Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Religia Islamica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 07.12.2006, 00:01:56
Bin_Adem Bin_Adem is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2006
Mesaje: 28
Implicit

Ba nu, in Islam, femeia mosteneste ce a lasat barbatul, impreuna cu copii majori.Daca copiii sunt mici, partea lor le revine mamei.
  #72  
Vechi 07.12.2006, 06:56:11
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Probabil in Dobrogea :D
  #73  
Vechi 07.12.2006, 21:30:54
dillema dillema is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bin_Adem
Ba nu, in Islam, femeia mosteneste ce a lasat barbatul, impreuna cu copii majori.Daca copiii sunt mici, partea lor le revine mamei.
In Coran femeia are dreptul sa tina copilul doar pana la sfarsitul alaptarii maxim 2 ani, apoi tatal ia copilul in posesie.
IN CAZUL UNEI FEMEI CRESTINE CASATORITE CU UN MUSULMAN COPILUL I SE VA LUA INDIFERENT DACA A TERMIANT PERIOADA DE ALAPTARE SAU NU, se considera ca nu e apta sa ii dea o buna educatie religioasa copilului (daca ea traieste intr-o tara musulmana), daca are norocul sa fie intr-o tara nemusulmana legea tarii respective va hotara soarta copilasului, DOAR CA VA FI FOARTE PERICULOS IN CAZUL IN CARE COPILUL ISI VA VIZITA TATAL IN TARA NATALA, s-ar putea sa nu il mai vada in veci!!!

Iar in cazul divortului unei femei cu un barbat , barbatul va astepta ca ea sa aiba 3 menstruatii SA FIE SIGUR CA NU ESTE INSARCINATA, CACI COPII APARTIN TATALUI IN CAZUL IN CAREA EA RAMANE INSARCINATA!
  #74  
Vechi 07.12.2006, 21:32:33
dillema dillema is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bin_Adem
Ba nu, in Islam, femeia mosteneste ce a lasat barbatul, impreuna cu copii majori.Daca copiii sunt mici, partea lor le revine mamei.
NU PREA ITI STII CORANUL STIMATE
  #75  
Vechi 17.12.2006, 12:41:50
najhat najhat is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.04.2006
Mesaje: 68
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dillema
La casatoriaO femeie crestina
Citat:
În prealabil postat de loredana
o verisoara de-a mea are un prieten musulman.nici una din familii nu e de acord cu relatia lor deoarece ea e crestina.totusi ei par sa nu tina seama de aceste bariere religioase.cat e de riscanta aceasta relatie?ce s-ar putea face in cazul lor? cine se pricepe il rog sa ma sfatuiasca.
spune-i sa fuga ca de dracu!!! cand se termina sentimentalismele si asta cateva luni de la casatorie, o pateste de nu se vede:

Femeia crestina maritata cu un musulman:
- nu are dpretul la copii in cazul divortului
- la casatorie o va inscrie pe o carte cica de familie a barbatlui care contine 4 pagini pentru eventualele 4 sotii
- va purta numele de domnisoara obligatoriu nu are dreptul sa opteze (doar ca statul romanan u recunoaste casatoria unei romance sau roman in statele musulmane, vor trebui sa se casatoreasca si la statul romana si in acest caz isi poate schimba numele dupa pofta inimii DREPT DAT DE STATUL ROMANA REPET.
- in tara de bastina a sotului va fi tratata ca o femeie islamica, e obligata sa se acopere, acum depinde si de cat de "musulmana" e tara respectiva.
- NU ARE DREPTUL SA ISI MOSTENEASCA SOTUL dar daca devine musulmana are dreptul la 1/4 din averea lui dupa moarte
- in familie mama solui face legea, barbatul/sotul nu are voie sa comenteze
- islamul da drept tatalui sotului sa aceara acestuia sa divorteze de sotie daca i se cere
etc
mai departe vezi femeia in islam

Ps:ai grija la casatoria religioasa femeia chiar crestina fiind va fi obligata sa spuna acel de credinta musulman ca cred in allah si mohamed in araba: e o teapa enorma
Unele date spuse de dv. sunt corect reproduse,dar altele sunt improvizate.Ca sotie crestina casatorita cu musulman sunt tratata ca o crestina,nu sunt obligata sa port portul femeilor musulmane.Am fete mari si nu sunt obligate de tatal lor sa se acopere.La casatorie femeia crestina trebuie sa depuna certificatul de botez ca este crestina si nimeni nu ii cere sa spuna crezul islamic.in cazul unui divort declarat de tribunalul religios copiii sunt crescuti de mame pana la 9ani[in unele tari 7ani].Despre mostenire ,femeia crestina nu mosteneste,dar are pensie lunara.Dar de ce sa ne gandim la mosteniri,mai bine ne rugam lui Dumnezeu sa le dea sotilor nostri sanatate si putere de munca si viata mai lunga decat a noastra.Este adevarat ca femeia la musulmani este f.respectata si alintata ca o regina!Dar depinde de barbat,ce fel de educatie a primit,de felul cum isi respecta mama,asa isi respecta sotia.Va dorsc un post usor in continuare si Domnul sa fie cu voi.Doina
  #76  
Vechi 18.12.2006, 20:33:10
dillema dillema is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de najhat
Va dorsc un post usor in continuare si Domnul sa fie cu voi.Doina
Apropos de post! D-voastra puteti respecta postul? si ma refer anume la abstinenta sexuala 40 de zile!
In Religia islamica femeia trebuie sa stea " pe pozitii" la dorinta sexuala a sotului indiferent de religia sotiei.
Este explicabil de ce femeii musulmane ii este interzisa casatoria cu barbati de alta religie!
  #77  
Vechi 20.12.2006, 15:19:41
najhat najhat is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.04.2006
Mesaje: 68
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dillema
Citat:
În prealabil postat de najhat
Va dorsc un post usor in continuare si Domnul sa fie cu voi.Doina
Apropos de post! D-voastra puteti respecta postul? si ma refer anume la abstinenta sexuala 40 de zile!
In Religia islamica femeia trebuie sa stea " pe pozitii" la dorinta sexuala a sotului indiferent de religia sotiei.
Este explicabil de ce femeii musulmane ii este interzisa casatoria cu barbati de alta religie!
Draga "dilema",daca am dorit in continuare tuturor un post usor ,e de inteles ca si eu il urmez.bineinteles ca postul trebuie tinut in totalitate.absolut abstinenta sexuala,si in Postul Mare 52 zile+3zile dupa impartasire.Dupa 23 ani de casatorie mixta de religie,eu sunt o femeie respectata,nu mi se cere ceea ce dv.spuneti ,sotul ma respecta mai intai ca femeie si apoi ca sotie si ca mama a copiilor lui.Eu nu am citit coranul ,ceea ce stiu e de la sot si copii si FAPTELE sunt martore.Teoria dumitale cu practica[ adica o casatorie cu musulman ] nu prea se potrivesc.Daca vrei ca teoria dv.sa se potriveasca cautati o romanca care a fost "culeasa" de pe strazi si a trait cu un musulman si nu a putut sa traiasca o viata de familie si a fugit,si apoi sa vedeti ce dreptate va da!Am mai spus,trebuie ca barbatul sa aiba si o educatie buna,si daca isi respecta mama isi va respecta si sotia.Ca raspuns la -dorinta sexuala a sotului,pozitii,cred ca societatea noastra crestina isi spune cuvantul prin nr.de divorturi si" copii din flori",etc.,viata traita in concubinaj.O viata de familie nu se limiteaza la sex,pozitii.O viata de familie se bazeaza pe respect,prietenie,la greu si la bine oamenii sunt impreuna,la pierderea locului de munca,la o boala,la respectarea celuilalt in zilele de post.Domnul Iisus sa-ti inmuieze inima si sa fii o persoana mai blanda,chiar daca cel de langa tine ti-a facut rau.Sarbatori fericite!Mi-am facut bradul de acum o saptamana si sunt fericita si doresc tuturor mamelor sa se bucure de copiii lor! Doina
  #78  
Vechi 20.12.2006, 17:25:52
dillema dillema is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de najhat
teoria dv.sa se potriveasca cautati o romanca care a fost "culeasa" de pe strazi si a trait cu un musulman si nu a putut sa traiasca o viata de familie si a fugit
Si sunt nedumerita ce inseamna pentru tine o ROMANCA culeasa de pe strazi. Crezi ca matale esti mai breaza? Si ce vina are ca fost "culeasa " de un musulman de pe strazi, cu siguranta frumusetea ei a transformat-o in victima unei casatorii musulmane si nu caracterul, doar de aia vin musulmanii arabi in Romania. In islam Mohamed isi sfatuieste adeptii sa casatoreasca femei :DUPA BOGATIA SI FRUMUSETEA LOR, si nu dupa caracter.

Asa respect ai tu pentru tine ca femeie? Si de ce crezi ca a fugit saraca femeie? ca nu a reusit sa traiasca intr-o familie? SA TRAIESTI IN CONDITIILE UNEI FAMILII MUSULMANE ...o inteleg pe biata femeie romanca sa isi ia talpasita...mai greu insa daca au rezultat si copii...
  #79  
Vechi 20.12.2006, 23:16:02
najhat najhat is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.04.2006
Mesaje: 68
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dillema
Citat:
În prealabil postat de najhat
teoria dv.sa se potriveasca cautati o romanca care a fost "culeasa" de pe strazi si a trait cu un musulman si nu a putut sa traiasca o viata de familie si a fugit
Si sunt nedumerita ce inseamna pentru tine o ROMANCA culeasa de pe strazi. Crezi ca matale esti mai breaza? Si ce vina are ca fost "culeasa " de un musulman de pe strazi, cu siguranta frumusetea ei a transformat-o in victima unei casatorii musulmane si nu caracterul, doar de aia vin musulmanii arabi in Romania. In islam Mohamed isi sfatuieste adeptii sa casatoreasca femei :DUPA BOGATIA SI FRUMUSETEA LOR, si nu dupa caracter.

Asa respect ai tu pentru tine ca femeie? Si de ce crezi ca a fugit saraca femeie? ca nu a reusit sa traiasca intr-o familie? SA TRAIESTI IN CONDITIILE UNEI FAMILII MUSULMANE ...o inteleg pe biata femeie romanca sa isi ia talpasita...mai greu insa daca au rezultat si copii...
Cu dv.nu se poate discuta in termeni politicosi si eu nu sunt o persoana cu un vocabular pe placul dv.Sunteti libera sa credeti si continuati ura dv. mai departe.Am vrut dintr-un anumit pc.de vedere sa stiti si parerea unei femei crestine multumita de casatoria ei cu un musulman,am 4 copiii[ 21.20.16,10 ani ]+sotul,deci sunt 5 musulmani in familia mea si ii multumesc lui Dumnezeu pt.viata mea de familie.Femeile ,,culese" si nu sunt respectate,sunt femeile care inainte de casatorie au avut relatii si cu alti barbati,nu mai sunt respectate de barbatii lor,teama ca vor fi inselati,nu mai sunt lasate sa iasa din casa,chiar batute.Recunosc lucruln acesta,sunt destule fete romance aici care le-am ajutat sa fuga cu ajutorul ambasadei si apoi s-au intors inapoi cu o alta persoana.Nu va contrazic in multe lucruri pe care le spuneti,sunt dureroase,chiar am vazut lucruri care dor,barbati fara frica de Dumnezeu.Eu numai am vrut sa va spun ca sunt si cazuri reusite de casatorii mixte si daca dv. nu credeti,treaba dv.,dar imi pare rau ca sunteti o pers.care nu va bucurati de bucuria altora.In legatura cu casatoria ,sunt casatorita in RO civil,primii 2 copii sunt nascuti in tara si sunt botezati cu voia sotului meu,Cristina si Constantin,in Bucursti,sector6.Cand am ajuns in Siria,au fost inregistrati si ca cetateni sirieni si musulmani,pe motivul ca copilul urmeaza religia tatalui.Pe baza certificatului de casatorie a fost inregistrata la tribunalul civil-religios casatoria noastra cu mentiunea ca sotia este crestina[ pe baza certtif.de botez ], si deci prin urmare nu mi sa cerut sa spun nici un crez islamic. Am si eu durerea mea,dar femeia isi urmeaza sotul,si cat timp esti Doamna in casa ta si multumita de comportamentul sotului si a copiilor si a rudelor si a vecinilor,iti poti pune o icoana pe perete,te poti ruga la Domnul Iisus sa te miluiasca pe tine si familia ta,de ce sa caut sa fac probleme pt.ca anumite versete spuse de dv. si care nu sunt puse in practica de f.multi musulmani,care PROBABIL descifreaza coranul altfel decat dv.,si sunt adevarati oameni care merita respect.Am si eu 3 fete si un baiat,si dv. stiti ca,copilul este cel mai scump lucru din lume.Ma rog pt.fetele mele sa le dea Domnul ,un sot care are caracterul si bunatatea si blandetea tatalui lor.Este vreo mama adevarata care doreste rau copiilor sai?Dumnezeu sa va dea dupa marimea sufletului dv!Am 42 ani ,dar copiii si sotul meu sunt cei mai buni prieteni si doresc tuturor femeilor numai bine si sfatul:cu rabdare,rabdare,rabdare si intelepciune.Cand iti vine sotul de la servici ,in loc de salut ,spunei:SA-TI DEA DUMNEZEU SANATATE!
  #80  
Vechi 21.12.2006, 18:30:23
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Este vreo mama adevarata care doreste rau copiilor sai?

Sint destule si sint foarte multe care nu stiu ce le pregateste copiilor prin indepartarea de crestinism.....pentru vrem sau nu mama este raspunzatoare de sadirea credintei. Iar daca sadesti cu darnicie cu darnicie e rodul, daca sadesti in pamint strain rodul nu-i al tau...iar la urma mai vine si intrebarea cu talantul si daca cel care l-a ascuns a incasat-o cam ce se intimpla cu cel care l-a instrainat?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Relatii crestini-musulmani... veronica_dorina Religia Islamica 423 26.12.2010 17:14:41
O crestina va fi spanzurata de musulmani Pelerinul Generalitati 43 13.11.2010 10:07:45
Bunele relatii crestini-musulmani exemplificate! mihailt Generalitati 5 09.09.2009 08:59:24