Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.11.2009, 00:52:51
florisca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit 7 intamplari cu Arsenie Boca

Deschid un nou topic,acum,in prag aniversar arsenian,despre marturiile noastre legate de acest parinte.va invit sa postati amintiri legate de el,ptr cei ce l-au cunoscut personal,intamplari pe care le-ati auzit de la cei ce l-au cunoscut,cum ati simtit ca v-a ajutat,vise avute cu el,caci se pare ca nu sta degeaba nici pe taramul acesta.....1:incep cu capitolul vise,atat de drag mie.o soprana,cunostinta a mea,f credincioasa,avea dureri mari in gat,se ruga pt vindecare.a visat un preot cu ochi albastri,habar nu avea cine era.in casa prof ei de canto a a vazut fotografia acelui parinte.atunci a aflat cine e si a inteles ca o cheama la prislop sa o vindece.nu a ajuns insa acolo,ci la ramet,unde,dupa masluri,si-a revenit. 2:vecina mea a visat ca se uita pe vizor,vede un parinte inalt,necunoscut.cand i-am dat o carte cu arsenie boca,a recunoscut figura din vis,iar de atunci,l-a luat ajutor de nadejde pe drumul vietii. 3:am lamurit o prietena sa ia calea credintei.era fondul bun,nu i-a fost greu.si-a convins si sotul.la scurt timp are un vis in care era o icoana cu arsenie.a iesit din icoana si i-a spus sa nu lase niciodata calea asta,orice ar fi. 4:am visat de sf parascheva acum ceva ani ca era o biserica cu lume,arsenie se ruga dintr-o carte,deasupra lui era un curcubeu ,iar la piciore avea lumina.lumea,inspaimantata,se dadea inapoi.am inteles dupa acest vis cine este acest om. 5:se stie ca pietricelele de la mormantul lui fac minuni.am luat si eu cateva.la un moment dat,ai mei erau in faza de nabadai in ce priveste dragostea lor.le-am pus pietricele in perna si a doua zi -''love is in the air". 6:acum cativa ani,28 noiembrie,prislop.curtea plina cu lume.in dreapta,un brad.in stanga,o tanti cu ochii cat cepele,se uita la brad.o intreb ce vede.imi zice:e bradul lui arsenie boca,vad stelute ca niste lumini.nu am vazut nimic,dar nu am gandit ca tanti nu vede nimic.la scurt timp,revista Lumea Credintei la mine in maini.la o pagina -articol despre bradul lui arsenie plin,ptr unii ochi,de stelute luminoase.peste alt timp,vecina buna-mii.aceeasi poveste cu luminile vazute in brad.deci e o realitate.doar ptr unii ochi. 7.cea mai dramatica.aceeasi zi de 28 noiembrie.preoti multi,lume puhoi.o femeie vorbea vrute si nevrute,in gura mare.deranja.strica atmosfera de sarbatoare.in jurul ei,pelerini si politisti ce voiau sa o dea afara,ca e isterica.stau si ascult ce spune.recunosc stilul.nu vorbea ea,vorbea dracul din ea.era posedata.i-am dat pe toti la o parte si am luat-o de mana,spre mormantul lui arsenie,caci acolo se cerea.acolo,tipa,urla.parintele ce miruia a dat-o afara,nervos,desi ea conta cel mai mult in acel ceas.o pun pe iarba,ii citesc psalmi.trec calugari,calugarite,preoti,se uita indiferenti si pleaca.am un gust amar.tocmai ei?apare un parinte de la radu-voda,ii spune o rugaciune scurta.numai atat?vorbesc cu dracul din ea,is obisnuita,am stat doar intre posedati,cunosc procedura.intreb o multime de lucruri despre acea femeie.minte,ca de obicei.dar nu mereu.femeia astepta sa plece lumea sa mearga la mormant,sa mai scape de cativa draci.dar ,surpriza!maicile de la prislop au o idee mai buna.cheama salvarea din hateg,ca doar nu e prima data cand spitalu din hateg e ''solutia'' ptr aceasta femeie.o injectie ptr isterie si gataaaaaaaaaaaaaa,am scapat-o si de vorbaraia multa si de draci!degeaba imi spune mie dracul din ea ca nu iese cu o injectie,eu stiu ca asa e,stiu cu ce iese,dar nu am cui spune,maicile is hotarate,sarbatoarea nu trebuie ruinata,iar locurile de cazare,care,slava Dnului,is multe,sunt doar ptr cei frumos imbracati.degeaba sugerez sa o tina 3 zile in manastire,sa o duca zilnic la mormant,solutia asta e doar o fantezie a mea si uite ca salvarea deja a venit,si asistenta incepe sa o pacaleasca pe femeie ca in salvare scapa de toti dracii.si au dus-o.si asta a fost asistenta religioasa acordata unei biete demonizate ce venea de la sute de km distanta:salvarea din hateg.in ziua aceea am concluzionat ca monahismul romanesc e mai mult o legenda,iar mila cresina idem.la cat puhoi de peotime si de calugarime era acolo,ma gandeam ca i se vor face niste slujbe adhoc,ca lumea se va preocupa.cand colo,se preocupa sa fuga,de teama sa nu intre in ei dracii ce ies din femeie.desi sunt reguli si aici,dracii merg de unde au venit,nu intra ei cand vor,unde vor!nu intelegeam de ce spunea dracul din femeie ca arsenie o sa puna biciul pe maici.stia el,impielitatul,cat de saritoare sunt,cat de mult acctioneaza conform statutului lor de calugarite! voi,ce ati trait/patimit legat de Arsenie?
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Arsenie Boca lore86 Mari Duhovnici si predicile lor 175 16.08.2023 13:17:46
Parintele Arsenie Boca Carmen FUNIERU Biserica Ortodoxa Romana 141 20.01.2014 16:22:05
PR. ARSENIE BOCA cristina83 Mari Duhovnici si predicile lor 70 17.01.2013 14:14:43
Parintele Arsenie Boca marlene Stiri, actualitati, anunturi 23 31.12.2009 12:44:31