istanbulul va trece la greci.

Greu de crezut?
In conditiile politice actuale, foarte.

Probabil a fost mai mult o politogumena.
Uneori se mai confunda cu revelatia si profetia.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.04.2010, 22:45:27
ciprian22 ciprian22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Curioasa chestia,referitor la criza din Grecia,cred ca mai degraba poporul grec a luat atitudine mai radical,asa cum ar trebui sa facm si noi.Am prieteni care lucreaza acum in Grecia si-mi spun ca nu este nici pe departe criza care este la noi.Cred ca prezentarea de la noi a crizei din Grecia este o diversiune a conducatorilor nostri pentru a ne distrage atentia de la situatia dezastruoasa in care ne aflam cel putin din punct de vedere economic.Prezentand ceva in culori mai sumbre spera sa credem ca totusi suntem bine...cine stie?Si inca nu a inceput sezonul turistic...foare fructuos pentru greci..
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.04.2010, 22:51:10
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Sunt o gramada de organizatii care lupta impotriva globalizarii, ce ar putea sa fie strivite intr-o secunda si nu le face nimeni nimic.
Inteleg din cele scrise, ca esti pro-globalizare. De ce? Ce avantaje aduce aceasta si mai ales cui?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.04.2010, 23:44:31
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Inteleg din cele scrise, ca esti pro-globalizare. De ce? Ce avantaje aduce aceasta si mai ales cui?
Ce voia sa spuna Dumitru este ca nimanui din UE nu-i pasa de ortodoxie sau de ortodoxia Greciei in particular sau de ce atitudine afiseaza nu stiu care dintre Ierarhii lor si cit de greu atirna "cuvintele lor" in constiinta conducatorilor UE. Hai sa fim seriosi si sa nu ne credem ceva ce nu suntem..si asta-i CHIAR FOARTE BINE deoarece asa suntem lasati in pace sa ne vedem de mintuire.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.04.2010, 00:04:36
Pelerinul's Avatar
Pelerinul Pelerinul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2010
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Inevitabil ca situatia din Grecia lanseaza teorii ale conspiratiei dar pana acolo matematica e simpla: au cheltuit mai mult decat aveau (supra-indatorare) si acum nu mai au bani. Dar, conditiile celor din aparatul bugetar erau peste nivelul de productivitate; acum cateva luni erau la tv functionari din Grecia plangandu-si de mila ca nu vor putea trai cu salariul diminuat la 1 mie de euro. Iar poporul grec nu e tocmai smerit cand vine vorba de drepturile lui.
Toeria consipratiei in schimb poate fi la nivelul dobanzilor percepute de organizatiile straine pentru finantarea deficitului bugetar. Deci...grecii si-au facut-o cu mana lor, dar fondurile au speculat si au impins dobanda la care statul grec se poate imprumuta enorm de mult (+4% fata de titlurile de stat germane).

p.s. organizatiile anti-globalizare pot fi strivite, absolut, dar si-au invatat lectia din comunism, anume ca orice actiune are si reactiune; daca le-ar strivi atunci nr. protestatarilor anti-globalizare ar fi si mai mare
__________________
"Nimic nu poate inlocui crestinismul; nici toată cultură antică precrestină. Eu sînt de părere că apogeul Europei nu e la Atena, ci în Evul Mediu, cînd Dumnezeu umbla din casă în casă. Eu definesc strălucirea epocilor istorice în functie de geniul religios al epocii, nu în functie de isprăvi politice"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intreaga biserica a greciei nu a participat la saptamana de rugaciune ecumenista. Laura19 Generalitati 9 07.02.2012 11:27:07
intamplare cristian sergiu Tinuta in Biserica 36 05.12.2011 00:28:03
O stranie intamplare cozia Din Vechiul Testament 6 02.11.2011 12:41:21
Reprezentantul Bisericii Greciei inchina Ortodoxia papalitatii Anca-Miha Stiri, actualitati, anunturi 9 20.10.2008 21:27:33
O intamplare Laurentiu Generalitati 0 08.02.2007 12:24:16