Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.11.2019, 18:34:43
gade1607 gade1607 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.11.2019
Mesaje: 1
Implicit Tratament contraceptive

Buna seara! Sunt casatorita si am 2 copii. De curand am descoperit un polip uterin care mi-a fost excizat ( mentionez ca interventia este destul de scumpa si de multe ori se face la privat pentru ca se strica aparatul de la stat).
Medicul ginecolog imi propune ca si preventie insertia unui sterilet Mirena. Nu doresc sa-mi reapara polipii, dar nici nu vreau sa fac ceva nepotrivit religiei. Ati fost in situatia asta? Cum ati procedat?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.11.2019, 05:37:49
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gade1607 Vezi mesajul
Buna seara! Sunt casatorita si am 2 copii.
Sa va traiasca La Multi Ani si Casa ca de Piatra dvs!

Citat:
De curand am descoperit un polip uterin care mi-a fost excizat ( mentionez ca interventia este destul de scumpa si de multe ori se face la privat pentru ca se strica aparatul de la stat).
Banuiesc ca atunci cand se repara cel de la stat, subit, la privat nu mai e scump.

Citat:
Medicul ginecolog imi propune ca si preventie insertia unui sterilet Mirena.
Preventie a ce? A celui de-al treilea copil?

Citat:
Nu doresc sa-mi reapara polipii, dar nici nu vreau sa fac ceva nepotrivit religiei.
Deja ati facut, fiindca v-ati inscris pe un forum ortodox nu ca sa va intariti in credinta ortodoxa, ci doar ca sa cereti sfaturi impotriva ei.

Citat:
Ati fost in situatia asta? Cum ati procedat?
Nu (n-au fost polipi, nici sterilet).
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.11.2019, 15:08:52
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

steriletul este o forma de contraceptiv avortiv, in sensul ca el previne implantarea embrionului de mucoasa uterina. Deci, daca dumneavoastra veti intretine relatii intime pe viitor avand sterilet - da, este un pacat.
Dar daca va veti pune steriletul si nu veti intretine deloc relatii intime - atunci nu este pacat.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.11.2019, 05:28:03
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Dar daca va veti pune steriletul si nu veti intretine deloc relatii intime - atunci nu este pacat.
Asta-i "cea mai tare din parcare"!
Atunci de ce si-ar mai pune strilet?
Ca sa nu aiba "surprize" ca Fecioara Maria?

28. Eu însă vă spun vouă: Că oricine se uită la femeie, poftind-o, a și săvârșit adulter cu ea în inima lui.(Mt5,28)

Asadar, chiar si numai motivatia e pacatoasa; dar apoi faptul implantarii?


Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Pe urma, trebuie observat ca religia nu interzice implantarea de sterilete. In schimb interzice contraceptia.
Religia nu interzice absolut nimic, nici rastignirea lui Hristos.

9. Bucură-te, omule, cât ești tânăr și inima ta să fie veselă în zilele tinereții tale și mergi în căile inimii tale și după ce-ți arată ochii tăi, dar să știi că, pentru toate acestea, Dumnezeu te va aduce la judecata Sa. Alungă necazul din inima ta și depărtează suferințele de trupul tău, căci copilăria și tinerețea sunt deșertăciune.(Eccleziastul11,9)


Citat:
Un ultim lucru: exista alternative terapeutice compatibile cu o viata conjugala normala si in buna constiinta.
Singurele alternative normale(adica randuite de Dumnezeu) si in buna constiinta sunt infranarile; restul sunt desfranari toate, chiar si cele matrimoniale.

1. Cât despre cele ce mi-ați scris, bine este pentru om să nu se atingă de femeie.
2. Dar din cauza desfrânării, fiecare să-și aibă femeia sa și fiecare femeie să-și aibă bărbatul său.(1Cor7,1-2)






P.S. Suntem pe un forum crestinortodox, nu pe softpedia.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.11.2019, 09:34:20
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Demetrius, atunci cand nu ai habar despre un subiect, cred ca ar fi mai bine sa nu iti mai dai cu parere aiurea.
In cazul de fata, steriletul nu a fost recomandat pentru evitarea unei sarcini, ci pentru evitarea reaparitiei polipilor sau pentru ameliorarea sangerarilor uterine cauzate de acei polipi
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.11.2019, 05:46:44
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Demetrius, atunci cand nu ai habar despre un subiect, cred ca ar fi mai bine sa nu iti mai dai cu parere aiurea.
In cazul de fata, steriletul nu a fost recomandat pentru evitarea unei sarcini, ci pentru evitarea reaparitiei polipilor sau pentru ameliorarea sangerarilor uterine cauzate de acei polipi
Mesaje noi, "perle" noi.

Cand gade1607 a scris despre preventie, tu ai crezut ca steriletul previne polipii. Dac-ar fi dupa "parerea ta aiurea" ti-ai implanta sterilet si in nas contra polipilor nazali!
Ar fi o premiera mondiala "demna" de Yuotube, poate si de Sinodul BOR, caci daca prin aceasta "metoda revolutionara" s-ar produce vreo minune de vindecare inexplicabila, ar rezulta un "dosar de sfintenie bluester".
Vezi aici ce este steriletul: https://www.google.com/search?q=ce+e...hrome&ie=UTF-8 , ca sa ai habar despre ce subiect se vorbeste in acest topic.

Titlul topicului este Tratament contraceptive! Adica tratament impotriva sarcinii, fiindca in prima fraza a mesajului gade1607 mai scrie ca are 2 copii si sugereaza ca nu mai vrea, dar "raporturi matrimoniale"(vorba MD) mai vrea, fara sa banuiasca(din pacate) ca asta inseamna desfranare(1Cor7,1-2).



P.S. Poate ceri niste lamuriri de la MD prin mesaj privat, nu prin postare publica.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 01.12.2019 at 01:21:41.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.11.2019, 15:27:33
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gade1607 Vezi mesajul
Buna seara! Sunt casatorita si am 2 copii. De curand am descoperit un polip uterin care mi-a fost excizat ( mentionez ca interventia este destul de scumpa si de multe ori se face la privat pentru ca se strica aparatul de la stat).
Medicul ginecolog imi propune ca si preventie insertia unui sterilet Mirena. Nu doresc sa-mi reapara polipii, dar nici nu vreau sa fac ceva nepotrivit religiei. Ati fost in situatia asta? Cum ati procedat?

Buna ziua!

Trebuie vazut exact daca aplicatia de "sterilet" Mirena este indicata in functie de natura polipului. Daca a fost vorba de o endometrioza, ar putea fi indicat. Daca e vorba de un polip de orice ata natura (de exemplu un fibrom sau miom) faptul ca va implantati Mirena nu previne prea mare lucru.

Pe urma, trebuie observat ca religia nu interzice implantarea de sterilete. In schimb interzice contraceptia. Pacatul contraceptiei este consumat nu cand implantam steriletul ci cand, avand sterilet implantat, avem raport matrimonial. Practic, asta inseamna ca alegerea variantei implantarii impune abstinenta pe toata durata purtarii dispozitivului.

Mai trebuie inteles un lucru: Mirena este in acelasi timp sterilet si anticonceptional hormonal (are dublu mecanism). De aceea se si cheama, oficial, "dispozitiv intrauterin". Cum actioneaza ca sterilet ? Foarte simplu: creeaza o stare de inflamatie, ca orice corp strain in uter (ati auzit, poate, de verigheta tigancii). Aceasta inflamatie modifica mucoasa uterului astfel incat embrinonul nu gaseste loc de cuibarire. De aceea, steriletele (ca si mai toate anticonceptionalele hormonale) nu sunt propriu-zis anticonceptionale, ci post-conceptionale ca sa zic asa. Adica, mai spus pe sleau, mijloace avortive.

Un ultim lucru: chiar daca Mirena e indicat (ceea ce poate fi luat in mod serios in calcul numai in cazul endometriozei), exista alternative terapeutice compatibile cu o viata conjugala normala si in buna constiinta.

In speranta ca cele de mai sus ajuta, al dv,
M.D.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 27.11.2019 at 15:31:37.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.12.2019, 00:53:26
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Pacatul contraceptiei este consumat nu cand implantam steriletul ci cand, avand sterilet implantat, avem raport matrimonial.Practic, asta inseamna ca alegerea variantei implantarii impune abstinenta pe toata durata purtarii dispozitivului.
E "logica avocateasca" ce spuneti dvs, adica foarte protestant, fiindca e cat se poate de limpede ca pacatul se consuma in momentul implantarii deoarece nu "raportul matrimonial" produce contraceptia, ci steriletul.
Altfel spus, pacatul contraceptiei se defineste prin hotararea implantarii si se consuma prin fapta implantarii; deja prin hotararea implantarii avem pricina de spovada, nu prin "raportul matrimonial".

Conform "logicii" dvs, cununia ar fi "cauza principala" a divortului!?!?!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 23.12.2019 at 07:08:38.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.12.2019, 09:24:43
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Altfel spus, pacatul contraceptiei se defineste prin hotararea implantarii si se consuma prin fapta implantarii;
Lamuriti-ma, va rog, asupra unui lucru: acum o luna mi-am cumparat un pistol ca sa ma apar de dusmanii care ar vrea sa ma nenoroceasca pe viata. Dar ieri, uitand la ce serveste, am tintit copilul meu, i-am tras un glonte in cap si l-am omorat.

Cand s-a produs, asadar, crima ? Cand am cumparat pistolul ? Sau cand am tintit si am tras ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.12.2019, 11:24:31
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Lamuriti-ma, va rog, asupra unui lucru: acum o luna mi-am cumparat un pistol ca sa ma apar de dusmanii care ar vrea sa ma nenoroceasca pe viata. Dar ieri, uitand la ce serveste, am tintit copilul meu, i-am tras un glonte in cap si l-am omorat.

Cand s-a produs, asadar, crima ? Cand am cumparat pistolul ? Sau cand am tintit si am tras ?
Mai intai lamuriti-ma dvs asupra a doua lucruri:
Cate sterilete ati prescris dvs contra polipilor*?
Sfatul pe care l-ati dat dvs s-a vrut a fi corect din punct de vedere financiar, legal sau duhovnicesc?




*Prin polipi, a nu se intelege sarcini uterine, ci chiar polipi: https://www.dex.ro/polipi .
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 23.12.2019 at 07:16:07.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare