Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.11.2008, 12:40:08
gcirceag gcirceag is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Mesaje: 1
Implicit A doua casatorie cu aceeasi persoana

As ruga pe cei bine cunoscatori ai Bibliei si ai altora carti sfinte sa imi raspunda cum anume vede biserica ortodoxa o a doua casatorie ... cu aceeasi persoana.

Va rog sa credeti ca nu e vorba de o intrebare nici filosofica, nici pur teoretica, ci una al carei raspuns il caut, pentru ca este vorba de propria mea situatie, chiar daca nu prezenta, ci doar posibila in viitor.

Va multumesc din suflet.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.11.2008, 14:54:48
ANAIDEMA ANAIDEMA is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Mesaje: 1
Exclamation

In Biserica Ortodoxa nu exista a 2-a casatorie cu aceeasi persoana!!!!!!!
D.p.v. religios-nu avem a 2-a casatorie cu aceeasi persoana, pt. ca Iisus Hristos a ridicat casatoria pe o treapta noua, superioara. EL face din ea o TAINA. Este infatisata ca o lucrare nevazuta, prin care se impartaseste harul cel nevazut al lui Dumnezeu. Ni se arata ca in ea este ceva tainic, nevazut, ascuns priceperii noastre, si anume ``UNIREA PRIN PUTEREA LUI DUMNEZEU A CELOR DOI SOTI, IN ASA FEL INCAT NU MAI SUNT DOI CI UNUL SINGUR.`` Sf. Scriptura ca``...unitatea rezultata din impreunarea celor doi soti in casatorie e TAINA si inca TAINA MARE``( Efeseni 5,32), ea fiind asemuita cu unirea dintre HRISTOS SI BISERICA SA....si ``ceea ce Dumnezeu a unit omul sa nu desfaca.``
Asa ca d.pv. religios nu exista o a 2-a casatorie cu aceeasi persoana.
A 2-a casatorie este ingaduita de BOR pt. cazuri special prevazute(exceptii), sau pt.caz de deces...si este considerata IERTARE. Slujba este diferita.
D.p.v civil , este permisa recasatorirea sotilor ,despartiti anterior printr-un act de divort.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.03.2009, 13:03:39
icjulian icjulian is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.03.2009
Mesaje: 60
Implicit Subscriu

Daca ai fost casatorita in Biserica cu respectivul si ati divortat civil , nu se impune a doua slujba de cununie . Poate exista , cred eu , o situatie speciala : daca v-ati despartit pe motiv de adulter si unul din voi s-a recasatorit in Biserica , atunci cel casatorit nu poate reveni la prima casatorie , fie ea si facuta in Biserica . Acest punct de vedere ar fi bine sa-l supui parerii unui preot .
Daca ati divortat dintr-un capriciu ( stiu fiind faptul ca in Biserica Crestin ortodoxa nu este permis divortul decat pe motiv de adulter ) si unul dintre voi s-a recasatorit in Biserica ( fapt imposibil conform Sfintelor Canoane , dar practic probabil ca cititi si voi presa ) , si in situatia asta ar trebui sa consulti un preot .
Iarta-ma pentru ca am despicat firul in patru , dar cred ca precizarile astea trebuie facute .
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.04.2009, 14:48:45
vero37 vero37 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 15
Thumbs up pentru gcirceag

Prefer sa-ti trimit un mesaj din Biblie si sper sa-ti fie de folos. In 1 Corinteni cap.7versetul 10si 11 ni se spune asa:Celor casatoriti,le poruncesc nu eu,ci Domnul ca nevasta sa nu se desparta de barbat.(daca este despartita,sa ramana nemaritata,s-au sa se impace cu barbatul ei).Si nici barbatul sa nu-si lase nevasta. Si acum daca imi permiti o sa-ti spun si parerea mea personala pentru ca sunt casatorita de 19 ani si sper ca am destula experienta pentru a te incuraja sa-ti repari casatoria cu aceeasi persoana ,daca asta doriti ambele persoane si mai ales daca aveti si copii.in ochii lui dumnezeu tu esti legat de aceasta persoana(sper ca este vorba de persoana din prima ta casatorie).
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parinti si copii, in aceeasi casa dorinastoica14 Intrebari utilizatori 18 07.12.2012 15:27:26
Prastas si botez in aceeasi zi ? Va rog sa ma ajutati Gina De. Slujba inmormantarii 8 08.09.2010 23:25:10
Aceeasi religie sub alta forma? ap2010 Generalitati 16 06.09.2010 21:15:45
A doua si a treia casatorie gabriela sabina Intrebari utilizatori 5 04.08.2010 19:07:25
Botez si cununie in aceeasi zi? laurati Botezul 5 12.09.2008 19:10:08